ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" листопада 2010 р.Справа № 16/86-1638 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Хоми С.О.
Розглянув справу
За позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до відповідача Комунального підприємства Кременецької міської ради "Міськводгосп", вул. Осовиця, 12, м. Кременець, Кременецького району, Тернопільська область
За участю представників сторін:
Позивача: Мазур Т.В - головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №1-1/3228 від 22.12.2009 року
Відповідача: Цимбалюк І.Є - юрисконсульт, доручення №280 від 01.10.2010 року
Прокуратури: Шуманський П.В. - старший помічник прокурора, посвідчення №75 від 19.10.2010 року
Суть справи:
Ухвалою суду від 01.11.2010 року розгляд справи відкладено на 15.11.2010 року на 11 год. 30 хв, керуючись п.3 ч.1 ст.77 ГПК України.
Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, з позовом до Комунального підприємства Кременецької міської ради "Міськводгосп", вул. Осовиця, 12, м. Кременець, Кременецького району, Тернопільська область, про cтягнення збитків, завданих внаслідок порушення водного законодавства в розмірі 150578 грн.; судових витрат.
Представник позивача в судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав в повній мірі.
В судовому засіданні 15.11.2010 року представником позивача подано клопотання №1-1/3563 від 12.11.2010 року про уточнення позовних вимог, в якому позивач зазначає, зокрема, що в проведеному первинному розрахунку розмірів збитків через арифметичну помилку становив 150578, а тому предметом спору у справі просить вважати суму збитків в розмірі 148973 грн 39 коп, які перерахувати на р/р 33115331700317 спеціального фонду місцевого бюджету Кременецької міської ради Кременецького району Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588125 в УДК у Кременецькому районі, МФО 838012.
Представник прокуратури в судове засідання з'явився та підтримав позов, заявлений в інтересах позивача, з врахуванням клопотання №1-1/3563 від 12.11.2010 року про уточнення позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання, визнав позов в частині позовних вимог про стягнення суми збитків нарахованої за період з 26.05.2010 року по 07.07.2010 року згідно розрахунку починаючи з протоколу №20, решту позову не визнав.
28 жовтня 2010 року від відповідача надійшов відзив № 327 від 25.10.2010 р. на позовну заяву, в якому відповідач, зокрема, повідомляє суд про те, що він не згідний із позовними вимогами виходячи із наступного: Комунальне підприємство Кременецької міської ради "Міськводгосп" було створено у відповідності до рішення сесії Кременецької міської ради від 18 листопада 2004 року для надання послуг із водопостачання, водовідведенні і очистки стічних вод та почало фактично діяти з 01 лютого 2005 року (до цього згадані послуги надавались Кременецьким міським водоканалом, який було визнано 08.02.2005 року в судовому порядку банкрутом). КП "Місьводгосп" правонаступником Кременецького міськводоканалу не являється. У відповідності до згаданого рішення для здійснення господарської діяльності підприємству міською радою було передано основні фонди виробничого і невиробничого призначення та інше майно, в тому числі очисні споруди балансовою вартістю 5095121 грн., яке залишилось перебувати у комунальній власності та було закріплено підприємством на праві оперативного управління. Очисні споруди експлуатуються з 1981 року і вже на час передачі на баланс підприємству знаходились в незадовільному технічному стані, потребували заміни та капітального ремонту, щоб у подальшому забезпечувати належну очистку стоків, які надходять на очисні споруди. КП "Місьводгосп" проводяться своїми силами та коштами лише поточні ремонти насосного обладнання та запірної арматури на очисних спорудах.
Представникам прокуратури, позивача, відповідача в судовому засіданні 01.11.2010 року роз’яснено їх права та обов’язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України. Також роз’яснено наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.
Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представника прокуратури, позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, представника позивача, представника відповідача, суд встановив наступне.
Відповідно до ст.13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Відповідно до ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Як слідує з матеріалів справи, за дорученням Тернопільської міжрайонної природоохоронної прокуратури 08.07.2010 року старшим державним інспектором Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Кундратом А.С. на підставі ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області проведено перевірку дотримання Комунальним підприємством Кременецької міської ради "Міськводгосп" природоохоронного законодавства. За результатами даної перевірки складено акт перевірки № без номера від 08.07.2010 р. дотримання природоохоронного законодавства, який отримано та підписано в/о начальника Комунального підприємства Кременецької міської ради "Міськводгосп" Куртішем О.Й. без заперечень.
Перевіркою встановлено, що на балансі підприємства знаходяться каналізаційні споруди. При обстеженні споруд встановлено, що вони не забезпечують повну очистку зворотних вод, проводиться лише механічна очистка. Підприємством отриманий дозвіл на спец водокористування № УКР-1403 "А" ТЕР терміном дії до 01.10.2011 р., а також розроблений проект граничнор-допустимих скидів.Візуальний огляд очисних споруд м. Кременець дозволяє констатувати, що вони знаходяться в незадовільному технічному стані: повітродувні агрегати виведені з ладу, блок очисних споруд повністю замулений осадом. В цілому технічний стан комплексу очисних споруд технічно зношений. Відділом інструментрально-лабораторного контролю ДЕЇ проведено відбір проб зворотних вод КП "Міськводгосп".
У зв'язку з порушенням відповідачем природоохоронного законодавства 08.07.2010 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області було складено протокол про адміністративне правопорушення № 005878, здійснене в/о керівника Комунального підприємства Кременецької міської ради "Міськводгосп" Куртіш О.Й., а саме: перевищення лімітів та нормативів використання природних ресурсів (перевищення ліміту відведення забруднюючих речовин із зворотними водами в річку Іква), що є порушенням п.3 ст.44 Водного кодексу України.
Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області 08.07.2010 року видано постанову, в якій визнано в/о керівника Комунального підприємства Кременецької міської ради "Міськводгосп" Куртіша О.Й. винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 91-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 90 грн.
12.07.2010 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області винесено припис № 3-1/2092-1 Комунальному підприємству Кременецької міської ради "Міськводгосп": забезпечити досягнення нормативів ГДС, обмеживши вплив суб'єктів господарювання, скид яких є найбільш впливовим на якість зворотних вод до 20.09.2010 р., провести повторні аналізи скиду, після їх результатів повідомити про досягнення нормативів ГДС до 25.09.2010 р.
Відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області проведено відбір та вимірювання показників складу та властивостей зворотних вод Комунального підприємства Кременецької міської ради "Міськводгосп" 26.05.2010 р. (акт відбору проб вод від 26.05.2010 року №24), 24.06.2010 р. (акт відбору проб вод від 24.06.2010 року №32), 08.07.2010 р. (акт відбору проб вод від 08.07.2010 року №40). Належним чином засвідчені копії актів відбору проб вод знаходяться в матеріалах справи.
За результатами протоколів вимірювань показників складу та властивостей проб води від 07.06.2010 року №20, від 16.07.2010 року №25, від 19.07.2010 року №29 встановлено перевищення ліміту скиду забруднюючих речовин у річку Іква (належним чином засвідчені копії протоколів знаходяться в матеріалах справи).
Так, згідно проведеного розрахунку розмірів відшкодування збитків фактичні середні показники вмісту забруднюючих речовин за період з 01.01.2010р. по 07.07.2010р. 188 (діб) 4512 (годин) згідно з результатами відділу інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції, становлять:
-1706,67 мг/л 1706,67 г/м3 органічних речовин (Сс.ф.) по БСК5 при величині допустимої концентрації ЗО мг/л; ЗО г/м
-107,33 мг/л, 107,33 г/м3 завислих речовин (Сс.ф.) при величині допустимої концентрації (Сд) ЗО мг/л; ЗО г/м3.
-3241,87 мг/л, 3241,87 г/м3 ХСК при величині допустимої концентрації 100 мг/л, 100 г/м3 88,11 мг/л, 88,11 г/м3 амоній-іон при величині допустимої концентрації 6,45 мг/л, 6,45 г/м3
-85,42 мг/л, 85,42 г/м3 фосфати (Сс.ф.) при величині допустимої концентрації (Сд) 4,9 мг/л; 4,9 г/м3.
-2901,87 мг/л, 2901,87 г/м3 сухий залишок при величині допустимої концентрації 1000 мг/л, 1000 г/м3.
Фактичні обсяги скиду забруднюючих речовин із зворотними водами за період з 01.01.2010 р. по 07.07.2010р. (188 діб) становлять:
Мбск5= 254,97 т,Мзав = 16,04 т, Мхск = 484,34 т,М ам. іон =13,16 т, Мфосфата= 12,76 т,Мсухий залишок = 433,54 т.
Обсяги скиду забруднюючих речовин, згідно ліміту скиду забруднюючих речовин, встановленого проектом гранично-допустимих скидів із зворотніми водами у водний об'єкт Мбск5 = 4,48 т, Мзав = 4,48 т, Мхск = 14,94 т, М ам. іон = 0,96 т, Мфосфати = 0,73 т, Мсухий залишок = 149,40 т.
Тому, маса наднормативного скиду забруднюючих речовин із зворотними водами становить: Мбск5 = 250,49 т, Мзав = 11,56 т, Мхск = 469,4 т, М ам. іон = 12,2 т, Мфосфатии= 12,03 т, M сухий залишок = 284,14 т.
Як вбачається із довідки №208 від 8.07.2010 року Комунального підприємства Кременецької міської Ради про кількість скинутих вод, обсяг скинутих у водні об'єкти зворотніх вод за період 1 кв.2010 року становить 67,9 тис.м.куб, ІІ кВ.2010 року становить 75,7 тис.м.куб, з 01.07.2010 року по 07.07.2010 року становить 5,8 тис.м.куб. Тобто, всього обсяг скинутих у водні об'єкти зворотних вод за період з 01.01.2010 року по 07.07.2010 року становить 149,4 тис.м.куб.
Комунальному підприємству Кременецької міської Ради "Міськводгосп" виданий 8.09.2009 року Дозвіл № УКР-1403 "А" ТЕР на спеціальне водокористування зі строком дії до 1 жовтня 2011 року. Згідно пункту 6 даного Дозволу відповідачу водокористування дозволено при дотриманні певних умов, зокрема згідно пункту "н" - гранично-допустимого скиду (ГДС) речовин з стічними водами в водний об'єкт. До данного Дозволу доданий Проект гранично-допустимих скидів речовин із зворотними водами КП "Міськводгосп" Кременецької міської Ради. Належним чином засвідчена копія Дозволу та Проекту гранично-допустимих скидів речовин із зворотними водами знаходиться в матеріалах справи.
Представником позивача до матеріалів справи 15.11.2010 року подано клопотання №1-1/3563 від 12.11.2010 року про уточнення позовних вимог, в яких позивач щодо періоду (з 01.01.2010р. по 07.07.2010р.) нарахування збитків, заподіяних внаслідок скиду забруднюючих речовин з перевищенням ГДС повідомляє наступне:
- відповідно до 2.4. Методики з моменту встановлення факту скиду вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів (акти відбору проб вод № 24 від 26.05.2010р., № 32 від 24.06.2010р., № 40 від 08.07.2010р.). Оскільки, за період до 31.12.2009р. збитки , заподіяні внаслідок скиду забруднюючих речовин з перевищенням ГДС були проведені на основі звітності 2-ТП(водгосп), як це передбачено, п.п.. 5.2., 5.7. Методики: у разі відсутності у суб'єкта господарювання первинної документації (журнали обліку за формами ПОД-11, ПОД-13) та протоколів виконання вимірювань складу та властивостей стічних вод розрахунок маси наднормативного скиду забруднюючих речовин виконується на підставі даних державної статистичної звітності 2-ТП (водгосп), затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 30.09.97 N 23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.10.97 за N 480/2284 , та лімітів скиду забруднюючих речовин. Фактичні витрати вод визначаються на основі даних: первинної документації, державної звітності, відомчої форми звітності, ліміту забору та використання води; індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завіреної печаткою. Як доказом наведеного свідчить звітність 2-ТП (водгосп) Комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп»за 2009р. та предевлені претензії № 1-1/2309, № 1-1/2310, № 1-1/2311 від 22.07.2010р. (копії додаються).Склад та властивості скидуваних зворотних вод приймаються за даними їх систематичного контролю водокористувачами і контролюючими органами протягом попереднього року. У 2010р. у відповідача відсутні протоколи виконання вимірювань складу та властивостей зворотних вод. Враховуючи, вище викладене, а саме: маса наднормативного скиду нараховується за поточний рік незалежно, коли були проведені заміри (чи на початку чи в кінці року), і що перевага надається даним гідрологічних лабораторій контролюючих органів, за період з 01.01.2010р. по 07.07.2010р. були нараховані збитки в розмірі 148973,39 грн. Розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі відповідачем в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства проведено позивачем згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 року та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за № 11-311/3538-15550.
З врахуванням поданого в судовому засіданні 15.11.2010 року представником позивача клопотання №1-1/3563 від 12.11.2010 року про уточнення позовних вимог та доданого до нього розрахунку розмірів відшкодування збитків відповідачем в результаті перевищення ліміту скиду забруднюючих речовин у зворотних водах обсягом 149400 м.куб. за період з 01.01.2010 року по 07.07.2010 року завдано збитків державі у розмірі 148973 грн 39 коп.
Суд не приймає до уваги викладені у відзиві на позовну заяву заперечення відповідача, які ґрунтуються на тому, що в його діях не має вини, з огляду на наступне.
"Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами) (п.1.3. Методики).
Згідно п.1.4 даної Методики така Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї Методики, розраховують розмір відшкодування збитків.
Згідно п. 2.1. Методики наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС вважаються, зокрема:
скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством.
Згідно п.2.2. Методики факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами -лабораторних методів, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахункових методом.
Відповідно до 2.4. Методики з моменту встановлення факту скиду вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів (акти відбору проб вод № 24 від 26.05.2010р., № 32 від 24.06.2010р., № 40 від 08.07.2010р.). Розділом V Методики визначається проведення розрахунку маси скиду речовини у водний об'єкт зі зворотними водами з перевищенням гранично допустимого скиду. Розділом VII Методики, визначено порядок розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду. Відповідно до ст. 95 Водного кодексу України № 213/95-ВР від 06.06.1995р., з наступними змінами, усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Стаття 38 Водного кодексу України передбачає, що нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів.
Відповідно до п. 3 ст. 44 Водного кодексу України , водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.
У відповідності до п. 2 ч. 3 ст.110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод, порушенні режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та на землях водного фонду.
Як визначається в п.п. є, ж ч. 2 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище, перевищенні лімітів та порушенні інших вимог використання природних ресурсів.
У відповідності до ч.1 ст.69 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
У відповідності до ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України - підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства в розмірах і порядку, встановленими законодавством України.
У відповідності до ч.1 та ч.2 ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем не подано докази, які б свідчили про відсутність факту заподіяння відповідачем збитків чи заподіяння таких збитків у менших розмірах.
На час слухання справи в судовому засіданні 15.11.2010 року відповідач будь-яких доказів сплати суми збитків не надав.Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 148973 грн 39 коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення водного законодавства відповідачем є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що не суперечать чинному законодавству, а тому підлягають до задоволення.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у відповідності до ст.49 ГПК України покладаються на відповідача .
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.43,49,84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Комунального підприємства Кременецької міської ради "Міськводгосп" вул. Осовиця, 12, м. Кременець, Кременецького району, Тернопільська область, ідентифікаційний код 32291616, -148973 грн 39 коп збитків, завданих внаслідок порушення водного законодавства, які перерахувати на р/р 33115331700317 спеціального фонду місцевого бюджету Кременецької міської ради Кременецького району Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588125 в УДК у Кременецькому районі, МФО 838012.
Видати наказ.
3.Стягнути з Комунального підприємства Кременецької міської ради "Міськводгосп" вул. Осовиця, 12, м. Кременець, Кременецького району, Тернопільська область, ідентифікаційний код 32291616:
- 1489 грн 73 коп. державного мита в доход державного бюджету України;
- 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на рахунок номер 31210264700002, Державний бюджет м.Тернопіль 22050003, Код ЗКПО 23588119, МФО банк одержувача 838012 ГУДК у Тернопільській області. Видати накази.
4. Рішення надіслати сторонам по справі.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.
Рішення підписано: 19 листопада 2010 року
Суддя С.О. Хома