Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2025 року м. Суми Справа № 480/6392/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідачів: Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області;
Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області;
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Суть спору. Позиція сторін. Процесуальні дії суду. Заяви сторін.
Позивач 19.07.2024 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 959230820701 від 05.06.2024 про відмову позивачу в проведенні перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці, згідно заяви від 28.05.2024, з урахуванням довідки від 24.05.2024 № 02-46/5/3044/24, виданої Господарським судом Сумської області; зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області провести позивачу з 01.01.2024 перерахунок та виплату щомісячного грошового довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розрахунку 50% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначаної у довідці Господарського суду Сумської області, з урахуванням раніше виплачених сум щомісячного грошового утримання.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що у зв`язку зі збільшенням розміру суддівської винагороди з 01.01.2024, а саме розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з якого вона розраховується, то позивачу, на виконання рішення суду, було видано довідку про суддівську винагороду станом на 01.01.2024 для перерахунку довічного грошового утримання. Позивач звернувся із заявою про перерахунок довічного утримання на підставі вказаної довідки, проте у перерахунку було відмовлено.
22.07.2024 судом було відкрито провадження у справі.
07.08.2024 до суду від відповідача - ГУ ПФУ в Донецькій області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні вимог.
Відзив мотивовано тим, що позивачу правомірно було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки, оскільки така довідка складена з урахуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного станом на 01.01.2024 у розмірі 3028 грн, а не з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у сумі 2102 грн.
ГУ ПФУ в Сумській області про відкриття провадження у справі повідомлене належним чином, правом подання відзиву не скористалось. Тому суд, на підставі норми ч.6 ст.162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом фактичні обставини.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі № 480/230/24 (а.с.12-15) Господарським судом Сумської області було видано позивачу довідку від 24.05.2024 № 02-46/5/3044/24 про суддівську винагороду станом на 01.01.2024 для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, розрахованого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного станом на 01.01.2024 у розмірі 3028 грн (а.с.16).
28.05.2024 позивач звернувся із заявою про перерахунок довічного утримання, у зв`язку зі збільшенням суддівської винагороди, до якої додав вказану довідку (а.с.17,48).
За результатами розгляду заяви, ГУ ПФУ в Донецькій області прийнято рішення від 05.06.2024 № 959230820701 про відмову у перерахунку утримання позивача на підставі довідки.
Рішення мотивовано тим, що розрахунковою величиною для визначення суддівської винагороди є саме прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Станом на 01.01.2024, як і станом на 01.01.2023, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, становить 2102 грн. Отже, базовий розмір посадового окладу судді, в порівнянні з минулим роком, не змінився (а.с.18).
Висновки суду та їх мотиви.
Відповідно до ст.130 Конституції України розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Нормами ч.ч.3-4 ст.142 ЗУ ''Про судоустрій і статус суддів'' № 1402-VIII закріплено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді. У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Статтею 4 вказаного Закону закріплено, що судоустрій і статус суддів в Україні визначаються Конституцією України та законом. Зміни до цього Закону можуть вноситися виключно законами про внесення змін до ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».
Згідно з ч.1-2 ст.135 зазначеного Закону суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Така винагорода складається з посадового окладу та доплат.
Пунктом 1 ч.3 цієї статті Закону передбачено, що базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Статтею 7 ЗУ ''Про Державний бюджет України на 2024 рік'' установлено, що прожитковий мінімум працездатних осіб з 01.01.2024 становить 3028 грн, а розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 01.01.2024 становить 2102 грн.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що виплата суддівської винагороди регулюється ст.130 Конституції України та ст.135 Закону № 1402-VIII, й норми інших законодавчих актів до цих правовідносин застосовуватися не можуть.
Відповідно до ст.1 Закону № 966-XIV прожитковий мінімум - це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
Вказаною нормою Закону встановлено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення, стосовно яких окремо визначається прожитковий мінімум, і судді не віднесені до жодної з таких груп.
Зміни до Закону № 1402-VIII у частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у спірний період, а також до Закону № 966-XIV щодо визначення суддів однією з демографічних груп населення для яких встановлюється окремо розмір прожиткового мінімуму не вносились.
Відповідно до п.2 розділу І Порядку, затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.01.2008 № 3-1 (в редакції постанови Правління ПФУ від 09.02.2023 № 3-1), заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання подається до територіального органу ПФУ суддею особисто або через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи.
Пунктами 3-4 Порядку передбачено, що органи, що призначають утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації ПФУ складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам ДСА України. На підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди, що враховується для перерахунку утримання, для кожного судді, зазначеного в списку. Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду.
Згідно з п. 5 Порядку довідки про суддівську винагороду надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці, щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку.
Перерахунок щомісячного утримання проводиться органом, що призначає утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду, надісланої відповідним органом, без звернення судді у відставці, або за зверненням судді у відставці (п.6 розділу ІV Порядку).
Відповідно до п.п.7-9 Порядку документи про перерахунок утримання розглядає орган, що призначає утримання, та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку утримання. Орган, що приймає рішення про перерахунок утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про перегляд утримання із зазначенням його розміру або про відмову в перегляді утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Отже, для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а грошове утримання судді у відставці розраховується із суддівської винагороди, і вказана гарантія незалежності суддів не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до Закону № 1402-VIII. Перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці проводиться у разі збільшення розміру суддівської винагороди на підставі довідки про розмір суддівської винагороди, яка видається спеціалізованим судом або територіальним управлінням ДСА, за заявою судді або без неї.
Судом встановлено, що позивач звернувся із заявою про перерахунок утримання на підставі довідки про розмір суддівської винагороди станом на 01.01.2024, з урахуванням збільшення розміру винагороди через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024, яка видана уповноваженим суб`єктом. Тому на підставі вказаних вище вимог законодавства позивачу зобов`язані були провести перерахунок утримання на підставі довідки станом на 01.01.2024.
Враховуючи те, що ГУ ПФУ в Донецькій області не було перераховано утримання, а прийнято рішення про відмову у перерахунку, то суд визнає його протиправним та скасовує, оскільки воно не відповідає критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України.
Отже, суд, з урахуванням норми ч.2 ст.9 КАС України, окрім скасування спірного рішення, задовольняє позовні вимоги частково, з виходом за їх межі, а саме шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати з 01.01.2024 утримання позивача на підставі довідки, оскільки саме зазначений суб`єкт порушив право позивача на пенсійне забезпечення.
Факт того, що позивач зареєстрований у м. Суми і отримує утримання саме в ГУ ПФУ в Сумській області не може бути підставою для зобов`язання такого суб`єкта перерахувати та виплатити утримання на підставі довідки, оскільки вказаний суб`єкт не порушував права позивача.
Вимоги виплатити позивачу утримання не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними, враховуючи те, що перерахунок утримання ГУ ПФУ в Донецькій області наразі не проведено. Вимоги перерахувати та виплатити з 01.01.2024 утримання, виходячи з 50% суддівської винагороди, зазначеної у довідці, задоволенню не підлягають, оскільки докази здійснення позивачу перерахунків та виплати утримання в іншому відсотку в матеріалах справи відсутні, а також те, що на виконання цього рішення суду ГУ ПФУ в Донецькій області ще не було проведено перерахунку утримання з 01.01.2024 на підставі оновленої довідки. Крім того, зазначений розмір встановлений Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
Судові витрати.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, проте даний спір виник внаслідок протиправного рішення ГУ ПФУ в Донецькій області, то суд, на підставі норми ч.8 ст. 139 КАС України, стягує саме з цієї особи судовий збір у повному обсязі у сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139,143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.06.2024 № 959230820701.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) перерахувати з 01.01.2024 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Господарського суду Сумської області від 24.05.2024 № 02-46/5/3044/24.
4. В задоволенні інших вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), за рахунок бюджетних асигнувань, 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 (двадцять) коп. витрат по сплаті судового збору.
5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено та підписано суддею 17.02.2025.
Суддя А.І. Сидорук