Рішення № 124699075, 27.01.2025, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2025
Номер справи
280/10951/24
Номер документу
124699075
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 січня 2025 року Справа № 280/10951/24 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ПрудивусаО.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

до:Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б)

про: визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень та зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.

26.11.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо припинення виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

зобов`язати відповідача поновити позивачу виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі № 280/4145/24, починаючи з моменту припинення такої виплати (вересень 2024 року), та виплатити перераховану пенсію, з урахуванням виплачених сум;

вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

Позовна заява підписана представником позивача адвокатом Плужником М.В., який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серія АР № 1206003 від 26.11.2024.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він з 25.09.1987 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» позивач з 01.07.2021 отримував щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., однак у подальшому, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі № 280/4145/24, відповідач здійснив перерахунок та виплату позивачу з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.03.2024 за № 345/с про грошове забезпечення для нарахування пенсії. Однак, перерахувавши розмір пенсії позивача, відповідач припинив здійснення виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», оскільки як зазначив відповідач, розмір пенсії позивача на виконання судового рішення був перерахований та, відповідно, збільшений на суму, що перевищує 2000,00 грн.

За позицією позивача, такі дії відповідача є протиправними, оскільки перерахунок належної йому пенсії був проведений останнім з метою усунення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, та на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі № 280/4145/24, у зв`язку з чим вказаний перерахунок не є перерахунком пенсії у зв`язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Відтак, позивач вважає, що він має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», натомість відповідач протиправно відмовив позивачу у реалізації такого права. З огляду на викладені обставини, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.12.2024 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

23.12.2024 судом отримано відзив на позовну заяву (вх.№58991 від 23.12.2024), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки пенсія є періодичною виплатою, яка виплачується щомісяця, позивач про порушення свого права у відповідній сфері правовідносин мав змогу бути обізнаним щомісяця. Відтак, позивачем, на думку відповідача, пропущений строк звернення до суду з даною позовною заявою. Також відповідач у відзиві зазначив, що за приписами абз.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. При цьому, за приписами абз.3 п.1 вказаної Постанови у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата до пенсії, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата до пенсії, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, відповідач у відзиві на позовну заяву стверджує, що оскільки пенсія позивача визначена з нового розміру грошового забезпечення та перевищує попередній розмір пенсії більше ніж на 2000,00 грн., тому щомісячна доплата до пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у складі пенсії позивача після перерахунку врахована у повному обсязі, починаючи з 01.07.2021. Окремо відповідачем висловлено позицію, за якою оскільки проведений на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі № 280/4145/24 перерахунок пенсії позивача відбувся не для відновлення порушеного права позивача, набутого у 2018 році, а фактично внаслідок зміни правового регулювання спірних правовідносин після набрання законної сили вказаним судовим рішенням, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення, вказаний перерахунок є перерахунком у розумінні Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». З огляду на викладені вище обставини, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв`язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали і з`ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу орган державної влади 27.06.2002.

Позивач з 25.09.1987 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ), що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ТЗ 40591 (а.с.11).

З 01.07.2021 до пенсії позивача на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова КМУ від 14.07.2021 №713) була встановлена щомісячна доплата в сумі 2000,00грн.

25.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу було видано довідку від 25.03.2024 за №345/с про грошове забезпечення для нарахування пенсії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №280/4145/24 (головуючий суддя Прасов О.О.), зокрема, було зобов`язано відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу, починаючи з 01.04.2019, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.03.2024 за №345/с про грошове забезпечення для нарахування пенсії, включаючи такі види грошового забезпечення: посадовий оклад ТР 17 - 4090,00 грн.; оклад за військовим званням капітан - 1270,00 грн.; надбавка за вислугу років - 45% - 2412,00 грн.; надбавка за доступ до державної таємниці - 15% - 613,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 5051,80 грн.; премія - 60% - 2454,00 грн.; всього: 15891,30 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

18.09.2024 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №280/4145/24 набрало законної сили.

Внаслідок перерахунку пенсії, проведеного відповідачем на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №280/4145/24, виплата позивачу щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 була припинена у вересні 2024 року.

У жовтні 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив поновити виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії у відповідності до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713.

Листом від 08.11.2024 № 19402-18210/Г-02/8-0800/24 відповідач повідомив позивачу, що з метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених згідно з Законом військовослужбовцям та прирівняним до них особам, та до прийняття Верховною радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії осіб була прийнята Постанова КМУ від 14.07.2021 № 713. На виконання вимог п. 1 Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 позивачу була встановлена з 01.07.2021 щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн. При цьому, оскільки основний розмір пенсії позивача внаслідок перерахунку, проведеного у вересні 2024 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №280/4145/24, було збільшено на суму, що перевищує 2000,00грн., щомісячна доплата до пенсії згідно з Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 не встановлюється (а.с.12).

Оцінюючи факт допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо припинення виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, суд виходить із такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч. 3 ст. 43 та ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Так, за приписами ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Варто зауважити, що Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив зазначений Порядок (далі Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку (у редакції Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 Порядку міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 79199205), залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 80454350), визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку. Проте, зміни, внесені Постановою КМУ від 21.02.2018 №103, зокрема до додатку 2 Порядку, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними. Відтак, саме з 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 Порядку, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, які повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку залишився таким же.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 30.08.2017 № 704, якою, серед іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнти посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 даної Постанови регламентовано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704 набрала чинності 01.03.2018.

Таким чином, з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ та ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Варто зауважити, що Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив зазначений Порядок (далі Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку (у редакції Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 Порядку міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку. Проте, зміни, внесені Постановою КМУ від 21.02.2018 №103, зокрема до додатку 2 Порядку, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними. Відтак, саме з 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 Порядку, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, які повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку залишився таким же.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 30.08.2017 № 704, якою, серед іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнти посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 даної Постанови регламентовано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704 набрала чинності 01.03.2018.

Таким чином, з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ та ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII.

Слід зазначити, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 08.11.2022 по справі № 420/2473/22 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 107217833), яка є тотожною досліджуваному публічно-правовому спору, вказав, що законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому, орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Також Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду зазначив, що ч.3 ст. 1-1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV).

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ до 01.03.2018, було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акту компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії (постанова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 08.11.2022 по справі №420/2473/22, № в Єдиному державному реєстрі судових рішень 107217833).

Аналогічна позиція правозастосування у справі з подібних правовідносин викладена також у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.04.2023 по справі № 560/6528/22 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 110290290).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, судом встановлено, що позивач з 25.09.1987 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ (а.с.10). На виконання Постанови КМУ від 14.07.2021 №713 до пенсії позивача з 01.07.2021 була встановлена щомісячна доплата до пенсії в сумі 2000,00грн.

Також суд встановив, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №280/4145/24, яке набрало законної сили 18.09.2024, відповідача було зобов`язано перерахувати та виплатити пенсію позивачу, починаючи з 01.04.2019, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.03.2024 за №345/с про грошове забезпечення для нарахування пенсії, включаючи такі види грошового забезпечення: посадовий оклад ТР 17 - 4090,00 грн.; оклад за військовим званням капітан - 1270,00 грн.; надбавка за вислугу років - 45% - 2412,00 грн.; надбавка за доступ до державної таємниці - 15% - 613,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 5051,80 грн.; премія - 60% - 2454,00 грн.; всього: 15891,30 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

Вказане судове рішення було виконане відповідачем у вересні 2024 року, натомість щомісячна доплата до пенсії позивача у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 №713 була скасована (а.с.12).

У жовтні 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій, зокрема, просив поновити виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, з урахуванням раніше виплачених сум. Однак, листом відповідача від 08.11.2024 № 19402-18210/Г-02/8-0800/24 позивачу було відмовлено у задоволенні її заяви (а.с.12).

У контексті оцінки спірних правовідносин суд виходить із того, що оскільки перерахунок позивачу пенсії, проведений відповідачем на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №280/4145/24 з метою усунення її порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, відтак, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713, яка має виплачуватись з метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Належних та достатніх доказів зворотнього відповідачем не надано.

За таких обставин, суд оцінює бездіяльність відповідача щодо нездійснення виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії у відповідності до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 як протиправну.

Стосовно доводів відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою суд зауважує, що на сьогодні не існує жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії, а також доплат до неї у визначеному законодавством розмірі за минулий час, які пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів. Отже, за таких обставин обмеження права пенсіонера на отримання належної йому доплати до пенсії певними строками є неприпустимим.

Відповідна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 по справі № 815/1226/18 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 89819907) та знаходить своє практичне застосування у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (зокрема, у постанові від 16.03.2023 по справі № 420/7835/19, № в Єдиному державному реєстрі судових рішень 109601191).

Отже, положення ст.ст.122, 123 КАС України не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв`язку з виплатою пенсії, а також доплат до неї у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо припинення виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оцінюючи наявність правових підстав для зобов`язання відповідача поновити позивачу виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі № 280/4145/24, починаючи з моменту припинення такої виплати (вересень 2024 року), та виплатити перераховану пенсію, з урахуванням виплачених сум, суд виходить із такого.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду

Отже, суд, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки бездіяльності відповідача щодо нездійснення виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії у відповідності до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає за необхідне зобов`язати відповідача поновити позивачу виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі № 280/4145/24, починаючи з моменту припинення такої виплати (вересень 2024 року), та виплатити перераховану пенсію, з урахуванням виплачених сум.

Таким чином, позовні вимоги про зобов`язання відповідача поновити позивачу виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі № 280/4145/24, починаючи з моменту припинення такої виплати (вересень 2024 року), та виплатити перераховану пенсію, з урахуванням виплачених сум, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем, на переконання суду, доведено протиправність бездіяльності відповідача щодо припинення виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 та обґрунтовано необхідність зобов`язати відповідача поновити позивачу виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі № 280/4145/24, починаючи з моменту припинення такої виплати (вересень 2024 року), та виплатити перераховану пенсію, з урахуванням виплачених сум.

У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.

Таким чином, адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Квитанцією про сплату від 26.11.2024 № 7000-0319-3096-8370 (а.с.13) підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 968,96 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 10, 14, 90, 139, 143, 241 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б) про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень та зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити ОСОБА_1 виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №280/4145/24, починаючи з моменту припинення такої виплати (вересень 2024 року), та виплатити перераховану пенсію, з урахуванням виплачених сум.

Судовий збір у розмірі 968,96 грн. (дев`ятсот шістдесят вісім гривень дев`яносто шість копійок) присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 27 січня 2025 року.

Суддя О.В. Прудивус