Рішення № 124729709, 27.01.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2025
Номер справи
380/20728/24
Номер документу
124729709
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2025 рокусправа № 380/20728/24Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі ГУ ПФУ в місті Києві, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач-2) з такими вимогами:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 26.04.2024 О/р № НОМЕР_1 про відмову в переході на пенсію відповідно до Закону № 889-УІІІ згідно заяви від 18.04.2024 № 2981 ОСОБА_1 , оскільки на день набрання чинності Законом №889-У11І не займала посади державної служби та відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, на умовах Закону України «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 з 17.07.2024 пенсію державного службовця, яку виплачувати в подальшому, обчисливши її на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ із урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на 01.07.2024 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від. 17.07.2024 № 0001/вих-12 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01.07.2019 по 30.06.2024 від 17.07.2024 № 0001/вих-13, виданих Департаментом «Секретаріат ради» Львівської міської ради, а також здійснити перерахунок та виплату недоотриманих пенсійних виплат з 17.07.2024.

На обґрунтування позовних вимог повідомила такі обставини: є пенсіонеркою, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. 18.04.2024 звернулася із заявою про переведення з пенсії за віком на підставі Закону № 1058 на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положеннями Закону України «Про державну службу» № 889-VIII. Зазначає, що на виконання рішення суду у справі № 380/13548/23 пенсійний орган зарахував позивачці стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування до стажу державного службовця з 04.07.2001 по 01.05.2016 років, стаж державного службовця становить 20 років 05 місяців 14 днів. ГУ ПФУ в місті Києві прийняло рішення, яким відмовило ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», оскільки на день набрання чинності Законом № 889 не займала посади державної служби та відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби. 17.07.2024 повторно звернулася із заявою до територіального органу ПФУ про перехід на пенсію держслужбовця, проте листом від 01.08.2024 року знову отримала відмову. Стверджує, що на час звернення із заявами про переведення на пенсію держслужбовця відповідала всім визначеним умовам для призначення такої пенсії. Наголошує, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнає з підстав, викладених у відзиві та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Повідомив, що позивачці призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. На виконання рішення суду позивачці був зарахований стаж на посадах в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби та становив 20 років 05 місяців 14 днів. 18.04.2024 позивачка звернулася до органу ПФУ із заявою про переведення на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішенням № 134650018865 від 26.04.2024 ГУ ПФУ в місті Києві відмовив в переході на інший вид пенсії у зв`язку із відсутністю правових підстав. Відповідач-1 зазначив, що ОСОБА_1 на день набрання чинності Законом № 889 не займала посади державної служби та відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби. Відповідач пояснив, що до набуття чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (04.07.2001) посада працівників органів місцевого самоврядування були віднесені до відповідних категорій посад державної служби відповідно до постанови КМ України № 239 від 18.04.1994. Після 04.07.2001 згідно статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посади в органах місцевого самоврядування віднесені до відповідних категорій посад органів місцевого самоврядування. Крім того, на заяву від 17.07.2024 року позивачці було роз`яснено про недоцільність переходу з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію по держслужбі відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.

ГУ ПФУ в місті Києві копію ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження отримало 03.11.2024, що підтверджується довідкою секретаря судового засідання. Правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, про причини неподання відзиву суд не повідомив. На вимогу ухвали суду надало належним чином завірені копії заяви від 26.04.2024 року та додані до неї документи.

Суд дослідив заяви по суті справи, долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи:

ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 :

- з 20.11.1995 по теперішній час працювала на різних посадах в органах місцевого самоврядування (Львівській міській раді);

- 12.06.1997 прийняла присягу державного службовця з присвоєнням 13 рангу державного службовця; - 10.12.1999 присвоєно 12 ранг державного службовця; - 09.07.2001 присвоєно 12 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування та складено присягу посадової особи місцевого самоврядування; - 10.12.2001 присвоєно 11 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування; 01.02.2017 переведена із займаної посади на рівнозначну із збереженням присвоєного 11 рангу посадової особи органу місцевого самоврядування; - 13.05.2019 присвоєно 10 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування; - 13.05.2021 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування (а.с. 51-63).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/13548/23 від 25.09.2023 року, залишеного без змін Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2024 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби її роботу на посадах в органах місцевого самоврядування починаючи з 04.07.2001.

На виконання рішення суду у справі № 380/13548/23 від 25.09.2023 року пенсійний орган рішенням від 13.02.2024 № 134650018865 зарахував до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 по 01.05.2016. Після проведеного перерахунку на виконання рішення суду стаж ОСОБА_1 як державного службовця становить 20 років 05 місяців 14 днів, про що повідомив позивачку листом від 29.03.2024 № 1300-5305-8/49799 (а.с. 29).

ОСОБА_1 звернулася до територіального органу ПФУ із заявою від 18.04.2024 про перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». До заяви долучила: - паспорт серії НОМЕР_3 ; - ідентифікаційний код НОМЕР_4 ; трудову книжку серії НОМЕР_2 ; - довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.04.2024 року № 0001/вих-04; - довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.04.2024 року № 0001/вих-03 (а.с. 100-104).

ГУ ПФУ в місті Києві відмовило у задоволенні її заяви від 18.04.2024 оскільки на день набрання чинності Законом № 889 ОСОБА_1 не займала посади державної служби та відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до посад державної служби (а.с. 107).

ОСОБА_1 17.07.2024 року повторно звернулася до територіального органу ПФУ із заявою про перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» до якої долучила довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 17.07.2024 року № 0001/вих-13 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.07.2024 року № 0001/вих-12 (а.с. 83-90).

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 01.08.2024 № 18886-19904/Д-52/ 8-1300/24 повідомило заявницю, що на виконання рішення суду у справі № 380/13548/23 їй зараховано до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 по 01.05.2016. Після проведеного перерахунку стаж як держслужбовця становить 20 років 05 місяців 14 днів. Рішенням ГУ ПФУ в місті Києві відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. Повідомило, що оскільки рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у справі №380/13548/23 не зобов`язано Головне управління враховувати довідки про заробітну плату за посадою посадової особи місцевого самоврядування при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889, таке переведення проводити недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії. (а.с. 92-93).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Закон №889 набрав чинності 01.05.2016, одночасно втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, що передбачав особливості пенсійного забезпечення державних службовців.

Разом з тим, пп. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено переживаючу дію статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, тобто законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у особи є право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII визначали, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом № 889-VIII) певного стажу держслужби (10 років для осіб, що станом на цю дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 46 Закону №889-VIII до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

У період проходження позивачем публічної служби на посадах в органах місцевого самоврядування з 07.04.1998 до 01.05.2016 року діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затв. постановою КМУ від 03.05.1994 № 283 (далі Постанова № 283). Постанова № 283 втратила чинність з 01.05.2016 у зв`язку із набранням чинності Постановою КМУ № 229 від 25.03.2016, якою визначалися посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби на підставі Закону № 889-VIII.

Пункт 2 Порядку № 283 визначав, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (2493-14), а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затв. Постановою КМУ від 25.03.2016 № 229 (далі Порядок № 229, чинний з 01.05.2016) до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Призначення пенсій державним службовцям урегульовано Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 (далі Порядок №622) (в редакції від 01.01.2020 року, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відповідно до норм пункту 4 цього Порядку пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону визначає структуру заробітної плати, до якої входять: - основна заробітна плата (встановлюється у вигляді посадових окладів для службовців); - додаткова заробітна плата (включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій); - інші заохочувальні та компенсаційні виплати (до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ:

заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов`язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-ІV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про такі спірні правовідносини:

ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на підставі Закону № 1058-IV; пенсійний орган на виконання рішення суду у справі № 380/13548/23, яке набрало законної сили 18.01.2024 року, зарахував до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 по 01.05.2016, стаж ОСОБА_1 як державного службовця становив 20 років 5 місяців 14 днів. 18.04.2024 звернулася до територіального органу ПФУ із заявою про переведення її на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу». ГУ ПФУ в місті Києві відмовило (рішення від 26.04.2024 № 134650018865) заявниці в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з тих мотивів, що ОСОБА_1 на день набрання чинності Законом №889 не займала посади державної служби та відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби. 17.07.2024 року позивача повторно звернулася із заявою про переведення її на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу», однак отримала відмову ГУ ПФУ у Львівській області з тих мотивів, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у справі № 380/13548/23 не зобов`язано Головне управління враховувати довідки про заробітну плату за посадою посадової особи місцевого самоврядування при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889, таке переведення проводити недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.

Отже, в цій справі слід перевірити обґрунтованість висновку відповідачів щодо відсутності у позивачки необхідного стажу державної служби, а також щодо "недоцільності" переведення позивачки на обраний нею вид пенсії.

Оцінюючи аргументи відповідача-1 на обґрунтування законності його рішення суд керується такими мотивами:

Закон № 889-VIII, котрий набрав чинності 01.05.2016, визначає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Разом з тим, Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII визначають, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби, - 10 років для осіб, що на цю дату обіймали посади державної служби або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи проходили станом на 01.05.2016 на держслужбі, - така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, котрий в іншій частині втратив чинність.

Вирішуючи питання щодо стажу державної служби позивачки станом на 01.05.2016 суд враховує, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у справі № 380/135478/23, яке набрало законної сили 18.01.2024 року, пенсійний орган зарахував ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 по 01.05.2016. Враховуючи дату початку проходження позивачкою державної служби (20.11.1995) стаж позивачки становив понад 20 років. Отже, станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 мала 20 років 05 місяців 14 днів стажу на посадах, віднесених до відповідних посад державної служби. Тому відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Враховуючи наведені вище мотиви, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в місті Києві протиправно відмовило позивачці у переведенні її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»; рішення ГУ ПФУ в місті Києві від 26.04.2024 № 134650018865 про відмову в переведенні на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» на підставі її заяви від 18.04.2024 є необґрунтованим та незаконним, тому таке слід скасувати.

Оцінюючи аргументи ГУ ПФУ у Львівській області про недоцільність переведення позивачки на пенсію держслужбовця у зв`язку із зменшенням у такому випадку розміру пенсії, суд зазначає таке:

заявниця повторно звернулася із заявою від 17.07.2024 до органу ПФУ та просила при призначенні їй пенсії врахувати відомості довідок про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсії державного службовця. ГУ ПФУ у Львівській області відмовилося враховувати відомості довідок при обчисленні розміру пенсії позивачки, оскільки рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у справі № 380/13548/23 не зобов`язано ГУ ПФУ у Львівській області враховувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Орган ПФУ також стверджує, що внаслідок переведення позивачки на пенсію відповідно до Закону № 889 розмір її пенсії зменшиться, що робить зміну пенсії недоцільною.

Оцінюючи такі дії відповідача-2 суд керується такими мотивами:

стаття 37 Закону № 3723-ХІІ регламентує, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до приписів Порядку № 622 (в редакції від 01.01.2020 року, чинній на момент звернення позивачки із заявою від 17.07.2024) визначено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Правління Пенсійного фонду України постановою від 17.01.2017 № 1-3 (далі - Постанова № 1-3) затвердило форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу». Такими довідками є: - про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); - про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); - про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд констатує, що надані заявницею до органу ПФУ довідки від 17.07.2024 №0001/вих-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 17.07.2024 № 0001/вих-13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (а.с. 86-90): - складені за формою, затвердженою постановою правління ПФУ від 17.01.2017 № 1-3; - видані уповноваженим державним органом; - їх зміст відображає всі належні складові оплати праці, а також окрему вказівку на те, що всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Ці довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII є джерелом інформації про доходи заявниці, що повинні враховуватися при обчисленні розміру її пенсії, проте відповідач-2 протиправно не врахував їх, а натомість обчислює пенсію ОСОБА_1 за алгоритмом, визначеним Законом № 1058.

Суд відхиляє як помилкові твердження відповідача-2 про те, що надані довідки не відповідають Порядку № 622, з огляду на таке. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2025 № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб» (набрала чинності 20.07.2024 року) (далі Постанова № 823), внесені зміни до Порядку № 622, серед іншого - затверджені нові форми довідок для призначення пенсії держслужбовцям згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу». Проте позивачка звернулася із заявою 17.07.2024 року, тобто ще до набрання чинності змінами, внесеними Постановою № 823 до Порядку № 622, тому долучені до заяви довідки складені відповідно до чинного на той момент Порядку № 622, а отже мають бути враховані при обчисленні розміру пенсії.

Аргументи відповідача про те, що розмір пенсії позивачки внаслідок проведеного ним перерахунку зменшується, свідчать лише про одне відповідач зловживає своїми процесуальними обов`язками та фактично саботує реалізацію власних повноважень, при цьому відверто порушує як вимоги закону, так і права позивачки, котра змушена в черговий раз звертатися до суду для призначення їй пенсії держслужбовця. Натомість відповідач фактично проводить перерахунок пенсії на підставі положень Закону № 1058, а не відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ - у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках від 17.07.2024 № 0001/вих-12, від 17.07.2024 №0001/вих-13. Адже при обчисленні розміру пенсії позивачки на підставі Закону № 3723-ХІІ (у розмірі 60 відсотків від заробітку) розмір її пенсії збільшиться, а не зменшиться. Суд, з огляду на досвід розгляду сотень спорів в сфері соціального забезпечення за кілька останніх років, констатує, що описана вище адміністративна практика ГУ ПФУ у Львівській області є вельми поширеною та має наслідком те, що особи пенсійного віку змушені по кілька разів звертатися до суду для вирішення питання належного розміру свого соціального забезпечення.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. З метою ефективного захисту порушених прав позивачки ГУ ПФУ у Львівській області слід зобов`язати перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ з 17.07.2024 (з дати звернення із заявою про переведення на інший вид пенсії), врахувавши при обчисленні розміру пенсії додані до заяви відомості про заробітну плату на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.07.2024 року №0001/вих-13 та від 17.07.2024 № 0001/вих-12, як це передбачають норми пп. 4, 5 Порядку № 622.

З огляду на викладені мотиви суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З огляду на встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачкою витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів порівну.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовільнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 134650018865 від 26.04.2024 про відмову ОСОБА_1 про перехід на пенсію за Законом України «Про державну службу» відповідно до заяви від 18.04.2024.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області, яка виразилася в ухиленні від переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на підставі Закону № 1058 на пенсію за віком на підставі Закону № 889.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) з 17.07.2024 пенсію за віком на підставі пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII та пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ, врахувавши при обчисленні розміру пенсії відомості про заробітну плату на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 0001/вих-12 від 17.07.2024 року та № 0001/вих-13 від 17.07.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, ідентифікаційний код 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович