Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
. 21 лютого 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14301/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради, Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
28.11.2024 позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кобеляцької міської ради, Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, в якій просить суд:
визнати протиправним та скасувати Розпорядження В.п. Кобеляцького міського голови - секретаря міської ради В.Кіптілого №176 від 24.06.2024 про оголошення конкурсу на зайняття посади начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради;
визнати протиправним та скасувати Розпорядження №145 від 16.09.2024 "Про звільнення ОСОБА_1 ";
поновити ОСОБА_1 на посаді начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради;
стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати;
стягнути з Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу;
рішення суду в частині поновлення Позивача на посаді та в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
Позов обґрунтований тим, що відповідачем порушено порядок звільнення позивача з посади начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, передбачений нормами Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Закону України "Про державну службу", Постанови КМУ від 25.03.2016 № 246 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби", Кодексу законів про працю України. Крім того зауважив, що конкурс на заміщення посади позивача оголошено без достатніх на те правових підстав.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позов зазначив, що строк дії трудового договору позивача пов`язаний з певною подією - до моменту призначення переможця конкурсу". Зауважив, що проведення конкурсу на заміщення вакантних посад в ОМС під час дії воєнного стану не заборонена законом. Натомість Закон України "про правовий режим воєнного стану" надає органам місцевого самоврядування лише право призначати осіб на заміщення вакантних посад без конкурсного відбору. Відтак відповідач вважає, що під час звільнення позивача порушення процедури не мало місця. Крім того зауважив, що оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади не передбачало автоматичного звільнення позивача.
Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 призначена на посаду начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради на період дії воєнного стану на підставі Розпорядження міського голови Кобеляцької міської ради № 65 від 10.10.2022.
Розпорядженням міського голови Кобеляцької міської ради № 22 від 08.02.2023 до Розпорядження міського голови Кобеляцької міської ради № 65 від 10.10.2022 внесено зміни щодо граничного періоду перебування позивача на посаді - "до призначення на цю посаду переможця конкурсу, але не довше ніж 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану".
Зі змістом зазначеного наказу ОСОБА_1 ознайомлена 08.02.2023, про що свідчить її особистий підпис в тексті наказу.
Розпорядженням В.п. Кобеляцького міського голови - секретаря міської ради В. Кіптілого № 176 від 24.06.2024 оголошено конкурс на зайняття посади начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради та розпочато формування складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади начальника відділу освіти Кобеляцької міської ради.
Розпорядженням В.п. Кобеляцького міського голови - секретаря міської ради В. Кіптілого № 145 від 16.09.2024 "Про звільнення ОСОБА_1 " позивача звільнено з посади начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, 17.09.2024 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України (у зв`язку із закінченням строку трудового договору).
Незгода позивача з правомірністю розпорядження № 145 від 16.09.2024 стала підставою для звернення до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з частиною 2 статті 10 цього Закону обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до частин 3, 5 статті 16 Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пунктів 9, 10, 18 частини 6 статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" голова районної, обласної, районної у місті ради: призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради; здійснює керівництво виконавчим апаратом ради; вирішує інші питання, доручені йому радою.
Частиною 7 статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що голова районної, обласної, районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Позивачка призначена на посаду начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради до призначення на цю посаду переможця конкурсу, але не довше ніж 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану на підставі Розпорядження міського голови Кобеляцької міської ради № 65 від 10.10.2022 (з урахуванням змін, внесених Розпорядженням міського голови Кобеляцької міської ради № 22 від 08.02.2023, дата ознайомлення позивача 08.02.2023).
Норми абзацу 1 частини 5, абзацу 2 частини 7 статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану" № 2259-IX від 12.05.2022, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачали, що у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб`єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов`язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.
Після припинення чи скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців з дня його припинення чи скасування, на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій, на які особи призначені відповідно до абзацу першого частини п`ятої цієї статті, оголошується конкурс. Граничний строк перебування особи на посаді, на яку її призначено відповідно до абзацу першого частини п`ятої цієї статті, становить 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Так, позивач, звертаючись до суду з цим позовом, зазначає про порушення спірним розпорядженням своїх прав, свобод та інтересів, та стверджує, що оскаржувані рішення призвели до порушення його трудових прав як начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради та зумовили його звільнення з цієї посади у зв`язку із закінченням строку дії контракту.
Відхиляючи такі доводи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади керівників управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Слід зазначити, що відповідно до статті 4 "Про службу в органах місцевого врядування" служба в органах місцевого самоврядування здійснюється на таких основних принципах: верховенства права, демократизму і законності, рівних можливостей доступу громадян до служби в органах місцевого самоврядування з урахуванням їх ділових якостей та професійної підготовки.
Відповідно до частини 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану" у період дії воєнного стану сільський, селищний, міський голова може призначати осіб на посади та звільняти з посад в органах місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідного органу місцевого самоврядування, у порядку, визначеному частинами п`ятою, шостою статті 10 цього Закону.
Тобто, вищевказаним Законом надано право, а не передбачено обов`язок, головам ОМС призначати на посади керівників без проведення конкурсного відбору.
Як пояснив відповідач, Кобеляцька міська територіальна громада не належить до території, на якій ведуться бойові дії, не прийнято рішення про утворення військової адміністрації населеного пункту, у зв`язку з чим необхідність щодо призначення осіб на посади в органах місцевого самоврядування без проведення конкурсу з порушенням принципів служби в органах місцевого самоврядування відсутня.
Відтак, відповідач Розпорядженням в.п. Кобеляцького міського голови - секретаря міської ради В. Кіптілого № 176 від 24.06.2024 оголосив конкурс на зайняття посади начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради та розпочато формування складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади начальника відділу освіти Кобеляцької міської ради.
На переконання відповідачів проведення такого конкурсу - це прояв демократії, прозорості та справедливості, та можливість знайти гідних кандидатів. Статті в законодавстві про службу в ОМС не скасовані, не змінені, проведення конкурсу на посади в ОМС не заборонені жодним нормативно-правовим актом.
Суд визнає такі доводи відповідачів такими, що не суперечать вимогам чинного законодавства.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог спирається на роз`яснення НАДС та законодавство про організацію трудових відносин в період дії військового стану, але зазначені акти не містять імперативної норми, яка б прямо забороняла проведення конкурсних відборів на посади в органи місцевого самоврядування.
Також позивач посилається на роз`яснення НАДС щодо правильності зазначення в спірному розпорядженні строковості перебування на посаді, в частині призначення на посаду в ОМС "до призначення на цю посаду переможця курсу або до спливу 12-місяного строку після припинення чи скасування воєнного стану".
З цього приводу суд зазначає, що жодних порушень в такому формулюванні немає, оскільки останнє передбачене Законом України "Про правовий режим воєнного стану".
Крім того суд враховує, що відповідні зміни внесені до Розпорядження міського голови Кобеляцької міської ради № 65 від 10.10.2022 про призначення позивача на посаду начальника фінансово-господарського відділу - головного бухгалтера апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради Розпорядженням міського голови Кобеляцької міської ради № 22 від 08.02.2023, з яким ОСОБА_1 ознайомлена 08.02.2023, проте розпорядження № 22 від 08.02.2023 в установленому законом прядку та строк не оскаржувала, а отому останнє є чинним та підлягає безумовному виконанню.
Посилання позивача на те, що на сайті Верховної Ради України від 20.05.2022 опубліковано оголошення про скасування проведення конкурсів на період дії воєнного стану є недоречним, оскільки з його змісту вбачається, що конкурсні відбори добір на посади державної служби та в органи місцевого самоврядування тепер здійснюються згідно внесених змін до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", у розумінні якого проведення конкурсу не носить обов`язкового характеру.
Що стосується посилань позивача на роз`яснення Національного агентства України з питань державної служби, то суд погоджується з доводами відповідачів, що останні носять виключно рекомендаційний характер, а відтак не є обов`язковими до застосування ОМС.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У дослідженому судом випадку відповідачами доведено правомірність та обґрунтованість спірного розпорядження, а позивачем не надано доказів на спростування наявності підстав для його винесення.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
. Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Кобеляцької міської ради (вул. Касьяна, 29, м. Кобеляки, Полтавська область, 39200, ЄДРПОУ 21051562), Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради (вул. Касьяна, 29, м. Кобеляки, Полтавська область, 39200, ЄДРПОУ 04057304) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова