Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2010 р. справа № 2а-24008/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Наумової К.Г.
при секретаріМельниковій І.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбелпром» (м. Маріуполь)
до Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області (м. Маріуполь)
про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії
представники сторін: Гукасян А.Ю. представник позивача;
Чайкіна К.О. представник відповідача.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбелпром», далі за текстом ТОВ «Укрбелпром», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, далі за текстом ДПІ, про визнання дій відповідача щодо відмови в прийнятті декларації позивача з податку на додану вартість за червень 2010 р. позивача протиправними та зобовязання відповідача прийняти декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 р. позивача датою її надання та внесення відповідних змін до картки особового рахунку.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.
15 липня 2010 року співробітником ДПІ Бондаренко Валентиною Єгорівною не була прийнята податкова звітність ТОВ «Укрбелпром» - податкова декларація позивача з ПДВ за червень 2010 року. Обґрунтувала відмову в прийнятті декларації наступним: позивачу необхідно збільшити кількість найманих осіб, також необхідні наявність у підприємства основних фондів, необхідна наявність експортних операцій. 19 липня 2001 р. та 21 липня 2010 р. ДПІ теж було відмовлено в прийнятті декларації. Тому податкову декларацію з ПДВ за червень 2010 р., компактний диск з декларацією в електронному виді та реєстр податкових накладних за червень 2010 р. було відправлено позивачем цінним листом з описом вкладень.
ДПІ листом № 11670/10/10-013 від 12.08.2010 р. посилаючись на термінову телеграму ДПА у Донецькій області від 13.04.2010 р. № 5501/7/20-312-2, також відмовила в прийнятті декларації позивача з ПДВ за червень 2010 р.
Відповідно до п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.
Податковим органом неправомірно відмовлено позивачу в прийнятті податкової декларації з ПДВ за червень 2010 р.
ДПІ проти позову заперечує посилаючись на наступне.
Законом України «Про державну податку службу в Україні» № 509 від 04.12.1990 р. (зі змінами та доповненнями) визначено, що одним з завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
На виконання наказу ДПА України від 09.04.2010 № 236 „Про введення в дію операції „Бюджет" в ДПІ у Іллічівському районі м. Маріуполя створена робоча група, яка призвана відпрацьовувати проблемні питання щодо виявлення, та припинення протиправної діяльності суб'єктів господарювання та ліквідації схем ухилення від оподаткування.
Відповідно до термінової телеграми ДПА в Донецькій області від 13.04.2010 р. № 5501/7/20-312-2 було доведено перелік підприємств групи „ризику" серед яких є ТОВ „Укрбелпром" (код ЄДРПОУ 33852631).
Встановлено, що за період з 01.06.2010 р. по 01.07.2010 р. ТОВ „Укрбелпром" має великі обороти, які складають 1 740 770 грн. та ПДВ 348 154 грн. При цьому на підприємстві рахується лише один керівник, відсутні основні фонди, складські приміщення та кадровий резерв, платежі складають лише 8 877 грн., податкове навантаження не досягає 1%, а складає 0,5%, що свідчить про віднесення ТОВ „Укрбелпром" до підприємств - мінімізаторів.
На підставі викладеного, за сукупністю наведених фактів ТОВ „Укрбелпром" відноситься до категорії підприємств „високого ризику", у зв'язку з чим комісією колегіально було прийнято рішення не приймати декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 року.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін, суд,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбелпром» є юридичною особою, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи видано виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, дата проведення державної реєстрації 13.12.2005 р. № 1247102 0000 003639.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбелпром» зареєстровано, як платника податку на додану вартість 22 березня 2006 р., свідоцтво про реєстрацію № 08632028.
15 липня 2010 р., 19 липня 2001 р. та 21 липня 2010 р. ТОВ «Укрбелпром» в визначений законодавством строк, намагалося безпосередньо до канцелярії ДПІ подати декларацію з ПДВ за червень 2010 р.
Листом ДПІ № 11670/10/10-013 від 12 серпня 2010 р. в прийнятті декларації позивачу було відмовлено, з посиланням на те, що відомості зазначені в декларації не відповідають дійсності, у зв'язку з чим комісією колегіально було прийнято рішення не приймати декларацію ТОВ «Укрбелпром» з податку на додану вартість за червень 2010 року.
Отже, матеріалами справи встановлено, що 21 липня 2010 р. ТОВ „Укрбелпром" цінним листом з описом вкладення в визначений законодавством строк було подано до ДПІ оформлену належним чином декларацію з ПДВ за червень 2010 р., але ДПІ в прийомі декларації позивачу відмовлено.
Згідно п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на державні податкові інспекції покладено виконання функцій з контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірки достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
П. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу)
Відповідно до п.п. 4.1.1 ст. 4 зазначеного Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
П.п. 4.1.4 ст. 4 вказаного Закону передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Крім того, п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 зазначеного Закону чітко визначено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.
Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмови у прийнятті податкової декларації у судовому порядку.
Згідно п. 4.3 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України» органом податкової служби ведуться картки особових рахунків за платниками, які надають податкові декларації.
На виконання покладених на податкові органи функцій наказом Державної податкової адміністрації України від 01 квітня 2006 р. № 171 було затверджено Методичні рекомендації щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України. З п.п. 4.3 наведених рекомендацій вбачається, що податкова звітність приймається безпосередньо від платника через підрозділ приймання та обробки податкової звітності без попередньої перевірки зазначених у ній показників.
Відмова службової (посадової) особи ОДПС прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законодавством.
На підставі викладеного, дії податкового органу щодо неприйняття декларації з податку на додану вартість за червень 2010 р. ТОВ «Укрбелпром», є неправомірними.
Посилання ДПІ на те, що за період з 01.06.2010 р. по 01.07.2010 р. ТОВ „Укрбелпром" має великі обороти, які складають 1 740 770 грн. та ПДВ 348 154 грн. При цьому на підприємстві рахується лише один керівник, відсутні основні фонди, складські приміщення та кадровий резерв, платежі складають лише 8 877 грн., податкове навантаження не досягає 1%, а складає 0,5%, що свідчить про віднесення ТОВ „Укрбелпром" до підприємств мінімізаторів та те що відповідач діяв на підставі наказу ДПА України від 09.04.2010 р., відповідно до телеграми ДПА в Донецькій області не приймається судом до уваги з огляду на наступне.
Згідно п. 4.1.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено перелік підстав для неприйняття податкової декларації і дії, які може виконати контролюючій орган та платник податків, а саме: податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Відповідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Статтею 20 Закону України «Про систему оподаткування» також встановлено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, суд застосовує інші нормативно - правові акти прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд вважає, позов ТОВ «Укрбелпром» про визнання дій ДПІ щодо відмови в прийнятті декларації з ПДВ за червень 2010 р. позивача протиправними та зобовязання ДПІ прийняти декларацію з ПДВ за червень 2010 р. ТОВ «Укрбелпром» датою її надання та внести відповідні зміни до карти особового рахунку, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.
З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.
Враховуючи викладене та, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про податок на додану вартість», «Про державну податкову службу в Україні», Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. N 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за N 843/11123, ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, Кодексу адміністративного судочинства, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області щодо відмови в прийнятті декларації з податку на додану вартість за червень 2010 р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбелпром» протиправними.
Зобовязати Державну податкову інспекцію у Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області прийняти декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбелпром» датою її надання та внести відповідні зміни до карти особового рахунку.
Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбелпром» витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 09 листопада 2010 р.
Суддя Наумова К.Г.