ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-4852/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю секретаря –Кусайло Я.Г.,
прокурора - Савченка В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Полтавського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської областідо ОСОБА_1про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
07 жовтня 2010 року Прокурор Полтавського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1про стягнення боргу.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що проведеною прокуратурою Полтавського району спільно з Полтавським районним центром зайнятості перевіркою було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 в порушення вимог Закону України «Про зайнятість населення», Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»надав Полтавському районному центру зайнятості неправдиві відомості, і на момент надання йому статусу безробітного був суб’єктом підприємницької діяльності. У зв’язку із цим, за час перебування на обліку в центрі зайнятості відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 10311,97 грн. В добровільному порядку вказану сума відповідачем не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з’явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за даною явкою сторін та на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та дослідивши інші докази у їх сукупності, суд встановив такі обставини.
Як свідчать матеріали справи, в 07.09.2009 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського районного центру зайнятості як такий, що шукає роботу. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівників, не укладав договорів цивільно-правового характеру, пенсій не отримує.
Наказом Полтавського районного центру зайнятості від 07.09.2009 року №НТ090907 відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" терміном з 07.09.2009 року по 01.09.2010 року.
За період перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_1 отримав допомогу по безробіттю в сумі 10311,97 грн., про що свідчить довідка Полтавського районного центру зайнятості від 29.04.2010 року.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників
На підставі вказаної норми Закону, 21.04.2010 року Полтавським районним центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами якої складено акт №38 від 21.04.2010 року. Підставою перевірки стала інформація Державного реєстратора про те, що ОСОБА_1 на момент отримання статусу безробітного був суб’єктом підприємницької діяльності.
Проведеною перевіркою встановлено, що відповідно до запису №3 довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців громадянин ОСОБА_1 на момент надання йому центром зайнятості статусу безробітного, а саме 07.09.2009 року, був суб’єктом підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство"
Згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Відповідно до пункту 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов’язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Однак, всупереч вказаної норми Закону відповідач не повідомив Полтавський районний центр зайнятості про те, що він є суб’єктом підприємницької діяльності, а навпаки, в порушення вимог чинного законодавства, при подачі відповідної заяви, зазначив у ній завідомо неправдиві відомості.
Таким чином, ОСОБА_1 статус безробітного та допомога по безробіттю були призначені на підставі відомостей, що не відповідають дійсності.
Отже, матеріальне забезпечення по безробіттю в сумі 10311,97 грн. було отримане відповідачем незаконно.
У зв’язку із виявленим порушенням відповідачем вимог закону, 23.04.2010 року Полтавським районним центром зайнятості було видано наказ №11 про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 Даний наказ разом із вимогою про повернення коштів направлявся на адресу відповідача, однак в добровільному порядку вказана сума сплачена не була.
Згідно пункту 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг особі внаслідок умисного невиконання нею обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послу.
Крім того, відповідно до пункту 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці України від 20.11.2000 р. № 307 якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Полтавського району в інтересах держави в особі Полтавського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення боргу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Полтавського районного центру зайнятості (р/р 37171161903202 у ГУДКУ в Полтавській області, код банку 831019, ЗКПО 21061448) борг у розмірі 10311,97 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19 листопада 2010 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва