Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.11.10 Справа № 13/281/10
Суддя Серкіз В.Г.
За позовом: Бердянського міжрайонного прокурора, м.Бердянськ Запорізької області в інтересах держави в особі Бердянської міської ради, м.Бердянськ Запорізької області
до: Приватного підприємства “Толеріда”, м.Запоріжжя
третя особа, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області, м.Запоріжжя
про зобов’язання здійснити знесення будівлі
Суддя Серкіз В.Г.
Представники:
Від позивача: Божков А.І.довіреність №202від15.04.10
Від відповідача: Баранова О.П.довіреність №Б/нвід16.11.10
Завіров О.Ю. паспорт СВ №308426від22.12.00
(директор) Від ІІІ особи:Кравець-Мінська Т.О.довіреність №Б/нвід10.01.10 Прокурор:Тронь Г.М.посвідчення №84від30.04.10 Розглядається позовна Бердянського міжрайонного прокурора Запорізької області в інтересах держави в особі Бердянської міської ради до Приватного підприємства “Толеріда” про зобов’язання здійснити знесення будівлі. Позивач та прокурор підтримали позовні вимоги викладені у позові та просили зобов’язати приватне підприємство «Толеріда»здійснити знесення недобудованого об’єкту нерухомості –готельний комплекс котеджного типу, що розташований на земельній ділянці за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Баранова, яка надана останньому у користування відповідно до договору оренди від 06.07.2007р. Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позов зазначив, що будівництво готельного комплексу було здійснено ПП “Толеріда" в межах наданої в користування земельної ділянки, а також відповідно до її цільового призначення, яким є будівництво готельного комплексу. Тобто відповідачем не порушено вимоги діючого законодавства в частині цільового використання земельних ділянок. Представник відповідача у судовому засіданні підтримав заперечення проти позову та просив у його задоволенні відмовити. Третя особа, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області просила позов прокурора Бердянської міжрайонної прокуратури в інтересах держави в особі Бердянської міської ради про зобов'язання знесення об'єкту самочинного будівництва задовольнити у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд,
В С Т А Н О В И В :
На підставі договору оренди землі від 06.07.2007р. укладеного між Бердянською міською радою та приватним підприємством «Толеріда»останньому надано у користування земельну ділянку площею 0,1862 га. для будівництва готельного комплексу котеджного типу, яка знаходиться по вул. Баранова. Вказаний договір зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України»про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.09.2007р. за №040726500333.
В порушення вимог ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», ст. 22 Закону України «Про основи містобудування»ПП «Толеріда»розпочало будівництво готельного комплексу котеджного типу без дозволу інспекції державного-архітектурного контролю.
Згідно ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність»для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно - будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Аналогічна норма міститься в п. 2 Положення про державний архітектурно -будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1983 р № 225, відповідно до якого державний архітектурно - будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) та її територіальні органи.
Відповідно до п. 1 Положення про державний архітектурно - будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1983 р № 225 державний архітектурно - будівельний контроль - це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції,
капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам’яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Відповідно до п. 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції України від 24.02.2009 року № 28 інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Запорізькій області є територіальним органом Державної архітектурно - будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 року № 50, входить до сфери її управляння, підзвітна і підконтрольна їй.
Відповідно до п. 3 вищезазначеного Положення одним з основних завдань інспекції державного архітектурно - будівельного контролю є виконання в межах своїх компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у Запорізькій області було проведено перевірку додержання приватним підприємством «Толеріда»вимог містобудівного законодавства.
За результатами приведеної перевірки відповідачу було видано припис №143 Б від 05.08.2008 року про усунення порушень законодавства при здійсненні будівництва об'єкту, а саме «будівництво готельного комплексу котеджного типу»за адресою: м. Бердянськ, вул. Баранова. На виконання припису будівельні роботи були припинені.
16.09.2008 року заступником начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області було винесено постанову № 13 Б від 16.09.2008 року, якою ПП «Толеріда»було притягнуто до відповідальності за порушення вимог містобудівного законодавства.
На виконання припису будівельні роботи були припинені.
Згідно ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання "підготовчих (якщо роботи не були виконанні раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.
Згідно постанови Кабінету міністрів України від 30 вересня 2009 року № 1104 про деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт, виконання будівельних робіт на об'єктах без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт або без належно затвердженого проекту вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом
Станом на час розгляду справи в суді, порушення законодавства у сфері містобудування не усунуто –дозвіл на проведення будівельних робіт у встановленому порядку не оформлено.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону України “Про основи містобудування”, забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Право на забудову (будівництво) виникає щодо земельних ділянок, визначених для містобудівних потреб містобудівною документацією, місцевими правилами забудови.
Право на забудову (будівництво) полягає у можливості власника, користувача земельної ділянки здійснювати на ній у порядку, встановленому законом, будівництво об’єктів містобудування, перебудову або знесення будинків та споруд.
Самовільні будівельні роботи є порушенням вимог ст.ст. 23, 24 Закону України “Про планування та забудову територій”, ст. 18 Закону України “Про основи містобудування”, ст. 9 Закону України “Про архітектурну діяльність”.
У відповідності до ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, споруди, будівлі, тощо) виникає з моменту завершення будівництва та прийняття його в експлуатацію.
Зазначені об’єкти нерухомості в експлуатацію не введено, відповідно право власності забудовника на новозбудований об’єкт нерухомості не зареєстровано та взагалі не виникло.
Крім того, статтею 376 ЦК України встановлено, що житлові будинки, споруди, будівлі, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч.7 ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Згідно ч. 6 ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій»будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з вимогами законодавства та відповідно до затвердженої проектної документації.
Аналогічна норма міститься у ч.1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність». Розділом 9 державних будівельних норм (далі - ДБН) А.2.2-3-2004, якими встановлено склад, порядок розробки, погодження та затвердження проектної документації на нове будівництво та реконструкцію будинків та споруд (далі об'єктів) громадського призначення та на нове будівництво, реконструкцію та технічне переоснащення об'єктів промислового призначення (далі - будівництво), вимоги яких є обов'язковими для застосування юридичними та фізичними особами-суб'єктами господарської діяльності в галузі будівництва незалежно від форм власності встановлено порядок проведення погодження, експертизи та затвердження проекту.
Згідно п. 9.12 розділу 9 ДБН А.2.2-3-2004 проект, до його погодження підлягає обов'язковій комплексній державній експертизі у відповідності законодавством незалежно від джерел фінансування будівництва.
Згідно п. 9.16 розділу 9 ДБН А.2.2-3-2004 пред'явлення проектної документації на погодження, експертизу та затвердження є обов'язком замовника.
На підставі вищевикладеного відсутність проекту або неузгодження розробленого проекту будівництва є порушенням будівельних норм і правил,
Так за відсутності затвердженого проекту в установленому законодавством порядку, неможливо ставити питання відповідності будівництва розробленому проекту, а отже неможливо розглядати питання про проведення особою, що здійснює будівництво відповідної перебудови.
Відсутність погодженого та затвердженого проекту в установленому законодавством порядку є суттєвим порушенням будівельних норм і правил, а проведення відповідної перебудови в даному випадку не є можливим.
За таких обставин, вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають закону і наданим доказам, підтверджені у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Заперечення відповідача судом не взято до уваги так як є необґрунтованими та спростовуються матеріалами справи.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов’язати Приватне підприємство «Толеріда»(69096, м.Запоріжжя, вул. Штурмова, 7, кв. 4, код ЄДРПОУ 34472426) здійснити знесення недобудованого об’єкту нерухомості – готельний комплекс котеджного типу, що розташований на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, м.Бердянськ, вул. Баранова, яка надана останньому у користування відповідно до договору оренди від 06.07.2007р.
Стягнути з Приватного підприємства «Толеріда»(69096, м.Запоріжжя, вул. Штурмова, 7, кв. 4, код ЄДРПОУ 34472426) на користь Державного бюджету України державне мито у розмірі 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. Перерахування здійснити на р/р №31119095700007 отримувача: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095. Видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємства «Толеріда»(69096, м.Запоріжжя, вул. Штурмова, 7, кв. 4, код ЄДРПОУ 34472426) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на сплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу. Перерахування здійснити на р/р №31218264700007, одержувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк одержувача: Головне управління Державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145 код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку –264. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 22.11.2010р.
Суддя В.Г. Серкіз