Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/37152/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку з 10.01.2023 пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2024 року у справі №420/13320/24 на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України від 30.01.2024 № 27/13/4-1671 з обмеженням її виплати максимальним розміром 31 405, 69 грн.; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2024 року у справі №420/13320/24 на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України від 30.01.2024 № 27/13/4-1671 провести з 10 січня 2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 та її виплату, враховуючи всі належні до виплати види підвищення та надбавки до пенсії, без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше проведених виплат; визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності без урахування доплати до пенсії по інвалідності у розмірі 25% прожиткового мінімуму, як учаснику бойових дій; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 01.11.2024, враховуючи всі належні до виплати види підвищення та надбавки до пенсії, з урахуванням доплати до пенсії по інвалідності у розмірі 25% прожиткового мінімуму, як учаснику бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ. Згідно перерахунків пенсії, розмір виплати пенсії обмежений 10-ма розмірами прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Позивач, зважаючи на безпідставне обмеження розміру його пенсії, звернувся за судовим захистом із даним позовом. Обмеження відповідачем розміру пенсії позивача є протиправним, не відповідає нормам Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та порушує право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення.
Ухвалою судді від 09.12.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
25.12.2024 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства. Законних підстав для виплати пенсії Позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 у Головного управління не має, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства. Посилання Позивача на Рішення Конституційного суду України у справі № 7-рп/2016 від 20.12.2016 є безпідставним, оскільки ним визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ саме в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 24.12.2015 № 911-VII, однак редакція Закону України від 08.07.2011 № 3668 Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи залишилась діючою. За таких обставин, передбачені ст. 2 Закону № 3668 обмеження застосовані до Позивача правомірно.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що у квітні 2023 року Головне управління Національної гвардії України на адресу ГУ ПФУ в Одеській області направлені матеріали для призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , у тому числі довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 місяця перед звільнення для призначення пенсії, грошовий атестат.
За результатами розгляду вказаних матеріалів 13 квітня 2023 року ГУ ПФУ в Одеській області прийнято рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від грошового забезпечення з 10.01.2023.
Згідно з розрахунком пенсії позивача з 10.01.2023р., позивачу було призначено пенсію у розмірі 28536,29 грн. Основний розмір пенсії 80% від грошового забезпечення в розмірі 22829,29 грн. підсумок пенсії з надбавками 23402,28 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії: 20930,00 грн. на підставі Закону України №2262-XII.
З 01.03.2023 позивачу було здійснено перерахунок пенсії у розмірі 80% від грошового забезпечення в розмірі 22829,03 грн. підсумок пенсії з надбавками 29109,54 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії: 20930,00 грн. на підставі Закону України №2262-XII.
Рішенням ООАС від 12.03.2024 по справі № 420/845/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 10 січня 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, враховуючи всі належні до виплати види підвищення та надбавки до пенсії, без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше проведених виплат.
На виконання судового рішення ГУ ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача, за яким її розмір станом на 10.01.2023 становив 29109,54 грн., 01.03.2024 -31405, 69 грн. Станом на 01 вересня 2024 року розмір пенсії ОСОБА_1 становив 31405, 69 грн та при обчисленні враховано наступні складові: Посадовий оклад 4370,00 грн.; Оклад за військовим званням 1270, 00 грн.; Процентна надбавка за вислугу років 30% 1692, 00 грн.; Середньомісячна сума додаткових ГЗ за 24 місяця 21204, 29 грн., у тому числі: Надбавка за специфічні умови проходження служби 100%; Премія 575% Всього: 28536, 29 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення для обчислення пенсії - 22 829, 03 грн. З урахуванням індексації - 24329 03 грн. З урахуванням доплати: 30 411, 29 грн Індексація базового ОСНП 2024 (22829, 03 грн*0,0796) 1500 грн. в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 24 329, 03 грн. Від підвищення або надбавки до пенсії: Інвалід війни 2 групи при виконанні обов`язків в/с 944, 40 грню Інвалід війни 2 групи Учасник АТО бойових дій 523, 25 грн.; 50 грн. Учасник бойових дій 50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 31 405, 69 грн.
Рішенням ООАС від 29.12.2023 по справі № 420/28862/23 зобов`язано Головне управління Національної гвардії України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, у відповідності до ст. ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, індексації та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 10.01.2023 року.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2023 року у справі №420/28862/23 Головне управління Національної гвардії України листом від 31.01.2024 №27/13/4-1615/13 направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 (довідка №27/18408-суд від 24.01.2024) для перерахунку з 10 квітня 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Згідно з довідки №27/18408-суд від 24.01.2024, що видана для перерахунку пенсії з 10.03.2023, визначено складові грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 , виходячи із розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, до складу якого увійшли: посадовий оклад 6 600 грн., оклад за військове звання 1930 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 30% 2577 грн., надбавка за особливості проходження служби 100% 11167 грн., премія 17457, 50 грн. Усього 39 791,50 грн.
Рішенням ООАС від 08.07.2024 по справі № 420/13320/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 10.01.2023 року на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України від 30.01.2024 № 27/13/4-1671 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.
Листом від 14 листопада 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поінформувало про проведений з 10.01.2023 перерахунок пенсії на підставі довідки №27/18408-суд від 24.01.2024, проте обмежило пенсію максимальним розміром 31 405, 69 грн. Станом на 01 листопада 2024 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить: Посадовий оклад 6600,00 грн.; Оклад за військовим званням 1930, 00 грн.; Процентна надбавка за вислугу років 30%-28 624, 50 грн.; Всього: 39 791, 50 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення для обчислення пенсії -31 833, 20 грн. З урахуванням індексації 33 333, 20 грн. З урахуванням 41 666, 50 грн доплати: Індексація базового ОСНП 2024 (22 829, 03 грн*0,0796) 1500 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 33 333, 20 - 8 333, 30 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: Інвалід війни 2 групи при виконанні обов`язків в/с 6 944,40 грн; Інвалід війни 2 групи 50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 42 660, 90 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії 31 405, 69 грн.
Зважаючи на те, що таке обмеження пенсійним управлінням розміру пенсії позивача з є протиправним, не відповідає нормам Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та порушує право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв`язку з наступним.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7- рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з дня ухвалення рішення про визнання їх неконституційними, а саме з 20.12.2016 року є такими, що втратили чинність.
Пунктом 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 1-1 Закону №2262-XII визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону (№2262-XII) та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Протягом періоду з 20.12.2016р. (набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016) та по теперішній час будь-яких змін до Закону №2262-XII, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" щодо встановлення обмеження розміру пенсії для осіб, звільнених з військової служби, не вносилося, стаття 1-1 Закону №2262-XII є чинною.
Правові висновки Верховного Суду щодо протиправності обмеження пенсії максимальним розміром після 20.12.2016, тобто після визнання рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 неконституційною частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII, містяться в постановах Верховного Суду: від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19; від 24 вересня 2021 року у справі № 370/2610/17; від 10 вересня 2021 року у справі №300/633/19; від 09 лютого 2021 року у справі №1640/2500/18; від 09 листопада 2020 року у справі №813/678/18; від 16 квітня 2020 року у справі №620/1285/19, від 09 листопада 2020 року у справі № 813/678/18, від 30 жовтня 2020 року у справі № 522/16881/17, від 12 березня 2019 року у справі № 522/3049/17, від 31 січня 2019 року у справі №638/6363/17, від 06 листопада 2018 року у справі № 522/3093/17, від 03 жовтня 2018 року у справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17 та інших.
Так, Верховний суд в своїх постановах неодноразово зазначає, що згідно із пунктом другим резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня частина 7 статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Буквальне розуміння змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774- VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Протягом 2018 року та по теперішній час стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774 до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Крім того, в період часу з 15.10.2020 по 05.02.2021, з 02.06.2022 по 08.07.2022 позивач безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів (довідка військової частини НОМЕР_1 від 27.02.2023 №199).
Відповідно до положень статті 5, пункту 1 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач є учасником бойових дій (посвідчення серії посвідчення серії НОМЕР_2 від 02.03.2023).
Відповідно до статті 15 Закону №2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» «д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону №3551-XII, пенсії за вислугу років підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.
На підставі частини четвертої статті 12 Закону №3551-ХІІ учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Часина 4 статті 13 Закону України №3551-ХІІ особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю І групи у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, ІІ групи 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, ІІІ групи 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку пенсії на підставі судового рішення пенсія обчислена та виплачується без доплати у розмірі 25% прожиткового мінімуму, як учаснику бойових дій.
Однак, згідно перерахунку пенсії від 21.10.2024 (з 01.11.2024), в розрахунку пенсії позивача наявне збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 33333,20 грн 8333,30 грн. (при цьому позивач сам зазначає про це підвищення у позові), тобто відповідне підвищення, що передбачено ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ пенсійним управлінням нараховується та сплачується, у зв`язку із чим в цій частині адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб`єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст. 6 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов`язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного Фонду в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10 січня 2023 р. без застосування обмеження її максимального розміру.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 10 січня 2023 р. без застосування обмеження її максимального розміру, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк