Постанова № 124902925, 03.02.2025, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
03.02.2025
Номер справи
490/753/25
Номер документу
124902925
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

н\п 3/490/1155/2025

Центральний районний суд м. Миколаєва

54067, м. Миколаїв, вул. Захисників Миколаєва, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua

Справа № 490/753/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2025 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Вільне, Нижньосірогозького району, Херсонської області, громадянина України, військовослужбовця, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

Лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою на посаді начальника відділення персоналу (s-1) штабу військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи у місці розташування військової частини НОМЕР_1 , протиправно, всупереч інтересам служби, в умовах особливого періоду, на порушення вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16, 26, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 4, б Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні», затвердженого наказом Міністерства оборони України №155 від 04.06.2021, функціональних обов`язків начальника відділення персоналу військової частини НОМЕР_2 , 18.07.2024 року виготовив проект наказу №128-PС та передав на підпис командиру військової частини НОМЕР_1 , яким військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 рядового ОСОБА_2 на підставі підпункту «в» п.2 ч.4 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі) було звільнено з військової служби за відсутності реальних підстав для такого звільнення, що створило умови неможливості виконання вироку Березанського районного суду від 17.08.2023 року, чим вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Вказав, що з протоколом не згоден в зв`язку із тим, що дані матеріали за фактом звільнення військовослужбовця ОСОБА_2 були усунуті власноруч, виданий наказ про скасування пункту наказу та поновлення останнього на військовій службі, про що було повідомлено відповідні органи. Окрім того, зауважив, що у нього не було реальної можливості проявити якесь діяння до військової служби, у зв`язку із недостатнім досвідом роботи за даним напрямком.

Дослідивши матеріалисправи, оцінивши досліджені у судовому засіданні докази, письмову заяву особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Положеннями ст. 280 КУпАП регламентовано, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Частиною 2 ст. 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 рову № 2102-ІХ в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, який діє до теперішнього часу.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» № 1952-УІІІ від 16.03.2017 (набрав законної сили 16.04.2017) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.

Встановлено, що з 25.04.2019 року ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних Силах України.

31.05.2024 року згідно до наказу № 246 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділення персоналу (s-1) штабу військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до примітки ст. 172-13 КУпАП військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці. які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов`язків, або виконують такі обов`язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Функціональними обов`язками начальника відділення персоналу (s-1) штабу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 передбачено відповідальність, окрім іншого, за відпрацювання наказів командира військової частини (по особовому складу) та покладено обов`язки, окрім інших, організовувати роботу відділення, забезпечувати дотримання законності в роботі, здійснювати постійний контроль за станом роботи з особовим складом і надавати допомогу в цій роботі командирам підрозділів, розробляти проекти наказів по особовому складу.

Таким чином, лейтенант ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки начальника відділення персоналу (s-1) штабу військової частини НОМЕР_2 , за наказом командира військової частини, відповідно до приписів Статуту та функціональних обов`язків був наділений та виконував організаційно-розпорядчі та/або адміністративно-господарські обов`язки, та відповідно, на момент вчинення військового адміністративного правопорушення, був військовою службовою особою яка відповідає за організацію обліку особового складу.

17.08.2023 року Березанським районним судом Миколаївської області засуджено військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 рядового ОСОБА_2 та визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, та призначено йому покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді двох років позбавлення волі та замінено призначене покарання у виді позбавлення волі на строк два роки на тримання у дисциплінарному батальйоні для військовослужбовців на строк два роки. Вказаний вирок набрав законної сили 19.09.2023 року.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІ наказу Міністерства оборони України №155 від 04.06.2021 «Про затвердження Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні» (далі - Порядок), військовослужбовці, засуджені до покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, до набрання вироком суду законної сили в установленому законодавством порядку тримаються на гауптвахтах Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - гауптвахта) або продовжують виконувати обов`язки військової служби у військовій частині (установі).

Після набрання законної сили вироком суду, яким військовослужбовця засуджено до покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, підготовку до відправлення такого військовослужбовця для відбування покарання до дисциплінарного батальйону організовує, якщо військовослужбовець продовжував виконувати обов`язки військової служби у військовій частині, - командир (начальник) військової частини (установи).

Відповідно до п. 3 Розділу ІІ Порядку, командир (начальник) військової частини (установи), де проходить військову службу засуджений військовослужбовець, після отримання інформації від начальника органу управління Служби правопорядку про надходження до органу управління Служби правопорядку копії судового рішення, що набрало законної сили, та розпорядження про виконання судового рішення, повинен, до прибуття конвою у військову частину військовослужбовця забезпечити, за необхідності, засудженого військовою формою одягу (за сезоном), а також передати начальнику конвою належним чином оформлені документи та речі засудженого військовослужбовця.

Відповідно до п.1 Розділу XVI Порядку, визначений виключний перелік підстав для звільнення засуджених військовослужбовців з дисциплінарного батальйону.

Згідно до п. 3 Розділу XVI Порядку, командир дисциплінарного батальйону за десять робочих днів письмово повідомляє відповідного командира (начальника) військової частини (установи) (відповідну посадову особу, у розпорядженні якої перебуває засуджений військовослужбовець) про дату звільнення засудженого військовослужбовця.

П. 7 Розділу XVI Порядку визначено, що про повернення військовослужбовця до військової частини (установи) командир (начальник) повідомляє начальника органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується військова частина, та командира дисциплінарного батальйону: усно - у день прибуття військовослужбовця до військової частини (установи), письмово - протягом доби з моменту надання усної доповіді.

Всупереч вказаних вимог Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та Порядку, лейтенант ОСОБА_1 , будучи на посаді начальника відділення персоналу (s-1) штабу військової частини НОМЕР_1 , виготовив проект наказу №?128-РС від 18.07.2024 та передав на підпис командиру військової частини НОМЕР_1 , яким військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 рядового ОСОБА_2 на підставі підпункту «в» п.2 ч.4 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв?язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі) було звільнено з військової служби за відсутності реальних підстав для такого звільнення. Звільнення рядового ОСОБА_2 створило умови для неможливості виконання вироку Березанського районного суду від 17.08.2023, що вказує на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Твердження ОСОБА_1 з приводу відсутності в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, не відповідають встановленим обставинам справи та повністю спростовуються сукупністю досліджених судом доказів, та відповідно розцінюються як такі, що спрямовані на спробу уникнення остнаннім адміністративної відповідальності за вчинене ним адміністративне правопорушення.

Досліджені судом докази є належними, допустимими, достовірними та достатніми для висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП за обставин викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.

Враховуючи особувинного,який доадміністративної відповідальностіпритягується вперше,ступінь йоговини,майновий станвідсутність обставин,що обтяжуютьта пом`якшуютьвідповідальність,суд вважає,що відповіднодо метиадміністративного стягнення,яке застосовуєтьсядо особиз метоюїї вихованняв дусідодержання законівУкраїни,поваги доправил співжиття,а такожзапобігання вчиненнюнових правопорушеньяк самимправопорушником,так ііншими особами(ст.23КУпАП)необхідним тадостатнім дляйого виправленнябуде застосуваннядо ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно доположень п.12ст.5ЗУ "Просудовий збір" ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 15, 33 - 35, 221, 252, 280, 283 - 285 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,винуватим увчиненні адміністративногоправопорушення передбаченогоч.2ст.172-15КупАП інакласти нанього адміністративнестягнення увигляді штрафуу розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок №UA688999980313040106000014483, Миколаїв. ГУК/Централ.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету: 21081100.

Відповідно доположень п.12ст.5ЗУ "Просудовий збір ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Суддя О.І.Демінська