ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" листопада 2010 р. Справа № 16/57-10
вх. № 2631/6-16
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Кривонос К.М., довіреність № 3619/01-17/03-02 від 18.08.10 року відповідача: Походенко А.В., довіреність б/н від 26.04.10 року
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області
до Приватного підприємства "Золота нива 1", с. Забавне
про стягнення 23124,24 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішення виноситься 08.11.2010 року оскільки у судовому засіданні 02.11.2010 року оголошувалась перерва.
Позивач звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з відповідача 23124,24 грн. відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, порушення законодавства про відходи.
Представник позивача позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечує.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
31.07.2009 р. Державною екологічною інспекцією в Харківській області було здійснено обстеження території в населеному пункті с. Куньє, Ізюмського району, на підставі листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області від 30.07.09 року № 10-04-1761, щодо витікання невідомої речовини по вул. Садовій при вивезенні сміття та відходів зернопереробки.
Після обстеження даної території державними інспекторами були складені акт обстеження земельної ділянки від 31.07.09 року № 04-17-234 (далі - акт 1) та акт обстеження засміченої земельної ділянки від 31.07.09 року №04-17-234/1 (далі - акт 2).
Згідно акту 1, на земельній ділянці біля поля ПП “Золота Нива 1” на відстані 1,1 км від житлових будівель с. Куньє на площі 150x50 м та 30x40 м розміщено відходи зернопереробкита та будівельного сміття. На підставі даного акту, відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції був складений акт відбору проб грунтів від 31.07.2009 р. № 31-б/к-169-178.
Згідно акту 2, поблизу проїзної частини по вул. Садовій у с. Куньє, напроти буд. 27, виявлено розлив невідомої речовини на площі 2,38 м. (5,95м. х 0,4 м). За результатами відбору проб грунтів Харківською обласною санітарно-епідеміологічною станцією було здійснено обстеження зразків проб на наявність пестицидів. Результати даного обстеження встановили забруднення земельних ресурсів в результаті перевищення норм гранично-допустимих концентрацій та фонових значень по дихлордифенилтрихлорметилметану (ДДТ) та гексахлорциклогексану (ГХЦГ).
Відповідно до п. 2 “Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 № 149, забруднення земель - це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон. що призводить до їх кількісних або якісних змін. Засмічення земель - це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.
За вказаною методикою позивачем була розрахована шкода, за забруднення земельних ресурсів (ДЦТ та ГХЦВ), яка становить 0,95 грн. та шкода, за засмічення земельної ділянки відходами зернопереробки і змітом з території, яка становить 23 123,29 грн.
Розрахунки шкоди, претензією № 480 від 12.11.2009 р. та претензією № 481 від 12.11.2009 р., позивач направив відповідачу, але шкоду в добровільному поряду відповідачем відшкодовано не було.
Згідно ст. 17 Закону України “Про відходи”, суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов’язані надавати місцевим органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, спеціально уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ним діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи.
Згідно ст. 35 Закону України “Про охорону земель”, власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням; забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення. Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України “Про охорону земель”, підприємства, установи, організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопичення відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.
Відповідно до п. а ст.32 Закону України “Про відходи”, забороняється ведення будь-якої господарської діяльності, пов'язаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Відповідно до ст. 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, суб’єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Відповідно до ст. 33 Закону України “Про відходи”, забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства посадову особі відповідача було визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст.ст. 188-5, 82, 79-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн.
В зв'язку з вищевикладеним вбачається, що протиправною діяльністю Відповідача державі заподіяно збиток, розмір якого становить 23124,24 грн.
Згідно ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Згідно ст. 69 вказаного Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Виходячи з положень ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню як підтверджені належними доказами та такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Судові витрати по сплаті держмита в сумі 231,24 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн. підлягають покладенню на відповідача, через якого виник спір.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Золота Нива 1» (адреса: 64333, Харківська область, Ізюмський район, с. Забавне, вул. Харківська, 16, код 33897138) на користь місцевого бюджету Куньєвської селищної ради, Ізюмського району, Харківської області, рах. 31510921700271, УДК у Ізюмському районі, код ЄДРПОУ УДК 24134350, банк одержувача ГУ ДКУ в Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», шкоду, заподіяний державі внаслідок порушення законодавства про відходив в розмірі 23124 грн. 24 коп.
Стягнути з Приватного підприємства «Золота Нива 1» (адреса: 64333, Харківська область, Ізюмський район, с. Забавне, вул. Харківська, 16, код 33897138) в дохід державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 231 грн. 24 коп. державного мита.
Стягнути з Приватного підприємства «Золота Нива 1» (адреса: 64333, Харківська область, Ізюмський район, с. Забавне, вул. Харківська, 16, код 33897138) в дохід держбюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу
Видати накази після набрання рішенням законної чинності.
Повний текст підписано судом 15.11.2010 р.
Суддя