Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-3342/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Степанюк А.Г. Суддя-доповідач: Зайцев М. П.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого суддіЗайцева М.П.
суддів: Собківа Я.М., Усенка В.Г.
при секретарі Губа О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу відповідача Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 вересня 2010 року у справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Київспецтранс»до Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №108 від 16 жовтня 2009 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ВАТ «Київспецтранс», звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №108 від 16 жовтня 2009 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 вересня 2010 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, відповідач Державна інспекція з контролю за цінами в м.Києві подала апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 вересня 2010 року та прийняти нове рішення яким відмовити в задоволені позовних вимог позивача повністю, посилаючись на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 вересня 2010 року залишити без змін.
У судове засідання зявилися представник позивача ВАТ «Київспецтранс»та представник Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом першої інстанції встановлено, що ВАТ «Київспецтранс», відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №606536, зареєстроване Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією 21.05.1997 року, присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 02772037.
Згідно довідки серії АА №212381 з ЄДРПОУ видами діяльності Позивача за КВЕД є: прибирання сміття, боротьба з забрудненням та подібні види діяльності; оптова торгівля відходами та брухтом; здавання в оренду власного нерухомого майна; оренда інших наземних транспортних засобів та устаткування.
Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві на виконання ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», на підставі п. 4.1.4 Плану роботи Держінспекції на ІІІ квартал 2009 року та посвідчення від 08.09.2009 року № 586 проведена перевірка державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги.
В ході перевірки було встановлено, що при розрахунках зі споживачами підприємством включено у вартість послуги з вивезення та захоронення ТПВ, а також за послуги із захоронення ТВП, тарифи на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі, послуги (роботи), в результаті чого завищено тариф на вивезення ТПВ та тариф на захоронення ТПВ на 4777537,13грн. Тим самим підприємством в порушення вимог розпоряджень КМДА від 29.12.2007 року № 1796, від 11.12.2008 року № 1723 та від 04.03.2008 року № 262 здійснено розрахунок по завищеному тарифу на вивезення та захоронення ТПВ обраховано споживачів на 4777537,13 грн., при цьому необґрунтовано отримана підприємством виручка складає 3450264,68 грн., що є порушенням державної дисципліни цін, за які накладаються економічні санкції згідно Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства юстиції України від 03.12.2001 року № 298/519. Фактично отримана виручка 3450264,68 грн. підлягає вилученню до бюджету із застосуванням економічних санкцій у двократному розмірі, а на суму 4777537,13 грн. підприємству слід провести перерахунок.
За результатами перевірки Відповідачем складено акт №220 від 09.10.2009р. Вказаний акт підписано із запереченнями, які надіслані Відповідачу листом від 14.10.2009 року № 1523/01. 16.10.2009 року Інспекцією винесено рішення № 108 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін (далі оскаржуване рішення) на загальну суму 10350794,04 грн.
Позивач, не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, звернувся до суду з позовом про його скасування.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позовних вимог повністю, та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №108 від 16.10.2009 року, однак судова колегія не погоджується з висновками суду, з огляду на наступне.
Оскаржуване рішення прийнято у звязку з порушенням Позивачем тарифів на вивезення та захоронення твердих побутових відходів.
Укладання договорів та складання актів виконаних робіт повинно здійснюватися згідно Постанови КМУ від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження правил надання послуг з вивезення побутових відходів».
Як вбачається з договору №А - 708234 від 04.03.2009р. між підприємством та КП «Святошинське лісопаркове господарство»при визначені вартості послуги за вивезення та захоронения ТПВ включено дві складові - вивезення та захоронения, що суперечить вимогам п. 3 Постанови КМУ від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження правил надання послуг з вивезення побутових відходів», в якому зазначено, що послуги з вивезення твердих побутових відходів надаються відповідно до типового договору, який не включає надання послуги з захоронения ТПВ. Захоронения відповідно до затвердженого типового договору не повинно входити до складової ціни з вивезення ТПВ в наведеному договорі. Отже підприємству необхідно укладати окремі договори на вивезення та захоронения ТПВ із споживачами і проводити розрахунки по окремим рахункам згідно вказаних операцій поводження з відходами.
Таким чином договір №А - 708234 від 04.03.2009р. не відповідає зразку примірного договору про надання послуг із збирання та вивезення ТПВ встановленого Постановою КМУ від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження правил надання послуг з вивезення побутових відходів», чим порушуються вимоги ЗУ «Про відходи»у частині розподілу операцій, а отже і обліку операцій поводження з відходами.
Також порушується п.4 та п.5 постанови КМУ від 26 липня 2006р. N1010 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів», якими визначаться, що витрати формуються за кожною операцією визначеною п.1 цієї постанови. Отже, по кожній з операцій поводження з відходами передбачається окреме калькулювання, встановлення та ведення розрахунків із споживачами.
Щодо правильності ведення розрахунків із споживачами, слід зазначити, що акти виконаних робіт, які виставляються споживачам ведуться з порушенням п. 14 Постанови КМУ від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження правил надання послуг з вивезення побутових відходів», в, якому зазначено, що у платіжному документі передбачаються графи для зазначення даних про:
- об'єм побутових відходів (окремо для твердих, великогабаритних, ремонтних, рідких; у разі роздільного збирання твердих відходів - окремо для кожного виду побутових відходів як вторинної сировини);
- тарифи на надання послуг;
- суму, що підлягає сплаті.
Тобто в платіжному документі (акті виконаних робіт) повинні зазначатися лише дані про послугу, що надається згідно типового договору. Захоронения згідно Постанови КМУ №1070 від 10.12.2008 року не повинна включатися у загальну суму, що підлягає сплаті. Для послуги із захоронения ТПВ мають виставлятися окремі акти виконаних робіт.
За результатами проведеного аналізу зведених даних подорожніх листів сміттєвозів за жовтень 2008 року - серпень 2009 року встановлено що має місце включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт). Загальна сума необгрунтовано нарахованих коштів за жовтень 2008 - серпень 2009 року складає 4700586,98грн. Згідно довідки про вартість наданих послуг, отримані кошти по групам споживачів, проведено розрахунок необгрунтовано отриманої виручки. Загальна сума необгрунтовано отриманої відповідачем виручки протягом листопада 2008 року - серпня 2009 року (з урахуванням рівня проплати) складає 3407406,89грн,
Крім того, слід зауважити, що підприємство з початку 2009 року здійснювало захоронения ТПВ від перевізників, які в основі надання послуги з вивезення ТПВ займаються вивезенням ТПВ від житлових організацій міста Києва, на полігоні №5, що належить підприємству, згідно укладених договорів.
Вартість приймання ТПВ на захоронения згідно укладених договорів складає від 11,90грн з ПДВ/1.м.куб до 12,46грн з ПДВ/1 м.куб., згідно затверджених Розпорядженням КМДА №1723 від 11.12.2008 року тарифів для відходів, що вивозяться від бюджетних організацій та інших споживачів. Зокрема, тариф у розмірі 11,90грн з ПДВ/1.м.куб. та 12,46грн з ПДВ/1 .м.куб.. застосовується до наступних підприємств:
TOB "Селтік"- 12,46грн з ПДВ/1.м.куб:
ДП "Альтфатер-Київ" - І 1.90грн з ПДВ/І.м.куб:
ЗАТ "Спецкомунтехніка" - 12.46грн з ПДВ/І.м.куб;
ПП "Л-Транс""- 12.46грн з ПДВ/І.м.куб:
КП АТП Шевченківської райради - 11.90грн з ПДВ/1 .м.куб;
TOB «Екосервіс груп»- 12,46грн з ПДВ/І.м.куб.
У зв'язку з тим, що переліченні підприємства-перевізники ТПВ, здійснюють вивезення ТПВ від житлових організацій міста, застосування вказаних тарифів згідно укладених договорів є не правомірним та має місце пряме завищення тарифу, як для перевізників твердих побутових відходів, так і для мешканців міста Києва, яким вартість перевезення та знешкодження ТПВ закладено в тариф на утримання будинку та прибудинкової території, чим порушено вимоги Розпорядження КМДА №1723 від 1 1.12.2008 року.
Як вбачається з матеріалів справи підприємством по вказаним споживачам (перевізниках) завищувалась вартість захоронения ТПВ зібраних (вивезених) у (від) житлових організацій.
Розрахунок виконано на підставі актів виконаних робіт, згідну яких визначено обсяг захоронених ТПВ та загальний тариф на захоронения 1 м.куб. ТПВ, що має застосовуватись.
При розрахунках із споживачами за січень - серпень 2009 року, підприємством при наданні послуги з захоронения ТПВ завищено тариф на захоронения ТПВ на 76950,15грн. Тим самим в порушення вимог розпорядження КМДА №1723 від 11.12.2008 року відповідачем необґрунтовано отримана виручка в розмірі 72609,54грн, що є порушенням державної дисципліни цін.
Таким чином, при розрахунках зі споживачами, підприємством включено у вартість послуги з вивезення та захоронения ТПВ, а також за послуги із захоронення ТПВ тарифи на які регулюються, фактично не виконані або виконані не в повному обсязі послуги (роботи), в результаті чого завищено тариф за вивезення ТПВ та тариф на захоронения ТПВ на 4777537,13грн., при цьому необґрунтовано отримана підприємством виручка складає 3450264,68грн.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»зазначена сума підлягає вилученню в доход бюджету, із застосуванням штрафних санкцій в двократному розмірі.
Враховуючи зазначене, колегія суддів прийшла до висновку, що згідно ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819 відповідчем Державноє інспекцією з контролю за цінами в м. Києві було законно та обґрунтовано прийнято рішення від 16.10.2009р. № 108 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 10 350 794.04 грн.
Аналізуючи зазначене, судова колегія вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 вересня 2010 року скасувати, так як деякі висновки суду не відповідають обставинам справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві задовольнити.
Скасувати постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 вересня 2010 року та прийняти нову постанову суду, якою в задоволені позовних вимог позивача відкритого акціонерного товариства «Київспецтранс» - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлений 19 листопада 2010 року.