Постанова № 123573078, 04.12.2024, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.12.2024
Номер справи
761/41391/24
Номер документу
123573078
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/41391/24

Провадження № 3/761/9119/2024

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 року

суддя Шевченківського районного суду м. Києва Бугіль В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від управління проведення повних перевірок Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 188-46 КУпАП України:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, працюючу на посаді керівника ТОВ «ФК Соната Фінанс», зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,

В С Т А Н О В И В:

З протоколу про адміністративне правопорушення від 18.10.2024 року № 403-01/9/24, вбачається, що Національне агентство відповідно до ст. 513 Закону України «Про запобігання корупції», Порядку, проводить повну перевірку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за 2021 рік, яку подав суб?єкт декларування ОСОБА_2 .

Відповідно до декларації суб?єкта декларування у користуванні чоловіка (члена сім?ї) на підставі договору фінансового лідингу перебуває автомобіль марки БМВ Х6.

У зв?язку з цим, виходячи з повноважень Національного агентства та 3 метою перевірки достовірності задекларованих суб?єктом декларування відомостей уповноваженою особою Національного агентства, керуючись п.7-1 ч 1. ст. 11, п. 1-1 ч. 1 ст. 12 та ч.1 ст. 13 Закону до ТОВ «ФК Соната Фінанс» направлено запит від 02.05.2024 № 404-01/30900-24 про надання наявної інформації та належним чином засвідчених копій підтверджуючих документів стосовно ОСОБА_3 (члена сім?ї суб?єкта декларування). А саме надати копію договору фінансового лізингу, укладеного з ОСОБА_4 , при цьому зазначити інформацію щодо загального розміру фінансових зобов?язань, що виникли у нього перед ТОВ « ФК Соната Фінанс», розмір залишку фінансових зобов?язань станом на 01.01.2021. 31.12.2021, та розмір коштів, сплачених ОСОБА_3 упродовж 2021 року в рахунок основної суми боргу та відсотків (із зазначенням дати та суми кожного платежу).

Лист було направлено на адресу ТОВ ФК Соната Фінанс», який було вручено представнику за довіреністю 08.05.2024.

07.06.2024 Національним Агентством отримано лист (вх. НАЗК № 65455/0/07-24) яким відмовлено у наданні інформації на запит Національного агентства від 02.05.2024 № 404-01/30900-24, аргументуючи це тим що чоловік (член сім?ї суб?єкта декларування) не є особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівнених до них осіб.

3 огляду на зазначене Національним агентством було повторно скеровано запит (вимогу) від 07.06.2024 N? 404-01/41655-24 до ТОВ «ФК Соната Фінанс» з метою отримання інформації, необхідної для виконання покладених на Національне агентство завдань, який було вручено представнику за довіреністю 14.06.2024.

Водночас у примітці до зазначеного запиту було звернено увагу на адміністративну відповідальність, передбачену ст. 188-46 КУпАП, за ненадання Національному агентству інформації, документів, а також порушення встановлених законодавством строків їх надання, надання завідомо недостовірної або не в повному обсязі.

Проте, відповідь ТОВ «ФК Соната Фінанс», на повторний запит Національного агентства від 07.06.2024 № 404-01/41655-24 не надійшла.

Таким чином, не надавши інформацію та копій документів на запити Національного агентства від 02.05.2024 № 404-01/30900-24 та від 07.06.2024 № 404-01/41655-24, директор ТОВ «ФК Соната Фінанс» порушив вимоги ч. 8 ст. 12 Закону.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 є керівником ТОВ «ФК Соната Фінанс» (код ЄДРПОУ 41733894) та може вчиняти дії від імені юридичної особи, а отже, саме вона була відповідальним за надання в десятиденний строк інформації та засвідчених належним чином копій документів на запити Національного агентства.

Така позиція також випливає з ч. 4 ст. 39 та 1. 1 ст. 42 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», де вказано, що виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є «директор», якщо статусом не передбачена інша назва.

Посадовими особами товариства є члени виконавчого органу, наглядової ради, а також інші особи, передбачені статусом товариства. При цьому саме посадові особи господарських товариств наділені організаційно-розпорядчими функціями.

Станом на 30.09.2024 відповіді від ТОВ «ФК Соната Фінанс» в особі керівника ОСОБА_1 не надійшла, що підтверджується актом, складеним посадовою особою, уповноваженою на складення протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 18846 КУпАП, Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_5, У присутності керівника третього відділу Управління проведення повних перевірок ОСОБА_6 та головного спеціаліста відділу контролю та підтримки електронного документообігу Управління документообігу та контролю ОСОБА_7.

У зв?язку з викладеним, є обґрунтовані підстави вважати, що ймовірно маючи у розпорядженні інформацію та підтверджуючі документи стосовно фінансового лізину автомобіля, яким користується чоловік (член сім?ї суб?єкта декларуваня) ТОВ «ФК Соната Фінанс» у особі керівника ОСОБА_1 , умисно не надано в десятиденний строк інформації та підтверджуючі документи на запити уповноваженої особи Національного агентства.

Національним агентство листом від 17.09.2024 № 40-10/68622-24 запропоновано керівнику ТОВ «ФК Соната Фінанс» ОСОБА_1 прибути до Національного агентства 30.09.2024 з 10:00 до 13:00 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, для ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення. Разом з листом направлено пам?ятку з роз?ясненням прав та обов?язків особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Вказаний лист було отримано представником за довіреністю 27.09.2024, що підтверджується відомостями у вигляді трекінгу відправлення з офіційного веб-сайту АТ «УКРПОШТА».

30.09.2024 ОСОБА_1 до Національного агентства не з?явилась. У зв?язку з цим було складено Акт про неприбуття до Національного агентства для ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення від 30.09.2024.

Разом з тим до Національного агентства прибула адвокат ТОВ « ФК Соната Фінанс», якій було роз?яснено причини виклику ОСОБА_1 , та необхідність надання пояснення особисто ОСОБА_1 .

На робочу пошту скриньку 04.10.2024 отримано лист яким надано аналогічну інформацію як і на перший лист-запит Національного агентства, що не спростовує законних підстав надання інформації, адже в рамках проведення повної перевірки уповноважена особа, має право отримувати інформацію на письмові запити в тому числі з обмеженим доступом.

В результаті чого Національним агентством повторно листом від 09.10.2024 № 40-10/75514-24 запропоновано ОСОБА_1 прибути до Національного агентства 16.10.2024 з 10:00 до 13:00 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення. Разом з листом направлено пам?ятку з роз?ясненням прав та обов?язків особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Вказаний лист було отримано представником за довіреністю 16.10.2024, що підтверджується відомостями у вигляді трекінгу відправлення з офіційного веб-сайту АТ «УКРПОШТА».

Лише 18.10.2024 на робочу поштову скриньку було отримано лист відповідно до якого повідомлено, що лист-запрошення отримано після вказаного часу прибуття, проте не пропонувалося перенести зустріч на іншу дату.

16.10.2024 ОСОБА_1 до Національного агентства не з?явилася. У зв?язку з цим було складено Акт про неприбуття до Національного агентства для ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення від 16.10.2024.

Тобто, будучи керівником ТОВ «ФК Соната Фінанс», та відповідно маючи у розпорядженні інформацію та підтверджуючі документи стосовно фінансового лізингу на підставі якого у користуванні ОСОБА_3 (члена сім?ї суб?єкта декларування) перебуває автомобіль марки БМВ Х6, ОСОБА_1 умисно, протиправно не надала протягом десяти робочих днів інформацію на законну вимогу Національного агентства.

Таким чином, ОСОБА_1 , порушуючи встановлений порядок управління, умисно не надала інформацію і документи на законну вимогу Національного агентства, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 188-46 КУпАП.

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Гончарова Г.М. просила закрити провадження по справі у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 в судовому засідання просила закрити провадження по справі, у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

09.05.2024 року ТОВ «ФК СОНАТА ФІНАНС» (далі - ТОВАРИСТВО) було отримано запит Національного агентства з питань запобігання корупції про надання інформації та документів № 404-01/30900-24 від 02.05.2024 (далі - Запит).

Відповідь надається у строки передбачені ч. 8 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно п. 1 Положення про апарат Національного агентства з питань запобігання корупції затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 05.02.2020 № 30/20 (далі - Положення) апарат Національного агентства з питань запобігання корупції (далі відповідно - апарат, Національне агентство, НАЗК) виконує організаційну, правову, експертну, аналітичну, інформаційно-довідкову та матеріально-технічну роботу, спрямовану на забезпечення здійснення Національним агентством повноважень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», іншими законами України.

Повноваження Національного агентства передбачені статтею 11 Закону України «Про запобігання корупції».

Крім того, на офіційному сайті Національного агентства за посиланням https://nazk.gov.ua/uk/pro-nazk/ відображені повноваження Національного агентства, що передбачені ст. 11 Закону України «Про корупцію», зокрема:

Національне агентство з питань запобігання корупції - це центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом. НАЗК відповідальне за формування антикорупційної політики та запобігання корупції. Національне агентство створене відповідно до Закону України «Про запобігання корупції». НАЗК працює за такими напрямками:

?аналізує ситуацію з корупцією в Україні та розробляє відповідну Антикорупційну стратегію та державну програму з її реалізації, а також координує виконання цих документів;

?виявляє корупційні норми у законодавстві та проектах актів;

?контролює дотриманням правил етичної поведінки, законодавства щодо запобігання конфлікту інтересів у діяльності публічних службовців;

?координує та надає методичну допомогу державним органам та органам місцевого самоврядування у виявленні та усуненні корупціогенних ризиків у їх діяльності, погоджує та контролює виконання антикорупційних програм у цих органах;

?контролює та перевіряє декларації публічних службовців, проводить моніторинг способу їх життя;

?стежить за дотриманням обмежень щодо фінансування політичних партій, законним та цільовим використанням партіями виділених з державного бюджету коштів, своєчасністю подання партіями відповідних звітів та достовірністю включених до них відомостей, розподіляє виділені з державного бюджету кошти на фінансування статутної діяльності політичних партій.

?співпрацює з викривачами корупції, надає їм правовий та інший захист

?адмініструє:

oЄдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

oЄдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення;

oЄдиний державний реєстр фінансових звітів політичних партій.

НАЗК співпрацює з іншими державними органами для реалізації антикорупційної політики України.

У запиті отриманому № 404-01/30900-24 від 02.05.2024 Національне агентство з питань запобігання корупції посилається на п. 71 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції», як підставу на отримання інформації та документів.

Відповідно до п. 71 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство здійснює контроль та перевірку декларацій суб`єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб`єктів декларування.

Як вбачається з пояснення представника ОСОБА_1 . ОСОБА_3 не є уповноваженою особою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.

Відповідно не є суб`єктом перевірки НАЗК.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог частини 6 статті 6 ЗУ «Про захист персональних даних» (далі- Закон) не допускається обробка, даних про фізичну особу, яка є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених Законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Абзацами 6 та 8 статті Закону визначено, що обробка персональних - будь-яка дія, або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання, і поширення ( розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних систем.

Персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути ідентифікована.

У запиті ставиться питання про надання документів, що містять персональні данні третьої сторони без отримання на це згоди особи (а саме індивідуальний податковий номер, відомості стосовно паспортних даних, місця проживання тощо).

Відповідно до статті 28 Закону, порушення законодавства про захист персональних даних тягне за собою відповідальність, встановлену законом, зокрема стаття 182 КК України, передбачає кримінальну відповідальність.

Враховуючи викладене і той факт, що ОСОБА_3 не є уповноваженою особою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, Товариство не мало законної підстави та можливості надати запитувану інформацію та документи без його згоди.

Окрім цього, Товариство має дотримуватись вимог Закон України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» (далі - Закон) який визначає нові правила на ринку фінансових послуг та регулює діяльність фінансових компаній.

Одним із ключових нововведень цього Закону є впровадження поняття «таємниця фінансової послуги». Таємниця фінансової послуги є аналогією банківської таємниці, яка гарантує клієнтам небанківських фінансових установ конфіденційність їхніх фінансових даних та операцій.

1 січня 2024 року набула чинності Постанова Національного банку України № 163 «Про затвердження Положення про таємницю фінансової послуги (Положення).

Положення встановлює не тільки гарантії для клієнтів, а і певні процедури збереження та обміну конфіденційною інформацією як між Національним банком, так і надавачами фінансових послуг, а також визначає умови доступу до цієї інформації з боку відповідних сторін.

Відповідно до прийнятого нормативу Національний банк та надавач фінансових послуг зобов`язані забезпечувати зберігання та захист інформації, що становить таємницю такої фінансової послуги з метою недопущення її незаконного розголошення та розкривати її тільки у встановленому порядку. Зокрема Положенням встановлені детальні вимоги щодо оброблення, зберігання, захисту, використання, передавання знищення та оприлюднення такої інформації, що становить таємницю фінансової послуги.

Надавачі фінансових послуг, а також Національний банк України зобов`язані забезпечувати збереження таємниці фінансової послуги шляхом обмеження доступу до інформації, організації спеціального діловодства, застосування технічних засобів захисту та включення в текст договорів та угод застережень щодо збереження таємниці. Керівники та працівники таких установ зобов`язані підписати зобов`язання про збереження таємниці, а також утримуватися від розголошення і використання такої інформації на свою чи чужу користь.

Згідно з положеннями Закону до таємниці фінансової послуги належить інформація про діяльність та фінансовий стан клієнта, яка стала відома надавачу фінансових послуг та/або посереднику в процесі обслуговування клієнта та/або взаємовідносин із ним чи стала відома третім особам під час надання послуг надавача фінансових послуг та/або посередника або під час виконання функцій, визначених законом, а також визначена Законом інформація про надавача фінансових послуг та/або посередника. Обсяг інформації, що належить до таємниці фінансової послуги, визначений в статті 10 Закону.

Згідно з вимогами Закону надавачі фінансових послуг та/або посередники, а також Національний банк зобов`язані забезпечувати збереження таємниці фінансової послуги, яка їм стала відома в рамках виконання своїх обов`язків.

При цьому клієнтом у розумінні Закону є будь-яка особа, яка звертається за отриманням фінансових послуг до фінансової установи, або до іншої юридичної особи, яка має право надавати фінансові послуги (надавача фінансових послуг) та/або посередника чи користується послугами надавача фінансових послуг та/або посередника. До фінансових послуг належить: надання коштів і банківських металів у кредит; надання гарантій; факторинг; фінансовий лізинг; торгівля валютними цінностями; фінансові платіжні послуги з переказу коштів без відкриття рахунку та/або із здійснення еквайрингу платіжних інструментів. Тобто під це визначення підпадає досить широкий спектр надавачів фінансових послуг.

Так, до таємниці фінансової послуги, належить інформація про:

рахунки клієнта;

операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, вчинені ним правочини;

фінансовий або майновий стан клієнта;

організацію та здійснення охорони надавачів фінансових послуг та/або посередників та осіб, які перебувають у приміщеннях надавачів фінансових послуг та/або посередників, а також будь-яка інформація про коди (шифрування тощо), що використовуються надавачем фінансових послуг та/або посередником для захисту інформації;

організаційно-правову структуру клієнта - юридичної особи, її керівників, напрями діяльності;

діяльність клієнтів чи інша інформація, що становить комерційну таємницю, про будь-який проєкт, винахід, зразки продукції тощо, інша комерційна інформація;

надавачів фінансових послуг та/або посередників та їхніх клієнтів, що отримується/збирається Регулятором під час здійснення своїх повноважень, у тому числі під час здійснення нагляду, включаючи валютний нагляд, оверсайту, а також перевірок з питань дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, законодавства з питань застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), законодавства про захист прав споживачів;

надавачів фінансових послуг та/або посередників та їхніх клієнтів, що отримується регулятором відповідно до міжнародного договору або за принципом взаємності від органу нагляду за фінансовими установами іноземної держави.

Слід зазначити, що не належить до таємниці фінансової послуги інформація, що підлягає обов`язковому оприлюдненню, та публічна інформація у формі відкритих даних відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Вся вище перелічена інформація підлягає захисту від передавання її третім особам та не підлягає розголошенню, за винятком випадків, передбачених законом або згодою відповідної фізичної чи юридичної особи, яка стосується такої інформації.

Закон встановлює, що надавач фінансових послуг може розкривати інформацію, що становить таємницю фінансової послуги виключно на письмовий запит клієнта ? власника такої інформації або за його письмовою згодою.

Враховуючи вищевикладене, копію вказаного запиту НАЗК було переадресовано для розгляду та надання відповіді ОСОБА_3 .

12.05.2024 року на адресу Товариства була направлена Заява від ОСОБА_3 щодо ненадання згоди на передачу персональних даних третім особам.

У визначені законодавством терміни НАЗК був надана відповідь з копією заяви ОСОБА_3 про відмову у передачі своїх персональних даних третім особам були направлені Товариством з офіційної електронної пошти на електронну пошту НАЗК, проте не було вчасно розглянуто, через що НАЗК повторно звернувся до Товариства з ідентичним запитом від 07.06.2024 № 404-01/41655-24.

Товариство повторно направило запит до ОСОБА_3 , проте знову отримало відмову, а тому надати запитувану інформацію Національному агентству та документи без його згоди не було не було можливості, про що було повторно повідомлено в листі 21.06.2024 № 21/1-06/24.

16.10.2024 орієнтовно о 17:00 ТОВ «ФК СОНАТА ФІНАНС» (далі - ТОВ) було отримано лист Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) з позначкою «ПОВТОРНО» із запрошенням до Національного агентства 16.10.2024 з 10:00 до 16:00 для надання пояснень з приводу безпідставного ненадання інформації та документів № 40-10/75514-24 від 09.10.2024.

До попереднього листа від 17.09.2024 № 40-10/69622-24 ТОВ надала відповідь із додатками засобами електронного зв`язку на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зазначалася в листі, в якому зазначалося наступне.

У зазначений проміжок часу представник ТОВ «ФК СОНАТА ФІНАНС», адвокат Гончарова Г.М. із підтвердженням повноважень прибула за вищевказаною адресою та в телефонному режимі зв`язалась з контактною особою: ОСОБА_5 . Після зустрічі між представником ТОВ та контактною особою було узгоджено надати пояснення в письмовому вигляді.

Крім того, лист від 09.10.2020 № 40-10/75514-24 4 було отримано 16.10.2024 о 17:00, а тому з`явитися за запрошенням до Національного агентства 16.10.2024 з 10:00 до 16:00 для надання пояснень з приводу безпідставного ненадання інформації та документів виявилось неможливим.

Відповідно до вимог ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвстановлено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свободо інших осіб.

Частиною 1статті 188-46 КУпАП, передбачена відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) Національного агентства з питань запобігання корупції щодо усунення порушень законодавства про запобігання і протидію корупції, ненадання інформації, документів, а також порушення встановлених законодавством строків їх надання, надання завідомо недостовірної інформації або не у повному обсязі.

Відповідно до пункту 1-1 частини першої статті 12 Закону, НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право одержувати в установленому законом порядку за письмовими запитами від державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, громадян та їх об`єднань інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, необхідну для виконання покладених на нього завдань.

Право НАЗК на одержання інформації не є абсолютним і має реалізовуватись з урахуванням покладених на нього повноважень та з урахуванням обмежень, встановлених законом.

Отже, право отримувати інформацію та копії документів від суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, уповноважені особи НАЗК мають лише в порядку встановленому законом та задля виконання покладених на цей орган завдань.

Щодо виконання покладених на НАЗК завдань та наявних повноважень зазначаю, що Закон не містить переліку завдань, які покладені на НАЗК, а пунктом 7-1 частини першої статті 11 Закону встановлено, що до повноважень НАЗК належать, зокрема, 7-1) здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій суб`єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб`єктів декларування.

Отже такі повноваження та завдання НАЗК мають здійснюватися (виконуватися) лише у порядку та в межах, чітко визначених законом.

Однак Товариство неодноразово у відповідях, а також сам ОСОБА_3 наголосив, що він не є суб`єктом декларування, а тому не надає згоду на розголошення своїх персональних даних, а Товариство не має відповідних законних прав для прийняття самостійного рішення стосовно цього питання.

Згідно з вимогами Закону надавачі фінансових послуг та/або посередники, а також Національний банк зобов`язані забезпечувати збереження таємниці фінансової послуги, яка їм стала відома в рамках виконання своїх обов`язків.

При цьому клієнтом у розумінні Закону є будь-яка особа, яка звертається за отриманням фінансових послуг до фінансової установи, або до іншої юридичної особи, яка має право надавати фінансові послуги (надавача фінансових послуг) та/або посередника чи користується послугами надавача фінансових послуг та/або посередника. До фінансових послуг належить: надання коштів і банківських металів у кредит; надання гарантій; факторинг; фінансовий лізинг; торгівля валютними цінностями; фінансові платіжні послуги з переказу коштів без відкриття рахунку та/або із здійснення еквайрингу платіжних інструментів. Тобто під це визначення підпадає досить широкий спектр надавачів фінансових послуг.

Так, до таємниці фінансової послуги, належить інформація про:

рахунки клієнта;

операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, вчинені ним правочини;

фінансовий або майновий стан клієнта;

організацію та здійснення охорони надавачів фінансових послуг та/або посередників та осіб, які перебувають у приміщеннях надавачів фінансових послуг та/або посередників, а також будь-яка інформація про коди (шифрування тощо), що використовуються надавачем фінансових послуг та/або посередником для захисту інформації;

організаційно-правову структуру клієнта - юридичної особи, її керівників, напрями діяльності;

діяльність клієнтів чи інша інформація, що становить комерційну таємницю, про будь-який проект, винахід, зразки продукції тощо, інша комерційна інформація;

надавачів фінансових послуг та/або посередників та їхніх клієнтів, що отримується/збирається Регулятором під час здійснення своїх повноважень, у тому числі під час здійснення нагляду, включаючи валютний нагляд, оверсайту, а також перевірок з питань дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, законодавства з питань застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), законодавства про захист прав споживачів;

надавачів фінансових послуг та/або посередників та їхніх клієнтів, що отримується регулятором відповідно до міжнародного договору або за принципом взаємності від органу нагляду за фінансовими установами іноземної держави.

Слід зазначити, що не належить до таємниці фінансової послуги інформація, що підлягає обов`язковому оприлюдненню, та публічна інформація у формі відкритих даних відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Вся вище перелічена інформація підлягає захисту від передавання її третім особам та не підлягає розголошенню, за винятком випадків, передбачених законом або згодою відповідної фізичної чи юридичної особи, яка стосується такої інформації.

Закон встановлює, що надавач фінансових послуг може розкривати інформацію, що становить таємницю фінансової послуги виключно на письмовий запит клієнта ? власника такої інформації або за його письмовою згодою.

Таким чином, маючи дві заяви Клієнта про відмову у передачі його персональних даних третім особам, Товариство «ФК Соната Фінанс» не мала законних підстав для розкриття запитуваних документів, про що двічі повідомляла НАЗК.

Окрім цього, у протоколі вказано, що Директор ОСОБА_1 умисно не надала інформацію та документи на законну вимогу Національного агентства, що не відповідає дійсності, оскільки відповідь була надана двічі, а також у відповідях відсутня відмова в розумінні ст. 188-46 КУпАП. У своїх відповідях Товариство лише наголошувало, що ОСОБА_3 були подані заяви про ненадання згоди про передачу персональних даних клієнта, через що Товариством не можуть бути надані запитувані документи, що виключає умисне та протиправне ненадання таких документів.

Враховуючи вищевикладене, у діях директора ТОВ «ФК Соната Фінанс» ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-46 КУпАП, а тому справа про притягнення її до адміністративної відповідальності підлягає закриттю.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись статтями ст. 188-46, 247, 268 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції», ЗУ «Про захист персональних даних»-

П О С Т А Н О В И В :

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 188-46 КУпАП - закрити у зв`язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляція до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Шевченківський районний суд м. Києва.

Суддя В.В. Бугіль