Єдиний державний реєстр судових рішень
Постанова
Іменем України
17 січня 2025 року
смт Краснопілля
cправа № 578/1242/24
провадження № 3/578/39/25
Краснопільський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Косар А. І., секретар судового засідання Литвин А. В., за участю прокурора Степаненка О. В. в режимі відеоконференції, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянув справу за адміністративним матеріалом, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , дата і місце народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Україна, Сумська область, Краснопільський район, село Рясне; громадянство України; РНКОКПП: НОМЕР_1 ; Паспорт громадянина України НОМЕР_2 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 ; має статус внутрішньо переміщеної особи; посада і місце роботи: лікар стоматолог/член позаштатної постійно діючої військово лікарської комісії комунального некомерційного підприємства «Краснопільська лікарня» Краснопільської селищної ради при ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
і установив:
ОСОБА_1 як член позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 28.04.2024 без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Такі дії ОСОБА_1 уповноваженою особою Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України кваліфіковано зачастиною першоюстатті 172-6Кодексу Українипро адміністративніправопорушення /далі КУпАП/.
У судовому засіданні ОСОБА_1 обставини вчинення правопорушення визнала. Суду пояснила, що порушення вчинила за збігом сімейних та виробничих обставин, а саме: переїзд з місця постійного проживання у зв`язку з активними бойовими діями рф, навчання по підвищенню професійного рівня стоматолога за межами Сумської області в режимі офлайні. У вчиненому розкаюється.
Прокурор підтримавпротокол проадміністративне правопорушеннястосовно ОСОБА_1 . ОСОБА_1 є суб?єктом декларування, її винуватість у порушенні законодавства, пов?язаного з корупцією, доводиться матеріалами адміністративної справи. Дії ОСОБА_1 по зобов`язанню виконання вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» виходять за межі термінів зазначеної статті Закону, як результат, не дотримано таке зобов`язання суб`єктом декларування. Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2023 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24. ОСОБА_1 мала рівні можливості з іншими суб`єктами декларування і не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за 2023 рік в будь- який із днів та місяців, що передував 01 квітня 2024 року. З урахуванням обставин справи, пропуск строку на подачу декларації за 2023 рік, не є поважною причиною так, як ОСОБА_1 мала реальну можливість подати декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях останньої ознак адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією. Просив суд накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд доходить до переконання щодо наступного.
Згідно зі статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до частини першої статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог стст.245,251,252,280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Судом установлено,що Наказом від 15.02.2023 № 11/1-ОД «Про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії комунального некомерційного підприємства «Краснопільська лікарня» Краснопільської селищної ради /скорочене найменування - КНП «Краснопільська лікарня»/, створено позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію в КНП «Краснопільська лікарня».
Цим же наказом до складу комісії включено ОСОБА_1 - лікаря- стоматолога.
Наказом від 01.01.2024 № З-ОД «Про роботу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ) при КНП «Краснопільська лікарня», продовжено роботу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 в КНП «Краснопільська лікарня» (далі за текстом - ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
Цим же наказом ОСОБА_1 - лікар-стоматолог включена до складу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій (п.п. «ґ», п. 2 частини першої статті З Закону України «Про запобігання корупції».
Отже, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування.
Відповідно до примітки статті 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» 12.10.2023 набрав чинності, яким установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону)».
Отже, член ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 зобов`язана до 1 квітня 2024 року подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, декларація за 2023 рік.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подала декларацію за 2023 рік 28.04.2024 о 19 год. 45 хв.
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 17.10.2024 № 47-07/77985-24, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), які вчинила ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 по 15.10.2024 встановлено, що остання лише 25.04.2024 зареєструвалась у Реєстрі, здійснила вхід до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), ознайомилася з методичними настановами щодо заповнення документа та їх відображення і протягом 25-26 та 28.04.2024 заповнила розділи декларації (щорічна) за 2023 рік і цього ж дня о 16 год. 58 хв. «Подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано.
Дії ОСОБА_1 по зобов`язанню виконання вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» виходять за межі термінів зазначеної статті Закону, як результат, не дотримано таке зобов`язання суб`єктом декларування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила факт несвоєчасної подачі декларації за 2023р. та відсутність у неї поважних причин пропуску її подання.
Частина перша статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відтак, вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особою, уповноваженою на виконання функцій держави слід враховувати:
-об`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Для розкриття об`єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до статті 172-6 КУпАП, вміщуючи вказівку на суб`єкт цього правопорушення, відсилає правозастосувача до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно - правових актів, що наповнює норму частини першої статті 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.
Так, для кваліфікації діяння за частиною першою статті 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом;
-конструктивну ознаку правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо; 2) предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; 3) суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, підпунктах «а, в» п. 2 частини першої статті. 3 цього Закону зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноважено на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
З інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» стало відомо, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2023 р. 28 квітня 2024 року, тобто з порушенням строків.
Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2023 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб`єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за 2023 рік в будь- який із днів та місяців, що передував 01 квітня 2024 року, і що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
З урахуванням вищевикладеного, пропуск строку на подачу декларації за 2023 рік, не є поважною причиною так, як ОСОБА_1 мала реальну можливість подати декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях останньої ознак адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією.
Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 , відповідально поставитись до виконання своїх обов`язків, як суб`єкта декларування та подати декларацію за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.
Таким чином, член позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 несвоєчасно 28.04.2024 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, що є недотриманням зобов`язань фінансового контролю передбаченого частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З огляду на викладене, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена поза розумним сумнівом і її дії за частиною першою статті 172-6 КУпАП уповноваженою особою Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України кваліфіковано вірно.
Обставин, які виключають провадження у справі та адміністративну відповідальність, немає.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Обставини, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 , суд визнає визнання вини.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.
При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог статті 33 КУпАП, враховую обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, її майновий стан та ступінь вини.
Отже, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення, у виді штрафу, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню їїо вини, необхідним і достатнім для її виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
Також, відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір», статті 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особа, на яку накладено таке стягнення, сплачує судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на неї за цим законом штраф у розмірі п`ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок IBAN: UA268999980313000106000018500, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37970404№, Отримувач: ГУК Сум.обл/Красноп-ка СТГ/21081100, Код класифікації доходів: 21081100; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) -37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (частина перша статті 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 308 КУпАП).
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (частина третя статті 307 КУпАП).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу (стаття 289 КУпАП).
Суддя А. І. Косар