Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 січня 2025 рокуСправа №160/26325/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В.
розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
01 жовтня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні позивачу до стажу роботи за Списком №1 відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи на ВАТ «Дніпрошина» з 15.05.2005 по 24.12.2008;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи за Списком №1, що дає право на призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 15.05.2005 по 24.12.2008 на ВАТ «Дніпрошина» та провести перерахунок пенсії за віком з 10.05.2024 року.
В обґрунтування позовної заяви зазначається, що позивач з 10.05.2024 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.1 ч.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, проте до пільгового стажу не зараховано період роботи з 26.04.2004 р. по 24.12.2008 р. на підприємстві ВАТ «Дніпрошина». 16.08.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо
зарахування вищезазначеного періоду роботи до пільгового стажу за Списком №1. 13.09.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом №51091-36436/Ч-01/8-0400/24 повідомило позивача про те, що пільговий період роботи за Списком №1 зараховано частково з 26.04.2004 р. по 14.05.2005 р., а також зазначено, що пільговий період роботи з 15.05.2005 р. по 24.12.2008 р. не зараховано до пільгового стажу за Списком №1 у зв`язку із відсутністю атестації робочого місця. Позивач зазначає, що оскільки в його трудовій книжці наявні записи щодо вищезазначеного періоду роботи та про проведення атестації робочих місць, а саме трудова книжка є основним документом для підтвердження стажу роботи, отже має право на зарахування цього періоду роботи до пільгового стажу за Списком №1. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права, тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 07 жовтня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, належним чином завірену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Копію ухвали про відкриття провадження у справі отримано представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 08.10.2024 року, про що в матеріалах справи міститься довідка про доставку електронного листа.
22 жовтня 2024 року до суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву, в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивач 16.08.2024 звернувся через веб-портал електронних послуг до Пенсійного фонду України із заявою з питання пенсійного забезпечення. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.09.2024 №51091-36436/4-01/8-0400/24 «Про розгляд звернень» ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком №1 спірного періоду роботи. На дату звернення с заявою про призначення пенсії позивач досяг 50 років. Відповідно до розрахунку стажу (Форма РС-право) стаж обрахованого по 31.03.2024, страховий стаж позивача становить 23 років 07 місяців 06 днів, пільговий стаж за Списком №1 складає 13 років 10 місяці 28 дні. З 10.05.2024 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058. До заяви про призначення пенсії було надано копію наказу про результати проведення атестації робочих місць від 15.05.2000 за № 132-р. про підтвердження пільгового стажу за Списком № 1 за період роботи з 26.04.2004 по 24.12.2008 на ВАТ «Дніпрошина». Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії від 18.07.2024, прийнято рішення про зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 26.04.2004 по 14.05.2005 (Рішення про результати розгляду №13), оскільки відповідно до Наказу про атестацію № 132-р майстри зміни та майстри дільниці атестовані по Списку №2. Відповідно до Архівної довідки від 10.06.2024 № 4/5-567 вказано, що Наказ про атестацію робочих місць № 252-р від 13.05.2024, табелі обліку робочого часу, акти виконаних робіт, опис технологічних процесів вищевказаного підприємства в управління архівної справи Дніпровської міської ради на зберігання не надходило. Також на виконання ухвали суду від 07.10.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було надано належним чином завірену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10.05.2024 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п.1 ч.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Відповідно до розрахунку стажу (Форма РС-право) станом на 02.08.2024, страховий стаж позивача, становить 23 роки 05 місяців 27 днів, пільговий стаж за Списком №1 складає 13 років 10 місяці 28 дні.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 та просив зарахувати до пільгового стажу період роботи з 26.04.2004 по 24.12.2008.
За результатами розгляду заяви позивача про зарахування періоду роботи до пільгового стажу за Списком №1, комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 18.07.2024 року прийнято рішення №13, яким зараховано до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 26.04.2004 по 14.05.2005.
16 серпня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо зарахування періоду роботи з 26.04.2004 р. по 24.12.2008 р. до пільгового стажу роботи за Списком №1 та здійснення перерахунку пенсії.
13 вересня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом №51091-36436/Ч-01/8-0400/24 повідомило про те, що з 10.05.2024 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058. Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах № 383 від 18.11.2005 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці необхідно подати, зокрема, трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи та виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці із затвердженим переліком атестованих робочих місць. Для підтвердження пільгового стажу за Списком № 1 за період роботи з 26.04.2004 по 24.12.2008 на ВАТ «Дніпрошина» було надано копію наказу про результати проведення атестації робочих місць від 15.05.2000 за № 132-р. Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії від 18.07.2024 за № 13 прийнято рішення про зарахування до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 26.04.2004 по 14.05.2005.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 15.05.2005 р. по 24.12.2008 р., позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
При цьому, працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Статтю 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Так, судом досліджено трудову книжку позивача, що видана 13.12.1997 року та встановлено, що ОСОБА_1 в спірний період працював згідно із записами №№12-20 (далі мовою оригіналу рос.):
- 26.04.2004 принят в цех подготовки сырья учеником резчика эластомеров и резины (приказ №376 от 01.04.2004 г.) (запис №12);
- 26.05.2004 переведён в цехе подготовки сырья резчиком эластомеров и резины по второму разряду (приказ №832 от 26.05.2004 г.) (запис №13);
- на основании приказа №132р от 15.05.2000 г. рабочее место аттестовано и установлено право на льготную пенсию по списку №1 (запис №14);
- на основании приказа №252р от 13.05.2008 г. рабочее место аттестовано и установлено право на льготную пенсию по списку №1 (запис №15);
- 17.04.2006 переведён в цехе подготовки сырья на должность сменного мастера (приказ №430-к от 14.04.2006 г.) (запис №16);
- на основании приказа №252р от 13.05.2005 г. рабочее место аттестовано и установлено право на льготную пенсию по списку №1 (запис №17);
- 05.06.2008 назначен на должность заместителя начальника цеха подготовки сырья (приказ №567-к от 04.06.2008 г.) (запис №18);
- на основании приказа №252р от 13.05.2005 г. рабочее место аттестовано и установлено право на льготную пенсию по списку №1 (запис №19);
- 24.12.2008 уволен с предприятия по п.1 ст.40 КЗоТ Украины (сокращение штата работников) (приказ №1337-к от 22.12.2008 г.) (запис №20).
За приписами пункту 20 вказаного Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Згідно із архівною довідкою №4/5-567 від 10.06.2024 року, яка видана архівним управлінням Дніпровської міської ради встановлено, що в архівному фонді «Відкрите акціонерне товариство «Дніпрошина» в особових картках звільнених працівників за 2008 рік є відомості про те, що « ОСОБА_2 » (так у справі мовою оригіналу), ІНФОРМАЦІЯ_2 :
- 26 квітня 2004 року прийнятий у Відкрите акціонерне товариство «Дніпрошина» в «цех подготовки сырья учеником резчика эластомеров и резины», табельний № 016462 (Наказ (розпорядження) № 376 від 01 квітня 2004 року);
- 26 травня 2004 року переведений в «цехе подготовки сырья резчиком эластомеров и резины по второму разряду», табельний № 016462 (Наказ розпорядження № 832 від 26 травня 2004 року);
- 17 квітня 2006 року переведений в «цехе подготовки сырья сменным мастером», табельний № 016462 (Наказ № 430-к від 14 квітня 2006 року);
- 05 червня 2008 року переведений в «цехе подготовки сырья заместителем начальника цеха», табельний № 016462 (Наказ № 567-к від 04 червня 2008 року);
- 24 грудня 2008 року звільнений у зв`язку зі скороченням штату працівників, п. 1 ст. 40 КЗпП України, табельний № 016462 (Наказ № 1337-к від 22 грудня 2008 року).
Також у зазначеній архівній довідці в графі «примітки» зазначено наступне: «наказ про атестацію робочих місць за умовами праці від 13.05.2005 № 252-р, табелі обліку робочого часу, акти виконаних робіт, опис технологічних процесів вищевказаного підприємства в управління архівної справи Дніпровської міської ради на зберігання не надходили. Відомості про переведення на роботу з неповним робочим днем, про надання відпустки без збереження заробітної плати B архівних документах вищевказаного підприємства не виявлено. 01.03.2005, 23.09.2008, 25.09.2008, 01.10 18.10.2008, 30.10.2008, 03.11 16.11.2008, 17.11 23.11.2008, 01.12 -24.12.2008 - відпустки без збереження заробітної плати.
Згідно розділу VIII «Хімічне виробництво» Списку №1, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36 право на пільгову пенсію мають робітники, керівники і спеціалісти підприємств хімічної нафтохімічної галузі промисловості, зайняті повний робочий день у виробництвах: гумовому, гумотехнічному і шинному в цехах і та дільницях: підготовчих, підготовки сировини, вулканізації, виготовлення клеїв для гуми.
Тобто, вказані професії, за якими позивач працював, віднесені до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, які у різні періоди були затверджені постановами Уряду.
Отже, позивач у спірний період виконував роботи, які дають право на призначення йому пенсії на пільгових умовах за Списком №1.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку №383, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком №442 та розробленими Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п.4 Порядку №442 та п.1.5 п.1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Пунктами 8, 9 Порядку №442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз наведених норм права дають підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списках №1,2 а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
Аналіз зазначених приписів свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Судом також встановлено, що відповідно до наказу Акціонерного товариства «Дніпрошина» «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для встановлення права робітників ЦПС, збірочних цехів на пільгове пенсійне забезпечення по Спискам №1 та №2» професія за якою позивача прийнято на роботу передбачена Списком №1.
Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №1, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Суд констатує, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Така правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.02.2020р. по справі №520/15025/16-а.
Окрім того, слід вказати, що спір стосується періоду роботи з 15.05.2005 року по 24.12.2008 року, тобто періоду роботи після впровадження системи персоніфікованого обліку.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5) у розділі «Відомості по спеціальному стажу» містяться відомості, що позивач в період з 2005 року по 2008 рік має спеціальний стаж на підприємстві з кодом ЄДРПОУ страхувальника - 05768898, що відповідно до відомостей про страхувальника відповідає ВАТ «Дніпрошина» з кодом підстави обліку спецстажу - ЗП3013А1, що визначає: Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та з посиланням на відповідні накази про атестацію робочого місця, кількість днів в особливих умовах праці, що дають право на пільги.
Код для обліку спецстажу зазначається відповідно до Додатку 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 435 від 14.04.2015 року.
Зазначені дані в індивідуальних відомостях застрахованої особи, вказують на те, що позивач у спірний період працював повний робочий день в шкідливих і важких умовах, та наявність у нього права на пільгову пенсію за Списком №1, з посиланням на код спецстажу (Список №1).
Аналогічне застосування законодавства та включення до пільгового стажу спірного періоду визначено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 23 вересня 2021 року у справі №227/4273/16-а.
Однак, в порушення цих вимог законодавства, відповідач фактично належно не використовував відомості наявні в реєстрі застрахованих осіб для зарахування спірного періоду (періоду роботи після впровадження системи персоніфікованого обліку) до пільгового страхового стажу за Списком №1.
Таким чином, враховуючи, що у трудовій книжці та персональних відомостях застрахованої особи (позивача) містяться відповідні записи про підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 відповідач протиправно не зарахував період роботи з 15.05.2005 по 24.12.2008 у ВАТ «Дніпрошина» до пільгового стажу та відповідно невірно обраховує розмір пенсії.
З урахуванням наведеного суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області неправомірно не зарахувало спірний період роботи позивача до пільгового стажу.
За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягали у незарахуванні позивачу до стажу роботи за Списком №1 відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи на ВАТ «Дніпрошина» з 15.05.2005 по 24.12.2008, є протиправними, що в свою чергу є підставою для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи за Списком №1, що дає право на призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 15.05.2005 по 24.12.2008 на ВАТ «Дніпрошина» та провести перерахунок пенсії за віком з 10.05.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум, у зв`язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В ході розгляду справи Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було наведено належними доказами правомірності відмови у зарахуванні позивачу періоду роботи на пільгових умовах, у зв`язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат слід здійснити у відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 246, 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу роботи за Списком №1 відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи на ВАТ «Дніпрошина» з 15.05.2005 по 24.12.2008.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу роботи за Списком №1, що дає право на призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 15.05.2005 по 24.12.2008 на ВАТ «Дніпрошина» та провести перерахунок і виплату пенсії за віком з 10.05.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева