Постанова № 12404840, 16.11.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2010
Номер справи
2а-8303/10/1870
Номер документу
12404840
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2010 р. Справа № 2а-8303/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

представника позивача - Шульги М.В., відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Суми до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція в м. Суми (далі по тексту позивач, ДПІ в м. Суми), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі по тексту відповідач, ФОП ОСОБА_2) податковий борг у розмірі 8377,30 грн, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач всупереч вимогам ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII порушив строки сплати податку з доходів фізичних осіб та орендної плати з фізичних осіб, у звязку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що станом на день розгляду справи сума заборгованості відповідачем залишається не сплаченою.

У судовому засіданні відповідач визнав позов, пояснив, що вказана сума заборгованості виникла у звязку зі складним фінансовим станом, крім того, на даний час він знаходиться на стадії припинення підприємницької діяльності.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідач ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованим Виконавчим комітетом Сумської міської ради від 02.02.1998 р. за номером 2632017 0000 007090, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 30).

У судовому засіданні встановлено, що 01.02.2010 р. відповідач подав до Державної податкової інспекції в м. Суми декларацію про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2009 року або за інший період звітного року. Відповідно до п. 1.3. декларації ФОП ОСОБА_2 одержав доходи в сумі 2675,50 грн від підприємницької діяльності (а.с. 4).

Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі по тексту Закон) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем самостійно було подано податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009, 2010 роки, якою визначено суму податкового зобовязання (а.с. 18, 22, 26, 28).

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

У судовому засіданні встановлено, що заборгованість у розмірі 4393,81 грн виникла внаслідок несплати суми узгодженого податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року2535-XII використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Стаття 17 даного Закону встановлює, що податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий (податковий) звітний період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.12.2010 р. посадовою особою ДПІ в м. Суми була проведена невиїзна документальна перевірка ФОП ОСОБА_2 з питання своєчасності сплати орендної плати за землі ділянки державної та комунальної власності за жовтень 2009 року. У результаті перевірки встановлено порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобовязань (а.с. 24). За результатами проведеної перевірки на підставі акту № 752/17-319/1940905477 від 03.12.2010 р. «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати орендної плати за землі державної та комунальної власності до бюджету» ДПІ в м. Суми було прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 0000351703/0/6060 від 03.02.2010 р., яким відповідачу визначена сума податкового зобовязання за платежем орендна плата за землі державної та комунальної власності в сумі 4,74 грн, яке було отримано відповідачем особисто, про що свідчить його підпис у відповідній графі рішення (а.с. 25). Зазначене податкове повідомлення-рішення в установленому порядку не оскаржене, а тому вважається узгодженим та набуло статусу податкового боргу.

Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.

На виконання вказаної норми закону позивачем було виставлено ФОП ОСОБА_2 першу податкову вимогу за формою «Ф1» від 20 листопада 2009 року № 1/4004 на суму 152,45 грн та другу податкову вимогу за формою «Ф2» від 25 січня 2010 року № 2/48 на суму 124,65 грн, які були отримані відповідачем особисто 23.12.2009 р. та 03.02.2010 р. відповідно (а.с. 17).

З метою погашення боргу з податку з доходів фізичних осіб позивачем було прийняте податкове повідомлення форми «Ф» № 0003761701/0 від 15.02.2010 р. на суму 2028,97 грн та податкове повідомлення форми «Ф» № 0005461701/0 від 01.03.2010 р. на суму 668,70 грн, які були отримані відповідачем особисто, про що свідчить його підпис у відповідній графі кожного з повідомлень (а.с. 29).

Однак сума податкової заборгованості сплачена не була.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» до обовязків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 11 Закону України «Про систему оподаткування» закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.

Згідно п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.

На підставі п.п. 1, 2, 6 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.

Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується довідкою про заборгованість (а.с. 16), даними облікової картки платника (а.с. 8-13), і складає 8377,30 грн, у т.ч.:

3983,49 грн податку з доходів фізичних осіб;

4393,81 грн орендної плати з фізичних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи в повному обсязі не сплачена та складає 8377,30 грн, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9, 11 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 5, 6 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 10, 11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», ст. ст. 2, 14, 17 Закону України «Про плату за землю», ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Суми до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (40030, АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) податковий борг у розмірі 8377,30 грн (вісім тисяч триста сімдесят сім грн 30 коп), у т.ч.: заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 3983,49 грн на р/р 33218801700002, ГУДК в Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23636315, та заборгованість по орендній платі з фізичних осіб в сумі 4393,81 грн на р/р 33215815700002, ГУДК в Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23636315.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

<Список ><Дата >

З оригіналом згідно

Суддя Л.М. Опімах