СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
13 липня 2006 року Справа № 2-8/1779-2006 Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Маслової З.Д.,
суддів Антонової І.В.,
Заплава Л.М.,
за участю представників сторін:
позивача Спеціалізований санаторій-профілакторій "Політ"- Соколов Георгій Григорович - директор, Тюлькіна Тетяна Валеріанівна, довіреність № 14 від 01.02.05
відповідача Закрите акціонерне товариство "Туристко-оздоровчий комплекс "Політ" Гололобов Андрій В'ячеславович, довіреність № 77 від 07.11.03,
відповідача Фонд державного майна України Гудзь Вікторія Василівна, довіреність № 603 від 29.12.05,
відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "АРМА" Гололобов Андрій В'ячеславович, довіреність № 88/1 від 07.11.03,
3-ої особи Федеральне державне унітарне підприємство "ЛІІ ім. М.М. Громова" Засимов Руслан Сергійович, довіреність № 025/86 від 26.05.06,
3-ої особи Федеральне агентство по промисловості Російської Федерації Лабузова Людмила Петрівна, довіреність № 112/06 від 12.01.06,
3-ої особи Федеральне агентство по управлінню федеральним майном Російської Федерації Бедретдінова Дінара Равільовна, довіреність № ВН-04/48 від 10.01.2006;
за участю представника Прокуратури міста Севастополя Тіхонова О.М. пост. 439 від 20.02.2006
відповідача Управління державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб Сімферопольської міської Ради - не з'явився,
розглянувши апеляційну скаргу спеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Чумаченко С.А.) від 08.02.2006 у справі №2-8/1779-2006
за позовом Спеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ" (вул. Л. Голіцина, 1, Новий Світ, 98032)
до 1. Закритого акціонерного товариства "Турисько-оздоровчий комплекс "Політ" (вул. Об'їздна, 10, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034)
2. Фонду державного майна України (вул. Кутузова, 18/9, місто Київ 133, 01133)
3. Закритого акціонерного товариства "АРМА" (вул. Об'їздна, 10,Сімферополь, місто, Автономна Республіка Крим, 95014)
4. Управління державної реєстрації юридичних і фізичних осіб Сімферопольської міської Ради (пр. Кірова, 52,Сімферополь,95000)
про визнання недійсними установчих документів За зустрічним позовом - Закритого акціонерного товариства "Турисько-оздоровчий комплекс "Політ" (вул. Об'їздна, 10, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034) до 1. Спеціалізованого санаторія-профілакторія "Політ" (вул. Л. Голіцина, 1, Новий Світ, 98032)
2. Федеральне державне унітарне підприємство "ЛІІ ім. М.М. Громова" (місто Жуковський-2,Московская обл.,140182)
Треті особи:
1. Фонд державного майна України (вул. Кутузова, 18/9, місто Київ 133, 01133)
2.Федеральне агентство по управлінню федеральним майном Російської Федерації (Нікольський пров., 9,місто Москва,103685)
3.Федеральне агентство по промисловості Російської Федерації (вул. Щепкіна, 42,місто Москва,107996)
про витребування майна з чужого незаконного володіння та визнання права власності на майно
За участю Прокуратури Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 21, місто Сімферополь)
ВСТАНОВИВ:
21.10.2003 Закрите акціонерне товариство "Турисько-оздоровчий комплекс "Політ" звернулося з позовом до Спеціалізованого санаторію -профілакторію "Політ", Федерального державного унітарного підприємства "ЛІІ ім. М.М. Громова" за участю третіх осіб - Фонду державного майна України, Федерального агентства по управлінню федеральним майном Російської Федерації, Федерального агентства по промисловості Російської Федерації про витребування майна з чужого незаконного володіння на підставі пункту 5 статті 48, статті 50 Закону України „Про власність”.
В подальшому 30.01.2006 ЗАТ ТОК „Політ” доповнило позовні вимоги про визнання права власності на майно (аркуш справи 134 том 4).
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно наказу Фонду державного майна України №1791 від 10.10.2002 та умовами установчого договору від 15.10.2002 Фонд вніс до уставного фонду новоствореного Закритого акціонерного товариства "Турисько-оздоровчий комплекс "Політ" (далі ЗАТ ТОК „Політ”) будови та споруди Спеціалізованого санаторію - профілакторію "Політ” (далі ССП „Політ”) на загальну суму 3479000, грн., що становить 49% уставного фонду, згідно з додатком №1 до установчого договору та акту №1 прийому –передачі внеску від 15.10.2002 у зв’язку з тим, що відсутні докази зведення санаторію за рахунок коштів Російської Федерації або підприємств республіканського чи в минулому союзного підрядкування, ССП „Політ” незаконно користується майном у своїй господарській діяльності і відмовляється фактично передати його законному власнику ЗАТ ТОК „Політ” (аркуш справи 5-7,43-50 том 2).
10.12.2003 ССП „Політ” розташований у смт. Новий Світ, місто Судак Автономної Республіки Крим, Федерального державного унітарного підприємства "ЛІІ ім. М.М. Громова" Російської Федерації звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовом до ЗАТ ТОК „Політ”, ТОВ „Арма”, Фонду державного майна України, Управлінню державної реєстрації юридичних та фізичних осіб міста Сімферополя про визнання недійсними установчих документів ЗАТ ТОК „Політ”.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення Закону України „Про власність” Фонд державного майна України незаконно своїм наказом №1791 від 01.10.2002 вніс майно Російського підприємства „ЛІІ ім. М.М. Громова „ в якості внеску у новостворене ЗАТ ТОК „Політ”, виступивши його співзасновником, чим порушив права власності іноземної держави на майно, у зв’язку з чим та вимогами статті 41 Конституції України, частини 1 статті 45, статті 49 Закону України „Про власність” установчий договір від 15.10.2002 та Статут ЗАТ ТОК „Політ” є недійсними (аркуш справи 2-5,22-24,27-50 том1).
Справи знаходилися у провадженні різних суддів.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 13.01.2004 справи об’єднані в одне провадження під №2-8/1277-2004 (аркуш справи 87-88 том 2).
ССП „Політ” заявою від 24.06.2005 збільшив позовні вимоги і просив визнати недійсним Наказ Фонду державного майна України №1179 від 04.07.2001 „Про створення господарських товариств, в уставний фонд яких передається розташоване на території України майно, майнові права і інші активи підприємств, установ і організацій колишнього союзного підпорядкування” , недійсним уставний договір від 15.10.2002 та Статут, скасувати державну реєстрацію ЗАО ТОК „Політ” (аркуш справи 19-21 том 4).
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.02.2006 у справі №2-8/1779-2006 позовні вимоги ЗАТ ТОК „Політ” задоволені.
Суд:
1) визнав за ЗАТ "ТОК Політ" право власності на будівлі та споруди інфраструктури на території санаторію-профілакторію "Політ" (смт. Новий Світ) будівництва 1986-1988років;
2) витребував це майно із незаконного володіння відповідачів ССП "Політ" та Федерального унітарного підприємства "ЛЛІ ім. М.М. Громова" на користь ЗАТ "ТОК Політ";
3) зняв засоби забезпечення позову, застосовані ухвалою суду від 08.01.2004,
4) відніс судові витрати на ССП "Політ" та Федерального унітарного підприємства "ЛЛІ ім. М.М. Громова"
5) ССП "Політ" у задоволені позовних вимог відмовив (аркуш справи 145-157 том 4)
6) 04.04.2006 видав накази (аркуш справи 177-179том 4).
В апеляційній скарзі ССП” Політ” просить рішення суду скасувати, як незаконне: Фонд державного майна України не мав права по розпорядженню майном ССП „Політ” і не мав повноважень на оплату акцій ЗАО ТОК „Політ” шляхом внесення до його установчого фонду майна ССП „Політ”, так як ССП „Політ” не відноситься і не відносилося до об’єктів союзного підпорядкування СРСР, ССП „Політ” є підприємством ЛІІ ім. М. М. Громова. В свою чергу ЛІІ ім. М. М. Громова ніколи не знаходилося на території України, в наказах Фонду державного майна України №1791 від 10.10.2002 та №1179 від 04.07.2001 не передбачено внесення його майна до уставного фонду ЗАО ТОК „Політ”, крім того, суд не застосував статтю 4 Угоди між Україною та Російською Федерацією від 15.01.1993 „Про взаємне визнання відносин власності” згідно якої не передбачено право органів державного управління України в односторонньому порядку розпоряджатися об’єктами власності, які регулюються угодою від 15.01.1993. Провадження по справі припинити на підставі пункту 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, так як спір підлягає вирішенню в рамках Угоди України та Російської Федерації від 15.01.1993, а не в судовому порядку (аркуш справи 25-30 том 5).
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.06.2006 була проведена заміна суддів Котлярової О.Л. та Лисенко В.А. на суддів Заплаву Л.М. та Антонову І.В., у зв’язку з зайнятістю в іншому судовому процесі судді Котлярової О.Л. та відпусткою судді Лисенко В.А.
Розпорядженням в.о голови Севастопольського апеляційного господарського суду 06.07.2006 була проведена заміна судді Антонової І.В. на суддю Латиніна О.А., у зв’язку з зайнятістю в іншому судовому процесі судді Антонової І.В.
Розпорядженням першого заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду 13.07.2006 була проведена заміна судді Латиніна О.А. на суддю Антонову І.В. , у зв’язку з зайнятістю в іншому судовому процесі судді Латиніна О.А.
Строк розгляду апеляційної скарги було продовжено на підставі статті 69 Господарського процесуального кодексу України.
В засіданні судової колегії ЗАТ ТОК „Політ” та ССП „Політ” підтримали свої позовні вимоги в об’ємах, визначених позовними заявами та уточненнями до них.
Фонд державного майна України позовні вимоги ССП „Політ” не визнав, посилаючись на ті обставини, що ССП „Політ” немає доказів, що спірне майно є власністю Російської Федерації, тому Фонд державного майна України, як представник держави Україна, на законних підставах згідно наказу №1791 від 10.10.2002 виступив співзасновником ЗАТ ТОК „Політ” і сплатив вартість акцій 49% як внесок держави у його статутний фонд, внісши будівлі та споруди ССП „Політ” згідно переліку установчого договору та акту прийому –передачі від 15.10.2002.
Треті особи на стороні ССП „Політ” : Федеральне державне унітарне підприємство „Л.І.І. ім. М.М. Громова”, Федеральне агентство по управлінню федеральним майном Російської Федерації, Федеральне агентство по промисловості Російської Федерації підтримали позовні вимоги ССП „Політ” вказуючи, що Федеральне державне унітарне підприємство „Льотно-дослідницький інститут ім. М.М. Громова” (місто Жуковськ, Московської області), яке створило ССП „Політ” на базі переданого йому у господарське ведення майна Російської Федерації є російським підприємством, яке ніколи не знаходилося на території України і його майно (ССП „Політ” ) не є державною власністю України, а є власністю Російської Федерації і внесено в реєстр федерального майна згідно виписки з Реєстру федерального майна. ССП „Політ” також є підприємством Росії.
Згідно статті 3 Угоди між Урядом Російської Федерації та Урядом України від 20.08.1997 „Про співробітництво у сфері розробки, виробництва, поставок і експлуатації авіаційної техніки” Фонд державного майна України незаконно вніс в статутний фонд ЗАТ ТОК „Політ” майно Російської Федерації, вважаючи його майном України.
ЗАТ „Арма” позовні вимоги не визнало вказуючи, що майно ССП „Політ” є державною власністю України, правомірно внесено в статутний фонд новоствореного підприємства ЗАТ ТОК "Політ".
Представник прокуратури в судовому засіданні підтримав позовні вимоги ЗАТ ТОК "Політ".
Управління державної реєстрації юридичних і фізичних осіб Сімферопольської міської Ради просило розглянути апеляційну скаргу у відсутності свого представника.
Розглянувши в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України матеріали справи, вислухавши представників сторін та 3-х осіб, обсудивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає апеляційну скаргу ССП „Політ” підлягаючою задоволенню, рішення суду скасуванню, як постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального закону, виходячи з наступного.
Предметом спору є правомірність внесення Фондом державного майна України, як співзасновником ЗАТ ТОК „Політ”, в його статутний фонд майна підприємства Російської Федерації ССП „Політ” на підставі наказу Фонду державного майна України №1791 від 10.10.2002 та необхідність застосування статті 4 Угоди між Україною та Російською Федерацією від 15.01.1993 „Про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності” (аркуш справи 23-24 том 1).
Задовольняючи 08.02.2006 позовні вимоги ЗАТ ТОК „Політ” про витребування майна з чужого незаконного володіння, визнаючи за ним право власності на будівлі та споруди інфраструктури на території спеціалізованого санаторію –профілакторію „Політ” , розташованого в смт. Новий Світ в місті Судак і відмовляючи ССП „Політ” в позові про визнання недійсними установчих документів ЗАТ ТОК „Політ”, суд виходив з тих підстав, що майно ССП „Політ” є загальнодержавною власністю України у відповідності зі статтею 1 Закону України „Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України”. Тому Фонд державного майна України у відповідності до пунктів 4 та 5 Тимчасового положення про Фонд державного майна України” затвердженого 07.07.1992 Постановою Верховної Ради України №2558, законно виступив співзасновником разом з ЗАТ „Арма” нового підприємства ЗАТ ТОК „Політ”.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України „Про управління майном, що знаходиться у загальнодержавній власності і розташоване на території Автономної Республіки Крим„ , затверджено перелік таких підприємств , у тому числі вказано і спеціалізований санаторій –профілакторій „Політ”, місто Судак .
З цими висновками суду не погоджується судова колегія апеляційного суду, так як до них суд прийшов в порушення норм матеріального і процесуального закону , у зв’язку з чим рішення підлягає скасуванню з постановкою нового рішення про задоволення позовних вимог ССП „Політ” та відмові у задоволенні позовних вимог ЗАТ ТОК „Політ” з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10.10.2002 Фондом державного майна України видано Наказ №1719 „Про участь Фонду державного майна України в ЗАТ ТОК „Політ”, згідно якого Фонд державного майна України виступив засновником ЗАТ ТОК „Політ” (аркуш справи 23 том 1).
Згідно частини 1 статті 1 Закону України „Про господарські товариства „ №1576-ХІІ від 19.09.1991 (в редакції Закону від 04.04.2002, на час виникнення спірних правовідносин) господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.
Відповідно до 1 та 2 частій статті 26 вищевказаного Закону засновниками акціонерного товариства можуть бути юридичні особи та громадяни, засновники акціонерного товариства укладають між собою договір, що визначає порядок здійснення ними спільної діяльності по створенню акціонерного товариства, відповідальність перед особами, що підписалися на акції, і третіми особами.
Згідно 1 та 2 частій статті 4 Закону України „Про господарські товариства„ акціонерне товариство створюється і діє на підставі установчого договору і статуту. Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного фонду, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, з яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Відповідно до частини 1 статті 12 вищевказаного Закону, товариство є власником майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність.
Згідно частини 1 статті 24 Закону України „Про господарські товариства„ акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.
Судом встановлено, що ЗАТ „Арма” відповідно до довідки ЕДРПО України №09/2-5-01/09, свідоцтва про державну реєстрацію (ідентифікаційний код 24508513) є юридичною особою (аркуш справи 122-123 том 1).
Статутним договором про створення та діяльність ЗАТ ТОК „Політ” від 15.10.2002 встановлено, що Фонд державного майна України та ЗАТ „Арма” на підставі статуту, зареєстрованого Центральним районним виконавчим комітетом міста Сімферополя від 25.01.2001 (реєстраційний №04055564 ю 0021203) створили ЗАТ ТОК „Політ” (пункти 1,2 статутного договору).
Статутний фонд створено у розмірі 7100000 грн., поділений на 7100000 простих іменних акцій номінальною вартістю 1 (одна) гривня кожна.
Статутний фонд створюється за рахунок внесків акціонерів в обмін на акції ВАТ. Згідно пункту 4 статутного договору Фонд державного майна України сплачує вартість акцій шляхом внесення будівель та споруд ССП „Політ” на загальну суму 3479000,00 грн., що становить 49% статутного фонду ЗАТ. ЗАТ„Арма” сплачує вартість акцій, шляхом внесення 3621000,00 грн., що становить 51% статутного фонду .
Згідно пункту 6 статутного договору право власності на передане майно переходить до ЗАТ ТОК „Політ” в момент підписання акту прийому –передачі.
В подальшому згідно підпункту 1.1 пункту 1 Статуту ЗАТ „Арма”, затвердженого зборами засновників 24.10.2002 (протокол №16) на момент створення ЗАТ ТОК „Політ”, юридична особа ЗАТ „Арма” створена на підставі засновницького договору від 26.12.2002 шляхом перетворення ЗАТ ”Арма” (ОКПО 24508513). Засновниками юридичної особи є юридичні особи України, Англії та фізична особа (аркуш справи 123-133,135-139 том 1).
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 20.04.1994г. 17/94-ВР на Фонд державного майна України покладені функції, які відповідно до договорів між Україною і Російською Федерацією, Україною і Республікою Білорусь "Про взаємне визнання прав і регулювання відносин власності" здійснюються органами, уповноваженими розпоряджатися державним майном.
Фонд державного майна України 10.10.2002 видав наказ №1791 „Про участь Фонду державного майна України в Закритому акціонерному товаристві "Туристичний – оздоровчий комплекс „Політ”. Відповідно до пункту 1 даного наказу Фонд державного майна України виступив засновником ЗАТ ТОК „Політ” .
Відповідно до установчого договору від 15.10.2002 про створення і ЗАТ ТОК „Політ” , статутом підприємства, для забезпечення діяльності товариства за рахунок внесків засновників створено статутний фонд в 7.100.000 грн. Як внесок до статутного фонду ЗАТ ТОК "Політ" Фонд державного майна України зобов'язаний сплатити вартість акцій шляхом внесення будівель і споруд ССП „Політ” на загальну суму 3 479 000,00 грн. (49% статутного фонду ) відповідно до додатку №1 до засновницького договору : спальний корпус №1, інвентарний номер 56, рік введення 1987; спальний корпус №2, інвентарний номер 381, рік введення 1988, наземною площею 4191,7кв.м., підземною площею 990,37кв.м., об'ємом 17059м ; їдальня з холом; інвентарний номер 378, рік введення 1989, наземною площею 1284,5кв.м., підземною площею 419,8кв.м., об'ємом 5908м3; будинок (вагон) котеджного типу, інвентарний номер 596/3, рік введення 1989, площею 86кв.м., об'ємом 241м3; трансформаторна підстанція, інвентарний номер 64, рік введення 1987, площею 56кв.м., об'ємом 213м3; теплотраса, інвентарний номер 61, рік введення 1987, довжиною 4 труби по 534 пог.м.; позамайданчикові каналізаційні мережі, інвентарний номер 60, рік введення 1987, довжиною 130; внутрішній двір, інвентарний номер 62, рік введення 1989, площею 531кв.м.; зовнішнє освітлення, інвентарний номер 59, рік введення 1987, довжиною 420; кабельна МЕП 0,4кВт, інвентарний номер 58, рік введення 1987, довжиною 1610.
Об'єкти незавершені будівництвом на території санаторію-профілакторію "Політ": будівля басейну, рік початку будівництва 1986, площею 2298,1кв.м., об'ємом 8695м3; будівля клубу, рік початку будівництва 1986, площею 516,5кв.м., об'ємом 3372м3, благоустрій, рік початку будівництва 1986.
Актом №1 прийому-передачі внеску державного майна в статутний фонд ЗАТ ТОК „Політ” від 15.10.2002 Фонд державного майна України в особі Першого заступника голови Фонду Чечетова М.В. дане майно передав Президенту ЗАТ ТОК „Політ” Польщикову А. П. .
15.10.2002 ЗАТ „Арма” і Фонд державного майна України підписали установчий договір і затвердили Статут ЗАТ ТОК ”Політ”, згідно яких Фонд державного майна України сплатив акції шляхом внесенням до статутного фонду ЗАТ ТОК „Політ” частину основних засобів (будівлі і споруди, розташовані в смт. Новий Світ, місто Судак) Спеціалізованого санаторію –профілакторію „Політ” (ССП „Політ” Федерального державного унітарного підприємства „Льотний дослідницький інститут ім. М.М.Громова” (ЛІЇ ім. М.М.Громова) Російської Федерації. Згідно пункту 2.1Статуту основною метою діяльності товариства є здійснення виробничо - господарської діяльності, спрямованої на реконструкцію та відновлення об’єктів ССП „Політ” з метою надання курортно –оздоровчих послуг високого рівня (аркуш справи 57 том1), тобто установчий договір та Статут ЗАТ ТОК „Політ” розроблені та заключені під майно ССП „Політ" (аркуш справи 38 том2).
Згідно пункту 3.4 Статуту ЗАТ ТОК „Політ” товариство є власником належного йому майна, включаючи майно, що передано Товариству акціонерами в рахунок проведеної ними оплати за акції, що отримуються (аркуш справи 31том 2).
Цей висновок ґрунтується на аналогічній нормі матеріального закону –статті 12 Закону України „Про господарські товариства”.
На виконання установчого договору та Статуту ЗАТ ТОК „Політ” згідно акту №1 прийому –передачі від 15.10.2002 внесено в якості державного майна в статутний фонд ЗАТ ТОК „Політ” формально Фонд державного майна України передав матеріальні цінності станом на 01.10.2002, а саме : будівлі та споруди інфраструктури та території спеціалізованого санаторію –профілакторію „Політ” в смт. Новий Світ, місто Судак Автономної Республіки Крим.
Висновок суду, що ССП „Політ” був об’єктом союзного підпорядкування і тому його майном правомірно розпорядився Фонд державного майна України, не відповідає обставинам справи.
Так, ССП „Політ” ніколи не був об'єктом союзного підпорядкування. В справі відсутні докази того, що ССП „Політ” на 1991 рік (розпадок СРСР) відносився до підприємств або інших об'єктів союзного підпорядкування. ССП „Політ” побудований „ЛДІ ім.. М.М. Громова”, був і є його структурним підрозділом, спочатку без прав юридичної особи, потім у формі дочірнього підприємства „ЛДІ ім. М.М. Громова”, його майно внесено в реєстр федерального майна Російської Федерації.
„ЛДІ ім. М.М. Громова” ніколи не розташовувався на території України. Ці обставини підтверджуються Статутом ССП „Політ” і „ЛДІ ім.. М.М. Громова”, відповідачі ці факти визнають. Роблячи висновок про те, що майно ССП „Політ” на момент внесення його до статутного фонду ЗАТ ТОК „Політ” 15.10.2002 було державною власністю, суд невірно застосував статтю 1 Закону України „Про підприємства, установи і організації союзного підпорядкування, розташовані на території України”.
Суд послався також на те, що спірне майно було внесено до статутного фонду ЗАТ ТОК ”Політ” відповідно до наказу Фонду державного майна України №1791 від 10.10.2002 і що рішенням господарського суду міста Києва по справі № 17/469 від 21.10.2005 „ЛДІ ім. М.М. Громова” відмовлено в позові про визнання наказу незаконним і недійсним.
Ці посилання суду є безпідставними, в наказі Фонду державного майна України №1791 від 10.10.2002 відсутні дані про внесення до статутного фонду ЗАТ ТОК „Політ” майна ССП „Політ”. В наказі ССП „Політ” навіть не згадується.
З мотивувальної частини вказаного рішення господарського суду міста Києва слідує, що „ЛДІ ім. М.М. Громова” було відмовлено у визнанні даного наказу незаконним і недійсним в тому числі і у зв'язку з тим, що наказ не зачіпає майнових інтересів „ЛДІ ім. М.М. Громова” ССП „Політ”.
Отже, рішенням господарського суду міста Києва від 21.10.2005 встановлено, що відповідно до статті 35 Господарського процесуального кодексу України не підлягає доказуванню, що наказ Фонду державного майна України №1791 від 10.10.2002 не має відношення до майна ССП „Політ”. Іншого наказу, в якому б Фонд державного майна України розпорядився б майном ССП „Політ” шляхом внесення до статутного фонду ЗАТ ТОК „Політ” в справі немає.
Посилання суду, як правомірність дій Фонду державного майна України на наказ №1179 від 04.07.2001 також не відповідає обставинам справи, оскільки цей наказ є нормативним актом Фонду державного майна України загального характеру і про майно ССП „Політ” не згадує. Згідно пункту 6 цього наказу, створення господарських товариств на базі об'єктів, право власності на які врегульовано Угодою між Україною і Російською Федерацією "Про взаємне визнання прав і регулюванню відносин власності" від 15.01.1993 Угода оформляється окремим наказом Фонду державного майна України. Такого наказу в справі не має та Фондом державного майна України не надано.
У зв'язку з чим ССП "Політ" у позові про визнання недійсним наказу Фонду державного майна України №1179 від 04.07.2001 слід відмовити.
Відносно застосування норм матеріального закону слід зазначити, що відповідно до статті 4 Угоди Україна визнала, що об'єкти соціальної сфери, які знаходяться на її території: у тому числі санаторії-профілакторії, будівництво яких здійснювалося за рахунок коштів підприємств колишнього союзного підпорядкування, розташованих на території Російської Федерації є власністю Російської Федерації.
Той факт, що право власності на ССП „Політ” регулюється статтею 4 Угоди, підтверджується Постановою Кабінету Міністрів України №316 від 05.05.1995 „Про управління майном, що знаходиться в загальнодержавній власності, розташованому на території Автономної Республіки Крим", яке, підпорядкувавши органам державного управління здравниці, є загальнодержавною власністю України, включило ССП „Політ” в перелік об'єктів, які відповідно до статті 4 Угоди можуть бути віднесені до власності Російської Федерації.
На момент прийняття спірних засновницьких документів питання про право власності на майно ССП „Політ” між Україною і Російською Федерацією не врегульовано.
Ця обставина підтверджується пунктом 4 установчого договору і п.п.7.7 п.7 Статуту ЗАТ ТОК „Політ”. Повідомляючи ССП „Політ” про створення ЗАТ ТОК „Політ” листом від 11.12.2002 вих. .№ 10-27-19176, Фонд державного майна України зазначив „пропонуємо, до остаточного врегулювання прав власності Російської Сторони на даний майновий комплекс, фактично передати згідно акту прийому-передачі майно спеціалізованого санаторію „Політ” на баланс новоутвореного ЗАТ „Туристично-оздоровчий комплекс „Політ”.
Таким чином, Фонд державного майна України без узгодження з органом, уповноваженим Російською Федерацією на врегулювання відносин власності в рамках Угоди, в односторонньому порядку розпорядився майном, право власності на яке регулюється статтею 4 Угоди і щодо якого між Україною і Російською Федерацією протокол ще не підписано.
Верховний Суд України в інформаційному листі від 29.08.2005 за № 3.2.-2005 вказав, що стороною, за якою може бути визнано право власності на спірні об'єкти, право власності на які врегульовано ст. 4 Угоди є держава Україна або Російська Федерація. Рішення про право власності оформляється Протоколом між органами, уповноваженими розпоряджатися державним майном Сторін, спори щодо застосування норм Угоди розв’язуються відповідно до статті 16 Угоди шляхом взаємних консультацій і переговорів на різних рівнях і не можуть розв’язуватися в судовому порядку.
Угодою не передбачено право органів державного управління України в односторонньому порядку розпоряджатися об'єктами, право власності на які врегульовано Угодою.
Підписавши 15.10.2002 акт прийому - передачі ЗАТ ТОК "Політ" майно об'єкту, право власності на який врегульовано Угодою, як нібито що належить Україні, за відсутності протоколу і згоди Російської Федерації, Фонд державного майна України порушив статтю 4 Угоди і вийшов за межі наданих йому повноважень (аркуш справи 20 том 2).
Відповідно до статті 1 Закону України „Про господарські товариства” господарські товариства створюються шляхом об'єднання засновниками їх майна, а не чужого.
Пункт 4 установчого договору про створення і діяльність ЗАТ ТОК „Політ” від 15.10.2002, укладеного між Фондом державного майна України і ЗАТ (в теперішній час ТОВ) „Арма”, п.п.6.3 п.6 Статуту ЗАТ ТОК „Політ” і Акт прийому-передачі майна ССП „Політ” до статутного фонду ЗАТ ТОК „Політ” від 15.10.2002 протирічить пунктам 2,4,13 Угоди України та Російської Федерації від 15.01.1993 "Про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності", яка ратифікована Верховною Радою України 22.06.2003 №3313 і є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню. Отже, установчий договір і Статут ЗАТ ТОК „Політ” є незаконним і внаслідок цього недійсними.
У зв'язку з чим судом неправомірно застосовано до вирішення спору Роз'яснення Вищого арбітражного суду України №02-5/225 від 02.04.1994 „Про деякі питання практики рішення спорів, пов'язаних з судовим захистом прав державної власності” та статті 140 Господарського кодексу України, 386, 392 Цивільного кодексу України, які не розповсюджуються на майно, передбачене Угодою між Україною та Російською Федерацією від 15.01.1993.
ССП „Політ” з 1986 року і до теперішнього часу володіє спірним майном правомірно, так як рішень компетентних органів щодо неправомірності володіння ССП „Політ” і „ЛДІ ім. М.М. Громова” закріпленим за ним майном, ні на момент прийняття відповідачами спірних засновницьких документів, ні на дату прийняття судом рішення по справі немає, також рішення суду не містить посилання на докази неправомірності володіння, у зв'язку з чим у задоволенні позову про витребування майна із чужого незаконного володіння ЗАТ ТОК "Політ" слід відмовити.
ССП „Політ” названо також російським підприємством в статті 3 Угоди між Урядом Російської Федерації і Урядом України від 20.08.1997 "Про співпрацю в області розробки, виробництва, поставок і експлуатації авіаційної техніки" підписаної на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №887 від 15.08.1997.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №530-р від 12.09.2002 „Про посилення контролю за виконанням угод між Урядами України і Російської Федерації про співпрацю в області розробки, виробництва, поставок і експлуатації авіаційної техніки", вказано на необхідність посилення відповідальності за виконанням таких Угод, в переліку яких в п.8 Додатки до Розпорядження, вказана Угода від 15.08.1997 з протоколами до неї від 27.01.2000 і від 09.08.2001.
Згідно доповідної записки директора Департаменту оборонно-промислової політики і військово-технічної співпраці від 22.12.2004 питання про теперішній статус майна ССП „Політ” передано на розгляд підкомісії з питань власності змішаної Українсько-Російської комісії по співпраці.
Відповідно до ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода
на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Частиною 3 статті 4 Господарського процесуального кодексу України встановлено що, якщо в міжнародних договорах України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору.
З матеріалів справи слідує, що спірний ССП "Політ" є об'єктом соціальної сфери, який знаходиться на території України, і будівництво та обслуговування якого здійснюється за рахунок коштів Оборонного відомства Російської Федерації.
Відносини власності на об'єкти виробничого і соціального призначення, розташовані на території України та Росії, що були збудовані за часів існування СРСР, врегульовані Угодою.
Положення ст. 4 Угоди не визнають право власності Сторін Угоди на об'єкти соціального призначення, а лише дають можливість Сторонам підтвердити своє право власності.
Статтями 2, 4 Угоди передбачено порядок проведення робіт з документами щодо визнання прав власності Російської Федерації на об'єкти, розташовані на території України, і прав власності України на об'єкти, розташовані на території Російської Федерації.
Відносно до Угоди Стороною, за якою може бути визнано право власності на спірний об'єкт, є держава Україна або Російська Федерація.
Судова колегія вважає, що до визначення статусу майна ССП „Політ” відповідно до діючих міжнародних Угод між Україною і Російською Федерацією щодо регулювання прав власності, до підписання відповідного протоколу щодо ССП „Політ”, спір не може розглядатися в судовому порядку і підлягає припиненню на підставі п.1 ч. 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, так як спір повинен вирішуватися у рамках Угоди між Україною та Російською Федерацією від 15.01.1993.
В той же час, згідно статті 124 Конституції України, Постанови Верховного Суду України №9 від 01.11.1996 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі, у зв'язку з чим судова колегія вважає, що по спору повинно бути прийнято рішення по суті.
Внесення майна ССП "Політ" Фондом державного майна України до статутного фонду ЗАТ ТОК „Політ” є незаконним, установчий договір про створення ЗАТ ТОК „Політ” і його Статут - недійсними. Оскільки питання про способи оплати акцій є необхідною умовою правомірності засновницьких документів закритих акціонерних товариств, установчий договір і Статут ЗАТ ТОК „Політ” є незаконними , так як в порушення статті 1 Закону України „Про господарські товариства” Фонд державного майна України вніс в його статутний фонд неналежне йому майно.
З урахування вищевикладеного, судова колегія вважає апеляційну скаргу підлягаючою задоволенню, рішення суду скасуванню.
Керуючись статтями 101, 103, (пункт 4) 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу спеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ" задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.02.2006 у справі №2-8/1779-2006 скасувати.
3.Визнати частково недійсними засновницькі документи (засновницький договір, Статут від 15.10.2002) Закритого акціонерного товариства "Турисько-оздоровчий комплекс "Політ" з моменту їх реєстрації в частині сплати акцій Фондом державного майна України 49% уставного фонду майном ССП "Політ".
4. Закритому акціонерному товариству "Турисько-оздоровчий комплекс "Політ" в позові про витребування майна з чужого незаконного володіння і визнання права власності на майно ССП "Політ" відмовити .
5. ССП "Політ " в задоволенні позову про визнання недійсним наказу Фонду державного майна України №1179 від 04.07.2001 відмовити.
6. Накази господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.04.2006 визнати такими, які не підлягають виконанню.
7. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Турисько-оздоровчий комплекс "Політ" ( вул. Об'їздна,10, місто Сімферополь, 95014, ОКПО 32271228, р/р 260070102955 в КРФ АТ "Кредит Банк" (Україна) МФО 324913) на користь Спеціалізованого санаторію - профілакторію "Політ" (вул. Л. Голіцина, 1, Новий Світ, 98032, ОКПО 23192568, р/р 260082301130235 в СФ ВАТ "МКБ", м. Судак, МФО 324883) державне мито у сумі 136,00 грн. (85,00 грн. +51,00грн.), за інформаційне - технічне забезпечення судового процесу 118,00 грн.
8. Доручити господарському суду Автономної Республіки Крим видати накази.
Головуючий суддя З.Д. Маслова
Судді І.В. Антонова
Л.М. Заплава