Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2010 р. справа № 2а-21852/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14:55
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Наумової К.Г.
при секретаріМельниковій І.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» (м. Торез)
до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції (м. Шахтарськ)
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0004901543/0 від 25.08.2010р.
представники сторін: Косякова Д.І. представник позивача;
Романік О.О. представник відповідача.
Державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння», далі за текстом ДВАТ «Торезьке ШПУ», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції, далі за текстом ДПІ, про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 00004901543/0 від 25.08.2010р. про застосування фінансових санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з земельного податку з юридичних осіб у сумі 2793 грн. 86 коп.
Представником позивача надано письмові пояснення, в яких він, просив виправити описку в позовній заяві, де помилково в номері спірного повідомлення -рішення було зазначено зайвий нуль, просив правильними вважати позовні вимоги «визнати недійсним податкове повідомлення рішення № 0004901543/0 від 25.08.2010р.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.
05 листопада 2008 року постановою Донецького окружного адміністративного суду задоволено позов ДПІ, яким стягнуто з ДВАТ «Торезьке ШПУ» до бюджету України податковий борг з земельного податку за період з жовтня 2006 р. по серпень 2008 р. в сумі 23 041 грн. 88 коп.
На підставі зазначеної постанови 22 грудня 2008 р. виданий виконавчий лист на примусове виконання, зазначеної постанови по адміністративній справі № 2-а-24830/08.
28 січня 2009 р. заступником начальника відділу державної виконавчої служби Торезького міського управління юстиції винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 3-346/09 щодо виконавчого листа № 2-а-24830/08 виданого 22 грудня 2008 р., у звязку з переданням його до ліквідаційної комісії ДВАТ «Торезьке ШПУ» у порядку п. 7 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження». Вищезазначена заборгованість була внесена до реєстру кредиторських вимог у порядку визначеному законодавством України. Ліквідаційною комісіє ДВАТ «Торезьке ШПУ» поточні платежі з податку на землю сплачувались своєчасно.
ДПІ погасила з перерахованих сум податку на землю, заборгованість, яка увійшла в кредиторські вимоги і внесена до реєстру кредиторів, чим порушила порядок черговості погашення кредиторських вимог і порядок проведення ліквідаційної процедури, чітко визначений ст. 112 Цивільного кодексу України.
Оголошення про ліквідацію було надруковано у газеті «Урядовий курєр» від 16.11.2008 р. Строк для заявлення кредиторських вимог визначений у двомісячний термін. До цього часу кредиторські вимоги відповідача позивачем не отримано. Вимоги кредиторів вважаються погашеними, якщо не визнані ліквідаційною комісією (не заявлені в установлений термін), про що було повідомлено відповідачу листом від 12.06.2009 р. № 316.
Акт перевірки ДПІ № 1020/15/00180338 від 11.08.2010 р. був складений з порушенням чинного законодавства України, який став підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення рішення № 00049011543 від 25 серпня 2010р.
Податковим органом неправомірно було змінено призначення платежів, визначених платником податку у платіжних дорученнях. Чинним законодавством не встановлено право податкового органу визначати черговість погашення податкових зобовязань та податкового боргу шляхом змінення призначення платежів, визначених платником податку в платіжних документах.
ДПІ проти позову заперечує посилаючись на наступне.
Черговість погашення узгоджених податкових зобовязань визначений п.п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення.
Також відповідно до податкового розярення щодо черговості погашення окремих питань стягнення сум податкового боргу, затвердженого наказом ДПА України 13 листопада 2000 р. № 540 кошти, що надійшли на сплату зобовязань з податку, збору (обовязкового платежу) спрямовуються на погашення податкових зобовязань з того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість погашення діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих платником податків податкових зобовязань, так і податкових зобовязань, розрахованих контролюючим органом.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін, суд,
ВСТАНОВИВ:
Державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» є юридичною особою, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи видано виконавчим комітетом Торезької міської ради, дата проведення державної реєстрації 08.10.1996 р. № 1264105 0001 000084.
Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України від 23.10.2008р. № 554 «Про ліквідацію ДВАТ «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» виведено із складу Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» Державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство ВАТ «ДХК «Спецшахтобуріння» та припинено його діяльність шляхом ліквідації.
З податкових розрахунків земельного податку за 2006 2008 р.р., поданих позивачем до ДПІ, про що свідчить відмітка ДПІ відповідно 30.01.2006 р. № 933, 30.01.2007р. № 686, 30.01.2008 р. № 1808, вбачається, що сума нарахованого за звітний період податку з жовтня 2006 р. по серпень 2008 р. складає 23041 грн. 88 коп.
За наслідками невиїзної документальної перевірки позивача ДПІ складено акт перевірки № 1020/15/00180338 від 11.08.2010р. «Про результати невиїзної документальної перевірки з питань дотримання граничних термінів сплати земельного податку Державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» (код 00180338) за вересень 2006 року, за жовтень 2006 року, за листопад 2006 року, за грудень 2006 року, за січень 2007 року, за лютий 2007 року.
Перевіркою встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яке полягає у несвоєчасній сплаті податкових зобовязань з земельного податку:
за вересень 2006 р. було сплачено платником 12 червня 2009р. у сумі 931 грн. 28 коп. (кількість днів затримки сплати становить 956 днів);
за жовтень 2006 р. було сплачено платником 12 червня 2009р. у сумі 56 грн. 46 коп. (кількість днів затримки сплати становить 925 днів) та 27 липня 2009 р. у сумі 874 грн. 82 коп. (кількість днів затримки сплати становить 970 днів);
за листопад 2006 р. було сплачено платником 30 вересня 2009р. у сумі 435 грн. 14 коп. (кількість днів затримки сплати становить 1000 днів) та 21 жовтня 2009 р. у сумі 496 грн. 16 коп. (кількість днів затримки сплати становить 1021 днів);
за грудень 2006 р. було сплачено платником 21 жовтня 2009р. у сумі 897 грн. 52 коп. (кількість днів затримки сплати становить 995 днів) та 24 листопада 2009 р. у сумі 33 грн. 79 коп. (кількість днів затримки сплати становить 1029 днів);
за січень 2007 р. було сплачено платником 24 листопада 2009р. у сумі 931 грн. 28 коп. (кількість днів затримки сплати становить 998 днів);
за лютий 2007 р. було сплачено платником 29 січня 2010р. у сумі 931 грн. 27 коп. (кількість днів затримки сплати становить 1036 днів).
З розрахунку штрафних (фінансових) санкцій по земельному податку з юридичних осіб по ДВАТ «Торезьке ШПУ» (код 00180338) вбачається, що фінансові санкції за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб було застосовано податковим органом у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу 5587 грн. 71 коп. в сумі 2793 грн. 86 коп.
На підставі акту перевірки № 1020/15/00180338 від 11.08.2010р. ДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення №0004901543/0 від 25.08.2010р., яким до позивача на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосована фінансова санкція за порушення строків сплати земельного податку у сумі 2793 грн. 86 коп.
Підпунктом 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на підставі якого застосовані фінансові санкції, встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Ст. 14 Закону України «Про плату за землю», встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно ст. 17 зазначеного Закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Отже, граничний термін сплати позивачем податкового зобовязання з земельного податку за вересень 2006 р. - 30 жовтня 2006 р., за жовтень 2006 р. - 30 листопада 2006 р., за листопад 2006 р. - 04 січня 2007 р., за грудень 2006 р. - 30 січня 2007 р., за січень 2007 р. - 03 березня 2007 р., за лютий 2007 р. - 30 березня 2007 р.
Як вбачається з матеріалів справи платіжним дорученням № 44 від 12 червня 2009р. на суму 5000 грн. 00 коп. позивачем був сплачений земельний податок за травень 2009 р. (призначення платежу «налог на землю за май 2009г.»)
Платіжним дорученням № 81 від 27 липня 2009р. на суму 1563 грн. 15 коп. позивачем був сплачений земельний податок за червень 2009 р. (призначення платежу «налог на землю за июнь 2009г.»)
Платіжним дорученням № 131 від 30 вересня 2009р. на суму 1565 грн. 00 коп. позивачем був сплачений земельний податок за серпень 2009 р. (призначення платежу «налог на землю за август 2009г.»)
Платіжним дорученням № 146 від 21 жовтня 2009р. на суму 1565 грн. 00 коп. позивачем був сплачений земельний податок за вересень 2009 р. (призначення платежу «налог на землю за сентябрь 2009г.»)
Платіжним дорученням № 167 від 24 листопада 2009р. на суму 1565 грн. 00 коп. позивачем був сплачений земельний податок за жовтень 2009 р. (призначення платежу «налог на землю за октябрь 2009г.»)
Платіжним дорученням № 9 від 29 січня 2010р. на суму 1565 грн. 00 коп. позивачем був сплатчений земельний податок за грудень 2009 р. (призначення платежу «налог на землю за декабрь 2009г.»)
Заборгованість за період з вересня 2006 р. по лютий 2007 р. стягнуто з позивача постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року по адміністративній справі № 2-а-24830/08 за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» про стягнення податкового боргу по земельному податку.
На підставі зазначеної постанови 22 грудня 2008 р. виданий виконавчий лист на примусове виконання, зазначеної постанови по адміністративній справі № 2-а-24830/08.
28 січня 2009 р. заступником начальника відділу державної виконавчої служби Торезького міського управління юстиції винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 3-346/09 щодо виконавчого листа № 2-а-24830/08 виданого 22 грудня 2008 р., у звязку з переданням його до ліквідаційної комісії ДВАТ «Торезьке ШПУ» у порядку п. 7 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Як вбачається з реєстру вимог кредиторів ДВАТ «Торезьке ШПУ» ДП ВАТ «ДХК «СШБ» кредиторські вимоги ДПІ до позивача не заявлені.
Отже, відповідно до ст. 112 Цивільного кодексу України, вважаються погашеними вимоги кредиторів, не визнані ліквідаційною комісією.
Висновки податкового органу стосовно несвоєчасної сплати позивачем податкових зобовязань з земельного податку за вересень, жовтень, листопад, грудень 2006 р., січень, лютий 2007р., викладені в акті перевірки № 1020/15/00180338 від 11.08.2010р., спростовуються матеріалами справи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що застосування до ДВАТ «Торезьке ШПУ» податковим повідомленням-рішенням № 0004901543/0 від 25.08.2010р. фінансових санкцій на підставі п.п.17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у сумі 2793 грн. 86 коп. є незаконним.
Посилання ДПІ на п.п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», як на обґрунтування права податкового органу зараховувати сплачені позивачем суми ПДВ у календарній черговості виникнення податкового боргу, не приймається судом до уваги, оскільки ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія: чи то контролюючи органи, чи то платники податків. Вказана норма не позбавляє платника податку права самостійно визначати джерела та черговість погашення податкових зобовязань. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює права контролюючого органу, всупереч напрямку, зазначеному платником податку у платіжному документі, зараховувати платежі у рахунок погашення податкового боргу.
Згідно п. 2 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на державні податкові інспекції покладено виконання функцій з забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильності обчислення і своєчасності надходження цих податків, платежів.
На виконання покладених на податкові органи функцій наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005р. № 276 було затверджено Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005р. за № 843/11123. Наведена Інструкція також не містить у собі положень щодо прав податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах, та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ДВАТ «Торезьке ШПУ» про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0004901543/0 від 25.08.2010р. про застосування фінансових санкцій за порушення строків сплати земельного податку у сумі 2793 грн. 86 коп. підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.
З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.
Враховуючи викладене та, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про державну податкову службу в Україні»Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123, ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, Кодексу адміністративного судочинства, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції № 0004901543/0 від 25.08.2010р. про застосування фінансових санкцій до Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» за порушення строків сплати земельного податку з юридичних осіб у сумі 2793 грн. 86 коп.
Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 01 листопада 2010 р.
Суддя Наумова К.Г.