Ухвала суду № 123427546, 29.11.2024, Романівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.11.2024
Номер справи
294/2026/24
Номер документу
123427546
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

Романівський районний суд Житомирської області

294/2026/24

У Х В А Л А

селище Романів 29 листопада 2024 року

Слідчий суддя Романівського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання заступника керівника Чуднівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів, подане в рамках кримінального провадження № 12024065470000078 від 07 серпня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 197-1 Кримінального кодексу України (далі КК України),-

В С Т А Н О В И В :

22 листопада 2024 року до Романівського районного суду Житомирської області із Житомирського апеляційного суду в порядку статті 34 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України) надійшли матеріали клопотання заступника керівника Чуднівської окружної прокуратури ОСОБА_3

28 листопада 2024 року відповідні матеріали клопотання передані слідчому судді, визначеному автоматизованою системою документообігу суду.

В клопотанні заступника керівника Чуднівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів зазначено, що ним здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12024065470000078, що внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07 серпня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 197-1 Кримінального кодексу України.

В ході досудового розслідування встановлено, що в достовірно не встановлені час та день 2024 року невідомі особи самовільно зайняли земельну ділянку з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га, яка відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення (землі загального користування - громадські пасовища), що перебуває у комунальній власності Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області, яку обробили і засіяли сільськогосподарською зерновою культурою - кукурудзою, де вирощують по теперішній час.

За вказаним фактом, 07.08.2024 внесенні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024065470000078 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 197-1 КК України.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, власником земельної ділянки з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га, являється Чуднівська міська рада, відомості про користування (оренду) певною особою відсутні.

Відповідно до інформаційного листа Чуднівської міської ради №04-19/1005 від 12.08.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092 в оренду міською радою не передавалась, договір оренди не укладався.

15.08.2024 проведено огляд місця події, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, за результатами якого встановлено, що загальна площа земельної ділянки становить 44,1238 га, земельна ділянка частково заліснена (місцями ростуть поодинокі кущі та дерева), а частково оброблена, де вирощується сільськогосподарська зернова культура - кукурудза. Площа земельної ділянки з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, яка оброблена та на якій вирощується сільськогосподарська зернова культура кукурудза, становить 23,7961 га.

Постановою начальника сектору дізнання земельну ділянку з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га із посіяною на ній сільськогосподарською зерновою культурою - кукурудзою, площею 23,7961 га, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.

Ухвалою слідчого судді Романівського районного суду Житомирської області від 18.10.2024 (справа №294/1671/24) накладено арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га із посіяною на ній сільськогосподарською зерновою культурою - кукурудзою, площею 23,7961 га, яка перебуває у комунальній власності Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області, позбавивши законного володілця права відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.

На даний час виникла необхідність у визначенні порядку зберігання майна як речового доказу, на яке накладено арешт. Арештоване майно потребує спеціальних заходів з управління ним, спрямованих на збереження та збільшення його вартості, сплату витрат на утримання тощо.

Відповідно до інформаційного листа ТОВ «Дружба 2020» від 01.11.2024, валовий збір врожаю кукурудзи на земельній ділянці з площею 23,7961 га становить 178,4 тон. Станом на 01.11.2024 у філії «Тетерів» ТОВ СП «Нібулон» ціна 1 тони зерна кукурудзи становить 8600 гривень. Таким чином вартість 178,4 тон зерна кукурудзи становитиме 1534240,00 грн.

У кримінальному провадженні відсутня письмова згода власника на передачу майна Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості.

На підставі вищевикладеного, з метею забезпечення збору, зберігання та реалізації зерна кукурудзи, процесуальний прокурор у даному кримінальному провадженні просить визначити порядок зберігання речових доказів у даному кримінальному провадженні шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в управління для реалізації або передачі в управління у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 2, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», а саме: посіву і врожаю сільськогосподарської зернової культури - кукурудзи, площею 23,7961 га, що належить невідомим особам на земельній ділянці з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га та перебуває у комунальній власності Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області.

Сторона кримінального провадження, яка подала клопотання та законний володілець майна, в судове засідання не з`явилися. Процесуальним прокурором подано до суду заяву про розгляд клопотання про визначення порядку зберігання речових доказів за його відсутності, доводи, що зазначені в клопотанні підтримує.

Відповідно до частини 4 статті 107 КПК України, у зв`язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, матеріали кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до абзацу 7 частини 6 статті 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» управління активами - це діяльність із володіння, користування та/або розпорядження активами, тобто забезпечення збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості або реалізація таких активів чи передача їх в управління відповідно до цього Закону, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні.

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні (частина перша статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».

Основною метою заснування та діяльності Національного агентства є сприяння процесуальній діяльності слідчого, детектива, прокурора, слідчого судді, суду, спрямованій, зокрема, на забезпечення збереження речових доказів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, а також збільшення їх вартості, особливо тих, які підлягають конфіскації, спеціальній конфіскації (стягненню в дохід держави в кримінальному провадженні).

Повноваження Національного агентства з управління арештованим (до конфіскації) майном визначені статтями 1, 9, 10, 19-24 Закону та статтею 100 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України).

Так, в управління Національному агентству можуть передаватись лише активи, які відповідають наступним умовам: вони визнані речовим доказом; на них накладено арешт у кримінальному провадженні; арешт має передбачати заборону розпорядження (обов`язково) або користування майном (бажано); їх сукупна вартість становить понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; це не завдає шкоди кримінальному провадженню.

З аналізу наведених норм Закону вбачається, що обов`язковою умовою для передачі активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, є наявність судового рішення про накладення арешту у кримінальному провадженні.

Крім того, слід звернути увагу й на те, що відповідно до норм Закону така передача майна Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів можлива, якщо це не завдасть шкоди кримінальному провадженню.

Згідно з вимогами статті 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Статтею 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх вартості.

Норми статей 19, 20, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» встановлюють правові механізми управління арештованими у кримінальному провадженні активами (грошовими коштами, банківськими металами, рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами), сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Слідчим суддею встановлено, що 07.08.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про те, що в достовірно не встановлені час та день 2024 року невідомі особи самовільно зайняли земельну ділянку з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га, яка відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення (землі загального користування-громадські пасовища), що перебуває у комунальній власності Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області, яку обробили і засіяли сільськогосподарською зерновою культурою - кукурудзою, де вирощують по теперішній час. Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, власником земельної ділянки з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092 площею 44,1238 га. являється Чуднівська міська рада, відомості про користування (оренду) певною особою відсутні.

Постановою начальника сектору дізнання Відділення поліції №5 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області земельну ділянку з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га із посіяною на ній сільськогосподарською зерновою культурою - кукурудзою, площею 23,7961 га, визнано речовим доказом.

Ухвалою слідчого судді Романівського районного суду Житомирської області від 18.10.2024 (судова справа № 294/1671/24) накладено арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га із посіяною на ній сільськогосподарською зерновою культурою - кукурудзою, площею 23,7961 га, яка перебуває у комунальній власності Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області, позбавивши законного володільця права відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.

Згідно інформаційного листа ТОВ «Дружба 2020» від 01.11.2024, валовий збір врожаю кукурудзи на земельній ділянці з площею 23,7961 га становить 178,4 тон. Станом на 01.11.2024 у філії «Тетерів» ТОВ СП «Нібулон» ціна 1 тони зерна кукурудзи становить 8600 гривень. Таким чином вартість 178,4 тон зерна кукурудзи становитиме 1534240,00 грн.

Враховуючи викладене, відповідно до приписів частини 6 статті 100 КПК України, статей 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» посіви і врожай сільськогосподарської зернової культури - кукурудзи, площею 23,7961 га, що належить невідомим особам на земельній ділянці з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га та перебуває у комунальній власності Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області, на котрі накладено арешт ухвалою слідчого судді Романівського районного суду Житомирської області від 18.10.2024, підлягають переданню Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними.

Передання зазначеного майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів є об`єктивною необхідністю з метою виключення прямого або опосередкованого впливу та посягання на арештоване майно.

Незастосування заходів щодо передання вказаного майна в управління Національному агентству значно ускладнить або зробить неможливим досягнення завдань кримінального провадження. Так, у випадку винесення обвинувального вироку у даному кримінальному провадженні можуть бути створені перешкоди у застосуванні заходів кримінально-правового характеру, конфіскації майна, відшкодування шкоди тощо. У випадку винесення виправдувального вироку може мати місце порушення прав осіб власників нерухомого майна у вигляді зниження або повної втрати вартості майна за час його перебування під арештом.

Водночас, підставою для передання такого майна в управління Національному агентству є відсутність об`єктивної можливості здійснювати органом досудового розслідування управління арештованим майном.

За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що на даному етапі досудового розслідування виникла необхідність у забезпеченні збереженні речового доказу шляхом передання Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в управління для реалізації або передачі в управління, у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 2, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», а відтак клопотання прокурора підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 98, 100, 131, 132, 170-173, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання заступника керівника Чуднівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів задовольнити.

Визначити порядок зберігання речових доказів у кримінальному провадженні № 12024065470000078, що внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07 серпня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 197-1 Кримінального кодексу України шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ - 41037901) в управління для реалізації або передачі в управління у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 2, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», а саме: посіву і врожаю сільськогосподарської зернової культури - кукурудзи, площею 23,7961 га, що належить невідомим особам на земельній ділянці з кадастровим номером 1825882000:07:000:0092, площею 44,1238 га, що перебуває у комунальній власності Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1