Рішення № 12459115, 15.11.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
15.11.2010
Номер справи
16/83-1608
Номер документу
12459115
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" листопада 2010 р.Справа № 16/83-1608 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Хоми С.О.

Розглянув справу

За позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, вул. Лисенка,1, м. Тернопіль.

до відповідача Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро, вул. Грушевського, 18, м. Збараж, Збаразький район.

За участю представників сторін:

позивача: Осядач В.Б. - представник, завідувач сектору юридично-кадрового забезпечення інспекції, довіреність №01-16/1771 від 08.09.2010 року.

відповідача: Дир Я.Д. - директор, рішення 14 сесії 3 скликання Збаразької районної ради №150 від 29.05.2001 року.

Суть справи: Ухвалою суду від 01.11.2010 року розгляд справи було відкладено на 15 листопада 2010 року на 10 год. 45 хв., у відповідності до п.п. 2,3 ч.1 ст.77 ГПК України в межах строків, встановлених ст.69 ГПК України.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, вул. Лисенка,1, м. Тернопіль, звернулась до суду з позовом до Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро, вул. Грушевського, 18, м. Збараж, Збаразький район, про стягнення штрафу у розмірі 3000 грн.

Як зазначає позивач в своїй позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом є правопорушення , вчинене відповідачем у сфері містобудування.

В судове засідання з’явився представник позивача та свої позовні вимоги підтримав в повній мірі. Представником позивача до матеріалів справи поданий лист № 04-16/2325 від 12.11.2010 року, в якому позивач повідомляє суд, що Збаразьким районним комунальним архітектурно-планувальним бюро було порушено п. 2.2 ДБН А2.2-3-2004 "Проектування. Склад, порядок розроблення та затвердження проектної документації для будівництва".

В судове засідання представник відповідача з'явився. Представником відповідача до матеріалів справи подано лист № 564 від 12.11.2010 року, в якому відповідач просить суд зменшити підприємству суму штрафних санкцій Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю по постанові № 4 від 27.05.2010 року та розтермінувати вказані штрафні санкції до 01.07.2011 року.

Представнику позивача та представнику відповідача в судовому засіданні 01.11.2010 року роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України; наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представника позивача та представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, заслухавши представника позивача та представника відповідача, суд встановив, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 Положення "Про державний архітектурно-будівельний контроль", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 р. № 225, (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 07 квітня 1995 року № 253), державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) та її територіальні органи.

Пунктом 4 зазначеного Положення передбачено, що Інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю надається право, зокрема, складати протоколи про правопорушення у сфері містобудування та накладати штрафи відповідно до чинного законодавства.

У відповідності до п.п. 1, 3 Положення “Про інспекцію державного архітектурно–будівельного контролю у Тернопільській області” (нова редакція), затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України 02.09.2010 р. № 120 відповідно, Інспекція державного архітектурно–будівельного контролю у Тернопільській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 р. № 63, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй; основним завданням інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є, зокрема, виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій, здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Згідно п. 2 зазначеного Положення Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства регіонального розвитку та будівництва та Державної архітектурно-будівельної інспекції, а також цим Положенням.

На виконання делегованих повноважень та на підставі наказу від 13.05.2010 р. №54 "Про проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання ліцензійних умов", 21 травня 2010 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області було проведено позапланову перевірку додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури Збаразьким районним комунальним архітектурно-планувальним бюро, вул. Грушевського, 18, м. Збараж.

За результатами проведеної перевірки, інспекцією встановлено ряд порушень, зокрема: порушення ДБН А.2.2-3-2004 "Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва", а саме без завдання на проектування виготовлено та передано у виробництво замовнику СПД ФО Гулику В.П. проектну документацію в т. ч. робочу документацію "Будівництво стрічкової пилорами" в с. Колодно Збаразького району Тернопільської області, про що посадовими особами інспекції 21.05.2010 р. складено акт.

21.05.2010 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області винесено Збаразькому районному комунальному архітектурно-планувальному бюро припис, в якому запропоновано невідкладно до 21.06.2010 року привести у відповідність до вимог державних будівельних норм, вихідних даних, технічних умов, виготовлені і передані у виробництво зазначені проектні документації.

За наслідками перевірки та виявленого порушення головним державним інспектором –начальником відділу контролю забудови північного регіону області Скакальським І.Р. в присутності директора Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро - Дира Я.Д., складено Протокол №4 про правопорушення у сфері містобудування від 27.05.2010 року.

Згідно п. 2.2 ДБН А2.2-3-2004 "Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва" проектування об'єктів здійснюється з дотриманням законодавства України на підставі вихідних даних. Вихідні дані для виконання проектних робіт на відповідній стадії замовник зобов'язаний надати до початку виконання проектно-вишукувальних робіт. До складу вихідних даних належить, зокрема: завдання на проектування згідно з додатком Д. Завдання на проектування замовник складає сам або доручає проектувальнику за окрему плату.

Відповідальність підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності за правопорушення у сфері містобудування встановлена Законом України "Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" № 208/94 ВР від 14.10.1994 р., з наступними змінами, відповідно до статті 1 якої передбачено відповідальність за передачу проектною організацією замовнику робочої документації для будівництва, що не відповідає державним стандартам, нормам і правилам, вихідним даним на проектування об’єктів архітектури, які надані у встановленому порядку, та затвердженому проекту, - у розмірі тридцяти відсотків вартості розробленої робочої документації.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно –будівельного контролю за результатами перевірки. Разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.

27.05.2010 р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області винесена постанова № 4 про накладення штрафу в розмірі 3000 грн. на відповідача за правопорушення у сфері містобудування.

Постанову отримано директором Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро –Дир Я.Д. - 27.05.2010 року.

Згідно ч. 7 ст. 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку. Штраф підлягав сплаті до 11 червня 2010 року.

01.11.2010 року від відповідача надійшов відзив № 557 від 28.10.2010 року на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, зокрема, що Збаразьке районне комунальне архітектурно-планувальне бюро повністю визнає адміністративне стягнення у вигляді штрафу згідно протоколу та постанови № 4 від 27.05.2010 року Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Тернопільській області, а також просить суд розтермінувати сплату штрафу у розмірі 3000 грн. у зв'язку із неможливістю одноразово погасити штрафні санкції через значне зменшення замовлень на виконання проектних робіт та збільшення видаткової частини з поступлених коштів, до 01.07.2011 року.

Пунктом 11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. № 244, визначено, що у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).

Відповідно до ст.4 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, передбачені цим Законом, може бути оскаржено до господарського суду. При цьому виконання постанови про накладення штрафу зупиняється до прийняття відповідного рішення або ухвали господарським судом.

Станом на день розгляду справи в суді: штраф відповідачем не сплачено, що підтверджується відсутністю будь-яких доказів про сплату останнього; постанову № 4 від 27.05.2010 року про накладення штрафу не оскаржено, що підтверджується відсутністю документів про таке оскарження.

Враховуючи, що матеріалами справи підтверджено факт вчинення відповідачем правопорушення у сфері містобудування, матеріали перевірки підписано представниками підприємства без заперечень, розмір штрафних санкцій накладених на відповідача відповідає розміру санкцій, передбачених чинним законодавством за дане правопорушення, відповідач визнав позовні вимоги, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення 3000 грн. штрафу з відповідача підлягають до задоволення як такі, що правомірно заявлені та ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

15.11.2010 року представником відповідача до матеріалів справи подано лист № 564 від 12.11.2010 року, в якому відповідач просить суд зменшити підприємству суму штрафних санкцій Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю по постанові № 4 від 27.05.2010 року та розтермінувати вказані штрафні санкції до 01.07.2011 року.

Розглянувши вказаний лист, суд вважає, що клопотання відповідача стосовно зменшення підприємству суми штрафних санкцій по постанові № 4 від 27.05.2010 року до задоволення не підлягає з огляду на наступне.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення має право, зокрема, зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.

Однак, як вбачається із матеріалів справи, будь-які договірні відносини, а, відтак, відповідні зобов'язання, між сторонами по справі - Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, вул. Лисенка,1, м. Тернопіль, та Збаразьким районним комунальним архітектурно-планувальним бюро, вул. Грушевського, 18, м. Збараж, відсутні.

Зобов'язання зі сплати штрафу у розмірі 3000 грн. у відповідача виникло внаслідок вчинення ним правопорушення у сфері містобудування, за яке встановлена відповідальність згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" у вигляді штрафу у розмірі тридцяти відсотків вартості розробленої робочої документації. Зменшення таких штрафних санкцій Законом України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" не передбачено.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення має право, зокрема, розстрочити виконання рішення.

З огляду на те, що згідно виданої Управлінням статистики у Збаразькому районі довідки № 01-06/418 від 11.11.2010 року на основі поданої фінансової звітності за ІІІ квартал 2010 року сума прибутків Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро становить всього 1,4 тис. грн.; а сума штрафу, яка підлягає до стягнення становить 3000 грн.; в свою чергу стягнення штрафу одноразово в сумі 3000 грн. приведе до порушення виконання відповідачем інших обов'язкових платежів до бюджету та виплати заробітної плати працівникам, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та стягнути з відповідача на користь позивача 3 000 грн. штрафу шляхом розстрочення на 6 (шість) місяців наступним чином : грудень 2010 року –500 грн., січень 2011 року –500 грн., лютий 2011 року –500 грн., березень 2011 року – 500 грн., квітень 2011 року –500 грн., травень 2011 року –500 грн.

У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 43,49,84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро, вул. Грушевського,18, м. Збараж, Тернопільська область, ідентифікаційний код 24627689, на користь Державного бюджету України на р/р 31118106700198, одержувач УДК у Збаразькому районі 21081100, ЄДРПОУ одержувача 23588094, МФО 838012 –3000 грн. штрафу за правопорушення у сфері містобудування, шляхом розстрочення терміном на шість місяців: грудень 2010 року –500 грн., січень 2011 року –500 грн., лютий 2011 року –500 грн., березень 2011 року –500 грн., квітень 2011 року –500 грн., травень 2011 року –500 грн.

Видати наказ.

3. Стягнути з Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро, вул. Грушевського,18, м. Збараж, Тернопільська область, ідентифікаційний код 24627689:

- 102 грн державного мита в доход Державного бюджету України;

- 236 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на рахунок номер 31210264700002, одержувач коштів Державний бюджет м. Тернополя, код ЗКПО 23588119, МФО банк одержувача 838012 ГДКУ у Тернопільській області.

Видати накази.

3.Рішення надіслати сторонам по справі.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.

Рішення підписано: 22 листопада 2010 року.

Суддя                                                                                          С.О. Хома