Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2010 р. № 2а-5121/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Запотічного І.І.,
за участю секретаря судового засідання Жарській І.М.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у м. Львові справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області до Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції про скасування постанови від 25.05.2010 року ВП № 19253059 та зобовязання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
Державна податкова інспекція у Сокальському районі Львівської області звернулася до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції та просить з наведених у ньому підстав скасувати постанову від 25.05.2010 року ВП № 19253059 та зобовязати Відділ державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції вжити заходів щодо примусового виконання виконавчого листа, виданого Львівським окружним адміністративним судом від 23.03.2010 року № 2а-4894/2009 у відповідності до норм чинного законодавства України.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, зокрема зазначив, що виконавче провадження підлягало обовязковому зупиненню на підставі п.15 ч.1 ст. 34 Закону «Про виконавче провадження»лише у тому разі, якщо заборгованість підприємства паливно-енергетичного комплексу за виконавчим документом виникла до 01.01.2005 року внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні від 16.08.2010 року, зазначив, що норми ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження»містять виключний перелік підстав, за яких виконавче провадження підлягає обовязковому зупиненню. Враховуючи те, що боржник ДП "Львівугілля" включений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 23.03.2010 року по справі № 2а-4894/09/1370 приєднано до зведеного виконавчого провадження правомірно.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст.181 КАСУ учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Судом встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 року у справі № 2а-4894/09/1370 позовні вимоги ДПІ в Сокальському районі Львівської області задоволено повністю, стягнуто з ДП "Львіввугілля" до Державного бюджету борг в розмірі 3567637,29 грн. На виконання зазначеної постанови 23.03.2010року видано виконавчий лист.
17.05.2010 року державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 19253059 на виконання виконавчого листа № 2а-4894/2009, виданого 23.03.2010 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Львіввугілля»(юридична адреса: 80000, Львівська область, Сокальський район, м. Сокаль, вул.. Б.Хмельницького, 26, ЄДРПОУ 32323256) до Державного бюджету борг в розмірі 3567637,29 грн.
Статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження»від 21.04.1999 року № 606-XIV (з наступними змінами і доповненнями) встановлено, що примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів. Відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню, зокрема, такі виконавчі документи як виконавчі листи, що видаються судами (п. 1 ч. 2 ст. 3 Закону).
25.05.2010 року держаним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції винесено постанову про приєднання виконавчого провадження № 19253059 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-4894/2009 до зведеного виконавчого провадження № 3594016, яке веде Відділ Державної виконавчої служби Червоноградського МУЮ..
Судом встановлено, що боржник (ДП "Львіввугілля") бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до преамбули Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»від 23.06.2005 року № 2711-ІV, з наступними змінами та доповненнями, метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості. Цей Закон визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Пунктом 15 ст. 34 та ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає обовязковому зупиненню у випадку внесення підприємства (боржника) паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до закінчення дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Стаття 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» містить визначення термінів, які вживаються в цьому Законі, зокрема, "заборгованість" це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; "розрахункова дата" - дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2005 року.
Тобто, з аналізу наведених норм вбачається, що обов'язковому зупиненню підлягає виконавче провадження, де боржником є підприємство паливно-енергетичного комплексу згідно з Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", заборгованість якого виникла до 01.01.2005 року у зв'язку з несплатою коштів за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена, або є податковим боргом або є внеском до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України або передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії, або підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Аналогічна позиція викладена в листі Департаменту державної виконавчої служби від 28.02.2006 року № 25-1/149. Зокрема, державним виконавцям розяснено, що виконавче провадження підлягає обовязковому зупиненню на підставі п.15 ч.1. ст.34 Закону України "Про виконавче провадження" лише у тому разі, якщо заборгованість підприємства паливно-енергетичного комплексу за виконавчим документом виникла до 1 січня 2005 року внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.
Враховуючи вищенаведене, а також з врахуванням того, що заборгованість ДП "Львівугілля" в розмірі 3567637,29 грн. виникла до розрахункової дати, тобто до 01.01.2005 року (як це вбачається з постанови Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 року), що не заперечується сторонами, відповідачем не надано належних доказів правомірності своїх дій, суд вважає, що державний виконавець Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції неправомірно виніс постанову про приєднання виконавчого провадження № 19253059 до зведеного виконавчого провадження № 3594016, тому дана постанова підлягає скасуванню.
Статтею 5 Закону України "Про виконавче провадження" на державного виконавця покладено обовязок вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі про примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Відтак, вимога ДПІ в Сокальському районі Львівської області про зобов'язання відповідача вжити заходи щодо примусового виконання виконавчого листа від 23.03.2010 року по справі № 2а-4894/2009 року також підлягає задоволенню.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що позов слід задоволити.
Відповідно до ч.2, 5 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у формі судового збору, не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 11, 69-71, 86, 161-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції від 25.05.2010 року ВП № 19253059 про приєднання виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-4894 виданого Львівським окружним адміністративним судом 23.03.2010 року до зведеного виконавчого провадження № 3594016.
Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції вжити заходи щодо примусового виконання виконавчого листа, виданого Львівським окружним адміністративним судом від 23.03.2010 року по справі № 2а-4894/2009 у відповідності до норм чинного законодавства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова в повному обсязі складена 17.11.2010 року.
Суддя Запотічний І.І.