Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-3831/10/1770
01 жовтня 2010 року 10год. 58хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шевчук С.М. за участю секретаря судового засідання Бєлкіної Д.С. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Долід О.А., Овдійчук О.О.
відповідача: представник Золотоус А.М., Ковальчук В.С. третьої особи позивача: представник <Текст >третьої особи відповідача: представник <Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Заготівельно-виробниче підприємство "Таврида" Сарненської райспоживспілки <Список ><Позивач в особі >третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача <3-тя особа >
доСарненська міжрайонна державна податкова інспекція третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача <3-тя особа >
про визнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій , суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Заготівельно- виробниче підприємство «Таврида»Сарненської райспоживспілки звернулося з позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення №0000252343 від 19.02.2010 року.
В судовому засіданні представники позивача надали пояснення, які повністю співпадають з позицією, викладеною в позовній заяві, а зокрема зазначили, що з висновками відповідача про порушення позивачем норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не погоджуються та зазначають, що відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України №1336 від 23.08.2000 року «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»розрахункові операції можуть проводитися без застосування реєстраторів розрахункових операцій, належить приймання від населення вторинної сировини (крім металобрухту). Позивач здійснював заготівлю макулатури у населення, а відтак при виплаті населенню коштів на місці заготівлі не повинен застосовувати реєстратори розрахункових операцій. Просили позов задоволити повністю.
Відповідач подав письмові заперечення проти позову. Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в запереченнях, а зокрема пояснив, що обставини щодо порушення позивачем норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлені в ході перевірки позивача, результати якої відображені в акті від 10.02.2010року, а саме: проведення позивачем операції (прийому вторинної сировини (макулатури)) без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідних розрахункових документів встановленої форми на загальну суму 5752,42 грн. Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, покази свідка, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити повністю.
Суд виходив з такого.
Сарненською міжрайонною державною податковою інспекцією (надалі Сарненською МДПІ) проведена перевірка Заготівельно-виробничого підприємства «Таврида»Сарненської райспоживспілки (надалі ЗВП «Таврида») з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008р. по 30.09.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2009 року.
За результатами перевірки податковим органом складено акт № 42/23/30460836 від 10.02.2010р.
Так, у розділі 6 Акту перевірки зазначається, що за результатами проведеної перевірки встановлено порушення позивачем вимог п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95 ВР від 06.07.1995р. із змінами та доповненнями, а саме: проведення в приймальному пункті с. Карпилівка Сарненського району операції (прийому вторинної сировини (макулатури)) без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідних розрахункових документів встановленої форми на загальну суму 5752,42 грн. згідно закупівельних відомостей за переліком відображеним в розділі 6 обумовленого вище акту перевірки (а.с. 40 т. 1).
В акті перевірки у розділі 7 «Дотримання вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» №1775-ІІІ від 01.06.2000 року, відображено, що в періоді охопленому перевіркою позивач здійснював збирання, заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини (макулатури, склобою, відходів полімерних, відходів гумових, у тому числі зношених шин, матеріалів текстильних вторинних) із придбанням Ліцензії АВ 298786 видана МОНСП України 01.06.2007р., дійсна з 01.06.2007р. по 01.06.2012р. на збирання, заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини (макулатури, склобою, відходів полімерних, відходів гумових, у тому числі зношених шин, матеріалів текстильних вторинних).
На підставі висновків даного акту 19 лютого 2010 року Сарненською МДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000252343 за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
З наявних матеріалів справи та з перелічених в акті перевірки закупівельних відомостей вбачається, що заготівля сировини здійснювалася заготівельником ОСОБА_1
Відповідно до пояснень представників позивача, наданих в ході судового розгляду справи, позивач здійснював заготівлю (приймання) вторинної сировини (макулатури) за переліком наведених заготівельних відомостей не в приймальному пункті с. Карпилівка Сарненського району, а шляхом заготівлі такої сировини безпосередньо за місцем проживання населення.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_1 пояснила, що працює у позивача та здійснює заготівлю (прийом) вторинної сировини (макулатури). Заготівля названої сировини за переліком закупівельних відомостей, відображеним в розділі 6 обумовленого вище акту перевірки (а.с. 40 т. 1) здійснювалася нею не в приймальному пункті с. Карпилівка Сарненського району, а шляхом заготівлі такої сировини безпосередньо за місцем фактичного проживання населення. Вона здійснювала обїзд мешканців населеного пункту на підводі де за місцем їх проживання приймала макулатуру, сплачувала громадянам кошти (які попередньо були отримані нею у позивача), про що складала перелічені в акті закупівельні відомості. Після чого таку макулатуру передавала на склад позивача комірникові.
Названі пояснення представників позивача та покази свідка відповідають обставинам справи, відображеним у первинних документах, що залучені позивачем до матеріалів справи (а.с.58-244 т. 1 та а.с.1-86 т. 2). В ході розгляду справи відповідачем та його представником обумовлених обставин не спростовано.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг265/95-ВР від 06.07.1995 року, з наступними змінами та доповненнями, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно зі ст. 3 цього ж Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, а також застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Крім того, пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Водночас згідно зі ст. 10 вище вказаного Закону перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України. Розрахункові книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України №1336 від 23.08.2000 року «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», з наступними змінами та доповненнями, затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п. 19 вище зазначеного Переліку, до одного з видів діяльності, при якому розрахункові операції можуть проводитися без застосування реєстраторів розрахункових операцій, належить приймання від населення вторинної сировини (крім металобрухту).
Беручи до уваги, наведене вище, суд дійшов висновку, що позивач не вчиняв названих відповідачем порушень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Відтак, відповідачсем неправомірно винесено спірне рішення.
Згідно зі ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В супереч зазначеному, відповідач не довів правомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним рішенням.
За таких обставин позов підлягає до задоволення.
Керуючись статтями <Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю. <Текст >
Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції від 19.02.2010 року № 0000252343.
Присудити на користь позивача Заготівельно-виробниче підприємство "Таврида" Сарненської райспоживспілки із Державного бюджету судовий збір у розмірі 3,40грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя <Підпис >Шевчук С.М.
Повний текст складено та підписано 5.10.2010р.