Єдиний державний реєстр судових рішень
______________________
Справа № 947/40992/24
Провадження № 2-а/947/41/25
УХВАЛА
про направлення справи за підсудністю
06.01.2025 року
суддя Київськогорайонного судум.Одеси КуриленкоО.М.,розглянувши матеріалисправи запозовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульноїполіції Національноїполіції України про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
20.12.2024 року до Київського районного суду м. Одеси надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 про скасування постанови серії БАД №036883 від 17.12.2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності.
Ухвалою судді від 24 грудня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 доУправління патрульноїполіції вОдеській областіпро скасуванняпостанови пропритягнення доадміністративної відповідальностізалишено безруху. Встановлено позивачуп`ятиденнийстрок здня врученнякопії ухвалипро залишенняпозовної заявибез рухудля усуненнянедоліків відповіднодо мотивувальноїчастини цієїухвали. Одночасно було роз`яснено позивачу його право на звернення до суду з відповідним клопотанням про заміну неналежного відповідача належним відповідачем.
27.12.2024 року до канцелярії суду від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про усунення недоліків. Позивачем надано також позовну заяву в уточненій редакції, відповідно до якої відповідачем визначено Департамент патрульної поліції Національної поліції України, який є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, має печатку із зображенням Державного Герба України, інші печатки, штампи, бланки зі своєю повною та скороченою назвою, необхідні для здійснення його поточної діяльності.
Відповідно дост.25КАСУкраїни адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з Відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №984910 від 23.12.2024 року, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально відноситься до Корабельного району м. Миколаєва.
Згідно детальної інформації про юридичну особу, місцезнаходженням Департаменту патрульної поліції Національної поліціїУкраїни є місто Київ, вулиця Федора Ернста, будинок 3, що територіально відноситься до Солом`янського району м. Києва.
При цьому, суд враховує, що відповідно дост.25КАСУкраїни адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що дана адміністративна справа не може бути підсудна Київському районному суду м. Одеси.
При встановлених обставинах, остаточне рішення за вказаною справою має право прийняти лише суд, якому справа підсудна в установленому порядку.
Таким чином, враховуючи положенняст. 25 КАС України, суд вважає за необхідне передати зазначену справу за підсудністю до Солом`янського районного суду м. Києва.
Згідно з п.3 ч.1 ст.29КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин 6 та 8 ст.29КАСУкраїни питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.
Право на «суд, встановлений законом», охоплює не лише правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, що регулюють його діяльність (рішення ЄСПЛ у справі «Сокуренко і Стригун проти України», заяви № 29458/04 та № 29465/04, § 24), у тому числі всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (рішення ЄСПЛ у справі Leo ZAND v. Austria, заява № 7360/76, § 68). Якщо суд не має юрисдикції судити підсудного відповідно до чинних положень національного права, він не є «встановленим законом» (рішення ЄСПЛ у справах Jorgic v. Germany, заява 74613/01, § 64).
Згідно Конвенції прозахистправлюдини іосновоположнихсвобод від 04.11.1950 р., Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов`язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Керуючись ст. ст.25-26, 29, 243, 248, 256,294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульноїполіції Національноїполіції України проскасування постановипро притягненнядо адміністративноївідповідальності, направити за територіальною підсудністю до Солом`янського районного суду м. Києва.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в момент її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення та підписання суддею.
Суддя Куриленко О. М.