Постанова № 12427748, 22.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2010
Номер справи
2а-16773/10/0570
Номер документу
12427748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2010 р. справа № 2а-16773/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Логойди Т. В.

при секретаріЧалян Н.А.

з участю представника позивача Еллі В.В., представника відповідача Косенчук С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до комунальної медичної установи «Міська лікарня №3» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,

в с т а н о в и в :

У липні 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що нею відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п. п. 4 та 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, на виконання наказу від 29 березня 2010 року № 38, відповідно до п. 4.1.1 плану роботи на ІІ квартал 2010 року проведена планова перевірка комунальної медичної установи «Міська лікарня №3» з питань ціноутворення при наданні платних послуг, за результатами якої прийнято рішення від 22 квітня 2010 року № 134 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 23098,71 грн.

Рішення разом з претензією від 22 квітня 2010 року №05-04/134-134 на вказану у рішенні суму направлено на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій.

Інформації щодо виконання зазначеного рішення відповідачем надано не було.

Просила стягнути з відповідача на користь Державного бюджету суму застосованих до нього економічних санкції.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2010 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-19128/10/0570 за позовом комунальної медичної установи «Міська лікарня №3» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправними та скасування, зокрема, рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 22 квітня 2010 року № 134 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яка перебуває в провадженні Донецького окружного адміністративного суду.

Ухвалою того ж суду від 22 листопада 2010 року провадження поновлено.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову на суму 9703,17 грн. не заперечував. В іншій частині просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена планова перевірка комунальної медичної установи «Міська лікарня №3» з питань ціноутворення при наданні платних послуг, за результатами якої складено акт від 15 квітня 2010 року №218.

Вказаним актом встановлено нарахування непередбачених законодавством націнок у вигляді податку на додану вартість до тарифів на платні медичні послуги з проходження медичних оглядів в розмірі 4465,18 грн. та послуг з поховання в розмірі 3234,39 грн. в період з 01 квітня 2009 року по 01 квітня 2010 року.

За результатами розгляду акту прийнято рішення від 22 квітня 2010 року № 134 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 23098,71 грн., з них: безпідставно отримана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 7699,57 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 15399,14 грн.

Рішення разом з претензією від 22 квітня 2010 року №05-04/134-134 на вказану у рішенні суму направлено на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій.

Сума економічної санкції у встановлений строк перерахована не була.

Рішення субєкта владних повноважень оскаржувалося в судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2010 року у справі № 2а-19128/10/0570, яка ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року залишена без змін, позов комунальної медичної установи «Міська лікарня №3» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправними та скасування, зокрема, рішення, задоволено частково: рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 22 квітня 2010 року № 134 скасовано в частині вилучення необґрунтовано отриманої виручки у сумі 4465,18 грн., штрафних санкцій у сумі 8 930,36 грн., а всього на суму 13395,54 грн.

Отже, суд прийшов до висновку про правомірність рішення відповідача в частині застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 9703,17 грн., з них в частині вилучення необґрунтовано отриманої виручки на суму 3234,39 грн. та штрафних санкцій на суму 6 468,78 грн.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Згідно з п. 6 та 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, територіальні органи Держцінінспекції - державні інспекції з контролю за цінами в областях мають право, зокрема, приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема:

нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються;

застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання;

застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний;

застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни;

завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється;

включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри;

включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт);

застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір;

застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг;

застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідальність за порушення державної дисципліни цін встановлена ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

П. 14 ст. 2 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» установлено, зокрема, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2010 рік належать кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо) що застосовуються за рішеннями судів, прийнятими за зверненнями уповноважених підрозділів органів виконавчої влади.

Відповідно до вимог п. 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519, вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

За порушення відповідачем державної дисципліни цін субєктом владних повноважень прийнято рішення від 22 квітня 2010 року № 134 про застосування економічних санкцій, які не сплачено та які просить стягнути позивач.

Правомірність вказаного рішення була предметом розгляду в судовому порядку, за результатом чого суд прийшов до висновку про те, що воно в частині винесено неправомірно та підлягає скасуванню в частині вилучення необґрунтовано отриманої виручки у сумі 4465,18 грн., штрафних санкцій у сумі 8 930,36 грн., а всього на суму 3395,54 грн.

Отже, суд прийшов до висновку про правомірність рішення відповідача в частині застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 9703,17 грн., з них в частині вилучення необґрунтовано отриманої виручки на суму 3234,39 грн. та штрафних санкцій на суму 6 468,78 грн.

Судове рішення набрало законної сили і обставини, встановлені ним відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для звільнення від доказування.

Враховуючи наведене з позивача підлягає стягненню та частина суми економічних санкцій, яка визнана правомірною.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до комунальної медичної установи «Міська лікарня №3» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін задовольнити частково.

Стягнути з комунальної медичної установи «Міська лікарня №3» (код ЄДРПОУ 01990810) на користь Державного бюджету (рахунок № 31110106700059 в УДК міста Краматорськ Донецької області, одержувач - УДК міста Краматорська Донецької області, код ЄДРПОУ 34686652, банк отримувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100) суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 9703 (девять тисяч сімсот три) грн. 17 (сімнадцять) коп.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Логойда Т. В.