Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 149/3583/24
Провадження №3/149/1615/24
Номер рядка звіту 156
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2024 м. Хмільник
Суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області Олійник І. В., розглянувши матеріали, що надійшли від БПП з обслуговування Хмільницького району УПП у Вінницькій області про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, особи з інвалідністю ІІІ групи, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122-2, ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
02.11.2024 о 18 год 06 хв на автомобільній дорозі Р-31 42 км водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом - трактором колісним "DW244AN", н.з. НОМЕР_1 , на вимогу працівника поліції про зупинку транспортного засобу завчасно подану за допомогою гучномовця, проблискового маячка синього та червоного кольору не зупинився, був зупинений шляхом переслідування на патрульному автомобілі "Renault Duster", н.з. НОМЕР_2 , на автомобільній дорозі Р-31 42 км, шляхом утворення штучного затору.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано, як порушення вимог п. 2.4 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 164768 від 02.11.2024, 02.11.2024 о 18 год 06 хв на автомобільній дорозі Р-31 42 км водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом - трактором колісним "DW244AN", н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови,поведінка що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння водій відмовився у встановленому законом порядку при безперервній відеофіксації на портативний відеореєстратор № 476584, № 476008.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано, як порушення вимог п. 2.5 равил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 визнав вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, щиро розкаявся та пояснив, що втікав від працівників поліції, оскільки на причепі не працювали задні ліхтарі. Вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав та пояснив, що близько 09:00 год випив 50 грамів горілки, а близько 16:45 год проводив трактором господарські роботи. Після зупинки поліцейські запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки на що він відмовився, оскільки він не в повній мірі розумів те, що відбувається, порядок проведення огляду йому не роз`яснили. Пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння в закладі охорони здоров`я поліцейські йому не пропонували та від проведення такого огляду він не відмовлявся.
Адвокат Якименко О. О. у суді заявив клопотання про закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, оскільки порушено визначений ст. 266 КУпАП порядок проведення огляду, зокрема після відмови ОСОБА_1 від проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу поліцейські не запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння у найближчому закладі охорони здоров`я, а направлення для проведення такого огляду складено після складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Суддя, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , адвоката Якименка О. О., дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Щодо порушення п. 2.4 Правил дорожнього руху та вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
За змістом п. 2.4 Правил дорожнього руху на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Відповідно до ч. 1 ст. 122-2 КУпАП невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі дев`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Вина ОСОБА_1 у порушенні п. 2.4 Правил дорожнього руху та вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 164772 від 02.11.2024 в якому викладені обставини правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, а також наявні відмітки про відмову ОСОБА_1 від надання письмових пояснень та від отримання копії протоколу;
відеозаписами із відеореєстратора службового автомобіля та нагрудних камер поліцейських, якими, серед іншого, зафіксовано керування ОСОБА_1 транспортним засобом та невиконання вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу подану проблисковим маячком червоного та синього кольору і спеціальним звуковим сигналом, переслідування та зупинку транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 .
При цьому, суддя не приймає до уваги рапорт поліцейського, скільки поліцейський є зацікавленою особою, а тому його рапорт не може бути доказом вчинення адміністративного правопорушення (Постанова ВС/КАС у справі № 524/5741/16-а від 20.05.2020).
Щодо порушення вимог п. 2.5 ПДР та вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно із п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У рішенні по справі "О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Порядок проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп`яніння визначений статтею 266 КУпАП України, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС, МОЗ України від 09.11.2015 року за № 1452/735 та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення у водіїв стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженим Постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008.
За змістом ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного сп`яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП України, п. 7 Розділу 1 Інструкції, п.п. 6, 8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Факт порушення ПДР має бути належним чином задокументованим та доведеним належними і допустимими доказами (Постанова ВС у справі № 686/11314/1від 15.03.2019).
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення додано: довідку про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння відповідно до якого ОСОБА_1 направлявся до КНП "Хмільницька ЦРЛ" для проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння; копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 164772 від 02.11.2024 за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП; рапорт поліцейського взводу № 2 роти № 2 БПП з обслуговування Хмільницького району УПП у Вінницькій області Зінченка Ю. від. 02.11.2024; витяг з інтегрованої інформаційно-пошукової система Міністерства внутрішніх справ України; відеозаписи із відеореєстратора службового автомобіля та нагрудних камер поліцейських.
Оцінюючи вказані докази встановлено недотримання визначеного ст. 266 КУпАП порядку проведення огляду на стан сп`яніння, оскільки з доданих до протоколу відеозаписів із нагрудних камер поліцейських встановлено, що на пропозицію поліцейських пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 відмовився, однак пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння в закладі охорони здоров`я поліцейські йому не пропонували та від проведення такого огляду він не відмовлявся, а направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння складено поліцейським після складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Інші докази не спростовують встановлених обставин, не усувають виявлені порушення проведення огляду на стан сп`яніння, а тому не можуть бути використані як докази вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладенета приймаючидо увагивстановлені обставини,суддя доходитьвисновку,що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не підтверджена належними та допустимими доказами, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Щодо накладення адміністративного стягнення.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст. 2 КУпАП).
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, яке є грубим порушенням Правил дорожнього руху, особу ОСОБА_1 , який є пенсіонером, особою з інвалідністю ІІІ групи, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався та щиро розкаявся у вчиненому, суддя доходить висновку про застосування до нього адміністративного стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 122-2 КУпАП у виді штрафу у розмірі дев`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 27, 30, 33-35, 40-1, 122-2, 130, 221, 247, 280, 283, 284, 289, 294, 307, 308 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним та притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави (Отримувач: ГУК у Він.обл./Він.обл/21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37979858, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку (ІВАN): UA418999980313080149000002001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300) у розмірі дев`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 153 гривні.
Клопотання адвоката Якименка Олексія Олексійовича про закриття провадження у справі за ч. 1 ст. 130 КУпАП - задовольнити.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави (ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Згідно із ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Хмільницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ігор ОЛІЙНИК