Рішення № 123341830, 27.11.2024, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2024
Номер справи
580/9856/24
Номер документу
123341830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2024 року справа № 580/9856/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

4.10.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополити Андрея, буд.10; код ЄДРПОУ 13814885) (далі відповідач 2) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позов зазначила, що з 19.12.2014 їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 11.04.2023 їй призначено пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2011-2013 роки. 10.07.2024 вона звернулася до Пенсійного фонду заявою щодо перерахунку пенсії із застосуванням показника за 2021-2023 роки. Листом від 24.07.2024 їй повідомили про прийняте рішення від 18.07.2024 про відмову у перерахунку пенсії. Вважає, що відповідач 2 під час призначення пенсії неправомірно застосував вказаний показник.

Ознайомившись із матеріалами позову, виявлено недоліки позовної заяви, які перешкоджають відкриттю провадження у справі. У зв`язку з цим ухвалою від 09 жовтня 2024 року суд залишив її без руху.

Ухвалою суду від 28 жовтня 2024 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі за позовом вх. від 21.10.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про:

визнання протиправним і скасування рішення від 18.04.2024 №971150122406, оформленого листом від 24.07.2024, щодо відмови їй перерахувати та виплатити пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021-2023 роки, починаючи з моменту звернення, а саме з 10.07.2024;

зобов`язання здійснити їй перерахунок та виплату за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021-2023 роки, починаючи з моменту звернення, а саме з 10.07.2027.

Також встановив відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

12.11.2024 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що оскільки позивачка отримує пенсію за віком з 19.12.2014 відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» права на застосування нової середньої заробітної плати за 2021-2023 роки відповідно до Закону України №1058-IV не має.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з пенсійним посвідченням від 11.05.2023 серії НОМЕР_2 позивачці призначена пенсія за віком.

10.07.2024 позивачка звернулася заявою до Головного управління ПФУ в Черкаській області, в якій просила перерахувати пенсію із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки перед зверненням за переведенням на інший вид пенсії.

Відповідач розглянув заяву позивачки за принципом екстериторіальності та прийняв рішення від 18.04.2024 №971150122406 про відмову у перерахунку пенсії позивачці. У ньому зазначив, що оскільки позивачка отримує пенсію за віком з 19.12.2014 відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» права на застосування нової середньої зарплати за 2021-2023 роки відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» немає. Тому прийняв рішення відмовити у перерахунку пенсії, а саме у переході на інший вид із застосуванням нової середньої заробітної плати.

Головне управління ПФУ в Черкаській області листом від 24.07.2024 повідомило позивачку про результати її розгляду та прийняте рішення.

Тому позивачка звернулася в суд з позовом.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон України №1058-IV).

Згідно з абз.1 ст.1 Закону №1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Стаття 2 Закону №1788-XII визначає, що за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону України №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст.6 Закону №1788-XII особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов`язку.

Тобто, обирати вид пенсії має право саме відповідна особа та відповідачі не наділені повноваженням на власний розсуд проводити зміну призначеного виду пенсії.

Так, статтею 26 Закону України №1058-IV встановлене право на призначення пенсії за віком після досягнення 60, 63 або 65 років.

Відповідно до абзацу першого ч.3 ст.45 Закону України №1058-VI переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Із оскаржуваного рішення суд установив, що позивачці з 19.12.2014 призначено пенсію за віком відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У подальшому позивачка звернулася до органів ПФУ заявою про перерахунок пенсії (зміна виду пенсії) без зазначення, на який саме інший вид пенсії вона бажає перейти.

Дослідивши заяву позивачки від 10.07.2024, розгляд якої викликав спір у цій справі, суд урахував.

Пунктом 2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок), визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за віком, серед яких за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до п.4.8 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Отже, відповідач зобов`язаний при надходженні заяви про призначення/перерахунок пенсії перевірити її відповідність вказаним вище вимогам законодавства та за результатами розгляду заяви особи не пізніше 10 днів прийняти рішення.

Як встановлено вище, у заяві позивачка не зазначила, на який вид пенсії із передбачених законом чотирьох її видів (перелічених у ч.1 ст.9 Закону України №1058-IV та ст. 2 Закону №1788-XII: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років) просить змінити призначену їй пенсію за віком і в додатках не додала жодного документа. Відповідач за результатами розгляду виніс акт владно-розпорядчого характеру (результат) у формі рішення від 18.04.2024 №971150122406 щодо відмови в задоволенні заяви. Обґрунтованими є його мотиви, описані у рішенні, щодо врахування факту вже призначеної пенсії за віком з 19.12.2014 та відсутністю із-за цього підстав для перерахунку пенсії шляхом зміни виду пенсії (умов призначення пенсії за віком), оскільки згідно з абзацом другим ч.3 ст.45 Закону України №1058-VI при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Оскільки у позивачки зміни виду пенсії за віком з 2014 року не відбулося, відсутні підстави враховувати заробітну плату за періоди, що є наступними після призначення відповідного виду пенсії.

Доводи позивачки у позовній заяві про те, що їй з 19.12.2024 призначено пенсію за вислугу років відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не обґрунтовані та не враховані судом, оскільки вказана норма Закону визначає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідач у заявлених обставинах спору повністю дотримався вимог закону з огляду на зміст отриманої заяви позивачки. Тому позовні вимоги позивачки не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополити Андрея, буд.10; код ЄДРПОУ 13814885) про:

визнання протиправним і скасування рішення від 18.04.2024 №971150122406, оформленого листом від 24.07.2024, щодо відмови їй перерахувати та виплатити пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021-2023 роки, починаючи з моменту звернення, а саме з 10.07.2024;

зобов`язання здійснити їй перерахунок та виплату за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021-2023 роки, починаючи з моменту звернення, а саме з 10.07.2027.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, виготовлене в повному обсязі та підписане 27.11.2024.