Рішення № 124543798, 20.01.2025, Новомиколаївський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
20.01.2025
Номер справи
322/1616/24
Номер документу
124543798
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

НОВОМИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

с-ще Новомиколаївка

Іменем України

РІШЕННЯ

20 січня 2025 рокуСправа № 322/1616/24

Новомиколаївський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Гасанбекова С.С., розглянув у порядку письмового провадження цивільну справу

за позовом:Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області)до:ОСОБА_1 про:відшкодування шкоди, завданої державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

04.09.2024 до Запорізького районного суду Запорізької області надійшов вищезазначений цивільний позов, в якому позивач просить суд:

- стягнути з ОСОБА_1 на користь держави шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 4585,39 грн;

- стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) судові витрати в розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області) Дзюбою В.П. було встановлено, що 24.02.2024 ОСОБА_1 на території Новомиколаївської територіальної громади, поблизу с. Трудове Запорізького району Запорізької області, у лісосмузі за допомогою бензопили здійснив незаконне пошкодження (без дозвільних документів) одного сухостійного дерева породи «ясень» до ступеня припинення росту, діаметром у корі біля шийки кореня 31 см.

За фактом порушення природоохоронного законодавства було складено протокол про адміністративне правопорушення № 007909 від 24.02.2024 відносно гр. ОСОБА_1 .

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 26.02.2024 № 30/05/1-09 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 65-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.

Діями ОСОБА_1 державі спричинено шкоду в розмірі 4585,39 грн.

Постанова від 26.02.2024 № 30/05/1-09 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності в установленому порядку не оскаржена, штраф відповідачем сплачено. В добровільному порядку відповідач шкоду не відшкодував.

Виходячи з наведеного та посилаючись на норми ст. 107 Лісового кодексу, ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 1166 ЦК України, позивач просив задовольнити позов.

Ухвалою суду від 06.09.2024, після отримання судом інформації про зареєстроване місце проживання відповідача, було відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а також роз`яснено сторонам право заявити клопотання про розгляд справи у судовому засіданні.

Відповідач у встановлений судом строк не подав відзиву на позов, а також не надіслала до суду будь-яких заяв та клопотань.

09.10.2024 судом отримано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на невірний розрахунок позивачем розміру шкоди, а також на неотримання листа позивача про відшкодування шкоди. На думку відповідача, такса за пошкодження одного сухостійного дерева до припинення росту, діаметр якого у корі біля шийки кореня складає 31 см, становить 1449 грн., а за незаконне вирубування сухостійних дерев розмір шкоди обчислюється за цією таксою, зменшеною у 2 рази.

24.10.2024 судом отримано відповідь позивача на відзив, в якій зазначено про необґрунтованість доводів відповідача стосовно розміру шкоди, оскільки відповідачем не враховано те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665, передбачено проведення індексації затверджених цією Постановою такс для обчислення шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

04.11.2024 судом отримано заперечення відповідача, в яких він просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на відсутність розрахунку завданої шкоди.

Згідно з ч. 2 ст. 279 ЦПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

За змістом ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін учасники справи на заявили.

Виходячи з наведених норм ЦПК України, враховуючи відсутність будь-яких клопотань сторін, судом вирішено продовжити розгляд даної справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши обставини цивільної справи, дослідивши наявні в справі докази в їх сукупності,

встановив:

24.02.2024 ОСОБА_1 на території Запорізького району Запорізької області у лісосмузі, поблизу с. Трудове, здійснив незаконну порубку одного сухостійного дерева породи ясень діаметром: 31 см., чим завдав державі шкоди на суму 4585,39 грн., що підтверджується у сукупності такими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення від 24.02.2024 № 007909; постановою про накладення адміністративного стягнення від 26.02.2024 № 30/05/1-09 за ст. 65-1 КУпАП; розрахунком розміру шкоди, заподіяної лісу незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев до ступеня припинення росту від 27.02.2024 № 30-06/1-12.

ОСОБА_1 сплатив штраф в розмірі 510,00 грн., накладений на нього постановою від 26.02.2024 № 30/05/1-09, що підтверджується квитанцією від 21.08.2024.

Заперечення відповідача стосовно розміру шкоду суд відхиляє, з огляду на таке.

Відповідно до додатку № 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» (далі Постанова № 665), за кожне дерево, вирубане або пошкоджене до ступеня припинення росту, діаметром у корі біля шийки кореня 30,1 34 см, розмір такси становить 1449,00 грн.

Пунктом 2 Постанови № 665 визначено, що починаючи з 1 січня 2009 року проводиться індексація затверджених цією постановою такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

За правилами Порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженого Постановою № 665, Індексація таксдля обчисленнярозміру шкоди,заподіяної лісу,проводиться починаючиз 1січня 2009р.за формулою Ні = Нп х І / 100, де Ні - проіндексований розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у поточному році, гривень з копійками (з округленням до двох десяткових знаків) за одну одиницю; Нп - проіндексований розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у попередньому році, гривень з копійками (з округленням до двох десяткових знаків) за одну одиницю; І - індекс споживчих цін (індекс інфляції) за попередній рік, відсотків. У разі коли індекс споживчих цін (індекс інфляції) за попередній рік не перевищує 100 відсотків, індексація такс не проводиться. Під час проведення індексації базовим вважається значення такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, що утворилося станом на 31 грудня 2008 р., а для нововведених такс на 31 грудня року їх введення.

Отже, відповідно до вищенаведеного порядку індексації, розміри такси за кожне дерево, вирубане або пошкоджене до ступеня припинення росту, діаметром у корі біля шийки кореня 30,1 34 см, становить: у 2009 році: 1449,00*122,30/100 = 1772,13 грн.; у 2010 році: 1772,13*112,30/100 = 1990,10 грн.; у 2011 році: 1990,10*109,10/100 = 2171,20 грн.; у 2012 році: 2171,20*104,60/100 = 2271,08грн.; у 2013 році: 2271,08грн. (індексація не проводилась); у 2014 році: 2271,08*100,50/100 = 2282,43 грн.; у 2015 році: 2282,43*124,90/100 = 2850,76 грн.; у 2016 році: 2850,76*143,30/100 = 4085,12 грн.; у 2017 році: 4085,12*112,40/100 = 4591,67 грн.; у 2018 році: 4591,67*113,70/100 = 5220,74 грн.; у 2019 році: 5220,74*109,80/100 = 5732,37 грн.; у 2020 році: 5732,37*104,10/100 = 5967,40 грн.; у 2021 році: 5967,40*105,00/100 = 6265,77 грн.; у 2022 році: 6265,77*110,00/100 = 6892,35 грн.; у 2023 році: 6892,35*126,60/100 = 8725,72 грн.; у 2024 році: 8725,72*105,10/100 = 9170,72 грн.

Згідно з приміткою 2 Додатку № 1 до Постанови № 665, За незаконне вирубування сухостійних дерев розмір шкоди обчислюється за цією таксою, зменшеною у 2 рази.

Отже, розмір шкоди, заподіяної відповідачем становить: 9170,72/2 = 4585,36 грн., що свідчить про часткову неправильність розрахунку позивача на суму 0,03 грн.

Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення позову, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках .

Частиною третьою статті 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 1, 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Держекоінспекція є центральним органом виконавчої влади, який реалізує політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів та здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Згідно з розділом ІІ Положення, Інспекція пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами (п. 10), вживає в установленому прядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (п. 11).

Згідно зі ст. 66 Конституції України, кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (пункт «е»).

Відповідно до ч.ч. 1, 4, 5 ст. 68, ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Надані позивачем докази підтверджують завдання відповідачем державі шкоди в сумі 4585,36 грн. внаслідок незаконної порубки дерев, водночас відповідач не надав суду жодного доказу на спростування доводів позивача.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню на суму 4585,36 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

До позовної заяви позивачем додано платіжну інструкцію від 28.08.2024 № 578, яким підтверджується сплата ним судового збору в розмірі 3028,00 грн., отже, враховуючи часткове задоволення позову на суму 4585,36 грн., що становить 99,99935% від ціни позову, сума судового збору, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до розміру задоволених вимог становить: 3028,00*99,99935% = 3027,98 грн.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 258, 259, 263 265, 268, 273 ЦПК України, суд

вирішив:

1. Позов Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) до ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 4585,36 грн. (чотири тисячі п`ятсот вісімдесят п`ять гривень 36 коп.), в рахунок відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

3. В задоволенні решти позову відмовити.

4. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) 3027,98 грн. (три тисячі двадцять сім гривень 98 коп.) витрат по сплаті судового збору.

5. Реквізити учасників справи:

- позивач: Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області), вул. Незалежної України, 72а, м. Запоріжжя, ідентифікаційний код 43877338;

- відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Запорізького апеляційного суду.

Повне судове рішення складено 20 січня 2025 року.

Суддя С.С. Гасанбеков