ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
10.11.10Справа №2а-12199/10/10/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Кудряшової А.М.,
при секретарі Левченко Д.С.,
за участю представників сторін:
прокурора не з'явився;
представника позивача - Попової О.П., довіреність від 09.11.2010 року;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора Ніжньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Ніжньогірського районного управління юстиції АР Крим
до Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму»
про примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з позовом прокурор Ніжньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Ніжньогірського районного управління юстиції АР Крим до Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму» про ліквідацію громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму».
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та по суті справи пояснила, що незважаючи на неодноразові звернення та попередження, інформацію про здійснення статутної діяльності Громадською організацією «Ніжньогірський союз скаутів Криму» надано не було, організація не знаходиться за юридичною адресою, не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обовязкових платежах, не вносить платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України “Про обєднання громадян” і заподіює шкоду інтересам держави, незважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації, також організація не проводить засідання та переобрання статутних органів. З огляду на наведені факти, зазначає представник позивача, є правові підстави для задоволення позовних вимог прокурора Ніжньогірського району АР Крим в інтересах Ніжньогірського районного управління юстиції стосовно ліквідації Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму», а тому просила суд задовольнити уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
Прокурор та відповідач у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, відповідач подав до суду клопотання щодо розгляду справи за їх відсутністю, зазначив, що Громадська організація жне заперечує проти задоволення позову та підтвердив обставини викладені у позовній заяві.
Суд, враховуючі думку представника позивача, приймаючи до уваги, клопотання відповідачем щодо розгляду справи за його відсутністю, враховуючі, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, керуючись ч.3 ст. 122, ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності не зявившихся учасників процесу.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних суддів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно з Положенням про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 14.02.2007 року № 47/5 Районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції (далі управління юстиції) є територіальними органами Міністерства юстиції України (далі Мінюст). Управління юстиції підпорядковуються Мінюсту та безпосередньо Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі.
Відповідно до абзацу десятого пункту 3 Положення одним з основних завдань є легалізація місцевих громадських організацій, місцевих осередків всеукраїнських та міжнародних громадських організацій (крім місцевих громадських організацій та місцевих осередків всеукраїнських і міжнародних громадських організацій, легалізація яких віднесена до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад), реєстрація (державна реєстрація) місцевих благодійних організацій, інших юридичних осіб та статутів юридичних осіб у випадках та в порядку, установлених законодавством.
За таких обставин Ніжньогірське районне управління юстиції Міністерства юстиції України відповідно до п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України є субєктом владних повноважень як орган державної влади.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян” від 16.06.1992 року і постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993р. № 140 “Про затвердження Положення про порядок легалізації обєднань громадян” на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. А якщо органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій відповідно до п. 4 ст.17 має право звертатися з позовами до адміністративного суду.
Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України “Про обєднання громадян” визначено, що обєднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) яких згідно до ст. 14 Закону України “Про обєднання громадян” є обовязковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність обєднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації обєднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» є юридичною особою, зареєстрована у якості місцевої громадської організації Ніжньогірською районною державною адміністрацією АР Крим 05.02.1999 року, свідоцтво за № 13.
Юридична адреса організації 97000, АР Крим, смт. Ніжньогірськ, вул. Крилова, буд. 25, кв. 52.
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян” органи, що проводять легалізацію обєднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту.
Так, перевіркою Ніжньогірського районного управління юстиції статутної діяльності організації було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах Громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» не знаходиться, у звязку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність організації складено акт від 10.03.2010 року.
Також відсутність даної організації за юридичною адресою та не здійснення діяльності громадської організації було встановлено в поясненнях керівника Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму» Котової Г.М. від 17.03.2010 року.
Згідно Статуту Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму», зареєстрованого Ніжньогірською районною державною адміністрацією 05.07.1999 року, основною метою обєднання є навчальновиховна та загальноосвітня діяльність, підвищення інтелектуального потенціалу молоді.
Згідно зі ст. 13 Закону України “Про обєднання громадян” інформація стосовно місцезнаходження організації є невідємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 вищезгаданого Закону зміни та доповнення до статуту підлягають обовязковій реєстрації.
Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обовязковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту у звязку зі зміною місцезнаходження організації Громадською організацією «Ніжньогірський союз скаутів Криму» до органу реєстрації не надавались.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України “Про обєднання громадян” та статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” в частині обовязкової реєстрації змін у статутних документах.
Відповідно до одержаного Ніжньогірським районним управлінням юстиції заяви від керівника Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму» Котової Г.М. судом вбачається, що Громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» фактично припинила своє існування, оскільки керівник Котова Г.М. не заперечує проти ліквідації Громадської організації ««Ніжньогірський союз скаутів Криму».
Однак з моменту реєстрації організації до Ніжньогірського районного управління юстиції документи про саморозпуск Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму» не надавались. За такі порушення обєднання громадян несуть відповідальність, яка передбачена ст. 28 Закону “Про обєднання громадян” у тому числі в виді попередження і примусового розпуску (ліквідації).
Згідно ст. 29 Закону “Про обєднання громадян” якщо обєднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обовязкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.
За таких обставин Ніжньогірським районним управлінням юстиції на підставі ст.ст. 28, 29 Закону України “Про обєднання громадян” винесено попередження № 01/5-11/34 від 23.11.2008 року, у якому вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації.
Незважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.
Ніжньогірським районним управлінням юстиції 22.02.2010 року за № 01/5-11/125 вдруге було направлено Попередження на адреси членів Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму», але і на цей раз інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” Громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Але відповідно ч.1 ст.26 Закону України “Про обєднання громадян” обєднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Однак згідно даних, наданих Державною податковою інспекцією у Ніжньогірському районі АР Крим, Громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» з ІІІ кварталу податкову звітність не надає (лист від 20.05.10 року № 684/9/15-01).
За даними Управління Пенсійного фонду України в Ніжньогірському районі АР Крим Громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» зареєстрована в якості платника страхових внесків, станом на 04.03.2010 року заборгованості немає (лист від 04.03.2010 року № 588/02-29).
Відповідно до листа Відділу статистики в Ніжньогірському районі Головного управління статистики в АР Крим у ЄДРПОУ значиться громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму», ідентифікаційний код 26085927, юридична адреса 97100, АР Крим, смт. Ніжньогірський, вул. Крилова, б. 25, кв. 52.
Як вбачається з листа Ніжньогірського РВ ГУ МВС України в АР Крим за обліковими даними дозвільної системи Ніжньогірського РВ ГУ МВС України в АР Крим дозвіл на виготовлення печатей та штампів громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» не отримувала (лист від 16.03.2010 року № 64/2974).
За таких обставин суд приходить до висновку що Громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» не знаходиться за юридичною адресою, не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обовязкових платежах, не вносить платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України “Про обєднання громадян” і заподіює шкоду інтересам держави, незважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Громадська організація «Ніжньогірський союз скаутів Криму» не надала суду доказів виконання попередження Ніжньогірського районного управління юстиції та усунення порушень законодавства.
Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України «Про обєднання громадян» примусовий розпуск (ліквідація) обєднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.
Громадська організація «Злагода» після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, порушуючи тим самим статтю 25 Закону України “Про об'єднання громадян”. Тому має місце законна підстава для примусового розпуску (ліквідації) громадської організації.
За таких обставин є правові підстави для задоволення позовних вимог прокурора Ніжньогірського району АР Крим в інтересах Ніжньогірського районного управління юстиції стосовно ліквідації Громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму», так як вони підтверджені матеріалами справи та засновані на нормах чинного законодавства.
Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України “Про обєднання громадян”, про примусовий розпуск (ліквідацію) обєднання громадян реєструючий орган протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 10 листопада 2010 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанова була складена 12 листопада 2010 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Примусово розпустити (ліквідувати) громадську організацію «Ніжньогірський союз скаутів Криму» (97100, АР Крим, смт. Ніжньогірський, вул. Крилова, буд 25, кв. 52, ідентифікаційний номер 26085927), зареєстровану Ніжньогірською районною державною адміністрацією АР Крим 05.02.1997 року, свідоцтво про реєстрацію за номером 13.
3.Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
4.Зобовязати Ніжньогірське районне управління юстиції протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити про ліквідацію громадської організації «Ніжньогірський союз скаутів Криму» у засобах масової інформації.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.