Рішення № 12454743, 23.11.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.11.2010
Номер справи
41/209
Номер документу
12454743
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23.11.10 р.                     Справа № 41/209                               

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.          

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача: Державного підприємства „Селидіввугілля”, м. Селидове

про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 12005260,10 грн.

При участі представників:

від позивача: Маркевич К.А. – довіреність від 21.10.2010 №02-2637

від відповідача: Капітонов В.І. – довіреність від 29.09.2010 №1/1200

в судовому засіданні оголошувалась перерва

з 18.11.2010 року до 23.11.2010 року об 11:00 год.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Селидіввугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 12005260,10 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перевіркою дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства встановлений факт здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, що є порушенням ст.ст. 40, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та чим державі заподіяний збиток на суму 12005260,10 грн.

Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву, проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що розрахування розміру збитків, в порушення п. 2.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розпочато не з дати встановлення факту наднормативного викиду – 04.03.2010 року, а з дати 20.11.2008 року, про яку відсутні посилання в акті перевірки.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

20.11.2008 року представниками відділу інструментально-лабораторного контролю було виконано відбір проб організованих викидів стаціонарних джерел ВП „Шахта „Курахівська” ДП „Селидіввугілля” (труби котельні від Ланкаширського котла № 1 та котла № 3), про що складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 20.11.2008року № 40.

Відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 20.11.2008року №40 Торецьким міжрайонним відділом інструментально-лабораторного контролю було проведено вимірювання параметрів газопилового потоку стаціонарних джерел викиду та вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел (труби котельні від Ланкаширського котла № 1 та котла № 3), про що складені відповідні протоколи, а саме: протокол вимірювань параметрів газопилового потоку від 20.11.2008 року та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 24.11.2008 року № 40.

При здійсненні наведених вимірювань було встановлено, що середнє значення зафіксованої масової концентрації забруднюючих речовин від джерела викиду в атмосферу - труби котельні від Ланкаширського котла № 1 та котла № 3 становить: по оксиду вуглецю – 387.917 мг/куб.м., по оксидам азоту – 43.904 мг/куб.м., по ангідриду сірчистого – 753.610 мг/куб.м.

В період з 26.02.2010 року по 04.03.2010 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП „Селидіввугілля”, результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.02-04.03.2010 року.

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що відокремлені підприємства ДП „Селидіввугілля”, зокрема, „Шахта „Курахівська”, працюються і здійснюють викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами з 01.01.2008 року без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст.ст.11, 33 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.

Згідно довідки ВП „Шахта „Курахівська” ДП „Селидіввугілля” № 11-379 від 16.04.2010 року, за період з 20.11.2008 року по 31.01.209 року Ланкаширськими котлами №1, № 3 було фактично відпрацьовано 1752 години

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було розраховано розмір відшкодування збитків, зумовлених наднормативними викидами ВП „Шахта „Курахівська” ДП „Селидіввугілля” з 20.11.2008 року по 31.12.2009 року, згідно якого загальна сума збитку склала 12084489,34грн.

Наведений розрахунок виконано за період з 20.11.2008 року по 31.01.2009 року згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. № 38 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995 року за № 157/693; за період з 01.02.209 року по 31.12.2009 року – згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064.

Як вбачається з наведеного розрахунку, відлік часу роботи джерела в наднормативному режимі взято згідно довідки, наданої ВП „Шахта „Курахівська” ДП„Селидіввугілля” № 11-379 від 16.04.2010 року.

Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом вимірювань параметрів газопилового потоку від 20.11.2008 року, протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 24.11.2008 року № 40, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.02-04.03.2010 року.

У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було розраховано розмір відшкодування збитків, зумовлених наднормативними викидами ВП „Шахта „Курахівська” ДП „Селидіввугілля” з 20.11.2008 року по 31.12.2009 року, згідно якого загальна сума збитку склала 12084489,34грн.

Розрахунок виконано на підставі норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. № 38 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995 року за № 157/693; та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064.

Доказів відшкодування збитків в сумі 12084489,34грн., заявлених позивачем до стягнення, відповідачем до матеріалів справи не представлено.

Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Селидівської міської ради.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Селидіввугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 12005260,10 грн. – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (вул. Карла Маркса б. 41, м. Селидове, Донецька обл., 85400, р/р 26002301612917 у Калінінському відділенні АКБ Банк Національний кредит м. Донецьк, МФО 335720, ЄДРПОУ 33426253) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Селидівської міської ради (УДК м. Селидове, п/р 33111331700070 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, єдрпоу 34686427, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 12005260,10 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (вул. Карла Маркса б. 41, м. Селидове, Донецька обл., 85400, р/р 26002301612917 у Калінінському відділенні АКБ Банк Національний кредит м. Донецьк, МФО 335720, ЄДРПОУ 33426253) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 25500,00 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (вул. Карла Маркса б. 41, м. Селидове, Донецька обл., 85400, р/р 26002301612917 у Калінінському відділенні АКБ Банк Національний кредит м. Донецьк, МФО 335720, ЄДРПОУ 33426253) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.

          

Суддя