Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-12821/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О.
Суддя-доповідач: Данилова М. В.
У Х В А Л А
Іменем України
"17" листопада 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Данилової М. В.,
суддів: Кучми А.Ю., Бистрик Г.М.
при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Приватного підприємства "Солекс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2010 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Солекс" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва про визнання протиправним та скасування рішення №0002852330 від 02.06.2009 року, -
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2009 року Приватне підприємство "Солекс" звернулось до суду з позовом, в якому, посилаючись на порушення відповідачем положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державну податкову службу в Україні», просило визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.06.2009 року № 0002852330, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 109600,00 грн..
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2010 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову і прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін про обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги, та, перевіривши доводи апеляції, наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції посилався на приписи ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якою визначено поняття реєстратора розрахункових операцій і зроблений висновок про те, що гральний автомат підпадає під визначення реєстратора розрахункових операцій, а тому позивач повинен був перевести гральні автомати в режим застосування РРО з моменту набрання чинності наказу Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року № 430, яким до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність винесеного податковим органом рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, з огляду на наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, працівниками Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області проведено перевірку господарської одиниці ПП «Солекс»- залу гральних автоматів, з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за результатами якої складено акт перевірки від 18.05.2009 року №0499/26/57/23/24102644.
Перевіркою встановлено, що на час перевірки в гральному залі знаходилися 31 гральний автомат, на яких ведеться надання послуг у сфері грального бізнесу, підключені до загальної електромережі, які знаходяться в робочому стані, не опломбовані, в органах ДПС не зареєстровані, обладнані купюроприймачами, але не обладнані запамятовуючим пристроєм (фіскальною памяттю). Встановлено факт проведення розрахункової операції без застосування РРО, без роздрукування та видачі розрахункового документу встановленого зразка. Також, при купівлі кредитів на суму 20 грн. РРО не застосовувався, розрахунковий документ не видано. При поверненні коштів після сеансу гри в сумі 10 грн. РРО не застосовано, розрахунковий документ не роздруковано та не видано.
За результатом перевірки встановлено порушення п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування. Відповідальність за вказані порушення передбачена п.1, п. 2 ст. 17 цього ж Закону №265/95.
На підставі зазначеного акта, ДПІ у Святошинському районі м. Києва прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.06.2009 року №0002852330 у розмірі 10 690,00 грн.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат і електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Даною статтею також надано визначення автомату з продажу товарів (послуг) - це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Згідно п. 1 Наказу Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.2006 № 40/374 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження організації діяльності проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», визначено, що: - гральний автомат - це механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично;- зал гральних автоматів - нежитлове приміщення, крім пересувної малої архітектурної форми, закрите від огляду ззовні, у якому для проведення азартних ігор використовуються тільки гральні автомати.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що внесення ставки обліковується автоматом і ним же визначається розмір виграшу.
Відповідно до вимог п.1 та п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або із застосуванням у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Постановою КМУ «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 07.02.2001 р. № 121 (із змінами, внесеними Постановами КМУ від 29.01.2003 р. № 151, від 10.12.2003 р. № 1905, від 28.10.2004 р. № 1447, від 07.06.2006 р. № 803) установлено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 року.
Виходячи із правового контексту вказаної вище Постанови КМУ суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів зобов'язані з 01 січня 2007 року використовувати у своїй ліцензованій діяльності з надання послуг грального бізнесу гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), в т.ч. тих, що вже задіяні у використанні.
За таких обставин, виходячи з специфіки надання послуг у сфері грального бізнесу на гральних автоматах та враховуючи викладене, гральний автомат повинен бути оснащений належним РРО.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, Позивач зобов'язаний був надавати послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на індивідуальному гральному автоматі.
Судова колегія не приймає до уваги посилання апелянта на відсутність з боку позивача порушень вимог Закону про РРО з тих причин, що гральні автомати не здійснювали видачі виграшу, а лише відображали результат гри на відповідному табло, з огляду на те, що порядок реєстрації розрахункових операцій з використанням РРО у залі гральних автоматів передбачає такий алгоритм дій, за якого облік розрахункових операцій відокремлений у часі від їх безпосереднього здійснення.
Оскільки, гральний автомат, повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які, зокрема, полягають в обліку, накопиченні та відображенні даних щодо прийнятих та виданих (виграних) гравцями грошових замінників - жетонів та кредитів.
Обов'язок застосування гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи, є нормою закону, якою мають керуватися суб'єкти господарювання при здійсненні діяльності у сфері грального бізнесу.
Отже, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій компютерно-касової системи «Фіскал»субєкти господарювання зобовязані використовувати зазначену систему.
Позивачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження вжиття ним заходів для виконання вимог законодавства щодо оснащення гральних автоматів портативними електронними контрольно-касовими апаратами при здійсненні розрахункових операцій на окремо визначеному гральному апараті. Згідно з п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.
Застосування відповідачем суми штрафу в розмірі 10690,00 грн. відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а пос?танову або ухвалу суду без зм?ін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судов?е рішення з додержанням норм м?атеріального та процесуальн?ого права.
Зважаючи на те, що Окружний адміністративний суд міста Києва правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
На підставі викладеного та, керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Солекс" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді: