Постанова № 12404326, 15.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2010
Номер справи
2а-24561/10/0570
Номер документу
12404326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2010 р. справа № 2а-24561/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Абдукадирової К.Е.

при секретаріОкрибелашвілі В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державного підприємства «Селидіввугілля», м. Селидове

до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області

про визнання неправомірними дій Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області по зарахуванню сум сплачених 30 липня 2010 року, 31 серпня 2010 року, 17 вересня 2010 року та 27 вересня 2010 року поточних податкових зобовязань з платежу за користування надрами за 3-й квартал 2010 року у погашення податкового боргу минулих періодів без врахування призначення платежу, вказаного в платіжних дорученнях № 113, 15247, 15971 та 16178; зобовязання Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області внести зміни до картки особового рахунку платника податків Державного підприємства «Селидіввугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з платежу за користування надрами в розмірі 11711,83 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 563741,04 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Красільнікової С.О. за дов. від 29 вересня 2010 року

від відповідача: Фортель М.Л. за дов. від 25 березня 2010 року

ВСТАНОВИВ:

Державним підприємством «Селидіввугілля» заявлено позов до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання неправомірними дій Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області по зарахуванню сум сплачених 30 липня 2010 року, 31 серпня 2010 року, 17 вересня 2010 року та 27 вересня 2010 року поточних податкових зобовязань з платежу за користування надрами за 3-й квартал 2010 року у погашення податкового боргу минулих періодів без врахування призначення платежу, вказаного в платіжних дорученнях № 113, 15247, 15971 та 16178; зобовязання Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області внести зміни до картки особового рахунку платника податків Державного підприємства «Селидіввугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з платежу за користування надрами в розмірі 11711,83 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 563741,04 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на відсутність повноважень податкового органу змінювати призначення платежу, вказаного в платіжних дорученнях, погашати податковий борг минулих періодів, а також нараховувати пеню за прострочення податкових зобовязань, оскільки зазначені дії суперечать нормам Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III(далі Закон №2181) та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 за № 377/89/76. Тому просить позов задовольнити.

Відповідач у письмових запереченнях проти позовних вимог заперечує, зазначає, що норми пункту 7.7 статті 7 Закону №2181 не передбачають можливість направлення грошових коштів в рахунок погашення податкових зобовязань, які мають більш пізніші строки виникнення. Пунктом 5.3. статті 5 Закону №2181 встановлено обовязок платника податків сплатити узгоджену суму податкового зобовязання у визначні законом строки. У разі закінчення встановлених строків погашення узгоджених сум податкових зобовязань, на суму погашеного податкового боргу нараховується пеня у відповідності до статті 16 Закону №2181. Відповідач, посилаючись на норми Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за № 843/11123, зазначає, що суми пені нараховуються в автоматичному режимі засобами програмного забезпечення. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем пропущено місячний строк для звернення до суду з даним позовом, встановлений частиною 5 статті 99 КАС України. Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Селидіввугілля» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 6 червня 2005 року, включене до ЄДРПОУ за номером 33426253 (арк. справи 9, 10), перебуває на податковому обліку в Красноармійській обєднаній державній податковій інспекції Донецької області.

30 липня 2010 року платіжним дорученням № 113 на суму 100000,00 грн. з призначенням платежу «збір за надра за 3-й квартал 2010 року» позивач сплачував податкові зобовязання з плати за користування надрами за 3-й квартал 2010 року (арк. справи 12) за розрахунком № 9004929953 від 9 листопада 2010 року за 9 місяців 2010 року (арк. справи 36).

Згідно зворотного боку облікової карти платника податків (арк. справи 33), зазначені кошти в сумі 99919,59 грн. спрямовані позивачем на погашення недоїмки за розрахунком № 9002828253, а 80,41 грн. на погашення пені.

31 серпня 2010 року платіжним дорученням № 15247 на суму 300000,00 грн. з призначенням платежу «збір за надра за 3-й квартал 2010 року» позивач сплачував податкові зобовязання з плати за користування надрами за 3-й квартал 2010 року (арк. справи 14) за розрахунком № 9004929953 від 9 листопада 2010 року за 9 місяців 2010 року (арк. справи 36).

Згідно зворотного боку облікової карти платника податків (арк. справи 34), зазначені кошти в сумі 296904,60 грн. спрямовані позивачем на погашення недоїмки за розрахунком № 9002828253, зменшення недоїмки по Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року № 2711-IV та погашення розстрочених платежів по мировій угоді, укладеної відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а 3095,40 грн. на погашення пені.

17 вересня 2010 року платіжним дорученням № 15971 на суму 173000,00 грн. з призначенням платежу «збір за надра за 3-й квартал 2010 року» позивач сплачував податкові зобовязання з плати за користування надрами за 3-й квартал 2010 року (арк. справи 16) за розрахунком № 9004929953 від 9 листопада 2010 року за 9 місяців 2010 року (арк. справи 36).

Згідно зворотного боку облікової карти платника податків (арк. справи 34), зазначені кошти в сумі 181372,03 грн. спрямовані позивачем на погашення недоїмки за розрахунками № 9001607182 та № 9003070513, зменшення недоїмки по Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року № 2711-IV та погашення розстрочених платежів по мировій угоді, укладеної відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а 8372,03 грн. на погашення пені.

27 вересня 2010 року платіжним дорученням № 16178 на суму 2452,87 грн. з призначенням платежу «збір за надра за 3-й квартал 2010 року» позивач сплачував податкові зобовязання з плати за користування надрами за 3-й квартал 2010 року (арк. справи 16) за розрахунком № 9004929953 від 9 листопада 2010 року за 9 місяців 2010 року (арк. справи 36).

Згідно зворотного боку облікової карти платника податків (арк. справи 35), зазначені кошти в сумі 2288,55 грн. спрямовані позивачем на погашення недоїмки за розрахунком № 9003070513, а 163,99 грн. на погашення пені.

Дії щодо зазначеного розподілу сум основного платежу та нарахування пені 80,41 грн., 3095,40 грн., 8372,03 грн. та 163,99 грн. (всього 11711,83 грн.) є предметом оскарження в даній справі.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Суд також не приймає посилання відповідача на правомірність зарахування сплачених позивачем сум податкових зобовязань з плати за користування надрами в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу з посиланням на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону № 2181 та на норми Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за № 843/11123.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону № 2181 визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобовязаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обовязок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обовязок саме контролюючого органу (у даному випадку органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону № 2181 або іншими законами з питань оподаткування.

Як визначено підпунктом 7.1.1 пункту 7.7 статті 7 Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно із пунктом 6 статті 7 Закону України «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 № 679-XIV, Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції, реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

З наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону № 2181 слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом № 2181, який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

Як зазначає відповідач, суму коштів у розмірі 11711,83 грн., нараховано відповідно до норм статті 16 Закону № 2181.

У відповідності до підпункту 16.1.1. пункту 16.1. статті 16 Закону № 2181, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктом 16.3.3. пункту 16.3. статті 16 Закону № 2181,встановлено, що при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Платник податків не сплачував пеню разом зі сплатою податкового боргу.

Враховуючи те, що податковим органом пеня нарахована без урахування призначання платежу, вказаного у платіжних дорученнях, зазначене призвело до нарахування пені, яка не відповідає підставам її нарахування, що визначені підпунктом 16.1.1. пункту 16.1. статті 16 Закону № 2181 - після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 3.6. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за № 843/11123, зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

Таким чином, нарахування пені відображається в картці особового рахунку платника податків.

Враховуючи те, що податковим органом неправомірно нарахована пеня у розмірі 11711,83 грн., ці операції підлягають виключенню з картки особового рахунку з плати за видобуток, пошук та розвідку корисних копалин загальнодержавного значення.

Суд не приймає посилання відповідача на пропущення позивачем строків звернення до суду з даним позовом, встановлених частиною 5 статтею 99 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дій, які вчинені відповідачем після 30 липня 2010 року та зобовязання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи предмет позову та спосіб захисту порушеного права, який правильно обраний позивачем, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до суду, встановленій частиною 2 статті 99 КАС України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач, у відповідності до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не довів правомірність своїх дій щодо зарахування сум сплачених поточних податкових зобовязань в рахунок погашення боргу минулих періодів та нарахування пені, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору за приписами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання неправомірними дій Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області по зарахуванню сум сплачених 30 липня 2010 року, 31 серпня 2010 року, 17 вересня 2010 року та 27 вересня 2010 року поточних податкових зобовязань з платежу за користування надрами за 3-й квартал 2010 року у погашення податкового боргу минулих періодів без врахування призначення платежу, вказаного в платіжних дорученнях № 113, 15247, 15971 та 16178; зобовязання Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області внести зміни до картки особового рахунку платника податків Державного підприємства «Селидіввугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з платежу за користування надрами в розмірі 11711,83 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 563741,04 грн. задовольнити.

Визнати неправомірними дії Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області по зарахуванню сум сплачених 30 липня 2010 року, 31 серпня 2010 року, 17 вересня 2010 року та 27 вересня 2010 року поточних податкових зобовязань з платежу за користування надрами за 3-й квартал 2010 року у погашення податкового боргу минулих періодів без врахування призначення платежу, вказаного в платіжних дорученнях № 113, 15247, 15971 та 16178.

Зобовязати Красноармійську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області внести зміни до картки особового рахунку платника податків Державного підприємства «Селидіввугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з платежу за користування надрами в розмірі 11711,83 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 563741,04 грн.

Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Селидіввугілля» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 15 листопада 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 19 листопада 2010 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Абдукадирова К.Е.