Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 листопада 2010 року 10:55 № 2а-10556/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «РОДА»
до відповідачаДержавної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва провизнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій За участю представників сторін:
Від позивача: Лісовський А.В.- представник за довіреністю
Відповідач: Вернигора О.О.- представник за довіреністю
у судовому засіданні 11.11.2010р. відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ТОВ «ТД «РОДА»звернулось до суду з позовом про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002422330 від 05.07.10р. на суму 44358, 50 грн.
Представник позивача у судових засіданнях позовні вимоги підтримав та не погоджуючись із застосуванням штрафних (фінансових) санкцій в сумі 44358, 50 грн., вказував на відсутність порушення вимог п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»при видачі розрахункового документа невстановленої форми. Позивач вважає, що форма і зміст розрахункових документів, які видаються ним при здійсненні розрахункових операцій, відповідають вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00р. №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за № 105/5296.
Позивач посилався також і на те, що на момент перевірки використовував касовий апарат, внесений до Державного реєстру РРО; форму та зміст видаткового чеку визначає внутрішнє програмне забезпечення РРО. У посібнику з експлуатації даного апарату наведено зразок видаткового чеку з переліком усіх реквізитів, які повинен мати видатковий чек. Виданий позивачем видатковий чек відповідає вказаному зразку.
Враховуючи викладене, позивач вважає оспорюване рішення неправомірним та просить його скасувати.
Представник відповідача проти позову заперечував, мотивуючи тим, що під час проведення перевірки встановлено проведення позивачем розрахункових операцій за період з 23.04.10р. до дати проведення перевірки на загальну суму 8871, 70 грн. без роздрукування відповідних розрахункових документів, а саме: касові чеки позивача при повернення товарів, не містили один із обовязкових реквізитів - «повернення або видача коштів».
У звязку з таким порушенням та на підставі п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ДПІ застосовано штрафну санкцію у пятикратному розмірі вартості проданих товарів.
Враховуючи викладене, відповідач вважає спірне рішення правомірним та просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд
В С Т А Н О В И В:
ДПІ у Святошинському районі м. Києва проведена перевірка господарської одиниці позивача (магазин, що розташований за адресою: м. Київ, вул.. В. Василевської, 7) щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 21.06.10р. №0501/26/57/23/21567298.
На підставі зазначеного акта, ДПІ у Святошинському районі м. Києва прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №00002422330 від 05.07.10р., згідно з яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкцій у розмірі 44358, 50 грн.
Як вбачається з матеріалів перевірки, штрафні (фінансові) санкції у вказаній сумі застосовані на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(надалі - Закон) та у звязку з виявленими перевіркою порушеннями п. 1 ст. 3 Закону.
Такі порушення, на думку податкового органу, полягали у проведенні розрахункових операцій за період з 23.04.10р. до моменту проведення перевірки на загальну суму 8871, 70 грн. без роздрукування відповідних розрахункових документів, з покликанням на те, що касові чеки позивача при повернення товарів, не містили один з обовязкових реквізитів - «повернення або видача коштів».
Суд не погоджується з висновком податкового органу про порушення, вважає застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 44358, 50 грн. неправомірним, а позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, відповідно до п. 1 ст. 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до ст. 2 Закону, розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Вимоги до форми і змісту розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків субєктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00р. №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за № 105/5296 /надалі Положення/.
Відповідно до п. 4.1 та п. 4.2 Положення, фіскальний касовий чек видачі коштів (далі - видатковий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків у разі видачі коштів покупцеві при поверненні товару, рекомпенсації послуги, прийнятті цінностей під заставу, виплаті виграшів у державні лотереї та в інших випадках. Форма N ФКЧ-2 видаткового чека наведена в додатку 2. Видатковий чек повинен містити обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно із Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН"; для СГ, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД"; назву операції виплати; суму коштів, яка видається за операцією виплати; якщо операція виплати повторюється, - то кількість здійснених однотипних операцій виплати, суму коштів за цими операціями; літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої суми коштів, що видається; позначення форми виплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою виплати; загальну суму виданих коштів у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО"; для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку операціями виплати, на початку рядка - великі літери "ПДВ"; порядковий номер видаткового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН"; напис "ВИДАТКОВИЙ ЧЕК" та логотип виробника.
Як зазначено вище, податковий орган вбачає порушення у відсутності у видаткових чеках такого реквізиту як «повернення коштів».
Разом з тим, сам по собі видатковий чек, затвердженого взірця, відображає повернення коштів за товари (послуги).
Так, відповідно до Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів, що затверджені Держкомісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом, видатковий чек - сформований електронним контрольно-касовим апаратом без втручання оператора чек повернення коштів за товари (послуги).
Податковим органом встановлено, що у періоді проведення перевірки позивач використовував РРО Mini- 500.02 МЕ з версією програмного забезпечення 52-01.
Відповідно до довідки ТОВ «Юнісістем»(сервісного центу виробника вказаної моделі РРО) №22-06/10-16 від 22.06.10р., РРО, який використовує позивач, внесений до Державного реєстру РРО та відповідає всім вимогам щодо форми та змісту розрахункових документів. Крім того, у довідці зазначено, що під час внесення до Державного реєстру РРО вказаний касовий апарат проходив експертизу на відповідність нормативним документам, у тому числі на відповідність Положенню. Вказані обставини не заперечує і податковий орган, яким видано реєстраційне посвідчення № 2657009699 на РРО Mini- 500.02 МЕ з версією програмного забезпечення 52-01 відповідно до Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги)
У листі від 04.10.10р. №4.10.10р. ТОВ «Юнісістем»зазначено, що форму та зміст видаткового чека визначає внутрішнє програмне забезпечення РРО. Змінювати його під час експлуатації РРО заборонено. РРО Mini-500.02 МЕ з версією програмного забезпечення 52-01 не дозволяє друкувати у видатковому чеку реквізити «повернення коштів»або «видача коштів».
У посібнику по експлуатації РРО Mini- 500.02 МЕ з версією програмного забезпечення 52-01 (витяг з якого долучено до матеріалів справи) наведено зразок видаткового чека.
Видаткові чеки, які видає господарська одиниця позивача відповідають наведеному у посібнику зразку, вимогам Положення та мають усі необхідні реквізити.
За таких обставин, відсутні підстави для висновку про порушення позивачем вимог Закону щодо роздрукування відповідних розрахункових документів.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про неправомірність рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002422330 від 05.07.10р. на суму 44358, 50 грн., у звязку з чим таке рішення підлягає скасуванню, а позов - задоволенню.
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00р. №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за № 105/5296, ст. 250 ГК України, ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
задовольнити адміністративний позов.
Визнати недійсним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва №0002422330 від 05.07.10р. на суму 44358, 50 грн.
Дана постанова набирає законної сили відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Шелест С.Б.
Постанова складена в повному обсязі: 16.11.2010р.