Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 липня 2010 року 14:54 № 2а-5744/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Череповській Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції в Деснянському районі міста Києва
доСубєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1
простягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 18352,50 грн.
за участю представників сторін:
від позивача Приліпко Н.Г.
від відповідача ОСОБА_1
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 липня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна податкова інспекція в Деснянському районі міста Києва (далі по тексту позивач, ДПІ в Деснянському районі м. Києва) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач, ОСОБА_1.) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 18352,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у звязку з порушенням відповідачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР (далі по тексту - Закон України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР) та Закону України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995р. № 481/95 (далі Закон України від 19.12.1995р. № 481/95) з відповідача підлягає стягненню сума штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 18352,50 грн., які визначені рішеннями від 05.12.2008р. № 0002522304, від 18.11.2008р. № 260610/32-112/0432, № 260610/32-112/0431, № 260610/32-112/0430, № 260610/32-112/0429.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 квітня 2010року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 20 травня 2010року.
У судове засідання, призначене на 20 травня 2010 року, зявився відповідач. Позивач або його уповноважені представники в судове засідання не зявились, в звязку з чим та враховуючи приписи пункту 2 частини 1 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд даної справи на 17 червня 2010 року.
У судове засідання, призначене на 17 червня 2010 року, зявився представник позивача. Відповідач або його уповноважені представники в судове засідання не зявились, в звязку з чим та враховуючи приписи пункту 3 частини 1 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд даної справи на 12 липня 2010 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував та визнав адміністративний позов в повному обсязі, зробивши усну заяву у відповідності до вимог частини 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Статтею 9 Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12 1990р. № 509-XII передбачено, що на Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державні податкові інспекції в містах з районним поділом покладено виконання такої функції як проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, участю у розробленні пропозицій щодо основних напрямів державної політики і проектів державних програм у сфері боротьби з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, узагальненням практики застосування законодавства, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійсненням заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Відповідно до пункту 1 підпункту 1.1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України від 10.02.2007р. (наказ Державної податкової адміністрації України від 10.02.1007р., зареєстрований Міністерством юстиції України від 12.02.2007р. № 116/13383) Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України, однією з функцій якого є здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, спиртовмісних рідин, та іншої продукції із вмістом спирту;
Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів безпосередньо підпорядковані регіональні управління, які функціонують у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві (далі по тексту - РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві) проведено перевірку господарської одиниці кіоску за адресою: АДРЕСА_2, що належить субєкту підприємницької діяльності фізичній особі ОСОБА_1
Під час проведення перевірки встановлено, що відповідачем здійснювалась реалізація тютюнових виробів за цінами, вищими ніж ті, що встановлені виробником; при здійсненні реалізації товару РРО не використовувався так як був відсутній; до перевірки не надано договори оренди чи інші документи щодо права власності, дозволи СЕС, МНС; не надано ліцензії на право реалізації тютюнових виробів та алкогольних напоїв; облік товарних запасів не вівся; не надано журнал реєстрації перевірок для здійснення відповідного запасу.
За результатами вказаної перевірки РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві складено Акт № 2670/0634/32-112 від 05.11.2008р. (далі - Акт перевірки).
Відповідно до висновків Акту-перевірки встановлено порушено вимоги пункту 1, 2, 12, 13 статті 3 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР та статей 11-1, 15, 15-3 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95.
На підставі вищезазначеного Акту-перевірки, РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 260606/32-112/0429 від 18.11.2008 року на суму 2672 грн., № 260607/32-112/0430 від 18.11.2008 року на суму 2 877,40 грн., № 260608/32-112/0431 від 18.11.2008 року на суму 1700 грн., № 260610/32-112/0432 від 18.11.2008 року на суму 1438,70 грн.
В результаті встановлених порушень Державною податковою інспекцією у Деснянському районі міста Києва винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002522304 від 05.12.2008 року в сумі 9664,40 грн.Зазначені рішення були отримані відповідачем 24.11.2008р. та 12.12.2008р., про що свідчать наявні в матеріалах справи копії повідомлень про вручення поштового відправлення.
Доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку зазначених рішень відповідачем суду не надано.
Відповідно до пункту 1, 2, 12, 13 статті 3 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
За результатами перевірки встановлено, що при здійсненні операцій з розрахунків у готівковій формі при продажу товарів відповідачем всупереч вимогам вищезазначеної статті не використовувався переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій.
Враховуючи приписи статті 17 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Позивачем при проведені перевірки, також, встановлено не проведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
Відповідно до статті 21 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з Актом-перевірки відповідачем в порушення статті 11-1 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95 здійснювався продаж тютюнових виробів за цінами, вищими від тих, що встановлені виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів.
Відповідно до норми статті 11-1 вищезазначеного Закону встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України
За порушення норм статті 11-1 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95 щодо здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансові санкції в розмірі 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Пунктом 23 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996р. № 493 визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може провадитися суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності, в тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Так, відповідачем всупереч вимогам статті 15 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95, здійснювалась торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії. За порушення вказаної норми закону відповідно до статті 17 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95 застосовуються фінансові санкції у розмірі - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Крім того, відповідачем при здійсненні господарської діяльності було порушено норми статті 15-3 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95 щодо обмеження продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а саме, реалізовувалися товари дитячого асортименту, які імітують тютюнові вироби.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Спірні правовідносини в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
За порушення Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, передбачені статтями 17-24 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України регулюються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995 року N 481/95-BP, Постановою Кабінету Міністрів України «Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами»від 13 травня 1996 року № 493, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 2 червня 2003 року № 790, Інструкцією про порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженою Наказом Департаменту з питань адміністрування акцизного збору та контролю за виробництвом і обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України від 8 липня 2003 року № 80.
За порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами статтею 17 цього Закону встановлено, що посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. № 790 (далі по тексту - Порядок № 790 ).
Відповідно до частини 2 Порядку № 790 фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Згідно з частиною 5 Порядку № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку що податковим органом правомірно застосовано до відповідача штрафні (фінансові) санкції на суму 18352,50 грн., і ця сума підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оцінивши докази, які є в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, враховуючи всі наведені обставини, а також факт визнання відповідачем позову, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до часини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 136, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (02217, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) штрафні санкції в сумі 9664 (девять тисяч шістсот шістдесят чотири) грн. 40 коп. на р/р 31115104700004 в УДК у Деснянському районі ГУДКУ у м. Києві, ідентифікаційний номер 26077891, код платежу 21080900, банк ГУ УДК у м. Києві, МФО 820019 та штрафні санкції в сумі 8688 (вісім тисяч шістсот вісімдесят вісім) грн. 10 коп. на р/р 31113106700004 в УДК у Деснянському районі ГУДКУ у м. Києві, ідентифікаційний номер 26077891, код платежу 21081100, банк ГУ УДК у м. Києві, МФО 820019.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.І. Савченко