Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 569/21784/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2024 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Гордійчук Н.О., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою:
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
В протоколі про адміністративне правопорушення № 401 від 05.11.2024 зазначено, що ОСОБА_1 , будучи техніком служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до
п. «г» п.1 ч. 1 ст. 3Закону України «Про запобігання корупції», є суб`єктом, на якого поширюється дія цьогоЗакону, порушив встановлені вимоги частини 1статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням положень пункту 2-7розділу XIII цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) № 33 від 25.02.2022, ОСОБА_1 призначено на посаду техніка служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 25.02.2022, шпк «головний сержант».
Згідно ст. 68 Конституції Україникожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
ЗгідноЗакону України «Про військовий обов`язок і військову службу»: На військових посадових осіб поширюється діяЗакону України «Про запобігання корупції»(ч.9 ст.20 Закону).
Військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством (ч.12 ст.6 Закону).
У відповідності до ст.28 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, всі командири і начальники є військовими посадовими особами.
Відповідно доЗакону України «Про запобігання корупції»: Суб`єкти декларування - це особи, зазначені у п.1, пп. «а» і «в»-«г» п.2, п. 4 ч. 1 ст.3 Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цьогоЗакону(ст. 1 Закону).
Суб`єктами, на яких поширюється дія цьогоЗакону, військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій (пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону).
Особи, зазначені у п.1, пп. «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до
1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством (ч.1 ст.45 Закону).
Відповідно до п. 2-7розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно дост. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану»опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Суб`єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному ч. 4 ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію»(крім суб`єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у п.1-5 цієї частини), зобов`язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).
Дія цієї частини не поширюється на суб`єктів декларування з числа комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) (ч. 7 ст.45 Закону).
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 о 19:25 год. 08.09.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 , подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою дост. 172-6 КУпАП, суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених ч.2 та 3 цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч.1 та 2-ої« зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, технік служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Місцем вчинення правопорушення є місце виконання службових повноважень ОСОБА_1 (як суб`єкта декларування) ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 .
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 19:25 год. 08.09.2024, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Вказані дії кваліфіковані за ч. 1 ст.172-6КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією визнав повністю, підтвердивши обставини викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією. Надав суду посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 12.09.2024 року, просив звільнити від сплати судового збору.
Прокурор просив суд визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у розмірі передбаченому санкцією цієї статті.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступного висновку.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до вказаної статті суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначенихчастинами другоютатретьоюцієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З диспозиції зазначеної статті випливає, що вона носить бланкетний характер і лише описує безпосередньо саме правопорушення, тоді як для повного визначення ознак складу цього правопорушення необхідно звернутися до Закону України «Про запобігання корупції» та інших законодавчих актів, які визначають засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ст. 1 Закону України«Про запобіганнякорупції» суб`єкти декларування - це особи, зазначені у п.1, пп. «а» і «в»-«г» п.2, п. 4 ч. 1 ст.3 Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього .
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст.1 та пп.«г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України«Про запобіганнякорупції» суб`єктами декларування є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань.
За змістом ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військові посадові особи ? це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 повинен був подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Водночас згідно з відомостями Реєстру НАЗК встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік 08.09.2024 року о 19 год. 25 хв. Тобто ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, цим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст.172-6 КУпАП.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у якості доказів долучено: протокол про адміністративне правопорушення № 401 від 05.11.2024 року, рапорт про реєстрацію матеріалів в ЄО, відомості з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо часу подачі декларації за 2021 рік, відомості з ГУ Пенсійного фонду України щодо наявності електронних листків непрацездатності, лист-направлення документів на військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 , які невчасно подали деклараційні доходи до ЄДР, витяг з наказу №33 від 25.02.2022 про призначення ОСОБА_1 , функціональні обов`язки техніка служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_2 , витяг з журналу проведення занять з особовим складом Рівненського ОТЦКСП щодо недопущення неправомірної вигоди та корупційних діянь, зловживання службовим становищем (інших правопорушень), пояснення ОСОБА_1 .
Враховуючи особу правопорушника, ступінь його вини, наявність пом`якшуючої вину обставинищире каяття, відсутність обтяжуючих обставин, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
При цьому, заявлене клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору за розгляд справи про адміністративне правопорушення у зв`язку з наявністю у нього посвідчення учасника бойових дій, не підлягає до задоволення, оскільки , відповідно дост. 5 Закону України «Про судовий збір»,від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.
Таким чином, згідно п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з огляду на категорію та предмет розгляду даної справи, до стягнення з ОСОБА_1 підлягає судовий збір в розмірі
605,60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст.172-6,248,249,251,268,283-285 КУпАП,
ЗУ«Про запобігання корупції», -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6КУПАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п`ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень на реквізити: Отримувач: ГУК у Рівненській області/ Рівненська МТГ/21081100. Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA108999980313000106000017527. Кодкласифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування коду банку:899998.
В разі несплати штрафу в п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії постанови правопорушнику, сума штрафу відповідно ч. 2ст. 308 КУпАПбуде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 грн. (шістсот п`ять) 60 коп. на реквізити: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Кодкласифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Н.О. Гордійчук