Постанова № 123887, 13.09.2006, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
13.09.2006
Номер справи
38/340
Номер документу
123887
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.09.06 р. Справа № 38/340

Господарський суд Донецької області у складі судді Радіонової О.О.

при секретарі судового засіданні Тулаіновій І.А.

розглянувши матеріали справи за позовом: Урядового органу державного управління – Державна інспекція з енергозбереження м.Київ

до відповідача : Державного підприємства “Добропіллявугілля” м.Добропілля за актом перевірки відокремленого підрозділу “Шахта “Піонер” м.Новодонецьк Донецької області

про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 2 796 грн. 72 коп.

Представники:

від позивача: Киричок О.С. нач. за дов. № 12/168-2674 від 01.09.2006р.

від відповідача : Проценко А.І. юрисконсульт за дов. №1/1154 від 18.07.2006р.

Суть справи:

Позивач, Урядовий орган державного управління – Державна інспекція з енергозбереження м.Київ, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Державного підприємства “Добропіллявугілля” м.Добропілля за актом перевірки відокремленого підрозділу “Шахта “Піонер” м.Новодонецьк Донецької області про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 2 796 грн. 72 коп..

У зв’язку з набуттям чинності з 01.11.2005р. Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України” № 2953-1У від 06.10.2005р., яким пункти 6 та 7 розділу У11 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України були викладені в новій редакції, згідно якої до початку діяльності окружного адміністративного суду позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим Кодексом до адміністративної юрисдикції, заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв”язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, розглядаються господарським судом в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, 22.08.2006р. судом було відкрито провадження в адміністративній справі № 38/340, оскільки у спірних правовідносинах Державна інспекція з енергозбереження – урядовий орган державного управління, виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб’єкта, який є учасником спору та відповідає вимогам, передбаченим ст. 3 КАС України.

Відповідач позов визнає, про що повідомив у попередньому судовому засіданні та надав суду відгук від 12.09.2006р. № 01/993.

Судом складений протокол попереднього судового засідання згідно вимог ст. 45 КАС України.

З’ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення уповноважених представників сторін, господарський суд , -

ВСТАНОВИВ:

За даними Головного управління статистики у Донецькій області від 28.08.2006р. № 22-2/2664 станом на 28.08.1006р. відокремлений підрозділ “Шахта “Піонер” Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” ( ідентифікаційний код 33371655) вилучено із ЄДРПОУ у зв’язку з ліквідацією.

Державне підприємство “Добропіллявугілля” згідно довідці з ЄДРПОУ № 1-31-55 значиться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій як юридична особа (ідентифікаційний код 32186934).

Згідно до Положення про відокремлений підрозділ “Шахта “Піонер” Державного підприємства “Добропіллявугілля”, підрозділ входить до складу державного підприємства “Добропіллявугілля” згідно з наказами Мінпаливенерго України від 21.02.2003р. № 92 “Про реорганізацію ВАТ ДХК “Добропіллявугілля”, від 26.05.05р. № 237 та 238.

Структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження – територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області була проведена комплексна перевірка використання паливно-енергетичних ресурсів у відокремленому підрозділі “Шахта “Піонер” Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія”, що підтверджено актом № 18-6/05-026 КП від 23.05.2005р. Внаслідок перевірки встановлено факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст. 27 п”є” Закону України “Про енергозбереження” від 01.07.1994р. № 74-94-ВР є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі зазначеного акта перевірки застосовано підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів, яка складає 2 796,72 грн.

На підставі акту винесений припис до акту № 18-6/05-026 від 23.05.2006 щодо усунення порушень.

31.05.2005р. складена постанова № 18-6/05-10 ЕС про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно - енергетичних ресурсів.

Акт і постанова відокремленим підрозділом “Шахта “Піонер” не оскаржувалися.

Відповідно до Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. № 64, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2000р. за № 653/4874, підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування.

Відповідач до теперішнього часу не сплатив підвищену плату у сумі 2 796 грн. 72 коп., тому позивач просить стягнути її з відповідача.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на акт перевірки № 18-6/05-026 КП від 23.05.2005р., припис від 23.05.2005р., постанову № 18-6/05-10 ЕС від 31.05.2005р., розрахунки втрати теплової енергії, розрахунок собівартості теплової енергії, розрахунок ціни позову, правоустановчі документи тощо.

Відповідач посилається на відгук від 12.09.2006р. № 01/993, правоустановчі документи тощо.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні відповідно ч. 1 ст. 86 КАС України.

Відповідно до п. 1 Положення “Про Державну інспекцію з енергозбереження”, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2000р № 1039 “Питання Державної інспекції з енергозбереження” Державна інспекція з енергозбереження (далі - Інспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.

Пунктом 3 вказаного Положення передбачено, що Інспекція виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів та проводить державну експертизу об'єктів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Закон України “Про енергозбереження” (далі - Закон) від 1 липня 1994 року N 74/94 ВР визначає правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян.

Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються, зокрема, проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Статтею 26 Закону передбачено, що Державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Стаття 27 Закону передбачає відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження, а саме відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у, зокрема, використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів ( п.п.”є”).

Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання (далі- Порядок), затверджений наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. № 64, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2000р. за № 653/4874 встановлює механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та підпорядкованості.

Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати ( п.15 Порядку).

Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування ( п.16 Порядку).

Відповідно до п. 17 зазначеного Порядку у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Вимоги позивача по справі підтверджуються представленими доказами та не спростовується відповідачем.

У попередньому судовому засіданні відповідач у повному обсязі визнав позовні вимоги.

Згідно ч. 3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує чиї - не будь права, свободи або інтереси.

Отже, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у сумі 2 796 грн. 72 коп. є доказаними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно вимог ч. 4 ст. 94 КАС України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.124, 129 Конституції України, ст.ст.17, 48, 69, 71, 87, 89, 94, 112, 160, 162, 163, пунктів 2-1, 6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України “Про енергозбереження”, - господарський суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву Урядового органу державного управління – Державної інспекції з енергозбереження м.Київ до Державного підприємства “Добропіллявугілля” м.Добропілля за актом перевірки відокремленого підрозділу “Шахта “Піонер” м.Новодонецьк Донецької області про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у сумі 2 796 грн. 72 коп., задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства “Добропіллявугілля” м.Добропілля Донецької області (85000, Донецька область, м.Добропілля, пр. Енгельса,32, р/р 26007301552049 у філії Добропільського відділення Промінвестбанку, МФО 334118, ЄДРПОУ 26319454) на користь Урядового органу державного управління - Державної інспекції з енергозбереження м.Київ в доход Державного бюджету України підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у сумі 2 796 грн. 72 коп. ( 02094 м.Київ, вул.Краківська,17, банк УДК в м.Києві, р/р 35221002000194, МФО 820019, код бюджетної класифікації 23030300, ЄДРПОУ 21655283).

Роз”яснити Урядовому органу державного управління - Державній інспекції з енергозбереження м.Київ, що сплачені ним 118 грн. в якості плати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, не відносяться до видів судових витрат та не передбачені ст. 87 КАС України, тому для їх повернення слід звернутися до ДП “Судовий інформаційний центр”, 03057, м.Київ, пр. Перемоги, 44.

Текст постанови оголошений у судовому засіданні 13.09.2006р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Радіонова О.О.

Надруковано 4 примірника:

1 – до справи

3 – сторонам у справі