
Категорія №6.12
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2010 року Справа № 2а-8087/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі Лисенко Є.М.,
за участю
представника позивача: Наумової В.А. (довіреність від 14.09.2010 №01/4626)
представника відповідача: Шевченко Г.А.(довіреність від 03.11.2010 вих.№9314)
представника третьої особи: Шамкої В.М.(довіреність від 10.12.2009 № 1-3/3д-14)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області до відділу Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції, третя особа Державне підприємство «Ровенькиантрацит», про визнання дій незаконними, скасування постанов про зупинення виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
26 жовтня 2010 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області (далі – позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до відділу Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції ( далі-відповідач) про визнання дій незаконними, скасування постанов від 24 вересня 2010 року про зупинення виконавчих проваджень № 21662042, № 21658595, № 21657820, № 21653720, № 21657056, № 21652692 та від 28 вересня 2010 року про зупинення виконавчих проваджень № 21714732, № 21719137, № 21720121, № 21683230, № 21718550, № 21720826.
Позивач обґрунтування позову зазначив, що 17.09.2010 та 21.09.2010 заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції Луганської області Шевченко Г.А. були відкритті виконавчі провадження :№ 21652692, № 21658595, № 21662042, №21657056, № 21653720, № 21657820,№ 21720121, №21683230, № 21719137, №21714732, № 21720876, №21718550 з примусового виконання виконавчих листів, виданих Луганським окружним адміністративним судом про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Ровенькиантрацит» на користь відділення ФД Фонду ССНВ України в м.Ровеньки Луганської області.
24.09.2010 та 28.09.2010 постановами заступника начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції Луганської області вищезазначені виконавчі провадження були приєднані до зведеного виконавчого провадження № 286717, але в ті ж самі дні були винесені постанови про зупинення вищезазначених виконавчих проваджень про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Ровенькиантрацит» на користь відділення ФД Фонду ССНВ України в м.Ровеньки Луганської області на підставі п.15 ч.1 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження», у зв’язку із внесенням боржника до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі - Закон № 2711). Позивач не погоджується з вищезазначеними постановами про зупинення виконавчого провадження та просить їх скасувати.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, додатково до даних зазначених в позовній заяві,зазначив, що на борги підприємства перед позивачем не розповсюджуються вимоги закону № 2711, відповідно відсутні підстави для зупинення провадження. Крім цього пояснив, що в позовній заяві помилково зазначив ДП «Ровенькиантрацит» як зацікавлена особа, у зв’язку з чим надав уточнену позовну заяву, в якій зазначив ДП «Ровенькиантрацит», як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись на наступне. ДП «Ровенькиантрацит» внесено до Реєстру підприємств паливно- енергетичного комплексу відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", тому виконавчі провадження зупинені 24.09.2010 і 28.09.2010 у відповідності до вимог п.15 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження», про що винесені відповідні постанови. Всі виконавчі дії підлягають обов’язковому зупиненню на строк, встановлений ст. 36 ЗУ «Про виконавче провадження», тобто до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості. У Прикінцевих положеннях ЗУ «Про виконавче провадження», передбачено, що на строк участі підприємств паливно- енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу та беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до ЗУ №2711, щодо таких підприємств зупиняється дія ст.ст.4,5 ЗУ «Про виконавче провадження».Тобто зупиняється проведення заходів примусового виконання рішень.
Представник третьої особи позовні вимоги не визнав, підтримав доводи відповідача та додатково зазначив, що ЗУ «Про виконавче провадження» не ставить вимоги ст. 34 щодо зупинення виконавчого провадження у випадку віднесення підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" в залежність від характеру заборгованості і строку її виникнення та не передбачає обов’язку державного виконавця з’ясовувати характер заборгованості.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 ст.181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до ч.3 ст.181 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Статтею 2 Закону України «Про виконавче провадження», встановлено, що примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі виконавчих листів, виданих Луганським окружним адміністративним судом про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Ровенькиантрацит» на користь відділення ФД Фонду ССНВ України в м.Ровеньки Луганської області 17.09.2010 та 21.09.2010 заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції Луганської області Шевченко Г.А. були відкритті виконавчі провадження :№ 21652692, № 21658595, № 21662042, №21657056, № 21653720, № 21657820,№ 21720121, №21683230, № 21719137, №21714732, № 21720876, №21718550.( а.с.8,12,16,20,24,28,32,36,40,44,48,52)
24 вересня 2010 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції Луганської області були винесені постанови про зупинення виконавчих проваджень № 21662042, № 21658595, № 21657820, № 21653720, № 21657056, № 21652692 та 28 вересня 2010 року про зупинення виконавчих проваджень № 21714732, № 21719137, № 21720121, № 21683230, № 21718550, № 21720826 про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Ровенькиантрацит» на користь відділення ФД Фонду ССНВ України в м.Ровеньки Луганської області на підставі п.15 ч.1 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження», у зв’язку із внесенням боржника до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі - Закон № 2711). ( а.с.10,14,18,22,26,30,34,38,42,46,50,54).
Зазначені факти визнані сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що ДП «Ровенькиантрацит», і.к. 32320704 зареєстроване виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради Луганської області 17.04.2003 за № 1 389 120 0000 00007 ( а.с.86).
Згідно виписки від 30.08.2010 № 482/383( а.с.108) ДП «Ровенькиантрацит» внесено до реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу та підтверджує участь підприємства у процедурі погашення заборгованості згідно з ЗУ "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до п.15 ч.1 ст.34 «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадках внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Згідно ч. 6 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-ХІУ від 23.09.1999 (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 22.02.2001 № 2272-Ш) (далі - Закон № 1105) страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
Частиною 2 ст. 45 Закону встановлено, що роботодавець як страхувальник зобов’язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно пункту 1.3. ст. 1 вказаного Закону до учасників розрахунків відносяться підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її гашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно п. 1.4. ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена власниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв», відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожити енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Наведеною нормою встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", на які поширюється п. 15 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Дія цього Закону поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п 1.3. ст.1 наведеного Закону щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача та представника третьої особи щодо невизнання позовних вимог з посиланням на віднесення ДП «Ровенькиантрацит» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", оскільки згідно вищенаведених норм Закону відділення Фонду не відноситься до учасників розрахунків, борг Державного підприємства «Ровенькиантрацит» не відноситься до боргу у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, спірний борг виник внаслідок несплати обов'язкових страхових внесків, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Сторонам відомі вимоги статей 69-72 КАС України та наслідки їх невиконання.
Судом приймались заходи щодо всебічного об’єктивного розгляду справи, у тому числі шляхом витребування у відповідача додаткових доказів.
З урахуванням вимог п.6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі наявних доказів, наявних в матеріалах справи.
Враховуючи відсутність доказів, які б спростовували доводи позивача, суд вважає, що позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області до відділу Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції, третя особа Державне підприємство «Ровенькиантрацит», про визнання дій незаконними, скасування постанов про зупинення виконавчого провадження задовольнити повністю.
Визнати дії відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції Луганської області по зупиненню виконавчих проваджень : № 21652692, №21658595, №21662042, №21657056, №21653720, №21657820, №21720121, № 21683230, №21719137, №21714732, №21720876, № 21718550 з примусового виконання виконавчих листів, виданих Луганським окружним адміністративним судом – незаконними.
Скасувати постанови відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції Луганської області від 24 вересня 2010 року про зупинення виконавчих проваджень № 21662042, № 21658595, № 21657820, №21653720, № 21657056, № 21652692 та від 28 вересня 2010 року про зупинення виконавчих проваджень № 21714732, № 21719137, № 21720121, № 21683230, № 21718550, № 21720826.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено та підписано 09 листопада 2010 року.
СуддяС.М. Чиркін