Рішення № 12385484, 22.11.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
22.11.2010
Номер справи
12/187
Номер документу
12385484
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 12/18722.11.10 За позовом                    Чернігівського учбово-виробничого підприємства українського товариства глухих «Утог» До                              Міністерства оборони України

3-і особи                    Товариство з обмеженою відповідальністю «Олтекс»

                              Конотопське учбово-виробниче підприємство Українського товариства глухих

Про                              визнання недійсними та скасування результатів тендеру, зобов’язання вчинити дії

Суддя Прокопенко Л.В.

Представники:

Від позивача Душин А. В –предст. (дов. № 119 від 07.09.2010 р.),

Ткаченко 0. М.- предст. (дов. б/н від 19.08.2010 р.)

Від відповідача Петрик Т.В. - предст. (дов. № 22011801 від 08.02.2010 р.)

Від 3-ї особи-1 Осінчук В. Б - предст. (дов. б/н від 03.09.2010 р.)

Від 3-ї особи-2 Осінчук В. Б. - предст. (дов. б/н від 02.09.2010 р.)

Обставини справи:

          Позовні вимоги заявлені про визнання недійсними та скасування результатів рішення тендерного комітету Міністерства оборони України про визнання результатів торгів із закупівлі одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого, проведених відповідачем згідно оголошення № 22918 (ЛЕГ) у Віснику державних закупівель № 27 (415) від 05.07.2010 р., визнання позивача переможцем торгів по закупівлі одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого, проведених відповідачем згідно оголошення № 22918 (ЛЕГ) у Віснику державних закупівель № 27 (415) від 05.07.2010 р.

          Ухвалою суду від 21.08.2010 р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 08.09.2010 р.

          Ухвалою суду від 21.08.2010 р. за клопотанням позивача вжито заходи до забезпечення позову, а саме: заборонено Міністерству оборони України вчиняти (здійснювати) будь-які дії за результатами торгів по закупівлі одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого, проведених відповідачем згідно оголошення № 22918 (ЛЕГ) у Віснику державних закупівель № 27 (415) від 05.07.2010 р., до набрання рішенням суду законної сили.

          Ухвалою суду від 08.09.2010 р. розгляд справи відкладено, в якості 3-х осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «Олтекс»та Конотопське учбово-виробниче підприємство Українського товариства глухих.

          В судовому засіданні 09.11.2010 р. оголошено перерву для виготовлення повного тексту рішення до 16.11.2010 р. о 10:00.

          16.11.2010 р. судове засідання не відбулось в зв’язку із перебуванням судді Прокопенко Л.В. на лікарняному.

Судове засідання для оголошення повного тексту рішення призначено на 22.11.10 р., про що учасників судового процесу повідомлено телефонограмою 19.11.2010 р.

В судовому засіданні 22.11.2010 р. оголошено повний текст рішення.

          Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, 3-іх осіб суд, -

ВСТАНОВИВ:

          Відповідно до оголошення № 22918 (ЛЕГ), зробленого у Віснику державних закупівель №27 (415) від 05.07.2010 року, відповідачем на 19.07.2010 року оголошено і проведено відкриті торги на закупівлю одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого закупівлю одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого (2 лоти).

          Вимоги до тендерної документації, що подається для участі у відкритих торгах на закупівлю одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого (2 лоти) затверджені протоколом засідання тендерного комітету Міністерства оборони України від 06.07.2010 року № 72/51/2 згідно п.п.19 п.2 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти.

          Відповідно до протоколу № 72/51/3 від 19.07.2010 року «Про розкриття тендерних (цінових) пропозицій», підписаного головою тендерного комітету відповідача, тендерні (цінові пропозиції) подали 8 учасників на лот № 1, серед яких позивач (№ реєстрації цінової пропозиції 7.1, дата її подання - 19.07.2010 року) і третя особа –ТОВ «ОлТекс» (№ реєстрації цінової пропозиції 8.1, дата її подання –19.07.2010 року), позивач, а також 8 учасників на лот № 2, серед яких позивач (№ реєстрації цінової пропозиції 7.2, дата її подання 19.07.2010 року), третя особа - ТОВ «ОлТекс»(№ реєстрації цінової пропозиції 8.2, дата її подання 19.07.2010 року) і третя особа - Конотопське учбово-виробниче підприємство Українського товариства глухих (№ реєстрації цінової пропозиції 3.2, дата її подання 19.07.2010 року).

          Згідно протоколу засідання комітету з конкурсних торгів Міністерства оборони України щодо розгляду тендерних пропозицій учасників відкритих торгів на закупівлю одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого від 17.08.2010 року № 72/5/4 вирішено відхилити тендерні пропозиції щодо закупівлі одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого низки учасників, серед яких Чернігівське учбово-виробниче підприємство українського товариства глухих «Утог».

          В якості підстав для прийняття такого рішення зазначено –учасник не відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим тендерною документацією; тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації, а саме: у складі тендерної пропозиції учасника відсутні наступні документи:

копія висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, виданого Міністерством охорони здоров’я України на тканину зр. 5014, з якої запропоновано учасником виготовити товар;

довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осі6-підприємців. Відповідно до вимог тендерної документації дана довідка вимагалася у разі вчинення будь-яких реєстраційних дій, зміни про які зазначені у довідці з ЄДРПОУ. згідно наданої учасником довідки з ЄДРІІОУ остання реєстраційна дія проведена 29.09.2009 року.

Відповідно до вимог Положення про закупівлю товарів робіт і послуг за державні кошти замовником поставлена кваліфікаційна вимога про досвід у виконанні аналогічних договорів; учасник у складі технічної частини тендерної пропозиції повинен надати довідку (у довільній формі) про укладання та виконання аналогічних договорів за 2009 рік та I квартал 2010 року (при наявності), яка повинна включати інформацію щодо обсягів та основних замовників (купців) предмета закупівлі.

У складі тендерної пропозиції учасника подана довідка, яка не відповідає вимогам тендерної документації. У наданій довідці міститься інформація про основних замовників, з якими Учасник уклав договори на поставку рушників вафельних, які згідно з Державним класифікатором продукції відносяться до виробів з текстилю для домашнього господарства, та відсутня інформація щодо укладання та виконання аналогічних договорів предмета закупівлі: одяг верхній з тканини чоловічий та хлопчачий.

У складі тендерної пропозиції учасника надано копії сертифікатів відповідності № UA1.034.0097902-09 та № UA1.034.009755-09, які за інформацією ВЦ ДП «Черкасистандартметрологія»в Реєстрі системи УкрСЕПРО не обліковуються.

          17.08.2010 року відбувся акцепт і Тендерним комітетом було визнано найбільш економічно вигідною тендерну пропозицію і визнано переможцем торгів ТОВ «ОлТекс»(м. Київ, код 30435050) та Конотопський «УТОГ».

На думку позивача, саме його тендерна пропозиція була найбільш економічно вигідною і відповідала кваліфікаційним та іншим вимогам Тендерної документації, що і стало підставою для звернення позивача до суду.

Позивач стверджує, що саме його пропозиція була найбільш економічно вигідною (найнижча ціна), тому саме він мав бути визнаний переможцем. Також позивач вважає, що підстави для відхилення його пропозиції були відсутні.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про здійснення Державних закупівель»у день визначення переможця замовник акцептує пропозицію конкурсних торгів, що визнана найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.

У відповідності до ст. 16 Цивільного кодексу України порушене право позивача може бути поновлене, в тому числі, й зобов’язанням відповідача вчинити певні дії. За тих обставин, що пропозиції позивача були найбільш економічно вигідними для відповідача, він в силу припису ч. 1 ст. 31 Закону, був зобов’язаний визначити переможцем саме позивача.

Оскільки на попередніх стадіях процедури закупівлі вимоги законодавства відповідачем не порушувалися, проведення повторних торгів є недоцільним. Закон також не передбачає конкретного переліку заходів, що можуть здійснюватися при визнанні результатів торгів недійсними. Отже, на думку позивача, поновлення порушеного права позивача шляхом зобов’язання відповідача визначити позивача переможцем торгів не суперечитиме діючому законодавству та обставинам справи.

У наданих додаткових поясненнях позивач просить суд вийти за межі позовних вимог та визнати недійсним п. 8.2.4. Тендерної документації щодо відкритих торгів на закупівлю одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого (2 лоти), затвердженої тендерним комітетом відповідача (протокол від 06.07.2010 р. № 72/51/2, оскільки п. 1.38 Положення про закупівлю товарів, робіт послуг за державні кошти передбачено перелік даних, що має місти тендерна документація, тоді як пункт щодо надання висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи Положення не містить.

Відповідач –Міністерство оборони України –проти задоволення позову заперечив з таких підстав.

Відповідно до п. 19 Положення, тендерна пропозиція готується учасником у відповідності до вимог, викладених у тендерній документації. Невідповідність тендерної пропозиції умовам тендерної документації тягне за собою відхилення пропозиції учасника.

Пункт 8.2.4 тендерної документації передбачає, що у складі тендерної пропозиції надаються копії висновків (на основну сировину та матеріали яких буде виготовлено товар) державної санітарно –епідеміологічної експертизи, виданих Міністерством охорони здоров’я України.

Позивачем не були виконані вимоги тендерної документації, оскільки у складі тендерної пропозиції надані Сертифікати відповідності № № UA1.034.0097902-09 та UA1.034.009755-09, при розгляді яких видно, що термін дії, дата видачі та номер містять підчистки га виправлення. Згідно відповіді ВЦ ДП «Черкасистандартметрологія»в Реєстрі системи УкрСЕПРО не обліковуються. Тобто позивачем у складі тендерної пропозиції були подані підроблені документи.

Відповідно до абз. 4 п. 61 Положення та п. 18.2 документації Тендерної документації замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника як таку, що не відповідає умовам тендерної документації.

Згідно п. 8.2.7 тендерної документації передбачено, що учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати копії Довідки ЄДРПОУ. У разі вчинення будь-яких реєстраційних дій, зміни про які зазначені у Довідці ЄДРПОУ, необхідно надати копію Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

З Довідки ЄДРПОУ АА № 039217, наданої позивачем, вбачається, що остання реєстраційна дія вчинялась 29.09.2009 року. Інформація про останню реєстраційну дію міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Таким чином, позивачем не було надано Довідки з у Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що свідчить про невиконання вимог тендерної документації.

13.08.2010 року позивач звернувся до Міністерства оборони України з листом, додатками до якого були Довідка з Єдиного державного реєстру та копія Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи МОЗ України.

Згідно п. 51 Положення учасник має право внести зміни до тендерної пропозиції до закінчення строку її подання, тоді як тендерні пропозиції розкриті 19.07.2010 р.

Відповідно до п. п. 28, 61 Положення замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію у разі, якщо учасник подав недостовірну інформацію про його відповідність кваліфікаційним вимогам: не відповідає встановленим кваліфікаційним вимогам, тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Оскільки тендерна пропозиція позивача не відповідала кваліфікаційним вимогам та вимогам документації, то рішенням Тендерного комітету відповідача (протокол від 17.08.2010 року) була відхилена на етапі розгляду та не допускалась до акцепту.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін та 3-іх осіб, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Механізм здійснення закупівлі товарів робіт та послу за державні кошти регулюється Положенням про закупівлю товарів робіт та послуг за державні кошти, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 17.10.2008 р. № 921.

Відповідно до п.1 Прикінцевих положень Закону України «Про здійснення державних закупівель»цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та вводиться і дію через 30 днів з дня його опублікування. Оскільки перша публікація цього закону здійснена в газеті «Голос України»30.06.2010 року № 118, то закон введений в дію з 30.07.2010 року, про що також зазначено у роз’ясненні Міністерства економіки України (уповноваженого органу з питань державних закупівель) від 29.07.2010 р. № 3303-25/7445-07.

Відповідно до п. 38 Положення наведено перелік положень, які має містити Тендерна документація, до яких, зокрема, відноситься перелік критеріїв, які висуваються тендерним комітетом з метою оцінки відповідності учасників установленим кваліфікаційним вимогам; інформацію про необхідність документального підтвердження відповідності учасників установленим кваліфікаційним вимогам; інформацію про необхідність документального підтвердження відповідності учасників установленим кваліфікаційним вимогам; інформацію про характер необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі.

Чинне законодавство України не містить обмежень та заборон для замовника щодо вимог до потенційних учасників, які виявили бажання прийняти участь у торгах, документального підтвердження відповідності товару, що пропонується, вимогам тендерної документації, у тому числі, технічної документації, яка підтверджує відповідність параметрів усіх товарів, які учасник пропонує постачати за договором, технічним вимогам тощо.

Таким чином, замовнику торгів надано право самостійно, у відповідності до його потреб, встановлювати якісні та технічні умови, яким має відповідати продукція, яка підлягає закупівлі.

Згідно п. 8.2.7 тендерної документації передбачено, що учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати копію Довідки ЄДРПОУ. У разі вчинення будь-яких реєстраційних дій, зміни про які зазначені у Довідці ЄДРПОУ, необхідно надати копію довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

В результаті розгляду тендерної пропозиції позивача встановлено, що в складі тендерної пропозиції відсутня копія висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на тканину арт. 5014, копія Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб га фізичних осіб-підприємців, зроблено висновок про невідповідність позивача кваліфікаційним вимогам щодо укладання і виконання аналогічних договорів за 2009 р. і 1-й 2010 року, а також встановлено подання копій сертифікатів відповідності, завірених позивачем, і тканину, які не зареєстровані в реєстрі УкрСЕПРО.

Позивач у своєму позові також підтверджує, що в складі тендерної пропозиції він подав відповідачу не висновок санітарно-епідеміологічної експертизи, а сертифікати відповідності. Однак як випливає з листа Державного підприємства «Черкаський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації»Держспоживстандарту України від 17.08.2010 року за вих. № 17-1-14/1723 «Про надання інформації», подані позивачем сертифікати відповідності системі УкрСЕПРО не обліковуються. Тобто, позивач в складі тендерної»пропозиції подав недостовірні документи.

Вимогу п. 8.4.2. Тендерної документації про надання в складі тендерної пропозиції копії висновку санітарно-епідеміологічної експертизи МОЗ України на матеріал, з якого шитиметься одяг, позивач виконав лише 25.08.2010 року, додавши такий висновок як додаток № 1 до свого листа, адресованого голові тендерного комітету відповідача.

Відповідно до п. 51 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти учасник має право внести зміни або відкликати свою тендерну пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого тендерного забезпечення, якщо вимога щодо надання тендерного забезпечення була встановлена у тендерній документації. Такі зміни чи заява про відкликання тендерної пропозицій можуть враховані у разі, коли вони отримані замовником до закінчення строку подання тендерних пропозицій. Кінцевим строком подання тендерних пропозицій є 10.00 19.07.2010 року, що передбачено п. 6.3 розділу IV Тендерної документації.

Отже, позивачем станом на 10.00 год. ранку 19.07.2010 року не виконані вимоги Тендерної документації в частині надання всіх необхідних документів для участі у торгах.

Відповідно до п. 8.2.13. Тендерної документації учасник в складі тендерної пропозиції повинен подати довідку довільної форми про укладання та виконання аналогічних договорів за 2009 рік і І-й квартал 2010 року. Позивач подав довідку про виконання замовлень ДСП «Чорнобильська АЕС»з виготовлення рушників вафельних. Відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг (ДК 016-97), затвердженого наказом № 822 від 30 грудня 1997 року Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації, рушник відноситься до виробів з текстилю для домашнього господарства (код 17.40.1), а не до одягу. Тобто, позивачем не виконані вимоги Тендерної документації щодо досвіду у виконанні аналогічних договорів, як того вимагає пп.3 п.8.1. і п. 8.2.13 Тендерної документації.

Відповідно до п. 61 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти замовник відхиляє тендерну пропозицію зокрема і в таких випадках: учасник не відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим у тендерній документації, або тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

З врахуванням викладених обставин суд вважає, що рішення відповідача щодо відхилення тендерних пропозицій і не допущення до оцінки тендерних пропозицій за результатами Протоколу засідання комітету з конкурсних торгів Міністерства оборони України щодо розгляду тендерних пропозицій учасників відкритих торгів на закупівлю одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого відповідає вимогам, встановленим п.61 Положення про закупівлю товарів, робі і послуг за державні кошти, оскільки позивач не виконав вимоги Тендерної документації, а також подав недостовірні документи щодо підтвердження якості матеріалів, що використовуватимуться при пошитті одягу.

Щодо вимоги позивача визнати недійсним п. 8.2.4. Тендерної документації щодо відкритих торгів на закупівлю одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого (2 лоти), затвердженої тендерним комітетом відповідача (протокол від 06.07.2010 р. № 72/51/2, то суд не може погодитися з твердженням позивача про невідповідність вказаної вимоги п.38 Положення про закупівлю товарів, робіт послуг за державні кошти.

          Зокрема, згідно п. 38 Положення в оголошенні про проведення відкритих торгів та запрошенні до участі у процедурі торгів з обмеженою участю обов'язково зазначаються: інформація про характер і необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі: відповідна технічна специфікація, плани, креслення, малюнки, описи предмета закупівлі. При цьому технічна специфікація, плани, креслення, малюнки чи описи предмета закупівлі, що вимагаються замовником, повинні містити: детальний опис товарів, робіт чи послуг, що закуповуються, з викладенням об'єктивних технічних та якісних характеристик; вимоги щодо технічних характеристик функціонування предмета закупівлі у разі, коли опис скласти неможливо або коли доцільнішим є наведення таких показників; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію товарів, робіт чи послуг, що закуповуються, з використанням чинних міжнародних або національних стандартів, норм та правил. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі коли таке посилання є необхідним, специфікація повинна містити вираз "або еквівалент".

Аналіз вказаного положення свідчить про те, що замовник не обмежений конкретними вимогами щодо встановлення технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, і вимога щодо надання висновку санітарно-епідеміологічної експертизи МОЗ України на матеріал, з якого шитиметься одяг, жодним чином не суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки отримання такого документу передбачено вимогами чинного законодавства і не може порушити права позивача на участь у тендері.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Наведене вище свідчить про те, що позивачем не доведено наявність порушень законодавства під час проведення відкритих торгів на закупівлю одягу верхнього з тканини чоловічого та хлопчачого згідно оголошення № 22918 (ЛЕГ) у Віснику державних закупівель № 27 (415) від 05.07.2010 р., що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 33, 49, 82-89, 93 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.          В задоволенні позовних вимог відмовити.

2.          Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня прийняття.

Суддя                                                                                           Л.В.Прокопенко