Постанова № 12334497, 10.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2010
Номер справи
2а-21775/10/0570
Номер документу
12334497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2010 р. справа № 2а-21775/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13 год. 26 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мозгової Н. А.

при секретаріСметана М.В.

за участю

представника позивача Фісай Р.В.

представника відповідача 1 Колосової Ж.Ю.

представника відповідача 2 не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД» до Макіївської обєднаної державної податкової інспекції, Державної податкової адміністрації України про визнання недійсним та скасування акту №11 від 30 червня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та відновлення реєстрації в реєстрі платників податку на додану вартість з 30.06.2010 року,-

ВСТАНОВИВ:

13.09.2010 року позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД», звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Макіївської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним та скасування акту №11 від 30 червня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та відновлення реєстрації в реєстрі платників податку на додану вартість з 30.06.2010 року.

05.10.2010р. ухвалою суду за клопотанням представника позивача було залучено в якості другого відповідача по справі Державну податкову адміністрацію України.

Позивач мотивує свої вимоги наступним:

01.07.2010р. підприємством було отримано акт №11 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, відповідно до якого анульована реєстрація платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД» на підставі п.п."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. за №168/97.

Відповідно до п.п."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. за №168/97 реєстрація особи як платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподаткованих поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Позивач зазначає, що підприємство було створено з метою будівництва та подальшого функціонування торгівельного центру у Гірняцькому районі м. Макіївки. У зв'язку з довгостроковим договором на будівництво та витратами, пов'язаними з цим будівництвом позивач у деклараціях з податку на додану вартість декларувало податковий кредит згідно з існуючими нормами діючого законодавства України, що підтверджується Довідкою податкового органу №4404/23-3/20321449 від 28.05.2010р., в висновках якої зазначено, що перевіркою не встановлено порушення у порядку заповнення рядка 26 податкової декларації з податку на додану вартість за періоди: травень-червень, жовтень-грудень 2008р., лютий - грудень 2009р., січень-лютий 2010р.

Відповідач 1 по справі, Макіївська обєднана державна податкова інспекція, надав до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого не згоден з позовними вимогами на підставі наступного:

Відповідно до п.п."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. за №168/97 реєстрація особи як платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподаткованих поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Згідно п.3.1 ст.3 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.

Згідно п.п.5.3.1 .п.5.3 Розділу "Податкові зобов'язання" Наказу від 30.05.1997р. за №166 "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення та подання" у рядках 1-5 декларації вказуються загальні обсяги поставки, за якими у платника в даному звітному періоді виникло податкове зобов'язання (оподатковувані за ставкою 20 відсотків, нульовою ставкою, звільнені від оподаткування відповідно до ст.5 Закону та тимчасово звільнені від оподаткування відповідно до ст.11 Закону чи інших нормативно-правових актів) та обсяги поставки, що не є об'єктом оподаткування. (п. 3.2 ст.3 Закону).

В деклараціях з податку на додану вартість з червня 2009р. по травень 2010р. у позивача в рядках 1-5 відсутні оподатковувані поставки протягом дванадцяти послідовних податкових місяців, що дає податковому органу законні підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість на підставі п.п."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. за №168/97.

Відповідач 2, Державна податкова адміністрація України, у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач не надав. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача 2 на підставі наявних у справі доказів.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача 1 проти позову заперечував.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані доказі за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД», зареєстровано виконавчим комітетом Макіївської міської ради 29.01.2008р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 за №835928. Юридична особа зареєстрована за кодом ЄДРПОУ 20321449. Підприємство перебуває на податковому обліку Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції. Позивач зареєстрований з 08.02.2008р. в якості платника податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість за №100096782 серії НБ№032160.

Судом встановлено, що 30 червня 2010 року комісією, створеною відповідно до Наказу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції від 10 березня 2009 року №152 (із змінами від 12.11.2009р. за №589), складено акт №1 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД», яким вирішено анулювати реєстрацію Товариство з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД» як платника податку на додану вартість.

Правовою підставою складання зазначеного акту став пп. «г» п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.п."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. за №168/97 реєстрація особи як платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом двадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподаткованих поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року №79 затверджено Положення «Про реєстрацію платників податку на додану вартість», яке визначає порядок реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість; присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість та заміни свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації / анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; засвідчення копій свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість.

Відповідно до пп. 25.2.1, п. 25 Положення органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), зокрема, довідки про результати документальної виїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складеної підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців.

Передбачена п.п.25.2.1 Положення довідка про результати документальної виїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складеної підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців та є відповідним підтвердним документом, за наявності якого приймається рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, відповідачем 1 не складалась.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про недотримання відповідачем процедури прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, визначеної п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", п. 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість та п. 2 Порядку проведення інвентаризації платників податку на додану вартість.

Разом з тим, позивачем систематично протягом дванадцяти послідовних місяців з червня 2009р. по травень 2010р подавались до Макіївської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість, в яких зазначались оподатковані операції з придбання товарів (послуг).

Відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.

Тобто, за підсумовуючим аналізом зазначених правових норм до оподаткованих поставок належить як надання так і придбання товарів (послуг), а оскільки відповідачем в поданих до податкового органу податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з червня 2009р. по травень 2010р були зазначені операції з придбання товарів (послуг), суд вважає, що проведені позивачем операції відносяться до оподаткованих поставок у відповідності до Закону України "Про податок на додану вартість", а відтак у податкового органу були відсутні підстави для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість у зв'язку з відсутністю оподаткованих поставок.

Згідно ч. 2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає поновленню з урахуванням частини 2 статті 11 КАС України шляхом зобовязання Макіївської обєднаної державної податкової інспекції, Державної податкової адміністрації України відновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД» в реєстрі платників податку на додану вартість з 30.06.2010 року.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД» до Макіївської обєднаної державної податкової інспекції, Державної податкової адміністрації України про визнання недійсним та скасування акту №11 від 30 червня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та відновлення реєстрації в реєстрі платників податку на додану вартість з 30.06.2010 року задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати акт Макіївської обєднаної державної податкової інспекції №11 від 30 червня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Зобовязати Макіївську обєднану державну податкову інспекцію, Державну податкову адміністрацію України відновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД» (86132, Донецька область, м. Макіївка, вул. Донецька, буд. 44б, код ЄДРПОУ 20321449) в реєстрі платників податку на додану вартість з 30.06.2010 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бон ЛТД» (86132, Донецька область, м. Макіївка, вул. Донецька, буд. 44б, код ЄДРПОУ 20321449) судовий збір у сумі 3 (три) 40 коп.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошені її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 10 листопада 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України виготовлений та підписаний 15.11.2010 року.

Суддя Мозговая Н. А.