Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 344/527/25
Провадження № 1-кс/344/351/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши в судовому засіданні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави щодо ОСОБА_4 , в межах кримінального провадження № 12023091010003275 від 17.10.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з клопотанням про застосування запобіжного заходу у виді застави щодо ОСОБА_4 , в обґрунтування якого покликався на те, що слідчим відділом Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12023091010003275 від 17.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366 ч. 1 ст. 209 КК України.
Зазначено, що у у точно не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.03.2023, у начальника Управління транспорту та зв`язку Івано-Франківської міської ради (далі Управління) ОСОБА_6 , виник протиправний умисел на вчинення дій спрямованих на розтрату чужого майна, у формі бюджетних грошових коштів Івано-Франківської міської ради, під час виконання робіт з облаштування зупинок громадського в межах Івано-Франківської територіальної громади. З цією метою, задля подальшої реалізації розробленого злочинного плану 01.03.2023 ОСОБА_6 , діючи в супереч вимогам ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», яким установлено основні правила з визначення вартості будівництва, не маючи заздалегідь складних кошторисних розрахунків та не дотримуючись діючої системи ціноутворень, особисто склав та подав до Фінансового Управління Івано-Франківської міської ради запит на виділення додаткових бюджетних коштів у сумі 1 490 000,00 гривень по КПКВКМБ 1917310 «Будівництво об`єктів житлово-комунального господарства» КЕКВ 3132 «Облаштування зупинок громадського транспорту», на облаштування зупинок громадського транспорту у м. Івано-Франківську.
Надалі ОСОБА_6 , усвідомлюючи що успішна реалізація розробленого ним злочинного плану не можлива без участі інших учасників, вирішив залучити до його здійснення раніше знайомих йому та перебуваючи у сімейних відносинах ОСОБА_4 та ОСОБА_7 .
Як вказано у клопотанні, у відповідності до розробленого ОСОБА_6 злочинного плану ОСОБА_7 , з метою створення вигляду законності діяльності групи, повинна була зареєструватись як фізична особа підприємець, із відповідним КВЕД, підписати фінансово звітну документацію із завищеними відомості про вартість матеріалів, а ОСОБА_4 свою чергу, будучи особою яка має практичний досвід ведення будівельних робіт, повинен був здійснювати фактичний контроль й організацію ходу виконання робіт, на що останні, передбачаючи можливість отримання спільної фінансової вигоди добровільно погодились.
Таким чином ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 дійшли попередньої згоди про вчинення протиправних дій за попередньою змовою групою осіб до початку їх вчинення.
У клопотанні зазначено, що 23 травня 2023 року, між Управлінням в особі директора ОСОБА_6 (Замовник) та ФОП ОСОБА_7 (Виконавець), укладено Договір № 33 (далі Договір), предметом якого було виконання робіт з встановлення зупинок громадського транспорту у м. Івано-Франківську згідно специфікації, яка є невід`ємною частиною Договору (ДК 021:2015 «45210000-2 Будівництво будівель»), у відповідності до кошторисної документації. В той же час сторонам Договору, в супереч держаних будівельних норм ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», п. 2.1. Договору, без наявних робочих проектів кошторисної документації, умисно встановлено, що договірна ціна (вартість робіт) визначається відповідно до державних будівельних норм та нормативних документів загальною вартістю 1 465 000,00 гривень.
Зазначено, що уклавши вказаний договір, ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 та ОСОБА_4 спільно дійшли попередньої згоди про те, що останні особистими силами та засобами здійснюватимуть роботи з встановлення зупинок громадського транспорту у м. Івано-Франківську на об`єктах по вул. Незалежності, 42 (зі сторони вул. Степана Бандери), вул. Федьковича, 91 (ОКЛ), с. Драгомирчани, вул. Миру, 146 (міське кладовище), Івано-Франківська МТГ Івано-Франківська МТГ, с. Микитинці, вул. Декабристів, Івано-Франківська МТГ, с. Угорники, вул. Тополина (поруч садочка) хід ведення яких контролюватиме ОСОБА_4 , однак в ході складання Актів виконаних робіт встановленої форми КБ-2в та Довідок про їх вартість встановленої форми КБ-3, ОСОБА_7 буде завищувати вартість фактично використаних матеріалів. У свою чергу, ОСОБА_6 із використанням наданих йому службових повноважень не здійснюватиме належну перевірку вартості використаних матеріалів, сприятиме виділенню грошових коштів з місцевого бюджету на оплату робіт та беззаперечно підписуватиме Акти-приймання виконаних будівельних робіт та Довідок про їх вартість, які в подальшому стануть підставою для оплати.
За таких обставин ОСОБА_4 , в результаті узгоджених та чітко координованих злочинних дій, діяти умисно та за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7 , шляхом надання вказівок, порад а також знарядь в ході виконання робіт, з корисливих мотивів спрямованих на незаконне збагачення за рахунок чужого майна, в період дії на території України воєнного стану, з червня 2023 по квітень 2024 року, достовірно знаючи, що складені ФОП ОСОБА_7 . Акти виконаних робіт та Довідки про їх вартість містять завідомо неправдиві відомості про вартість матеріалів, що використовувались під час виконання робіт, здійснив пособництво у привласненні бюджетних грошових коштів, внаслідок чого Івано-Франківській міській раді спричинено збитків, на загальну суму 598311,64 гривень.
Як слідує з матеріалів клопотання, 10 січня 2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені у ньому обставини. Просив клопотання задовольнити.
У судовому засіданні підозрюваний иа його захисник заперечили щодо задоволення даного клопотання, вказавши на безпідставність наведених у ньому ризиків. Просили врахувати, що ОСОБА_4 має інвалідність, на даний час не працевлаштований.
Заслухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, встановлено наступне.
Як слідує з матеріалів клопотання, у вчиненні кримінальних правопорушень підозрюється ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець та житель АДРЕСА_1 , українець, громадянин України, одружений, не працюючий, раніше не судимий.
Можлива причетність ОСОБА_4 до інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме: протоколом огляду місця події, висновками проведених експертиз, допитати свідків, протоколами огляду, документами, вилученими в ході проведених обшуків та тимчасових доступів, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Підозрюваний ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, а саме ч. 4 ст. 191 КК України, санкція статті якого передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п`яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох.
Також, відповідно до ст. 45 КК України, злочин, передбачений ст. 191 КК України відноситься до корупційних кримінальних правопорушень.
У клопотанні та в судовому засіданні прокурором наведено наявність ризиків, передбачених передбачених п. п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про існування ризику, передбаченого п. 1, а саме переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, свідчить та обставина, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання виключно у виді позбавлення волі та він усвідомлює про можливу неминучість покарання за вчинення такого злочину у разі доведення його вини в суді.
Про існування ризику, передбаченого п. 3, а саме незаконно впливати на свідків, свідчить та обставина, що підозрюваному ОСОБА_4 відомі анкетні дані учасників кримінального провадження.
Про існування ризику, передбаченого п. 4, а саме перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, свідчить та обставина, що підозрюваний ОСОБА_4 фактично проживає на території Івано-Франківської області, а тому може не являтись на слідчі, процесуальні дії, що слугуватиме затягуванню досудового розслідування, а в подальшому судового розгляду.
Частиною 1 ст. 182 КПК України визначено, що застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 КПК України, застава може бути внесена як самим підозрюваним, обвинуваченим, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем). Заставодавцем не може бути юридична особа державної або комунальної власності або така, що фінансується з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі якої є частка державної, комунальної власності, або яка належить суб`єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності.
Згідно із ч. 4 ст. 182 КПК України, розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Розмір застави, у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України, визначається у таких межах: щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При визначення розміру застави ОСОБА_4 сторона обвинувачення просить врахувати, що останньому повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, в результаті чого державним інтересам спричинено збитків на суму, яка сукупно становить 598 311,64 грн (п`ятсот дев`яносто вісім тисяч три одинадцять гривень шістдесят чотири копійки), тобто заподіяння ним майнової шкоди в великих розмірах, яка на даний час не відшкодована.
Слідчий суддя, врахувавши доводи сторони обвинувачення та сторони захисту, критерії співмірності, дані про особу підозрюваного, його стан здоров`я, міцність його соціальних зв`язків, тяжкість та специфіку кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , вважає, що з метою забезпечення виконання процесуальних обов`язків та запобігання наведеним у клопотанні ризикам до ОСОБА_4 необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 66 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 199 848 (сто дев`яносто дев`ять тисяч вісімсот сорок вісім) гривень. На переконання слідчого судді внесення застави саме у такому розмірі може гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків і такий запобіжний захід буде достатнім для забезпечення дієвості даного кримінального провадження.
Крім цього, вважаю за необхідне у разі внесення застави покласти на підозрюваного обов`язки, передбачені ч. 5 ст.194 КПК України: прибувати до слідчого, прокурора та суду за їх першою вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування з свідками сторони обвинувачення у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Керуючись ст.ст. 176-178, 182, 193, 194, 196, 309 КПК України, -
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в межах 66 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 199 848 (сто дев`яносто дев`ять тисяч вісімсот сорок вісім) гривень, у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області (одержувач: ТУ ДСА України в Івано-Франківській області, код отримувача: 26289647, банк:ДКСУ України, м. Київ, МФО 820172, рахунок: UA158201720 355 259 002 000 002 265).
Підозрюваний, який не тримається під вартою, не пізніше п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов`язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 включно в межах строку досудового розслідування наступні обов`язки:
прибувати до слідчого, прокурора та суду за їх першою вимогою;
не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває без дозволу слідчого, прокурора або суду;
повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
утримуватися від спілкування з свідками сторони обвинувачення у даному кримінальному провадженні;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Роз`яснити підозрюваному, що в разі невиконання таких обов`язків щодо нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Окружної прокуратури міста Івано-Франківська ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду, протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Повний текст ухвали складено 13.01.2025 року.