Постанова № 12384978, 28.10.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2010
Номер справи
2-а-6941/10/2270/1
Номер документу
12384978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2-а-6941/10/2270/1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2010 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.,

при секретаріКапітану В.А.,

за участі:

представника позивача

представника відповідачаРоманової Н.І,

Волчецького І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >колективного виробничого підприємства монтажне управління № 13 "Електропівденьзахідмонтаж" м. Нетішин Хмельницької області <3-тя особа >до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в особі Нетішинського відділення <3-тя особа >про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить визнати протиправними податкові повідомлення - рішення № 0000172300/0/3777 від 23 квітня 2010 року, № 0000172300/1/4553 від 17 травня 2010 року, № 0000172300/2/5998 від 22 червня 2010 року, № 0000172300/3/8535 від 01 вересня 2010 року якими позивачу визначено податкове зобовязання по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 68631,92 грн., в тому числі 45754,61 грн., основного платежу і 22877,31 грн., штрафних (фінансових санкцій), та скасувати їх.

Свій позов позивач мотивує тим, що відповідачем була проведена виїзна планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.12.2009 року.

За результатами перевірки був складений акт про результати виїзної планової перевірки позивача від 12 квітня 2010 року №435/23/04742425, в якому зазначено, що позивачем в порушення вимог ст. ст. 2, 5, 13 Закону України «Про плату за землю» № 2535 12 від 3 липня 1992 року, та ст. 21 Закону України «Про оренду землі» № 161 14 від 6 жовтня 1998 року занижено орендну плату за землю на суму в 45754,60 грн., в тому числі 14975,10 грн., за 2008 рік і 30779,50 грн., за 2009 рік.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000172300/0/3777 від 23 квітня 2010 року, всі послідуючі податкові повідомлення рішення були прийняті внаслідок адміністративного оскарження позивачем податкового повідомлення - рішення № 0000172300/0/3777 від 23 квітня 2010 року, а саме: № 0000172300/1/4553 від 17 травня 2010 року, № 0000172300/2/5998 від 22 червня 2010 року, № 0000172300/3/8535 від 01 вересня 2010 року якими позивачу визначено податкове зобовязання по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 68631,92 грн., в тому числі 45754,61 грн., основного платежу і 22877,31 грн., штрафних (фінансових санкцій).

Зазначені податкові повідомлення рішення позивач вважає незаконними і просить їх скасувати тому що між позивачем і Нетішинською міською радою 10.02.2005 року був укладений договір оренди земельної ділянки, у пункті 4.1 якого було визначено розмір орендної плати за землю. Зміни до вказаного договору про збільшення розміру орендної плати за землю були внесені 21.02.2008 року укладенням додаткового договору.

Пунктом 11.1 договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Хоча Нетішинською міською радою було прийнято рішення № 12 від 27 травня 2008 року про збільшення розміру плати за оренду землі разом з тим пропозицій про погодження зміни умов договору у письмовій формі за взаємною згодою сторін не було.

Крім того Нетішинська міська рада своїм рішенням № 69 від 03.03.2009 року продовжила дію договору оренди землі із позивачем, тобто нова ціна оренди не була визначена.

За таких обставин позивач вважає, що дії відповідача по нарахуванню додаткової плати за оренду землі всупереч змісту договору оренди землі є незаконними, тому податкові повідомлення рішення підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, пояснивши суду, що податкові повідомлення рішення відповідача є незаконними і їх необхідно скасувати, так як нарахування відповідачем додаткової плати за оренду землі всупереч змісту договору оренди землі, укладеному між позивачем та Нетішинською міською радою, є незаконними, тому податкові повідомлення рішення підлягають скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що дії відповідача не суперечать чинному законодавству, так як в результаті перевірки було встановлено, що позивач сплачував орендну плату за землю у меншому розмірі ніж це було встановлено рішенням Нетішинської міської ради № 12 від 27 травня 2008 року, тому у задоволені позову необхідно відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Нетішинської міської ради Хмельницької області та відповідно до ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» є платником податків, зборів та обовязкових платежів і зобовязана їх сплачувати в терміни передбачені чинним законодавством.

Відповідачем була проведена виїзна планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.12.2009 року.

За результатами перевірки був складений акт про результати виїзної позапланової перевірки від 12 квітня 2010 року №435/23/04742425, в якому зазначено, що позивачем в порушення вимог ст. ст. 2, 5, 13 Закону України «Про плату за землю» № 2535 12 від 3 липня 1992 року, та ст. 21 Закону України «Про оренду землі» № 161 14 від 6 жовтня 1998 року занижено орендну плату за землю на суму в 45754,60 грн., в тому числі 14975,10 грн., за період з 01 червня 2008 року і 30779,50 грн., за 2009 рік.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000172300/0/3777 від 23 квітня 2010 року, всі послідуючі податкові повідомлення рішення були прийняті внаслідок адміністративного оскарження позивачем податкового повідомлення - рішення № 0000172300/0/3777 від 23 квітня 2010 року, а саме: № 0000172300/1/4553 від 17 травня 2010 року, № 0000172300/2/5998 від 22 червня 2010 року, № 0000172300/3/8535 від 01 вересня 2010 року якими позивачу визначено податкове зобовязання по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 68631,92 грн., в тому числі 45754,61 грн., основного платежу і 22877,31 грн., штрафних (фінансових санкцій).

До такого висновку про заниження орендної плати за землю на суму в 45754,60 грн., в тому числі 14975,10 грн., за період з 01 червня 2008 року і 30779,50 грн., за 2009 рік при проведенні перевірки посадова особа податкового органу прийшла в звязку з тим, що позивач за період, що перевірявся являвся платником орендної плати за землю на підставі договору оренди від 10.02.2005 року укладеному з Нетішинською міською радою. Розмір орендної плати відповідно до п. 4.1 договору оренди становив 1375,85 грн., в місяць.

Додатковим договором від 21.02.2008 року укладеному між позивачем та Нетішинською міською радою розмір місячної орендної плати за землю становив 1485,13 грн.

За рішенням 31 сесії Нетішинської міської ради 5 скликання № 12 від 27.05.2008 року розмір орендної плати за земельні ділянки які відносяться до категорії землі промисловості становить 3 % до грошової оцінки землі.

Враховуючи розмір грошової оцінки землі, починаючи із дати набрання чинності вказаного рішення Нетішинської міської ради, відповідач провів донарахування орендної плати за землю позивачу.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251 12 плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768 3, зокрема ст. 124, встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. ст. 1, 3, 4, 5 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Обєктами оренди землі є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада Міністрів АРК та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією із істотних умов договору оренди земельної ділянки як це передбачено ст. 15 Закону України «Про оренду землі» є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до вимог Закону України «Про плату за землю»).

На підставі рішення 20 сесії Нетішинської міської ради Хмельницької області 24 скликання від 29 квітня 2004 року № 12, рішення 22 сесії Нетішинської міської ради Хмельницької області 4 скликання від 20 жовтня 2004 року № 17 про надання відповідачу в оренду земельної ділянки площею 1,518 га., у м. Нетішині, між позивачем та Нетішинською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки № 040574500013 від 10 лютого 2005 року, строком дії на чотири роки.

Згідно п. 4.1 ч. 4 вказаного договору орендна плата за землю становила 1375,85 грн.

Частиною 11 договору оренди земельної ділянки від 10 лютого 2005 року встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Відповідно до ст. ст. 2, 5 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535 12, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, також земельної частки (паю), і землекористувач, у тому числі орендар.

Згідно ст. 13, 14, 17 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частки за місяцями.

Податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Статтею 19 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Аналізуючи зазначені норми законодавчих актів, суд приходить до висновку, що єдиним документом який безпосередньо регулює відносини орендаря та орендодавця по питаннях оренди земельної ділянки, у тому числі і розмір орендної плати за землю є договір оренди земельної ділянки, умови якого повинні відповідати вимогам чинного законодавства.

Як зазначено вище позивач та Нетішинська міська рада уклали договір оренди земельної ділянки № 040574500013 від 10 лютого 2005 року, строком дії на чотири роки.

Згідно п. 4.1 ч. 4 вказаного договору орендна плата за землю становила 1375,85 грн.

Додатковим договором від 21 лютого 2008 року до договору оренди земельної ділянки від 10 лютого 2005 року позивачу була встановлена орендна плата за землю у розмірі 1485,13 грн., тобто п. 4.1 договору був викладений у новій редакції.

Рішенням 39 сесії Нетішинської міської ради 5 скликання № 69 від 3 березня 2009 року дію договору оренди земельної ділянки від 10 лютого 2005 року продовжено до 7 лютого 2014 року.

За рішенням 31 сесії Нетішинської міської ради 5 скликання № 12 від 27.05.2008 року розмір орендної плати за земельні ділянки які відносяться до категорії землі промисловості становить 3 % до грошової оцінки землі.

Разом з тим як встановлено із пояснень представника позивача, Нетішинська міська рада жодного разу не зверталась до позивача з письмовою пропозицією про зміну розміру орендної плати за землю із дати набрання чинності вказаним рішенням 31 сесії Нетішинської міської ради 5 скликання № 12 від 27.05.2008 року на виконання вимог ч. 11 договору оренди земельної ділянки № 040574500013 від 10 лютого 2005 року і фактично погоджувалась із розміром орендної плати за землю, яку сплачував позивач.

Єдиним письмовим зверненням Нетішинської міської ради до позивача з питань оренди земельної ділянки був лист від 04.02.2009 року в якому врегульовувалось питання про індексацію грошової оцінки земель, копія якого додана до матеріалів справи.

Представником відповідача в заперечення таких пояснень представника позивача не надано суду жодних доказів.

Відповідач, приймаючи спірні податкові повідомлення - рішення № 0000172300/0/3777 від 23 квітня 2010 року, № 0000172300/1/4553 від 17 травня 2010 року, № 0000172300/2/5998 від 22 червня 2010 року, № 0000172300/3/8535 від 01 вересня 2010 року якими позивачу визначено податкове зобовязання по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 68631,92 грн., в тому числі 45754,61 грн., основного платежу і 22877,31 грн., штрафних (фінансових санкцій), вчинив такі дії всупереч ст. 19 Закону України «Про плату за землю», ст. 21 Закону України «Про оренду землі», зміст яких викладений вище, тобто втрутився у правовідносини між орендарем та орендодавцем, які врегульовані договором оренди земельної ділянки.

Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік» на підставі якого було прийнято рішення 31 сесії Нетішинської міської ради 5 скликання № 12 від 27.05.2008 року про встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки які відносяться до категорії землі промисловості, що становить 3 % до грошової оцінки землі, ст. 63 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», на яку посилається відповідач у акті перевірки, стосуються в першу чергу Нетішинської міської ради і ніяким чином не позбавляло Нетішинську міську раду як орендаря виконати вимоги ст. 19 Закону України «Про плату за землю», ст. 21 Закону України «Про оренду землі», та відповідно ч. 11 договору оренди земельної ділянки № 040574500013 від 10 лютого 2005 року.

В послідуючому правовідносини між позивачем та Нетішинською міською радою по питанню орендної плати за землю були належним чином врегульовані, про що свідчить копія додаткового договору № 068 від 05 липня 2010 року.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач прийняв податкові повідомлення рішення, які не відповідають вимогам чинного законодавства, тобто є незаконними тому їх необхідно скасувати.

Аналізуючи все в сукупності, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та повністю доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому його необхідно задовольнити.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 19 Закону України «Про плату за землю», ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати незаконними та скасувати податкові повідомлення рішення Славутської обєднаної державної податкової інспекції Хмельницької області в особі Нетішинського відділення № 0000172300/0/3777 від 23 квітня 2010 року, № 0000172300/1/4553 від 17 травня 2010 року, № 0000172300/2/5998 від 22 червня 2010 року, № 0000172300/3/8535 від 01 вересня 2010 року, якими колективному виробничому підприємству монтажне управління № 13 «Електропівденьзахідмонтаж» м. Нетішин Хмельницької області визначено податкове зобовязання по орендній платі за землю в сумі 68631,92 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 45754,61 грн., і за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 22877,31 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 01 листопада 2010 року

Постанова не набрала законної сили <Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський