СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
26 березня 2007 року Справа № 2-27/10275-2006А
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Фенько Т.П.,
суддів Волкова К.В.,
Дугаренко О.В.,
секретар судового засідання Василевська С.В.
за участю представників сторін:
позивача: Стрельнікова К.В.,дов.№05/503-01-12 від 26.03.2007
відповідача: Лукпанова К.В.,дов.№б/н від 19.01.2007
Стєпанов Ю.В.,дов.№19 від 23.03.2007
представник 3-особи Джанкойська районна Рада
Скляров С.Г.,дов.№176/01.3-15 від 20.03.2007
представник 3-особи Завіт-Ленінська сільська рада- не з'явився
Джанкойський районний відділ ГУ МНС України в АР Крим
розглянувши апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Воронцова Н.В.) від 09.11.2006 по справі №2-27/10275-2006А
за позовом Джанкойської центральної районної лікарні (вул. Радгоспна, 3, місто Джанкой,96100)
до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (вул. Дзержинського, 30, місто Джанкой,96100)
3-тя особа Завіт-Ленінська сільська рада (Завіт-Ленінський, Джанкойський р-н,96126)
Джанкойський районний відділ ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим (вул. Леніна, 15, місто Джанкой,96100)
Джанкойська районна Рада (вул. Леніна, 6, місто Джанкой,96100)
про відміну податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Воронцова Н.В.) від 09.11.2006 року у справі №2-27/10275-2006А позов Джанкойської центральної районної лікарні до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим, за участю третіх осіб - Завіт-Ленінська сільська рада, Джанкойський районний відділ ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим, Джанкойська районна Рада про скасування податкового повідомлення - рішення задоволено.
Судом скасовано податкове повідомлення –рішення Джанкойської ОДПІ № 000834/23-1/0 від 24.11.2005.
Судом стягнуто з Державного бюджету України на користь Джанкойської центральної районної лікарні, м. Джанкой, вул. Совхозна, 3, 40 державного мита.
Не погодившись з постановою суду, Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в Автономній Республіці Крим звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить постанову господарського суду першої інстанції скасувати.
Апеляційна скарга мотивована тим, що будучи балансоутримувачем, позивач все ж таки здійснював повне господарське відання активів.
Відповідно до даних первинного бухгалтерського обліку позивачу здійснення відчуження активів на суму - 14208,00 грн. у вересні 2004 і у лютому 2005, тобто до рішення Конституційного суду України №2 - рп від 24.03.2005, отже при розгляді даного питання вищевказане рішення Конституційного суду не може прийматися до уваги.
Розпорядженням Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.03.2007 склад судової колегії змінено, суддю Черткову І.В. замінено на суддю Дугаренко О.В.
В судове засідання представники 3- іх осіб Завіт-Ленінська сільська рада і Джанкойський районний відділ ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим не з'явились, про місце та час судового засідання були повідомлені належним чином. Судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу у відсутність представників сторін, що не з'явились.
Розглянувши справу у порядку, передбаченому статтею 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.
В період з 01.11.2005 по 14.11.2005 відповідачем було проведено планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства позивача за період з 01.01.2004 по 30.06.2005.
По результатам перевірки було складено акт №763/23-1-01995491 від 14.11.2005.
В ході перевірки було встановлено порушення п.п. 8.6.1 п. 8.6. ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 в результаті чого встановлено відчуження майна платником податків, в період перебування в податкової заставі, без письмового узгодження з податковим органом на суму 14208,00 грн.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення - рішення №000834/23-1/0 від 24.11.2005 про застосування штрафних санкцій в сумі 14208,00 грн.
Позивач, не погодившись з вказаним рішенням, звернувся зі скаргою від 21.12.2005 №05/1921-01-11 до ДПА в АР Крим.
05.01.2006 за №1/10/25-007 від Державної податкової адміністрації в АР Крим було отримано відповідь на скаргу, відповідно до якої позивачу було повідомлено про те, що дана скарга не підлягає розгляду, оскільки пропущено строк її подачі.
Враховуючи обставини справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на підставі висловленого.
18.05.2004 депутатами Завіт - Ленінської було прийнято рішення клопотати до сесії Джанкойської районної ради про безоплатну передачу у комунальну власність територіальної громади Завіт - Ленінської сільської ради даного автомобіля УАЗ -3962, який знаходився на балансі Джанкойської центральної районної лікарні.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання зокрема вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
На підставі вказаної норми Закону, 22.06.2004 Джанкойська районна рада прийняла рішення №24/14-15: передати безоплатно автомобіль УАЗ 3962 - 01, держ. Зн. 27 - 05 КРЛ, 1985 випуску із спільної власності територіальних громад сіл, селищ району у комунальну власність Завіт - Ленінської територіальної громади. На підставі вказаного рішення було складено акт прийому - передачі про безоплатну передачу автомобіля УАЗ - 3962 - 01 від позивача до Завіт - Ленінській сільській раді.
Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
07.09.2004 Завіт - Ленінська сільська рада, керуючись вказаною нормою Закону України, прийняла рішення: затвердити акт приймання - передачі автомобіля у комунальну власність Завіт - Ленінської ради, а також, постановити цей автомобіль на баланс Завіт - Ленінської сільської ради.
У жовтні 2004 автомобіль УАЗ 3962 - 01 був прийнятий на баланс ( меморіальний ордер №16).
Відповідно до рішення Джанкойської районної ради АР Крим від 12.11.2004 №4/16-12 "Про передачу автомобіля Джанкойської центральної районної лікарні” на баланс СДПЧ - 35" був переданий на баланс самостійної державної пожежної частини - 35, автомобіль УАЗ- 3962(держномер 18-50 КРП, 1991 рік випуску шасі №82236, двигун 10104356).
Відповідно до п. п. 2.4.2 п. 2.4. ст. 2 Класифікатора форм власності, затвердженого Державним комітетом України стандартизації, метрології і сертифікації №288 від 22.11.1994 одним з суб'єктів права комунальної власності є адміністративно - територіальна одиниця в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських рад.
Відповідно до п. 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Таким чином, одним з об'єктів права комунальної власності є майно установ охорони здоров'я.
Відповідно до п. 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п. 19 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відносно районних рад, то їх повноваження по користуванню і розпорядженням таким майном має похідний характер від повноважень представницьких органів міського самоврядування, оскільки у рішенні відповідних питань районна рада діє за дорученням сільських рад.
Таким чином, суд першої інстанції вірно дійшов висновку про те, що Джанкойська районна рада розпорядилася майном, яке належить на праві власності. Позивач був лише балансоутримувачем. Вказані автомобілі знаходились у нього на праві оперативного управління.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.
Відповідно до статті 137 Господарського кодексу України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом). Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.
Відповідно до п. п. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення забов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181 платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом: а) купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав, за винятком майна, майнових та немайнових прав, що використовується у підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні;
Відповідно до п. 8.2.2. п. 8.2 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення забов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181 право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Оскільки судом правильно встановлено, що вказані транспортні засоби не перебували у позивача на праві власності або у повному господарському віданні, то відповідно ним і не було порушено п. п. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення забов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181.
За наведених обставин постанова господарського суду Автономної Республіки Крим від 09 листопада 2006 року у справі №2-27/10275-2006А прийнята при повному з’ясуванні обставин справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись статтями 24, 195, 198, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 09 листопада 2006 року у справі №2-27/10275-2006А залишено без змін.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого Адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Т.П. Фенько
Судді К.В. Волков
О.В. Дугаренко