Рішення № 12454741, 22.11.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.11.2010
Номер справи
41/192
Номер документу
12454741
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22.11.10 р.                     Справа № 41/192                               

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.          

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі:

1.          Добропільської міської ради, м. Добропілля

2.          Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача: Державного підприємства „Добропіллявугілля”, м. Добропілля

про стягнення 24624,60 грн.

При участі представників:

від позивача 1: Жидкова В.М. – довіреність від 28.10.2010 №42

від позивача 2: Висоцький А.С. – довіреність від 13.09.2010 №02-2204

від відповідача: Береговий А.В. – довіреність від 31.12.2009р. №1/2285

СУТЬ СПОРУ:

Краматорський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Добропільської міської ради, м. Добропілля та Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до Державного підприємства „Добропіллявугілля”, м. Добропілля про стягнення на користь Добропільської міської ради 24624,6 грн.

Прокурором, в порядку ст. 22 ГПК України, надано суду заяву, відповідно до якої прокурор просить стягнути спірну суму на користь спеціального фонду Добропільської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідач, в порушення вимог ст. 17 Закону України „Про відходи”, ст. 84 Земельного кодексу України, під час функціонування котельних, що знаходяться на території ВП „Шахта Алмазна” ДП „Добропіллявугілля”, розташованого в м. Добропілля, допустив засмічення земельної ділянки на території кафе загальною площею 17,6 кв.м., чим заподіяно шкоду державі на суму 24624,60 грн., яка розрахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

Позивачем-1 позовні вимоги прокурора підтримано та заявлено до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Позивачем-2 позовні вимоги прокурора підтримано.

Відповідачем, згідно з відзивом на позовну заяву, зазначено, що позивач порушив вимоги діючого законодавства та надіслав на адресу відповідача позовну заяву без доданих до неї документів. Інших заперечень на позовну заяву до суду не надійшло, відзиву по суті позовних вимог відповідачем до суду не надано. Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе відповідно до ст.75 ГПК України вирішити спір по суті.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

З 01.02.2010 року по 12.02.2010 року державним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю в Північному регіоні Державної екологічної інспекції в Донецькій області на підставі ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” проведено перевірку додержання вимог природоохоронног законодавства відособленого підрозділу шахта Алмазна ДП „Добропіллявугілля”, результати якої викладені в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України на ВП „Шахта Алмазна” ДП „Добропіллявугілля” від 01-12.02.2010 року (надалі – акт перевірки).

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що на закріпленій території за дільницею РЗО та ПР і ТБ здійснюється несанкціоноване складування відході, їх змішування та засмічення землі огарками електродів відповідно, що є порушенням ст. 17 Закону України „Про відходи”; на території з північної сторони за хлораторною, кафе, столової, музею виявлено несанкціоноване складування побутових відходів, шлаку котельних та засмічення ними землі, що є порушенням ст. 17 Закону України „Про відходи” та ст. 211 Земельного кодексу України.

За наслідками перевірки відповідачу відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю в Північному регіоні Державної екологічної інспекції в Донецькій області видано припис від 12.02.2010 року на усунення виявлених порушень.

На підставі акту перевірки, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінекобезпеки від 04.04.2007 року №149, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, головним спеціалістом відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю в Північному регіоні Державної екологічної інспекції в Донецькій області було здійснено розрахунок розміру шкоди від засмічення земель відходами на території ВП Шахта Алмазна, відповідно до якого розмір шкоди складає 24624,60 грн.

Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Визначення терміну „відходи” наведено у ст. 1 Закону України „Про відходи”. За приписами цієї статті, відходи – це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 цього ж закону. За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 01-12.02.2010 року.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінекобезпеки від 04.04.2007 року №149, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, головним спеціалістом відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю в Північному регіоні Державної екологічної інспекції в Донецькій області було здійснено розрахунок розміру шкоди від засмічення земель відходами на території ВП Шахта Алмазна, відповідно до якого розмір шкоди складає 24624,60 грн.

Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності (п. 1.2. Методики)

Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Сума збитків в розмірі 24624,60 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.

Суму збитків прокурор просить стягнути на рахунок спеціального фонду Добропільської міської ради.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Добропільської міської ради та Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Добропіллявугілля” про стягнення 24624,60грн. – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства „Добропіллявугілля” (85000, м. Добропілля, пр. Шевченко, 2, ЄДРПОУ 32186934) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Добропільської міської ради 24624,60грн.

Стягнути з Державного підприємства „Добропіллявугілля” (85000, м. Добропілля, пр. Шевченко, 2, ЄДРПОУ 32186934) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 246,25 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Добропіллявугілля” (85000, м. Добропілля, пр. Шевченко, 2, ЄДРПОУ 32186934) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.

          

Суддя