Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
21 лютого 2025 рокум. ПолтаваСправа № 440/2058/25
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Слободянюк Н.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Львівській області, викладених у рішенні від 27 грудня 2024 року № 164250001078, щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , обчисленої на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої, відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" на 01 січня 2024 року в розмірі 7100 гривень, та з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року по справі 440/2582/20;
- визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням з 01 січня 2021 року середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2020 року в розмірі 10340,35 грн як первинне звернення в призначенні пенсії;
- скасування рішення № 164250001078 від 27 грудня 2024 року Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язання Головного управління ПФУ в Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчисленої на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої, відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" на 01 січня 2024 року в розмірі 7100 гривень, та з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року по справі №440/2582/20, та з урахуванням фактично виплачених пенсійних сум;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Львівської області провести з 01 січня 2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року по справі №440/2582/20, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2018 року в розмірі 7810,88 грн застосованого вперше в призначенні ОСОБА_1 пенсії 22 листопада 2019 року, який є незмінний в перерахунку пенсії згідно приписів Закону №1058 на підставі Рішення Конституційного Суду №10-рп/2008 (v010p710-08) від 22 травня 2008 року, з урахуванням фактично виплачених пенсійних сум.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В ході з`ясування вищенаведених питань суддею встановлено наступне.
За визначенням, наведеним у статті 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Згідно зі статтею 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), а здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Частиною другою статті 160 КАС України передбачено, що позовна заява подається у письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
За змістом пункту 1 частини першої статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну.
Згідно з частиною четвертою статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
За визначенням, наведеним в частині першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до пункту першого частини другої вказаної статті ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами.
Отже, позивачем може бути особа, яка реально існує та має адміністративну процесуальну правосуб`єктність. При цьому одним із документів, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України.
Надання копії паспорту та довідки про присвоєння позивачу ідентифікаційного номера (у разі наявності) є необхідним також з метою підтвердження відомостей, що зазначені позивачем в позовній заяві, та подальшого зазначення достовірних відомостей щодо особи-позивача в резолютивній частині рішення суду згідно вимог пункту 4 частини п`ятої статті 246 КАС України, в якій зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
З тексту позовної заяви вбачається, що позивачем є ОСОБА_1 /адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 /, проте документів, що посвідчують особу позивача та підтверджують його адміністративну процесуальну правосуб`єктність, а також відомості, які зазначені в позовній заяві стосовно особи-позивача, до позовної заяви не додано.
Відповідно до частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
З аналізу наведеної норми слідує, що у випадку оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень позивач наділений правом вибору адміністративного суду, виходячи із двох можливих варіантів: 1) за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем свого проживання (перебування, знаходження) або 2) за місцезнаходженням відповідача.
Пред`являючи позов у цій справі, позивач обрав суд за своїм місцем проживання.
За визначеннями, наведеними у статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
Відповідно до пункту 4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Зі змісту наведених норм слідує, що реєстрація місця проживання (перебування) здійснюється лише за однією адресою.
Всупереч вищевикладеному, документів на підтвердження реєстрації місця проживання позивача у Полтавській області та дотримання позивачем правил підсудності до позовної заяви не додано.
За визначенням, наведеним у статті 4 КАС України, відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Оскільки відповідачем, до якого звернено основні позовні вимоги у цій справі є Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за відсутності документів, що підтверджують зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження) позивача в Полтавській області, суд позбавлений можливості перевірити чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В позовній заяві позивачем зазначено в якості відповідачів: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, тоді як позивачем не визначено до якого із відповідачів ним звернено позовну вимогу про визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням з 01 січня 2021 року середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2020 року в розмірі 10340,35 грн як первинне звернення в призначенні пенсії.
Виходячи з викладеного, позовну заяву подано без додержання статті 25, частин другої та п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 169 вказаного Кодексу суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Беручи до уваги наведене, наявні правові підстави для залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 25, 160, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И Л А:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків упродовж десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:
- належним чином засвідчених копій паспорта позивача, а у разі необхідності інших належним чином засвідчених копій документів щодо зареєстрованого (актуального) у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача;
- позовної заяви, оформленої відповідно до вимог частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо зазначення відповідача (відповідачів) та позовних вимог до такого відповідача (кожного з відповідачів), та доказів надіслання до Електронних кабінетів копії такої позовної заяви іншим учасникам справи.
Роз`яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Н.І. Слободянюк