Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/11452/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова до Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради як орган опіки і піклування про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Квартирно-експлуатаційний відділу м. Львова звернувся до суду з позовною заявою до Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, в якій просить суд зобов`язати Залізничну районну адміністрацію зняти з реєстрації місця проживання в кімнаті АДРЕСА_1 ОСОБА_1 1980 року народження зі складом сім`ї: чоловік ОСОБА_2 , 1978 р.н., син ОСОБА_3 , 2005 р. н., донька ОСОБА_4 , 2013 р.н.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі спеціального ордеру на жилу площу в гуртожитку від 14.03.2019 № 252 військовослужбовець Личаківсько - Залізничного РВК ОСОБА_1 1980 року народження зі складом сім`ї: чоловік ОСОБА_2 , 1978 р.н., син ОСОБА_3 , 2005 р. н., донька ОСОБА_4 , 2013 р.н. були зареєстровані в кімнаті № 5 гуртожитку за адресою АДРЕСА_2 . У зв`язку з розірванням шлюбу ОСОБА_2 , як колишній член сім`ї військовослужбовця підлягає виселенню із службового жилого приміщення. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова звернувся до ОСОБА_2 листом від 15.08.2023 щодо виселення з кімнати гуртожитку, проте відповіді не отримав. 25.10.2023 сім`я ОСОБА_1 зазначену кімнату в гуртожитку здала, про що був складений акт прийому-передачі та в ній фактично не проживають. Проте ОСОБА_1 та члени її сім`ї не знялися з реєстрації за вказаною адресою, що перешкоджає у встановленому законодавством порядку закріпити житлове приміщення за іншим військовослужбовцем. Листом від 28.02.2024 року Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова звернувся до відповідача Залізничної районної адміністрації м. Львова щодо зняття з реєстрації ОСОБА_1 1980 року народження зі складом сім`ї. Однак, листом від 11.03.2024 Залізнична районна адміністрація відмовила у знятті з реєстрації місця проживання зазначених осіб, вважаючи, що зняття з реєстрації місця проживання здійснюється за заявою особи.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.
Ухвалою судді від 03.06.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; задоволено клопотання позивача про залучення третьої особи; залучено ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвалою судді від 03.09.2024 суд залучив Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради як орган опіки і піклування (79022, м. Львів, вул. Виговського, 34; код ЄДРПОУ 04056084) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 03.06.2024 доставлена відповідачу в його електронний кабінет 04.06.2024, що підтверджується відповідною довідкою.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву не подав.
Третя особа ОСОБА_5 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 подала пояснення у яких зазначає, що ОСОБА_5 здала житлову площу в гуртожитку та бажає знятися з реєстрації місця проживання, проте не може цього зробити, оскільки її колишній чоловік ОСОБА_2 не дає згоди на зняття з реєстрації місця проживання неповнолітньої дочки ОСОБА_4 та не знімається з реєстрації сам.
Копія ухвали судді від 03.06.2024 надіслана третім особам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 рекомендованим листом на їх адресу. Однак, конверти з судовою кореспонденцією повернуті на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду від ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не надходило.
Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 03.06.2024 доставлена третій особі Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради як органу опіки і піклування в її електронний кабінет 10.09.2024, що підтверджується відповідною довідкою.
Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду від Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки і піклування не надходило.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 та члени її сім`ї ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на підставі спеціального ордеру на жилу площу в гуртожитку від 14.03.2019 № 252, були зареєстровані в кімнаті АДРЕСА_4 .
Згідно з акту приймання передавання житлового приміщення від 25.10.2023 ОСОБА_1 передала кімнату № 5 гуртожитку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 начальнику КД КЕВ м. Львова.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова звернувся до ОСОБА_2 листом від 15.08.2023 № 575/3436, у якому вказав, що згідно до вимог пункту 25 розділу IV Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка затверджена наказом Міністерства оброни України від 31.07.2018 № 380 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за № 1020/32472, колишні члени сім`ї військовослужбовця у двомісячний строк з дня розірвання шлюбу підлягають виселенню із службового жилого приміщення (зі службової жилої площі) без надання іншого жилого приміщення. Враховуючи те, що рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 26.06.2022 шлюб між вами та ОСОБА_1 розірвано, ви до теперішнього часу юридично не звільнили кімнату № 5 гуртожитку КЕВ м. Львова по вул. Авіаційній, 1б у м. Львові, прошу вас самостійно знятись з реєстрації в кімнаті АДРЕСА_1 і здійснити реєстрацію місця свого проживання за місцем вашого фактичного перебування.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова звернувся до голови Залізничної районної адміністрації з заявою від 28.02.2024, у якій повідомив, що, 25.10.2023 сім`я ОСОБА_1 кімнату №5 гуртожитку за адресою АДРЕСА_2 здала та в ній фактично не проживають. Проте ОСОБА_1 та члени її сім`ї не знялися з реєстрації за вказаною адресою, що перешкоджає у встановленому законодавством порядку закріпити житлове приміщення за іншим військовослужбовцем. Прошу зняти з реєстрації ОСОБА_1 1980 р.н. зі складом сім`ї: чоловік ОСОБА_2 , 1978 р.н., син ОСОБА_3 , 2005 р.н., донька ОСОБА_4 , 2013 р.н.
Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради листом від 11.03.2024 № 32-вих-31772 повідомила, що відповідно до Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 за № 265 зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), поданої особою або її законним представником (представником) за формою згідно з додатком 5. Таким чином, зазначає, що іншого порядку щодо зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , 1980 р.н., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , 2005 р.н. та ОСОБА_4 , 2013 р.н. за адресою: АДРЕСА_3 у Залізничної районної адміністрації немає.
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив у знятті з реєстрації місця проживання в кімнаті АДРЕСА_1 ОСОБА_1 1980 р.н. зі складом сім`ї: чоловік ОСОБА_2 , 1978 р.н., син ОСОБА_3 , 2005 р. н., донька ОСОБА_4 , 2013 р.н., позивач звернувся до суду із цим позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг врегульовано Законом України № 1871-IX від 05.11.2021 «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі - Закон № 1871-IX).
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону № 1871-IX порядок декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання, скасування декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), форми декларацій (заяв), що подаються для декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого та зареєстрованого місця проживання (перебування), а також порядок ведення реєстру територіальної громади, надання та передачі інформації з та до такого реєстру визначаються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 18 Закону № 1871-IX передбачає зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування).
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 1871-IX зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:
1) за заявою про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), поданою у паперовій формі такою особою, її законним представником або представником;
2) за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.
Відповідно до статті 29 Закону № 1871-IX рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб щодо внесення інформації до реєстру територіальної громади про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування рішень органів реєстрації, зміну інформації в реєстрі територіальної громади можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 затверджений Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (далі - Порядок № 265), який визначає механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів.
Відповідно до підпункту 1, 2, 5 пункту 50 Порядку № 265 зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі:
- заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), поданої особою або її законним представником (представником) за формою згідно з додатком 5;
- рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житло або права користування житлом, про виселення, про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою (у такому випадку адміністративний збір не сплачується);
- заяви власника житла про зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6.
Наказом Департаменту житлового господарства та інфраструктури від 08.06.2017 № 286 «Про надання будівлі № 1 (військового містечка № НОМЕР_4 ) на АДРЕСА_2 статусу гуртожитку для проживання сімей» будівлі надано статус гуртожитку та Квартирно-експлуатаційному відділу м. Львова довірено провести заселення гуртожитку згідно чинного законодавства.
Розпорядженням Залізничної районної адміністрації від 05.01.2018 присвоєно окрему поштову адресу будівлям військового містечка № 58 Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова, Будівлі гуртожитку № 1 під літерою «А-3», загальною площею 5039,8 кв.м присвоєно поштову адресу: АДРЕСА_2 .
Суд встановив, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова є власником (балансоутримувачем) будівлі гуртожитку за адресою АДРЕСА_2 .
Органом реєстрації щодо гуртожитку АДРЕСА_2 , за адресою м. Львів, вул. Авіаційна, 1б є Залізнична районна адміністрація.
Також судом встановлено, що шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірваний рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 26.08.2022.
Суд звертає увагу, що згідно з п. 25 розділу 5 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом МО України від 31.07.2018 № 380 підлягають виселенню із службового жилого приміщення (зі службової жилої площі) без надання іншого жилого приміщення колишні члени сім`ї військовослужбовця, які залишилися проживати у ньому після розірвання шлюбу (у двомісячний строк з дня розірвання шлюбу).
При цьому, згідно з акту приймання передавання житлового приміщення від 25.10.2023 ОСОБА_1 передала кімнату № 5 гуртожитку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 начальнику КД КЕВ м. Львова.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова звертався до ОСОБА_2 щодо самостійного зняття з реєстрації в кімнаті АДРЕСА_1 .
Проте, позивач відповіді від ОСОБА_2 не отримав.
У зв`язку з чим, відповідно до підпункту 5 пункту 50 Порядку № 265 Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова як власник (балансоутримувач) будівлі гуртожитку за адресою АДРЕСА_2 звернувся до органу реєстрації для здійснення зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання.
Отже, в даному випадку, зняття із зареєстрованого місця проживання здійснюється на вимогу власника (балансоутримувача).
Ураховуючи, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (колишній чоловік військовослужбовця), ОСОБА_3 , ОСОБА_4 дійсно не проживають за місцем реєстрації, позовні вимоги про зобов`язання Залізничну районну адміністрацію зняти з реєстрації місця проживання в кімнаті АДРЕСА_1 ОСОБА_1 1980 р.н. зі складом сім`ї: чоловік ОСОБА_2 , 1978 р.н., син ОСОБА_3 , 2005 р.н., донька ОСОБА_4 , 2013 р.н. підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч. 1 ст. 132 КАС України).
Приписами ч. 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з платіжною інструкцією від 24.05.2024 № 1235 позивач сплатив 3028,00 грн судового збору, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
позов Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (79007, м. Львів, вул. Батуринська, 2; ЄДРПОУ 07638027) до Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради (79022, м. Львів, вул. Виговського, 34; ЄДРПОУ 04056084), за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_3 ), Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради як орган опіки і піклування (79022, м. Львів, вул. Виговського, 34; ЄДРПОУ 04056084) про зобов`язання вчинити дії, задовольнити повністю.
Зобов`язати Залізничну районну адміністрацію зняти з реєстрації місця проживання в кімнаті АДРЕСА_1 ОСОБА_1 1980 р.н. зі складом сім`ї: чоловік ОСОБА_2 , 1978 р.н., син ОСОБА_3 , 2005 р.н., донька ОСОБА_4 , 2013 р.н.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сидор Н.Т.