Постанова № 12518312, 30.08.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2010
Номер справи
2а-5105/10/1270
Номер документу
12518312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.14

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 серпня 2010 року Справа № 2а-5105/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді:Твердохліба Р.С.

при секретарі судового засідання: Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луганську справу за адміністративним позовом Ровеньківського міського центру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління соціальної сфери» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 169551 грн. 19 коп.,

ВСТАНОВИВ:

24 червня 2010 року позивач - Ровеньківський міський центр зайнятості Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління соціальної сфери» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 169551 грн. 19 коп., в обґрунтування якого зазначив, що відокремлений підрозділ «Управління соціальної сфери» Державного підприємства «Ровенькиантрацит» зареєстрований у Ровеньківському міському центрі зайнятості в якості платника страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Відповідно до вимог п.2 ч.2 ст.35, ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду, нести відповідальність за несвоєчасність та неповну сплату страхових внесків, у разі несвоєчасної або неповної сплати страхових внесків сплачувати суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмку), штраф та пеню. Відповідно до акту перевірки №76 від 17.05.2009р. правильності нарахування та своєчасності перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування Ровеньківським міським центром зайнятості було встановлено, що станом на 01.04.2010р. за відокремленим підрозділом «Управління соціальної сфери» ДП «Ровенькиантрацит» лічиться заборгованість по страховим внескам до Фонду на випадок безробіття, що утворилася за період з 16.04.2009р. по 31.03.2010р., яка складається з 162079,04 грн., на зазначену суму нараховано пеню у розмірі 7472,15 грн., а всього 169551,19 грн. Рішення №1 від 19.05.2010р. про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків та пені добровільно відповідачем до цього часу не виконано. На підставі викладеного, позивач просив стягнути на свою користь з Державного підприємства «Ровенькиантрацит», оскільки відокремлений підрозділ «Управління соціальної сфери» не має статусу юридичної особи, заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 169551 грн. 19 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи був належним чином повідомлений, заявою б/н від 27.08.2010р. позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив розглянути справу за його відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст.19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

Спеціальним законом, який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (ст. 12 Закону).

Згідно ст. 34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобовязаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач Державне підприємство «Ровенькиантрацит» (ідентифікаційний код 32320704) 17.04.2003 року зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради Луганської області за реєстраційним номером 1389120 0000 000007 (аркуш справи 6).

Відокремлений підрозділ «Управління соціальної сфери» Державного підприємства «Ровенькиантрацит» перебуває на обліку в Ровеньківському міському центрі зайнятості Луганської області в якості платника страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття з 03.02.1999 року (аркуш справи 7).

Актом №76 від 17.05.2010 року про результати проведення планової перевірки фахівцем Ровеньківського міського центру зайнятості з питань дотримання відповідачем вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. було встановлено, що загальна сума недоїмки (простроченої заборгованості) по страховим внескам до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що рахується за відокремленим підрозділом «Управління соціальної сфери» Державного підприємства «Ровенькиантрацит» станом на 01.04.2010р. складає 162079,04 грн., за несвоєчасну сплату страхових внесків нараховано пеню в розмірі 7472,15 грн., акт підписаний керівником та головним бухгалтером відповідача без зауважень (аркуші справи 8-11).

19 травня 2010 року на підставі акту перевірки №76 від 17.05.2010р. директором Ровеньківського міського центру зайнятості винесено рішення №1 про стягнення з відокремленого підрозділу «Управління соціальної сфери» Державного підприємства «Ровенькиантрацит» простроченої заборгованості (недоїмки) в сумі 162079,04 грн. та пені в сумі 7472,15 грн., яке було отримано головним бухгалтером відповідача під особистий підпис у день винесення (аркуші справи 12-13).

Згідно із п.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. №1533-111, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Розмір страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України, встановлений ч.2 ст.1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» №2213-111 від 11.01.2001 року.

Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі-Закон) від 02.03.2000 р. №1533-111, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, затверджено порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Пунктом 1 ч.1 ст.38 Закону визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Згідно з п. 2 ч.1. ст.38 Закону штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

Пунктом 3 ч.1 ст.38 Закону передбачено, що пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Згідно із ч.2 ст.38 Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду зі страхувальника у безспірному порядку.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На час розгляду справи даних про добровільну сплату відповідачем простроченої заборгованості (недоїмки) та пені по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття на загальну суму 169551,19 грн. судом не встановлено.

Відповідно до частин 1,3 статті 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Ровеньківського міського центру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління соціальної сфери» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 169551 грн. 19 коп. є обґрунтовними, визнаними у повному обсязі відповідачем та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 30 серпня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 06 вересня 2010 року, про що згідно вимог ч.2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111, Розділом 9 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Ровеньківського міського центру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління соціальної сфери» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 169551 грн. 19 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» (відокремлений підрозділ «Управління соціальної сфери») (місцезнаходження: 94700 Луганська область, м.Ровеньки, вул.Комуністична,6; код ЄДРПОУ 32320704) на користь Ровеньківського міського центру зайнятості Луганської області (місцезнаходження: 94700 Луганська область, м.Ровеньки, вул.К.Маркса,134-а; код ЄДРПОУ 13392846, р/р № 37179971900059 в ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 24046930) заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 169551 грн. 19 коп. (сто шістдесят девять тисяч пятсот пятдесят одну гривню 19 коп.), з яких: недоїмку в сумі 162079 грн. 04 коп. (сто шістдесят дві тисячі сімдесят девять гривень 04 коп.) на розрахунковий рахунок 37179971900059 в ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 24046930 та пеню в сумі 7 472 грн. 15 коп. (сім тисяч чотириста сімдесят дві гривні 15 коп.) на розрахунковий рахунок 37175975900059 в ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 24046930.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 06 вересня 2010 року.

СуддяР.С. Твердохліб