Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття до провадження та залишення позовної заяви без руху
24 лютого 2025 рокуСправа №640/7296/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник С.В., розглянувши позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
27.03.2020 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» до Головного управління ДПС у м. Києві, в якій позивач просить суд:
- відстрочити сплату судового збору за подання адміністративного позову до моменту завершення розгляду справи по суті;
- визнати нечинними, протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.12.2019 року № 0450200409 ГУ ДПС у м. Києві про сплату штрафу у сумі 11 839,03 (одинадцять тисяч вісімсот тридцять дев`ять гривень 03 коп.) гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.04.2020 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.04.2020 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Відстрочено товариству з обмеженою відповідальністю "Фактор Нафтогаз" сплату судового збору у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні нуль копійок) до прийняття рішення у адміністративній справі №640/7296/20.
Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі Закон № 3863-ІХ) пункт 2розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 29, ст. 111) викладено в новій редакції.
Так, приписами пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" установлено, що інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27,частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог Закону № 3863-ІХ наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі Порядок № 399).
Пунктом 22 Порядку № 399 встановлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.
18.02.2025 року зазначена справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції суду на супровідному листі, та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями остання передана для розгляду судді Пруднику С.В.
З огляду на вищевикладене, вважаю за необхідне прийняти зазначену адміністративну справу до свого провадження.
Справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, визначених цим Кодексом (частина 13 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У свою чергу, правові засади справляння судового збору, платники, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".
Згідно ч.1 ст.2 Закону, платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч. 1 ст. 3 Закону).
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до п.1 ч.3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абз.4 ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-IX з 01.01.2020 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу у розмірі 2102,00 грн.
Зі змісту позовних вимог слідує, що позивачем заявлено одну вимогу майнового характеру.
Отже, позивачу належало сплатити судовий збір у загальному розмірі 2102,00 грн.
Всупереч викладеному, позивачем не додано до позовної заяви документа про сплату судового збору.
Таким чином, позивачу необхідно надати до суду докази сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн. сплаченого на наступні реквізити:
отримувач коштів: ГУК у Дн-кій обл./Чечел.р/22030101
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП
код банку отримувача (МФО): 899998
рахунок отримувача (IBAN): UA368999980313141206084004632
код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу:
*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа.
В той же час, товариством з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» у поданій до суду позовній заяві заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання адміністративного позову до моменту завершення розгляду справи по суті.
Аргументи даного клопотання зводяться до наступного. Подання цього клопотання обумовлене тією обставиною, що у товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» є фінансові складності щодо сплати всієї суми судового збору в момент подання адміністративного позову. Основним видом господарської діяльності ТОВ «Фактор Нафтогаз» є торгівля пальним, в тому числі через заправні станції. Специфіка господарської діяльності підприємства полягає у тому, що об`єкти які експлуатуються підприємством споживають досить значну кількість електроенергії, яку, враховуючи умови діючого законодавства України, ТОВ «Фактор Нафтогаз» зобов`язане сплачувати включно на умовах 100 % попередньої оплати. Загальна вартість електроенергії, що споживається протягом календарного місяця в середньому складає понад 1 200 000,00 гривень. Крім того, заправні станції не можуть експлуатуватися без надання щоденних послуг з розподілу природного газу, вартість яких в середньому, протягом відповідного календарного місяця, складає понад 1 000 000,00 гривень, вказані послуги повинні бути оплачені також на умовах 100% попередньої оплати. Позивач просить врахувати ту обставину, що на даний момент на підприємстві працює більше двохсот співробітників. Враховуючи високий рівень соціальної відповідальності керівництва ТОВ «ФАКТОР НАФТОГАЗ» вживаються всі можливі заходи для своєчасного виплати заробітної платні та сплати всіх податків та зборів до державного та місцевого бюджетів. На момент подання касаційної скарги заборгованість зі сплати заробітної платні - відсутня. Таким чином, фактично всі отримані кошти спрямовуються в першу чергу на вказані потреби. Крім того, протягом останнього часу, внаслідок складної економічної та зовнішньополітичної ситуації, обумовленої проведенням бойових дій на сході України, а також у зв`язку із запровадженням карантину ведення бізнесу в України досить ускладнилося. Однією із проблем, що негативно вливає на рівень платоспроможності підприємства є досить складна та фактично не прогнозована ситуація, що існує на ринку природного газу України, нестабільність валютного курсу безпосередньо впливає на рівень закупівельної ціни газу, постійно зростаючу вартість послуг по його транспортуванню магістральними та місцевими трубопроводами до заправних станцій, зростання ціни на імпортні комплектуючі, що використовуються для проведення технічного обслуговування та ремонту обладнання заправних станцій. У разі, якщо підприємству не нададуть можливість відстрочити сплату судового збору це означатиме для товариства єдине - банкрутство та неможливість у подальшому виконувати будь-які свої зобов`язання, у тому числі зобов`язання по виплаті заробітної плати та сплаті податків, у зв`язку з тим, що вказані обставини створять для органів державної фіскальної служби всі підстави для стягнення на підставі незаконних та необґрунтованих судів першої та апеляційної інстанції грошових коштів, а якщо таке стягнення на користь державного бюджету все ж відбудеться, то повернути належні товариству кошти буде майже неможливо. Вказані обставини безумовно призведуть до виникнення податкового боргу і як наслідок - до податкової застави. Враховуючи, що право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому, податкова застава майна призведе до зупинення господарської діяльності товариства, до припинення всіх активних та пасивних операцій, що має своїм наслідком невиконання (або порушення виконання) ТОВ «Фактор Нафтогаз» вже існуючих договірних зобов`язань перед третіми особами, що в свою чергу, призведе до економічних збитків, застосування фінансових (штрафних) санкцій до товариства та інших негативних наслідків, в тому числі і до втрати ділової репутації як надійного партнера та контрагента. Крім того, враховуючи загальну економічну нестабільність в країні, будь-яке зупинення або обмеження (навіть тимчасове) господарських операцій відіграє вирішальну роль в подальшій долі ТОВ «Фактор Нафтогаз», як існуючого та діючого товариства та може негативно вплинути на фінансову спроможність товариства в цілому. Вказані обставини негативно вплинуть на виконання своїх зобов`язань щодо своєчасності та повноти виплати заробітної платні.
Розглянувши клопотання про відстрочення сплати судового збору суд вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч.2 ст.132 КАС України).
Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (ч.1 ст.133 КАС України).
Разом з тим, ч.1 ст. 8 Закону України Про судовий збір визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України Про судовий збір, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відтак, ст. 8 Закону України встановлений виключний перелік умов, за яких позивачу може бути відстрочено чи розстрочено сплату судового збору, зменшено або звільнено від його сплати.
Позивач не надав будь-яких доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, а тому має бути залишено без руху на підставі ч. 13 ст. 171 КАС України
Згідно ч.14 та ч.15 ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Керуючись ст. 160, 161, 171, 248, 256 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Прийняти матеріали справи №640/7296/20 позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення до свого провадження.
В задоволенні клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п`яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом подання до суду:
- оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 2102 грн. сплаченого на наступні реквізити:
отримувач коштів: ГУК у Дн-кій обл./Чечел.р/22030101
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП
код банку отримувача (МФО): 899998
рахунок отримувача (IBAN): UA368999980313141206084004632
код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу:
*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа.
Роз`яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до пункту 7 частини першої статті 240 з урахуванням частини п`ятнадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали про залишення позовної заяви з руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С. В. Прудник