ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 жовтня 2009 року 16:15 № 14/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі Гальченко О.В., за участю представників сторін:
від позивача: Мінченка Ярослава Васильовича
від відповідача: не зявився
розглянув у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавна податкова інспекція у Солом'янському районі м.Києва
до Товариство з обмеженою відповідальністю"Авіакомпанія "А.Т.І."
простягнення заборгованості у розмірі19236,52грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна податкова інспекція у Соломянському районі міста Києва звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення заборгованості в сумі 19236,52 грн. з товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.».
Позовні вимоги обґрунтовано наявністю у товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.»непогашеного податкового боргу.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд задовольнити адміністративний позов.
Позивачем надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідно до якого місцезнаходження відповідача зазначено як: м.Київ, вул.Металістів, 17, к.401. Ухвали про відкриття провадження у справі та призначення її до судового розгляду, а також повістки виклики направлялися відповідачу за зазначеною адресою, але поштова кореспонденція суду повернулась з відміткою пошти, що адресат за зазначеною адресою не знаходиться. Відповідно до статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Відповідач до суду не зявлявся, заперечень проти позову до суду не надавав.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд , -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.»(ЄДРПОУ 30116451) зареєстроване Жовтневою районною державною адміністрацією міста Києва 08.10.1998 про що у журналі обліку реєстраційних справ зроблено запис за №07337 та видано відповідне свідоцтво.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.»було взято на податковий облік державною податковою інспекцією у Жовтневому районі міста Києва (правонаступник - державна податкова інспекція у Соломянському районі міста Києва) 13.10.1998 за №1645.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органам державної податкової служби надано право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджету та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених Законами України. Право на прийняття відповідних рішень надано головам державних податкових інспекцій та їх заступникам.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва про стягнення з відповідача податкового боргу з податку на додану вартість та податку на прибуток.
Згідно пункту 1.11 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі по тексту Закон) податкова декларація це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податковим періодом для складання декларацій з податку на додану вартість до податкових органів є один календарний місяць.
Згідно абзацу «а»підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Позивачем було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.», за результатами якої складено акт від 30.07.2007 №8788/15-2-30116451 та винесено податкове повідомлення-рішення від 31.07.2007 №0027601504/0, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 7140 грн. за не подання декларацій з податку на додану вартість за червень 2002 року - листопад 2005 року.
Щодо неподання відповідачем податкових декларацій з податку на прибуток підприємств, то треба зазначити, що відповідно до пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Згідно абзацу «б»підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Позивачем було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.», за результатами якої складено акт від 30.07.2008 №8558/15-1-30116451 та винесено податкове повідомлення-рішення №0022901501/0 від 01.08.2008, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 850 грн. за не подання декларацій з податку на прибуток за І півріччя 2007 року - І квартал 2008 року.
Окрім цього позивачем було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.», за результатами якої складено акт від 30.07.2008 №8803/15-2-30116451 та винесено податкове повідомлення-рішення №0027671504/0 від 31.07.2008, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 3740 грн. за не подання декларацій з податку на прибуток за 2002 рік - І квартал 2007 року.
Щодо несвоєчасного подання відповідачем до установ банку платіжного доручення сплати узгодженої суми податкового зобовязання на перерахування податку на прибуток підприємства, то треба зазначити, що пунктом 5.1 статті 5 Закону передбачено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації, тому у відповідності до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 даного Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначений цією статтею строк, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Позивачем було проведено перевірку дотримання платіжних дисциплін товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.», за результатами якої складено акт від 12.02.2007 №1444/15-02-30116451 та винесено податкове повідомлення-рішення від 12.02.2007 №0005271504/0, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 6400 грн. за затримку на 72 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання визначеного у декларації від 31.01.2002 №161890.
Крім того, відповідачу було нараховано пеню з податку на прибуток у сумі 1046,52 грн.
Згідно пункту 6.1 статті 6 зазначеного Закону у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Відповідно до підпунктів 5.2.1 та 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 зазначеного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Право на апеляційне оскарження відповідачем використано не було.
Відповідно до вимог пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»були виставлені перша податкова вимога від 18.07.2006 № 1/1860 та друга податкова вимога від 28.08.2006 № 2/2218. Проте після проведених заходів державною у Соломянському районі міста Києва, податкове зобовязання відповідача залишилось несплаченим.
Керуючись підпунктом 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами цільовими фондами»державною податковою інспекцією у Соломянському районі міста Києва було винесено рішення від 20.10.2006 №127 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
Відповідно до підпункту 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом а підпункту 15.1.2. пункту 15.1 статті 15 Закону визначено, що податкове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного у підпункті 15.1.1 цього пункту, у разі коли податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано. Проте, згідно матеріалів справи до відповідача були застосовані штрафні санкції, а фактів виникнення податкового зобовязання за періоди коли не були подані податкові декларації позивачем встановлено не було.
Згідно з підпунктом 15.2.1 пункту 15.2 названої статті у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Пунктом 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Позивачем в судовому засіданні було надано розрахунок штрафних (фінансових) санкцій нарахованих відповідачу, згідно якого штрафні санкції визначені податковим повідомленням-рішенням від 31.07.2007 №0027601504/0 на загальну суму 7140 грн. у частині штрафник санкцій у сумі 4080 грн. та штрафні санкції визначені податковим повідомленням-рішенням від 31.07.2008 №0027671504/0 на загальну суму 3740 грн. у частині штрафник санкцій у сумі 1530 грн. застосовані поза межами строку у 1095 днів передбаченого підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що оскільки невиїзні документальні перевірки своєчасності подання податкової звітності товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.»були проведені 30.07.2007, то штрафні санкції за порушення 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 на підставі Закону можуть бути застосовані лиже в межах строку давності передбаченого підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону.
Таким чином, повідомлення-рішення від 31.07.2007 №0027601504/0, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 7140 грн. за не подання декларацій з податку на додану вартість за червень 2002 року - листопад 2005 року, у частині застосування штрафних санкцій за не подання декларацій з податку за червень 2002 року - травень 2004 року є таким що прийнято з порушенням строку давності передбаченого підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону, а тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 31.07.2008 №0027671504/0, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 3740 грн. за не подання декларацій з податку на прибуток за 2002 рік - І квартал 2007 року, у частині застосування штрафних санкцій за не подання декларацій з податку на прибуток за 2002 рік - І півріччя 2004 року є таким що прийнято з порушенням строку давності передбаченого підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону, а тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають також.
Позивачем було проведено перевірку дотримання платіжних дисциплін товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.», за результатами якої складено акт від 12.02.2007 №1444/15-02-30116451 та винесено податкове повідомлення-рішення від 12.02.2007 №0005271504/0, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 6400 грн. за затримку на 72 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання визначеного у декларації від 31.01.2002 №161890. Тобто штрафні санкції були застосовані за порушення що мало місце 12.02.2002, а рішення про застосування штрафних санкцій було прийнято 12.02.2007, що є порушенням положень підпункту 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону, а тому зазначене рішення є таким, що прийнято неправомірно.
Щодо пені з податку на прибуток, то судом встановлено, що пеня у сумі 1046,52 грн. була застосована до відповідача з порушенням строку давності передбаченого підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону, а тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають також.
Слід зазначити, що обовязок щодо дотримання певних строків, передбачених законодавством України покладається не лише на субєктів господарської діяльності, але і на контролюючі органи.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Суд вважає за необхідне зазначити що зазначені обовязки та завдання покладені на позивача, як на орган державної податкової служби виконуються в неповній мірі.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів сплати заявленої суми заборгованості або оскарження її відповідачем в судовому порядку суду не надано.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задовольнити частково.
Керуючись статтями 35, 69, 70, 71, 122 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «А.Т.І.»(03057, місто Київ, вулиця Металістів, 17, к.401, код ЄДРПОУ 30116451) на користь Державного бюджету України податковий борг у сумі 6 120 грн. (шість тисяч сто двадцять гривень) шляхом перерахування на бюджетний рахунок одержувача:
3060 грн. на розрахунковий рахунок №31110029700010 ВДК у Соломянському районі міста Києва, банк одержувача УДК у місті Києві, код ЗКПО 26077951, МФО 820019, код платежу 14010100;
3 060 грн. на розрахунковий рахунок №31118009700010 ВДК у Соломянському районі міста Києва, банк одержувача УДК у місті Києві, код ЗКПО 26077951, МФО 820019, код платежу 11021000.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Літвінова