Ухвала суду № 12327340, 15.05.2008, Севастопольський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
15.05.2008
Номер справи
20-3/312-12/387
Номер документу
12327340
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

08 травня 2008 року Справа № 20-3/312-12/387

                    

                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  ,

суддів                                                                      ,

                                                                                          Черткової І.В.,

секретар судового засідання                                        

за участю представників сторін:

позивача: Завгородний Олексій Валентинович, довіреність №б/н від                                                             01.06.07;

відповідача: Чистякова Вікторія Вікторівна, довіреність №3/10-011/2007 від                                                   12.02.07;

Федосіхіна Тетяна Володимирівна, довіреність №30/10-011/2006 від 22.09.06;

розглянувши апеляційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Страз-Ідал" та Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя на постанову господарського суду міста Севастополя (суддя Харченко І.А.) від 11.02.2008 року у справі №20-3/312-12/387

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Страз-Ідал" (вул. Вакуленчука, 29,Севастополь,99053)

до          Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя (вул. Пролетарська, 24,Севастополь,99014)

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0000352320/0 від 21.06.2005, № 0000992310/0 від 21.06.2005

                                                            ВСТАНОВИВ:

                    Товариство з обмеженою відповідальністю "Страз-Ідал" звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя №0000352320/0 від 21.06.2005 року, №0000992310/0 від 21.06.2005 року.

                    Рішенням господарського суду міста Севастополя від 15.11.2005 у справі № 20-3/312, яке було залишено без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.12.2005 року, позов задоволено.

                    Постановою Вищого господарського суду України від 18.09.2007 року рішення господарського суду міста Севастополя від 15.11.2005 у справі № 20-3/312 та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.12.2005 року скасовано, справу передано до господарського суду міста Севастополя на новий розгляд за нормами Кодексу адміністративного судочинства.

                    Постановою господарського суду міста Севастополя (суддя Харченко І.А.) від 11.02.2008 року у справі №20-3/312-12/387 позов задоволено частково. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя №0000992310/0 від 21.06.2005 року про визначення податкового зобов’язання з податку на землю в сумі 15418,32 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 7709,16 грн. У частині позовних вимог про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя №0000352320/0 від 21.06.2005 року про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 50629,60 грн. відмовлено.

                    У частині задоволення позовних вимог постанова суду мотивована тим, що податковий орган неправомірно визначив позивачеві податкове зобов’язання з податку на землю, порушення вимог законодавства не довів.

                    Відмовляючи у задоволенні частини позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку про порушення позивачем вимог Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, що призвело до заниження податкового зобов’язання.

                    Не погодившись з постановою господарського суду першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "Страз-Ідал" та Державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополя звернулись до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами, в яких просить постанову суду скасувати.

                    Апеляційні скарги мотивовані тим, що господарським судом першої інстанції під час вирішення спору були порушені вимоги норм матеріального та процесуального права.

                    Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду Сотула В.В. від 06.05.2008 року у складі колегії було замінено суддів Гонтаря В.І. та Борисової Ю.В. на суддів Щепанську О.А. та Черткову І.В.

                    У судовому засіданні 06.05.2008 року представники позивача та податкової інспекції підтримали вимоги власних апеляційних скарг.

                    Відповідач скористався свої правом надавши відзив на апеляційну скаргу.

                    У судовому засіданні оголошувалась перерва до 08.05.2008 року.

                    Переглянувши постанову суду першої інстанції відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.

          В період з 01.06.2005 року по 14.06.2005 року Державною податковою інспекцією в Гагарінському районі міста Севастополя було проведено комплексну планову перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства України товариством з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” за період з 01.01.2002 року по 31.03.2005 року, за результатами якої складений акт №10250/10/23-209/24493496/19 від 15.06.2005 року.

Перевіркою встановлено порушення позивачем статей 2, 13 Закону України “Про плату за землю” та пункту 3.1 статті 3, підпункту 7.4.3 пункту 7.4 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”: заниження податку на землю на суму 15418,32 грн. та податку на прибуток на 38351,96 грн.

На підставі акту перевірки, Державною податковою інспекцією в Гагарінському районі міста Севастополя прийняті податкові повідомлення-рішення №0000352320/0 від 21.06.2005 року про визначення товариству з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” суми податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 38351,96грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 12277,64 грн., а всього 50629,60 грн.; №0000992310/0 від 21.06.2005 року, про визначення товариству з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” податкового зобов’язання з податку на землю в сумі 15418,32грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 7709,16 грн., а всього на суму 23127,48 грн.

                    Вивчивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія не вбачає підстав для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції у зв’язку з наступним.

Як зазначено в акті перевірки від 15.06.2005 року, в порушення вимог підпункту 7.4.3 пункту 7.4 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” товариством з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” реалізована продукція (трансформатори) на адресу нерезидентів - юридичних осіб, які не є платниками податку, встановленого статтею 10 цього Закону, за цінами нижче звичайних.

Відповідач вважає, що операції з юридичними особами, які не являються платниками податку встановленого статтею 10 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, діють норми підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статі 7 Закону, а саме: прибуток, отриманий платником податку від продажу товарів, визначається виходячи із договірних цін, але не менше звичайних цін на такі товари.

Державна податкова інспекція в Гагарінському районі міста Севастополя вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” при реалізації товару (трансформаторів) безпідставно занижено валовий прибуток на суму 143022,86 грн.

Згідно пункту 10.1 статті 10 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, до 01.01.2004 року оподатковується за ставкою 30 відсотків до об'єкта оподаткування. З 01.01.2004 року, прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування.

Таким чином, підприємству за 2, 4 квартал 2002 року, 1, 3 квартал 2003 року оподаткований прибуток оподатковується за ставкою 30 відсотків до об'єкта оподаткування, за 4 квартал 2004 року оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування.

Відповідно до підпунктів 7.4.1, 7.4.2 пункту 7.4 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”доход, отриманий платником податку від продажу товарів (робіт, послуг) пов'язаним особам, визначається виходячи із договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги), що діяли на дату такого продажу. Витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи визначаються виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання.

Підпунктом 7.4.3 пункту 7.4 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що положення підпунктів 7.4.1, 7.4.2 поширюються також на операції з особами, які не є платниками податку, встановленого статтею 10 цього Закону, або сплачують податок на прибуток за іншими, ніж платник податку, ставками.

Таким чином, у підпункті 7.4.3 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” створені одинакові умови щодо застосування звичайної ціни по операціям, що здійснюються платником податку з усіма суб’єктами господарювання, що проводять підприємницьку діяльність і не є платниками податку на прибуток згідно статті 10 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” чи що сплачують податком на прибуток по ставкам іншим, ніж платник податку.

Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя надісланий запит до Управління статистики у місті Севастополі, Севастопольської торгово-промислової палати про надання інформації про середній рівень цін при продажу трансформаторів за травень, грудень 2002 року, вересень, березень 2003 року, листопад 2004 року. У результаті відсутності статистичних даних про рівень цін на окремі товари, підприємству зроблений розрахунок звичайної ціни відповідно до пункту 2.20 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

Згідно статті 13 Указу Президенту України “Про деякі заходи по дерегулюванню підприємницької діяльності” індикативні чи звичайні ціни на товари для застосування їх у податкових чи митних цілях установлюються на підставі статистичної оцінки рівня цін реалізації таких товарів на внутрішньому ринку України.

Відповідно до пункту 1.32 статті 1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Доходом підприємства визначається збільшення економічних вигод у результаті надходження чи активів погашення зобов’язань, що приводить до збільшення капіталу цього підприємства. Товариство з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” при продажу трансформаторів на адресу нерезидентів отримало дохід менше, ніж отримав від продажу аналогічної продукції на території України.

Таким чином, у порушення підпункту 7.4.3 пункту 7.4 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” товариство з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” занизило валовий дохід на 143022,86 грн.

З цих підстав судова колегія вважає, що податкове повідомлення - рішення №0000352320/0 від 21.06.2005 року про визначення Товариству з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал”суми податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 38351,96 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 12277,64грн., а всього 50629,60 грн. прийнято у відповідності з нормами діючого законодавства.

Крім того, в ході перевірки Державною податковою інспекцією в Гагарінському районі міста Севастополя виявлені порушення товариством з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” Закону України “Про плату за землю”, а саме використання землі не за цільовим призначенням, у зв’язку з чим занижено податок на землю в розмірі 15418,32 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” відповідно до статей 2, 13 Закону України “Про плату за землю” є платником податку на землю.

Відповідно до державного акту від 06.04.1998 року, серії 11-КМ №005575 позивачу надано право постійного користування земельною ділянкою площею 11920 м2 для будівництва та обслуговування будівель і споруд трансформаторного заводу.

Згідно статті 23 Закону України “Про плату за землю”, Управлінням земельних ресурсів міста Севастополя проведено грошову оцінку вказаній земельній ділянки та видані довідки про грошову оцінку:

-          №1-4/908 від 31.01.2000 площею 11920 м2 - для будівництва та обслуговування будівель та споруд трансформаторного заводу. Грошова оцінка складає 847512,00грн. на період поточного будівництва цілісного майнового комплексу.

-          №1-4/907 від 31.01.2000 площею 11920 м2 після введення в експлуатацію цілісного майнового комплексу трансформаторного заводу. Грошова оцінка складає 2034029,00 грн.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про плату за землю”, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Вказані довідки мають законну силу, та є документами, які позивач використовує для нарахування плати за землю.

У статті 13 Закону України “Про плату за землю” визначений вичерпаний перелік випадків, коли зобов’язана проводитьсь оцінка земельних ділянок, але даний перелік не містить підстав для проведення нової оцінки землі.

Відповідно до Генерального плату забудови трансформаторного заводу позивача, в наступній час проходить будівництво цілісного майнового комплексу, яке на момент проведення перевірки не було завершено. Тому, нарахування плати за землю проводилось згідно з довідкою про грошову оцінку землі №1-4/908 від 31.01.2000 року.

На момент проведення перевірки збудовані були лише окремі частини трансформаторного заводу: АЗС, гараж-стоянка з пунктом торгово-сервісного обслуговування.

Дані споруди є невід’ємною частиною цілісного майнового комплексу трансформаторного заводу.

Твердження перевіряючих про те, що в ході перевірки встановлено нецільове використання земельної ділянки судова колегія вважає неправомірним, виходячи з наступного.

Пунктом 2.2 “Компетенція контролюючих органів” статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.

Згідно статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.

Відповідно до Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 16.09.2002 року №429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2002 року за N1023/7311 встановлено, що комплексна перевірка (визначення "комплексна перевірка" вживається виключно для потреб цього Порядку) - це документальна перевірка фінансово-господарської діяльності підприємства, якою охоплюються питання повноти нарахування та своєчасності сплати всіх видів податків, зборів, інших обов'язкових та інших платежів, контроль за якими покладено на органи державної податкової служби України.

Таким чином до компетенції перевіряючих не входило визначення цільового чи нецільового використання позивачем земельної ділянки. Це входить до компетенції Головного управління земельних ресурсів в місті Севастополі.

Також згідно частині 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до акту перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства №18-02/ОВ-1 від 18.02.2004 року, яка проводилась Державною земельною інспекцією міста Севастополя, не виявлено нецільового використання вказаній земельній ділянки.

Таким чином, судова колегія вважає, що вимоги позивача щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000992310/0 від 21.06.2005 року про визначення товариству з обмеженою відповідальністю “Страз-Ідал” податкового зобов’язання з податку на землю в сумі 15418,32 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 7709,16 грн., а всього на суму 23127,48 грн. є обґрунтованими.

                    Керуючись статтею 195, пунктом 1 частини 1 статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини 1 статті 205, статтями 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

                                                  

                                                            УХВАЛИВ:

                    1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Страз-Ідал" залишити без задоволення.

                    2. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя залишити без задоволення.

          2. Постанову господарського суду міста Севастополя від 11.02.2008 року у справі №20-3/312-12/387 залишити без змін.

                    Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення.

                    Ухвалу може бути оскаржено протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя                                                            

Судді                                                                                          

                                                                                          І.В. Черткова