Постанова № 12383432, 08.09.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2010
Номер справи
2а-18055/10/0570
Номер документу
12383432
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 вересня 2010 р. справа № 2а-18055/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14-42 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стойки В.В.

при секретаріКуркині В.В.

за участю:

представника позивача Севостьянові Д. Ю.

представника відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства “Орджонікідзевугілля” до Управління пенсійного фонду України в м. Єнакієве про визнання недійсним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Єнакієве Донецької області №517 від 30 березня 2010 р. “Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство “Орджонікідзевугілля” (далі ДП “ Орджонікідзевугілля ”) звернулось з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Єнакієве про визнання недійсним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Єнакієве Донецької області №517 від 30 березня 2010 р. “Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків”.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що ДП “Орджонікідзевугілля” 07 квітня 2010 року отримало рішення №517 від 30 березня 2010 року про стягнення суми штрафу в розмірі 485,99 грн. (10% від суми простроченого платежу)с та нарахування пені в розмірі 884,49 грн. Позивач вважає, що рішення №517 винесено відповідачем неправомірно, оскільки відповідач вимагає сплатити штраф та пеню на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування за період з 28.08.2009 року по 26.02.2010 року, отже борг не було погашено станом на 01.03.2010 року.

Статтею 57 Закону України “Про державний бюджет на 2010 рік ”недоїмку із страхових внесків, заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку), страхових внесків та борг з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, тобто недоїмка у загальному розмірі 2726161,55 грн. підлягає списанню. Просить визнати недійсним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Єнакієве Донецької області №517 від 30 березня 2010 р. “Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків”.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце справи повідомлений судом належним чином. Надано письмову заяву з проханням розглянути справу у відсутності представника та зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає у повному обсязі, оскільки на підставі ч.3 п.2 Порядку списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейства рахунка, на суму списаної заборгованості вугле- та торфодобувним підприємствам, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №484, сума страхових внесків, фактично утримана з фізичних осіб, які є застрахованими особами згідно з ч.1 ст.11 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не перерахована до бюджету Пенсійного фонду України, не включається до суми заборгованості підприємств та списанню не підлягає. Таким чином, списанню не підлягає сума недоїмки по страховим внескам (2%), яка виникла станом на 01.03.2010р.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121 /2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058), у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п.5 ст.4 вказаного Положення, Пенсійний Фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу Органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обовязкове державне пенсійне страхування; призначення і виплата пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Державне підприємство “Орджонікідзевугілля”, є юридичною особою, ідентифікаційний код 32276912, зареєстровано виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області 03 березня 2003 року, адреса місцезнаходження 86405, Донецька обл., м. Єнакієве, вул. Трестовська, буд. 10, свідоцтво про реєстрацію серії А00, № 292702.

Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону №1058 страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати та сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону №1058 страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону №1058 сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Частиною 6 ст. 20 Закону №1058 передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

У відповідності до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

На підставі п.6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного Фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції № 21-1, - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (1058-15) застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п.6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно з п.6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного Фонду за місцем його реєстрації.

Судом встановлено, що рішення №517 від 30 березня 2010 року до ДП «Орджонікідзевугілля» було застосовано штрафні санкції у розмірі 485,99 грн. та нараховано пеню в сумі 884,49 грн.

Статтею 57 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” від 27 квітня 2010 року N 2154-УІ Пенсійний фонд України зобов'язаний списати недоїмку із страхових внесків, заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та борг з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. На суму списаної заборгованості цих підприємств списати заборгованість Пенсійного фонду України за позиками, наданими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку, шляхом віднесення усіх сум на взаєморозрахунки з бюджетом з подальшим відновленням єдиного казначейського рахунку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Період, за який списано недоїмку із страхових внесків, обліковується в системі персоніфікованого обліку внесків як період, за який сплачено страхові внески у повному обсязі.

23 червня 2010 року Постановою Кабінету Міністрів України № 484 був затверджений Порядок списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунка, на суму списаної заборгованості вугле- та торфодобувним підприємствам.

Згідно цього Порядку органи Пенсійного фонду України визначають суму заборгованості підприємств за даними карток особових рахунків платників. До суми заборгованості підприємств включаються також суми штрафів та пені, які були розстрочені відповідно до пункту 14-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 49-51, ст. 376; 2009 р., № 30, ст. 419), суми страхових внесків, донараховані органами Пенсійного фонду України за результатами перевірки, та суми фінансових санкцій і пені, неузгоджені з платниками, за якими вимоги щодо їх сплати та рішення про їх застосування прийняті до 1 березня 2010 р., а також суми недоїмки із сплати страхових внесків, заборгованості з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та боргу з фінансових санкцій і пені станом на 1 березня 2010 р., які були предметом судового розгляду.

Відповідач, заперечуючи проти позову, посилається на ч.3 п. 2 вищезазначеного Порядку, згідно з яким сума страхових внесків, фактично утримана з фізичних осіб, які є застрахованими особами згідно з ч.1 ст.11 Закону «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» та не перерахована до бюджету Пенсійного фонду України, тобто сума недоїмки (2%) не включається до суми заборгованості підприємств та списанню не підлягає.

Втім, відповідачем не було надано до суду достатніх доказів щодо підтвердження своєї позиції.

Так, з наданої відповідачем картки особового рахунку страхувальника (1-5%) ДП «Орджонікідзевугілля» не можливо встановити чи є зазначена в ній сума заборгованості саме недоїмкою по страховим внескам (2%). Інших будь яких доказів відповідачем суду надано не було.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного та аналізу зазначених правових норм суд приходить до висновку, що рішення №517 від 30.03.2010р. Управління пенсійного фонду України в м.Єнакієве про сплату недоїмки у розмірі 1370,48 грн. є неправомірним, оскільки діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане, але діяв не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, недобросовісно, без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.

Таким чином, борг позивача з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року підлягають списанню на підставі статті 57 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” в порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2010 року № 484.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд бере до уваги положення ч.1 ст. 94 КАС України згідно яких, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства “Орджонікідзевугілля” до Управління пенсійного фонду України в м.Єнакієве про визнання недійсним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Єнакієве Донецької області №517 від 30 березня 2010 р. “Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків задовольнити повністю.

Визнати недійсним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Єнакієве Донецької області №517 від 30 березня 2010 р. “Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Стойка В. В.