Постанова № 12428527, 13.10.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2010
Номер справи
2а-2444/10/0870
Номер документу
12428527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2010 року <Текст >Справа № 2а-2444/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - суддіТатаринова Д.В. при секретарі СандигаВ.М.

розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, м. Запоріжжя

до:Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області,

с. Долинське Запорізького району Запорізької області про:стягнення штрафу, - за участю представників:

від позивача: Лиска Н.А. (довіреність №718-17/3 від 14.01.2010 року)

від відповідача: Куляк Р.Ю. (довіреність б/н від 01.09.2010 року)

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь державного бюджету Жовтневого району м. Запоріжжя штраф у розмірі 66810, 50 грн.

Ухвалою суду від 28 квітня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-2444/10/0870, судове засідання призначене на 31 травня 2010 року.

Відповідно до ст. 150 КАС України у судовому засіданні оголошувалась перерва до 07 червня 2010 року.

На підставі ст. 128 КАС України розгляд справи двічі відкладався до 24 червня 2010 року.

Ухвалою суду від 24 червня 2010 року, за письмовим клопотанням представника відповідача, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України, провадження по справі зупинялось.

За письмовим клопотанням представника позивача провадження по справі поновлено з 13 жовтня 2010 року, про що винесено відповідну ухвалу.

Позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просить задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на виконання покладених повноважень, за дорученням прокуратури Запорізького району Запорізької області від 12 січня 2010 року № 111вих-10, відповідно до наказу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 25 січня 2010 року № 09-ОД, посвідчення (направлення) від 26 січня 2010 року № 7/8- 120/5 головним державним інспектором, начальником Запорізького управління по контролю за об'єктами будівництва інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, у присутності голови Долинської сільської ради, головного бухгалтера Долинської сільської ради та старшого оперуповноваженого СДЗБЕП Запорізького РВ ГУМВС України в Запорізькій області, проведено перевірку додержання законодавства, державних стандартів, норм і правил та проектних рішень на об'єкті з реконструкції та будівництва водогону в с. Бабурка, Запорізького району. В результаті перевірки було встановлено, що в с. Бабурка, на території Долинської сільської ради Запорізького району, Запорізької області вищезазначені будівельні роботи виконані без дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» та Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05 грудня 2000 року № 273.

За результатами перевірки встановлено, що на замовлення Долинської сільської ради збудовано питний водогін по вулицям Дружна, Котляревського, Городська та інші в с. Бабурка Запорізького району самовільно, без відповідної дозволяючої документації, без отримання замовником будівництва відповідних технічних умов для підключення збудованого водогону до існуючих мереж. Будівельні роботи проводилися ТОВ «ПП Спеценергомонтаж».

Під час перевірки також встановлено, що будівельні роботи проведено без узгодженої та затвердженої в установленому порядку проектної документації, що є порушенням ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій», під час будівництва об'єкта не здійснювався авторський та технічний нагляд, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», проект будівництва не підлягав державній експертизі, що є порушенням постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року «Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи», об'єкт експлуатується без прийняття його в експлуатацію, що є порушенням ст. 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій», про що було зафіксовано в акті перевірки від 28 січня 2010 року.

28 січня 2010 року Долинській сільській раді було видано припис № 1 про вжиття заходів для прийняття об'єкту в експлуатацію, який був направлений на адресу Долинської сільської ради.

На підставі поданих документів у відповідності до Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» та Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1995 року № 244 начальником інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 04 лютого 2010 року була винесена постанова № 3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області був накладений штраф у розмірі 50% вартості робіт, проведених без дозволу на їх виконання та без затвердженої проектної документації, що склало 66810,50 грн.

Представник відповідача проти позову заперечив. Зокрема вказав, що проведення зазначених у постанові робот щодо реконструкції водогону в с. Бабурка, на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, роботи були поручені ТОВ «Спеценергомонтаж» згідно протоколу сходу громадян (жителів) с. Бабурка (тобто за рішенням жителів територіальної громади). Законом України «Про відповідальність підприємств, об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» передбачена відповідальність за різними складами правопорушення (ст. 1 Закону), отже конкретно за яке правопорушення (відповідно до якої частині ст. 1 Закону) притягнута Долинська сільська рада до відповідальності в постанові №3 Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Запорізькій області від 04 лютого 2010 року не зазначено. Постанова Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області за №3 була прийнята 04 лютого 2010 року. Отже, встановлені обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності не були застосовані і до Долинської сільської ради. Позивач вважає, що при розгляді справи про накладання штрафу на Долинську сільську раду за правопорушення у сфері містобудування порушенні вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року №509 «Про тимчасове обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року».

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року № 687-ХІV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Відповідно до п. 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24 лютого 2009 року № 28 інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26 жовтня 2007 року № 50, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.

Відповідно до п. 3 вищезазначеного Положення одним з основних завдань інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Згідно підпунктів 4, 5 п. 3 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993 року № 225 Держархбудінспекція та її територіальні органи здійснюють вибіркові перевірки відповідності розміщення об'єктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів; розглядають справи про правопорушення у сфері містобудування і приймають відповідні рішення.

Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1995 року № 244, штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування, за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.

На виконання покладених повноважень, за дорученням прокуратури Запорізької області від 12 січня 2010 року, Наказу на проведення позапланової перевірки від 25 січня 2010 року №09-ОД, та посвідченням (направленням) на проведення позапланової перевірки від 26 січня 2010 року №7/8-120/5 у період з 27 січня 2010 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області проведена позапланова перевірка додержання вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів, норм і правил, проектних рішень при виконанні робіт по реконструкції та будівництві водогону в с. Бабурка Запорізького району Запорізької області.

За результатами перевірки складено акт від 28 січня 2010 року, яким встановлено, що на замовлення Долинської сільської ради збудовано питний водогін в с. Бабурка Запорізького району самовільно без відповідної дозвільної документації, без отримання замовником будівництва відповідних технічних умов для підключення збудованого водогону до існуючих мереж.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області 28 січня 2010 року видано припис №1 Долинській сільській раді, яким пропоноване згідно діючого законодавства вжити заходи для прийняття об'єкту в експлуатацію.

На виконання вимог ч. 1 ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» відповідно якої, підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки, 28 січня 2010 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області складено протокол про правопорушення у сфері містобудування у відношення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно до довідки про вартість виконаних підрядних робіт за листопад 2008 року вартість будівельно-монтажних робіт з початку року по звітний місяць, проведених без дозволу на їх виконання та без затвердженої проектної документації при будівництві водогону в с. Бабурка, Запорізького району Запорізької області склала 133621, 00 грн.

Начальником інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 04 лютого 2010 року була винесена постанова № 3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області був накладений штраф у розмірі 50% вартості робіт, проведених без дозволу на їх виконання та без затвердженої проектної документації, що склало 66 810,50 грн.

Ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» передбачено, що дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.

Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт. Посилання відповідача на те, що згідно пп. 4.4.2 Договору № 2 від 08 вересня 2008 року підрядчик (сторона у договорі) зобов'язаний був отримати в установленому законодавством порядку дозвіл на виконання окремих видів робіт суперечить чинному законодавству, оскільки пунктом 2.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05 грудня 2000 року № 273 передбачено перелік документів, які забудовник (замовник) повинен подати до інспекції Держархбудконтролю для одержання дозволу на виконання будівельних робіт та сама форма дозволу на виконання будівельних робіт передбачає, що дозвіл видається саме забудовнику (замовнику).

Посилання ж відповідача на порушення позивачем вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» є необґрунтованим, оскільки відповідно до абз. 3 п. 4 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993 року № 225 інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю надається право давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень законодавства, а порушення, яке вчинила Долинська сільська рада, а саме проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання, неможливо усунути, оскільки дозвіл на виконання будівельних робіт надається до початку будівництва.

На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 71 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області 66810, 50 грн. штрафу за правопорушення у сфері містобудування є законними, обґрунтованими, підтверджуються зібраними в справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки на час розгляду справи в суді відповідачем не надано доказів сплати спірної суми, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 66810, 50 грн. є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (ЄДРПОУ 24910971) на користь державного бюджету (р/р 31110106700003, ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677124, отримувач: державний бюджет Жовтневого району, код платежу 21081100) штраф за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 66 810 (шістдесят шість тисяч вісімсот десять гривень) 50 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 15 листопада 2010 року.

Суддя/підпис/ Д.В. Татаринов